#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/03/2012 13:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κάνεις δεν θέλει να επιτεθεί στο Ιράν...

[caption id="attachment_153387" align="alignnone" width="600" caption="Νετανάχιου"][/caption]

Όποιος παρακολουθεί τα δυτικά ΜΜΕ, αλλά και τον διεθνή εν γένει τύπο, του δημιουργείται η εντύπωση πως υπάρχει μια αμφίρροπη συζήτηση σε εξέλιξη, σχετικά με την αναγκαιότητα μιας στρατιωτικής επίθεσης εναντίον του Ιράν από πλευράς του Ισραήλ.

Κάτι τέτοιο όμως δεν ισχύει ούτε καν σαν ενδεχόμενο, σύμφωνα με τους ειδικούς επί θεμάτων ασφαλείας.

Αυτό ισχυρίζεται σε άρθρο του στην εφημερίδα New York Times ο Nicholas Kristof, που όπως λέει: «αν δεν είναι κάποιος ακραίος νεοσυντηρητικός και τυφλός απέναντι στις γεωπολιτικές πραγματικότητες, τότε αντιλαμβάνεται ότι η γενική άποψη είναι πως μια επίθεση εναντίον του Ιράν αποτελεί μια πάρα πολύ άσχημη ιδέα». Αυτό τουλάχιστον πιστεύουν οι ειδικοί αναλυτές, λέει.

Σίγουρα, όλοι ανεξαιρέτως, ειδικοί και μη, ανησυχούν για τις πυρηνικές φιλοδοξίες του Ιράν, αλλά πιο πολύ ανησυχούν μη τυχόν και θελήσουν να μιμηθούν το Ιράν και άλλες χώρες, παρά μη τυχόν και η Τεχεράνη αποφασίσει να κάνει χρήση των πυρηνικών της όπλων.

Μια αεροπορική επιδρομή εναντίον των πυρηνικών εγκαταστάσεων του Ιράν, απλά θα καθυστερήσει το  πυρηνικό του πρόγραμμα για δυο ή τρία χρόνια στην καλύτερη περίπτωση. Θα έχει όμως ως αποτέλεσμα τον θάνατο πολλών αμάχων, κάτι που θα στρέψει τον αραβικό κόσμο εναντίον της Δύσης και πιο συγκεκριμένα εναντίον της Αμερικής, αυξάνοντας τις πιθανότητες ενός αιματηρού περιφερειακού πολέμου και εκτοξεύοντας την τιμή του πετρελαίου στην στρατόσφαιρα!

Εκτός από τον Netanyahu και κάποια γεράκια δίπλα του, όλοι οι υπόλοιποι ειδικοί και μη, θεωρούν πως μια επίθεση εναντίον του Ιράν θα φέρει την καταστροφή, καταλήγει ο Kristof.

Και συμπληρώνει πως σε αυτό το σημείο, κανένας μα κανένας δεν διαφωνεί.

nytimes

S.A.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. avanti avatar
    avanti 26/03/2012 13:56:58

    Κανένας δεν θέλει να επιτεθεί ... στο Ιράν, απλά να, συγκεντρώνεται όλη η δύναμη των ΗΠΑ στον Περσικό και τεράστιες ποσότητες νέων πυρομαχικών, έτσι για ώρα ανάγκης. Μας δουλεύουνε κανονικά, η επίθεση θα γίνει απλά εμεις δεν είναι δυνατόν να ξέρουμε την ακριβή ημερομηνία. Το ζητούμενο είναι οι επιπτώσεις σε εμάς και την Ευρώπη με τόσους μουτζαχεντίν μουσουλμάνους γύρω μας.

    • Μάνια avatar
      Μάνια @ avanti 26/03/2012 20:28:09

      και στην ΣΟύδα απ΄οτι ακουσα εχει πολυ κινηση τελευταία
      ΘΑ μας μπλεξουν και εμας δυστυχως οι πουλημένοι

  2. Σωτηρης avatar
    Σωτηρης 26/03/2012 14:57:08

    θεωρούν πως μια επίθεση εναντίον του Ιράν θα φέρει την καταστροφή ,
    καταλήγει ο Kristof
    Και συμπληρώνει πως σε αυτό το σημείο, κανένας μα κανένας δεν διαφωνεί.
    ==
    Διαφωνω εγω μεσιε.
    Που γνωριζω "τι εστι αραπης"..
    Καμμια καταστροφη δεν θα φερει μια ισοπεδωση της αραπιας..

    Ουτε και ειμαι σιγουρος οτι ο "αραπης" ειναι ανθρωπος ,με την σωστη εννοια του ορου..
    Ουτε καν πασοκοσκυλο..

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Σωτηρης 26/03/2012 15:31:06

      Oι "αράπηδες" (με το συμπάθειο για την λέξη), αποτελούν ήδη την πλειοψηφία του στρατιωτικού προσωπικού των ΗΠΑ - ή πλησιάζουν.
      Και απ' ότι φαίνεται, τόσο στο Ιράκ όσο και στο Αφγανιστάν, με καταστροφή μοιάζουν οι εκστρατείες. Μια χαρά ισοπεδώνεται η "αραπιά", άν οι πολιτικοί εγκέφαλοι κάνουν βλακείες, κάτι έχει μάθει ο Kristof.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Σωτηρης 26/03/2012 15:41:17

      Υπ όψιν ότι οι Ιρανοί δεν είναι Άραβες. Για το αν είναι "αράπηδες" δεν ξέρω.
      Πάντως στα φανάρια μας και στα γκέτο μας, Ιρανοί δεν υπάρχουν.
      Άρα, προς αλλού πρέπει να στραφεί η οργή σου.

      • Σωτηρης avatar
        Σωτηρης @ Strange Attractor 26/03/2012 16:15:05

        Μεσιεδες "θειο" και "περιεργε" διαπραττετε ενα λαθος .
        Αλλο "αραπηδες" αλλο "αραπαδες"..

        Εισαστε σε θεση να διακρινετε την διαφορα??

        Υ.Γ
        Καλου κακου την αναφερω:
        "αραπης" ειναι ο "μαυρος ο σκυλος ο αραπης" ,(ο ταμ ταμ αλλα μακαριτη Ζαμπετα)..

        Αραπαδες ειναι ΟΛΟΙ οι "αραπαδες",ητοι Β.Αφρικη,Μεση Ανατολη (πλην Ισραηλ) σαουδια αραπία,ιρακ,ιραν και λοιπα κακοποια στοιχεια..
        Πιστευω εγινα καταληπτος . Ετσι δεν ειναι "θειε"?
        Για το αλλο τον περιεργο δεν ειμαι σιγουρος..

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Σωτηρης 26/03/2012 16:26:48

          Φαίνεσαι διανοούμενος, για αυτό θα σου θυμήσω ότι το αράπης είναι παραφθορά του Άραβας.
          Οι Ιρανοί δεν είναι τέτοιοι.
          Συνεπώς, μάλλον έμπλεξες τα μπούτια σου, προσπαθώντας να δημιουργήσεις εντυπώσεις.
          Διάλεξες όμως λάθος σάιτ για τέτοιου είδους επιχειρήματα.

          • Σωτηρης avatar
            Σωτηρης @ Strange Attractor 26/03/2012 16:41:21

            Ω! Ναι! Αισθανομαι ασχημα.
            Εγω εμαθα να λεω τους "αραβες" αραπαδες.
            Μαροκο,Αλγερια,Αιγυπτο,Συρια,ιορδανια,
            ιραν,ιρακ και λοιπους αραπαδες ,εγω εμαθα να τους λεω αραπαδες.

            Υ.Γ
            Δεν ειναι.. "επιχειρηματα".
            Υ.Γ
            Επεσα "διανα" οταν διεβλεψα οτι ΔΕΝ ΘΑ καταλαβεις την διαφορα.
            Αμα πας καμμια φορα στο "ιραν" θα δεις τι ειδους αραπαδες ειναι και αυτοι..
            ΟΛΟΙΔΙΟΙ σαν τους αλλους αραπαδες.
            Αραπαδες φιλε μου αραπαδες ειναι ...

            Υ.Γ
            Ειμαι σιγουρος το Ισραηλ εχει ραμματα για την γουνα τους..

          • (A)θανάσης avatar
            (A)θανάσης @ Σωτηρης 26/03/2012 18:03:51

            Αρκεί που την καταλαβαίνεις εσύ τη "διαφορά"... Για την υπόλοιπη "ανθρωπότητα" μη χολοσκάς...

            (μας έπρηξες και στα "εισαγωγικά" ως "διανοούμενος"...)

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ (A)θανάσης 26/03/2012 18:49:41

            Τι είναι ετούτος πάλι;
            Είπαμε, αλλά...

          • Σωτηρης avatar
            Σωτηρης @ (A)θανάσης 26/03/2012 18:57:25

            Και .."ανθρωποτητα" εννοεις τον "Θειο" και τον "περιεργο" ?( δηλαδη την αφεντια σου ?)?
            Ω! κοσμος μικρος!

            Τα εισαγωγικα υποδηλωνουν
            "διανοουμενο"?
            Τι μαθαινει κανεις στα μπλογκ θεε μου...

  3. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 26/03/2012 15:54:09

    Στην καθομιλουμένη Ελληνική γλώσσα, “αράπης σημαίνει ”άνθρωπος μαύρης φυλής".
    Έχει πάρει υποτιμητική απόχρωση, αντίστοιχη με το Αμερικανικό "νέγρος = nigger" (αναφέρεται αποκλειστικά σε ανθρώπους με σαφώς μαυρη επιδερμίδα, από την Υποσαχάρια Αφρική ή Αφροαμερικανούς).
    Ο Ελληνικός όρος ετυμολογικά προέρχεται μεν από το ""Άραψ - Άραβας" = (συνήθως μελαψός), αλλά η χρήση με αυτή την έννοια είναι εντελώς παρωχημένη.
    Ο όρος "Άραβας" στην Ελληνική αφορά γλωσσική ιδιότητα = αυτός που ομιλεί την Αραβική γλώσσα - είτε Βορειοαφρικανός είτε κάτοικος της Πρόσω Ασίας - Μέσης Ανατολής, από Μαρόκο έως Σαουδική Αραβία
    Οι Ιρανοί δεν είναι Άραβες. Η γλώσσα τους είναι Ινδοευρωπαική, γλωσσολογικά συγγενική π.χ. με τα Ελληνικά.

    • Σωτηρης avatar
      Σωτηρης @ Ο Θείος 26/03/2012 16:49:27

      γλωσσολογικά συγγενική π.χ. με τα Ελληνικά.

      ==
      Ω! Αληθεια??
      Και πως διαολο εγω που εχω παει εκατονταδες φορες στο ιραν και να ακουω τους αραπαδες να μιλουν να μην μπορω να καταλαβω ουτε μια λεξη??
      Μπα! περιεργο μου φαινεται!

      Υ.Γ
      Αλλα δεν βαριεσαι βλεπω και αλλα "περιεργα"(Sic)!
      (περιεργος! πληθυντικος περιεργα)!!

      • marios avatar
        marios @ Σωτηρης 26/03/2012 18:31:11

        Μά πόσο βλάκας μπορεί να είναι κάποιος τελικά; Όσο ο Σωτήρης;

        • Σωτηρης avatar
          Σωτηρης @ marios 26/03/2012 19:00:55

          Υπαρχουν και χειροτερα. Ασχετα αν δεν το καταλαβαινουν!
          Ο ανθρωπος δυο "πηρας" φερει ,ελεγε ο Θαλης ο Μιλησιος (εξαδελφος του Αισωπου του Ακαρνανα).

          • Σίχαμα avatar
            Σίχαμα @ Σωτηρης 26/03/2012 19:05:13

            Καραγκιόζη τελείωνε. Αλλού οι εξυπνάδες. Για κανένα τρωκτικο σε κόβω και πολύ σου είναι.

          • Σωτηρης avatar
            Σωτηρης @ Σίχαμα 26/03/2012 19:08:37

            Οκ.
            Κραταω ενα επιπεδο και δεν σου απανταω στα "αραπικα",
            "σιχαμα".

  4. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 26/03/2012 16:00:39

    Οπως έγραψα και προ ημερών, να είστε βέβαιοι πως η επίθεση ετοιμάζεται ,οταν διαβάζετε στον διεθνή τύπο καθησυχαστικά σχόλια τέτοιου είδους ...

    Το Ισραήλ δεν μπορεί να αφήσει τους παλαβούς μουλάδες να αποκτήσουν πυρηνικά όπλα ,τελεία και παύλα, όποιο και να είναι το κόστος.

    Και αυτό είναι κατανοητό. Φανταστείτε τους...Σκοπιανούς ή τους Τσάμηδες με πυρηνικά , και πολλαπλασιάστε επί εκατό!

    • The Don avatar
      The Don @ ΣΤΕΛΙΟΣ 26/03/2012 19:46:05

      Like!

    • Μάνια avatar
      Μάνια @ ΣΤΕΛΙΟΣ 26/03/2012 20:30:53

      ΓΙατι εχουν διεκδικεί κατι απ΄το Ισραηλ το Ιραν και δεν το ήξερα?
      Η φοβουνται αλληλεγγυη στις σφαγες των Παλαιστινιων?

  5. υδροκερος avatar
    υδροκερος 27/03/2012 12:02:29

    Για ποιό λόγο θα ξεσηκωθούν οι Άραβες σε περίπτωση επίθεσης στο Ιραν? Είναι το Ιράν αραβική χώρα? Το Ιράν έκανε δέκα χρόνια πόλεμο με αραβική χώρα το Ιράκ με ένα εκ. νεκρούς. Είναι σαν να ξεσηκωθούμε εμείς σε περίπτωση επίθεσης στην Τουρκία. Πολλές αραβικές χώρες και κυβερνήσεις θεωρούν το Ιραν και το πυρηνικό του πρόγραμμα απειλή για τις ίδιες και την ασφάλειά τους και ευχαρίστως θα βοηθούσαν τους δυτικούς σε μία επίθεση κατά του Ιράν. Στο ζήτημα του πυρηνικού πρόγραματος του Ιραν οι θέσεις των αραβικών κυβερνήσεων ταυτίζονται με αυτές του Ισραήλ . Δεν θέλουν το Ιράν να γίνει πυρηνική δύναμη γιατί αυτό θα κάνει το Ιράν υπέρμετρα αλλαζονικό , επεκτατικό και επεμβατικό στην εσωτερική πολιτική τους κατάσταση. Η Σαουδική Αραβία εξοπλίζεται για αυτό ακριβώς το λόγο για να αμυνθεί σε περίπτωση επίθεσης από το Ιράν. Μόνο η Συρία έχει κάποιου είδους στενές σχέσεις με το Ιράν και η οργάνωση της Χελμπολαχ αλλά στην κατάσταση αιματοκυλίσματος και εμφύλιου που βρίσκεται η Συρία η δυνατότητες αντίδρασης σε ενδεχόμενο επίθεσης κατά της Τεχεράνης είναι ελάχιστες. Πού τον είδαν λοιπόν τον ξεσηκωμό των Αράβων?

  6. S.P. avatar
    S.P. 27/03/2012 22:45:14

    Στον ύπνο τους αγαπητέ!!!

  7. Γιώργoς Αχαιός avatar
    Γιώργoς Αχαιός 28/03/2012 11:25:20

    Έχω μια κατααααπληκτική ιδέα: αφού κανένας άλλος δεν θέλει να επιτεθεί στο ιράν, γιατί δεν του επιτίθεται η Ελλάδα;
    Θα ήταν πρωτότυπο, εκκεντρικό, εντυπωσιακό και θα έδινε την ευκαιρία στην χώρα μας να ξαναλαμψει στο διεθνές στερέωμα, όπως λίγο πριν υπογραφεί το PSI, όπως στους ολυμπιακούς, όπως όταν παιζόταν η ταινία 300 στους κινηματογράφους!
    Σκεφτείτε πόσο θα σαστίσει το Ισραήλ! Τι καυτές δγλώσεις έχουν να γίνουν στις ΗΠΑ τώρα που είναι και προεκλογική περίοδος, τι ζωηρή εντύπωση θα κάνει μια τέτοια κίνηση στην βραδείας καύσεως και αντιδράσεων ευρώπη!

    Οι ίδιοι οι Ιρανοί θα δυσκολευτούν αν το πιστέψουν!
    Σίγουρα τις πρώτες μέρες θα επιτεθούν σε καμιά άλλη χώρα παρά στην Ελλάδα!

    Δεν ξέρω αν θα μας διέγραφαν και το χρέος μετά από μία τέοια αλτρουιστική κίνηση!

    Μόνη προυπόθεση να αγοράσουμε αρκετό ιρανικό πετρέλαιο πριν κάνουμε το ντού!