04/07/2012 19:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κάμερον: "Η Βρετανία είναι έτοιμη να κλείσει τα σύνορά της για τους Έλληνες μετανάστες"

Η Βρετανία είναι έτοιμη να κλείσει τα σύνορά της για τους Έλληνες μετανάστες σε περίπτωση αποχώρησης της χώρας από την ευρωζώνη. Αυτό δήλωσε ο πρωθυπουργός της Γηραιάς Αλβιόνας, David Cameron, ο οποίος τόνισε πως η χώρα του είναι «έτοιμη να κάνει ότι χρειαστεί» για να αποτρέψει το κύμα μεταναστών προς τη Βρετανία. Διευκρίνισε βέβαια ότι οι περιορισμοί αυτοί θα επιβληθούν μόνο εάν υπάρξουν «έκτακτες πιέσεις» στο σύστημα. Και πάλι όμως, τέτοιες δηλώσεις προκαλούν αν μη τι άλλο έκπληξη, πόσο μάλλον όταν εκφράζονται δια στόματος πρωθυπουργού, δεδομένου ότι πρόκειται για πολίτες της ΕΕ. «Προφανώς έχουμε σχέδια για κάθε πιθανό ενδεχόμενο… η νομική θέση είναι πως εάν υπάρξουν έκτακτες πιέσεις και εντάσεις, είναι πιθανό να ληφθεί δράση για τον περιορισμό της ροής των μεταναστών» δήλωσε ο κ. Cameron μιλώντας σε κοινοβουλευτική επιτροπή και συμπλήρωσε: «Προφανώς ελπίζουμε ότι κάτι τέτοιο δεν θα συμβεί… Θα ήμουν έτοιμος να κάνω ότι χρειαστεί».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Chris Theocharis avatar
    Chris Theocharis 04/07/2012 20:16:06

    Δηλώσεις για εσωτερική κατανάλωση. Τρεις παράγοντες ανάπτυξης που δε θα ήθελε σε καμία περίπτωση να "φιλτράρει".
    1) Έλληνες φοιτητές
    2) Έλληνες εφοπλιστές
    3) Έλληνες "επενδυτές"

    • Γρύνη avatar
      Γρύνη @ Chris Theocharis 04/07/2012 20:51:34

      να προσθέσουμε και τους ελληνες γιατρους και οδοντιατρους που επανδρωσαν το βρετανικο συστημα υγειας χωρις η Αγγλια να εχει ξοδεψει τσακιστο πεννυ για την εκπαιδευση τους!
      χαζοι ειναι; αφου τους παιρνουν ετοιμους εκπαιδευμενους απο την "λεφτα εχει" Ελλαδα...

  2. adidrust avatar
    adidrust 04/07/2012 21:03:20

    καμία χαζοδήλωση (αλήθεια ποιος στόκος σύμβουλος του είπε να τα πει αυτά - οι γερμανοί μας είχαν μια χαρά για να αποσπούν την προσοχή, αλλά μέχρι εκεί) δεν μπορεί να αποσπάσει την προσοχή από το τεράστιο τραπεζικό σκάνδαλο που σκάει και θα έχει απανωτές εκρήξεις προ-ολυμπιάδας...τα 'μιλιμπανούλια' κάνουν πάρτυ...

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 04/07/2012 21:48:10

    Εγώ πάντως γουστάρω στο κάργα για όλα αυτά τα μεταλλαγμένα αγγλοτσολιαδάκια, που επειδή πήραν ένα πτυχίο από ένα αγγλικό πρώην Polytechnic του λώλου έγιναν βρετανικότεροι των Βρετανών και έθαβαν την Ελλάδα με κάθε ευκαιρία. Τώρα, οι πόρτες θα κλείσουν αδιακρίτως ΚΑΙ γι' αυτούς. Ας μείνουν λοιπόν εδώ, να φάμε όλοι μαζί τα λυσσακά μας. Sorry, mateys, doors closed. Ή -σε ολίγον διαφορετική, ελληνική εκδοχή- καλή αντάμωση στα γουναράδικα...

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Αυριανιστής 04/07/2012 22:18:23

      Εὐτυχῶς αὐτὴ ἡ ἐποχή, ποὺ κάθε νεοέλληνας πήγαινε σὲ ἕνα πανάκριβο πλὴν ὅμως ἄγνωστο καὶ ἄσημο ἐπαρχιακὸ πανεπιστημιάκι γιὰ μετανάστες στὴν Ἀγγλία καὶ ἐπέστρεφε μὲ ἕνα μπατσελοράκι νομίζοντας ὅτι θὰ τοῦ στρώσουν κόκκινο χαλί, ἔχει τελειώσει ἀνεπιστρεπτί. Κρῖμα μόνο ποὺ χάθηκαν τόσες οἰκογενειακὲς περιουσίες στὴν πορεία γιὰ νὰ «σπουδάσει τὸ παιδί», παίρνοντας χαρτιὰ μὲ ἀσύμμετρα χαμηλότερο ἀντίκρυσμα.

      • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
        Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 04/07/2012 22:20:25

        παράδειγμα περιπτώσεως πῆρα-μπάτσελορ-κάπου-στὴν-Ἀγγλία-καὶ-μάστερ-σὲ-κάποιο-ἀθηναϊκὸ-κολλετζάκι-περιμένοντας-κόκκινο-χαλί:

        http://www.nooz.gr/prosopa/eimai-29-eton-kai-den-ksero-ti-na-kano

  4. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 04/07/2012 22:16:00

    Εμπρός στόν δρόμο πού χάραξε ο Κάμερον!

    Η δήλωση τού πρωθυπουργού τής Αγγλίας Ντέηβιντ Κάμερον, ότι η χώρα του είναι έτοιμη νά κλείσει τά σύνορά της στούς Έλληνες μετανάστες σέ περίπτωση εξόδου τής Ελλάδος από τήν Ευρωζώνη, προξένησε μεγάλη οργή στήν Ελλάδα.

    Καλώς; Κακώς!

    Πρός υπεράσπιση τού Κάμερον: τί δήλωσε ουσιαστικά ο άνθρωπος;

    -Χρέος τού πρωθυπουργού είναι νά προστατεύει τή χώρα του καί νά δρά σύμφωνα μέ τό συμφέρον της. Όχι σύμφωνα μέ τό συμφέρον... άλλων χωρών ή τών πολιτών τους.

    -Σέ περίπτωση πού δημιουργηθούν συνθήκες μαζικής εισόδου οικονομικά εξαθλιωμένων Ελλήνων μεταναστών στήν χώρα μου, σάς καθιστώ απολύτως σαφές ότι προτίθεμαι νά τήν αποτρέψω μέ κάθε μέσον.

    -Τό ότι πρόκειται γιά πολίτες τής Ε.Ε., ή τό ότι κάποιες εκδοχές αλληλεγγύης ορίζουν νά καταστήσω τή χώρα μου ένα απέραντο πανδοχείο γιά αναξιοπαθούντες φτάνει νά είναι Ευρωπαίοι, μέ αφήνει παγερά αδιάφορο. Εγώ προτίθεμαι νά προστατεύσω τή χώρα μου από κάτι πού δικαιολογημένα θεωρώ πολύ κακή εξέλιξη γι’ αυτήν. Από κεί καί πέρα, βρείτε τα.

    Άν τόν πετυχαίναμε σέ μιά ήρεμη στιγμή καί τόν ρωτούσαμε άν αυτή είναι η αντίληψή του περί ευρωπαϊκής ένωσης καί αλληλεγγύης, ίσως θά μάς έλεγε:

    «Ποιά Ευρώπη; Μάς δουλεύετε; Εσείς οι υπόλοιποι τής Ε.Ε. σφάζεστε μεταξύ σας! Μπαίνετε σέ μιάν αίθουσα διαπραγματεύσεων καί δέν ξέρουμε άν θά βγείτε! Εμείς τουλάχιστον είμαστε συνεπείς στήν πάντοτε καχύποπτη στάση μας καί στήν μόνιμη μερική μας αποστασιοποίηση».

    Υπενθυμίζουμε ότι στήν περίπτωση τών Ελλήνων πού θέλουν νά μεταναστεύσουν στήν Αγγλία δέν μιλάμε γιά λαθρομετανάστευση, αλλά γιά απολύτως νόμιμη μετανάστευση/μετεγκατάσταση.
    Παράδειγμα πρός αποφυγή, γιά μιά χώρα πού στενάζει από μιάν ανεξέλεγκτη λαθρομετανάστευση πρωτοφανούς μεγέθους όπως η Ελλάδα, ή παράδειγμα πρός μίμηση;

    Μήπως χρειαζόμαστε πρωθυπουργό πού θά «τό κάνει όπως ο Κάμερον»; Δηλώνοντας ότι «τί Δουβλίνο καί ξε-Δουβλίνο, μέ τήν παρούσα ευρωπαϊκή πολιτική γιά τή μετανάστευση η χώρα μου καταστρέφεται καί ως εκ τούτου δέν μπορώ παρά νά αλλάξω πολιτική, είναι θέμα επιβίωσης. Από ‘κεί καί πέρα βρείτε τα»!

    Θά σάς άρεσε;


    ΥΓ: Οι Έλληνες μάλιστα συζητούν εξοργισμένοι τό πόσοι φοιτητές, εφοπλιστές καί επενδυτές «τά σκάνε» στούς Βρεττανούς, άρα μέ ποιό δικαίωμα καί τί θράσος καί λοιπά καί λοιπά. Απορία αδαούς: θά αποφασίσουν οι Έλληνες ή οι Βρεττανοί άν κρίνεται ως θετική η μαζική εισροή Ελλήνων στήν Βρεττανία; Ποιανού τού πέφτει λόγος; Δώσε θάρρος στό χωριάτη...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 04/07/2012 22:46:44

      Έτσι ακριβώς. Αλλά, άντε πες τα στους ευρωλιγούρηδες αυτά. Θα σε γδάρουν ζωντανό. Γι' αυτούς είναι έγκλημα καθοσιώσεως η αμφισβήτηση της ιεράς αγλάδας τους!

    • avanti avatar
      avanti @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 05/07/2012 09:47:01

      Ξαφνικά ο πρωθυπουργός της χώρας που είναι το πρώτο " au bord de l' eau" της Ευρώπης ή και παγκόσμιο, θυμήθηκε ότι πρέπει να την προστατέψει από τους Ελληνες.. ερε μαγκιές.

  5. GreekInLux avatar
    GreekInLux 04/07/2012 22:17:50

    Αναρωτιέμαι πόσο συνετές είναι οι προκλητικές αυτές δηλώσεις Κάμερον, πρωθυπουργού μιας χώρας που, όπως είναι ευρέως γνωστό, δεν θα μπορούσε να υπερηφανεύεται και για την οικονομική της ευρωστία την τωρινή εποχή. Δεν έχουν τα δικά μας χάλια αλλά δεν είναι και...Λουξεμβούργο ή Ελβετία ή Νορβηγία. Ειδικά σε μια τέτοια συγκυρία και έχοντας μπροστά τους Ολυμπιακούς, οι οποίοι ,φαντάζομαι, θα τους ξετινάξουν οικονομικά (;)...

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ GreekInLux 04/07/2012 22:26:38

      Ἀγαπητέ μου, μόνο ἐμεῖς χτίζαμε φαραωνικὰ ἔργα καὶ ξετινάξαμε τὶς ἑπόμενες γενιὲς μὲ τοὺς Ὀλυμπιακούς. Οἱ Ἅγγλοι τί ἔκαναν; Ἔβαλαν σὲ ἕνα μεγάλο στάδιό τους... πτυσσόμενες καρέκλες (ἀναφέρομαι σὲ ὁλόκληρα πτυσσόμενα πέταλα ἀπὸ ἔξτρα καθίσματα) καὶ καθάρισαν - τὸ κατέστησαν κεντρικὸ στάδιο τῶν Ὀλυμπιακῶν Ἀγώνων τους!

      • Γιάννης Κιαπέκος avatar
        Γιάννης Κιαπέκος @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 05/07/2012 09:00:59

        Μια ζωή "φτηνοί" οι Άγγλοι (επιπλέον είναι και βρωμιάρηδες αλλά αυτό είναι άσχετο)
        Το πρόβλημα της Ελλάδας δεν ήταν τα "φαραωνικά" (υπερβολή κατά τη γνώμη μου) έργα , εκτός ίσως του στεγάστρου Καλατράβα, αλλά αυτή καθαυτή η ανάληψη των Αγώνων. Τελικά δε μπορώ να αποφασίσω τι είσαι "αγγλολάγνος" ή απλώς ανιστόρητος. Ποτέ στη σύγχρονη Ιστορία της Ελλάδας δεν υπήρξαν μετανάστες προς Αγγλία και ειδικότερα σήμερα που η οικονομική τους κατάσταση είναι για τα "μπάζα". Οπότε ο εν λόγω κύριος ??? (σαν τον Βεστερβέλε μου "φέρνει") μάλλον μαλακίες για εσωτερική κατανάλωση έλεγε.
        Και μια παρατήρηση για τη γραφή σου. Ωραίο το πολυτονικό (εζήλωσες τη δόξα του Α. Γεωργιάδη) αλλά δε συνάδει με εκφράσεις - λέξεις όπως "μπατσελοράκι" ,"και καθάρισαν" κ.λ.π.

        • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
          Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Γιάννης Κιαπέκος 05/07/2012 12:38:38

          « Τελικά δε μπορώ να αποφασίσω τι είσαι “αγγλολάγνος” ή απλώς ανιστόρητος. »

          Ὡραῖα βάση γιὰ διάλογο!

          «Ωραίο το πολυτονικό αλλά δε συνάδει με εκφράσεις – λέξεις όπως “μπατσελοράκι” ,”και καθάρισαν”»

          Χμμμ... Σεμνοτυφία τῶν τόνων! Νέο γραμματειακὸ εἶδος!

          • Γιάννης Κιαπέκος avatar
            Γιάννης Κιαπέκος @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 05/07/2012 14:47:55

            Λυπάμαι αν σε πρόσβαλα αλλά μάλλον έπεσες θύμα της αντιπάθειας που έχω προς τον συγκεκριμένο (Κάμερον) και θεωρώντας ότι τον υπερασπίζεσαι.

            >Χμμμ… Σεμνοτυφία τῶν τόνων! Νέο γραμματειακὸ εἶδος!

            non capisco niente

  6. Iωάννης33 avatar
    Iωάννης33 04/07/2012 23:38:20

    Σιγά μην έρθουμε στην Βρετανία μετανάστες.Εχει άλλες χώρες περισσότερο ελκυστικές.Και στο φινάλε κύριε Κάμερον δεν έχουμε εμείς όνειρο ζωής ένα σπίτι στο Λονδίνο.Εσείς έχετε κάτω απο το μαξιλάρι σας μια φωτο απο ελληνικό νησί και ένα σπίτι λευκό-γαλάζιο και περιμένουν οι Βρετανοί την σύνταξη για να το πραγματοποιήσουν και να ζήσουν μέχρι τα 100.

  7. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 05/07/2012 01:30:01

    Η απάντηση θα έπρεπε να ήταν : " Η Ελλάδα είναι έτοιμη να απαιτήσει άμεσα την Επιστροφή των κλεμμένων Γλυπτών από τη Βρετανία"

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Υψηλάντης 05/07/2012 02:21:03

      Πώ-πώ, δὲν θά'χουν ποῦ νὰ κρυφτοῦν οἱ Βρεττανοί. (sarcasm)

    • voter avatar
      voter @ Υψηλάντης 05/07/2012 09:03:44

      Τωρα τα πιάσαμε τα λεφτά μας !(sarcasm nr.2 )

  8. nikos17 avatar
    nikos17 05/07/2012 02:55:18

    Θα πάω τότε Σκωτία ή Ουαλία ή Βόρειο Ιρλανδία. Άντρακλα εσύ δεν μας καλείς στο σπίτι σου και αφόδευσε η φοράδα στο αλώνι.

  9. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 05/07/2012 06:28:58

    Ναι βρε , οι Ελληνες ειναι τιποτα Ασιατες ή Αφρικανοι μαχαιροβγαλτες σαν κι αυτους που εχετε στις μεγαλουπολεις σας. Ή ακομη ακομη ειναι και σαν τους Αγγλους σας που μετα τις 8 το βραδυ πηδιουνται σαν τα κοπροσκυλα στο δρομο τυφλα στο μεθυσι. Αχρηστε, κοιτα πως θα συμμαζεψεις την οικονομια σου και θα ειναι τιμη σου να εχεις Ελληνες στη χωρα σου...

  10. anetos avatar
    anetos 05/07/2012 07:41:23

    καλο θα μας κανει , αλλα να το κανει για ολους εφοπλιστές ,φοιτητές , επενδυτές,τουριστες

  11. dimx avatar
    dimx 05/07/2012 07:48:46

    Στην εναρξη των Ολυμπιακων αγωνων του Λονδινου η Ελληνικη σημαια να μην μπει πρωτη στο σταδιο σε ενδειξη διαμαρτυριας .

  12. ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ avatar
    ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ 05/07/2012 08:46:51

    Ίσα Ίσα DIMX αυτό είναι που θα τους σπάσει τα νεύρα. Το ότι θα μπει η ελληνική σημαία ΠΡΩΤΗ για να τους ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΕΙ ότι όταν ΕΜΕΙΣ κάναμε Αγώνες (πόσο π.Χ. ακριβώς ξεκίνησαν παίζεται) ΑΥΤΟΙ ήταν σε ημιάγρια κατάσταση. Εμείς οι ΦΤΩΧΟΙ θα μπούμε πρώτοι και αυτοί οι ΠΛΟΥΣΙΟΙ θα υποχρεωθούν να ΕΓΕΡΘΟΥΝ και να ΑΠΟΔΩΣΟΥΝ ΤΙΜΗ!!

  13. anetos avatar
    anetos 05/07/2012 08:58:18

    Δεν πιστεύω ότι το είπε σαν πρωθυπουργός που είχε καθήκον να προστατέψει την χώρα του από μια μαζική μετανάστευση ,εξάλλου ξέρει ότι κανένας ελληνας δεν θα πήγαινε στην χώρα του .Αυτό ήταν πρόσχημα για να δείξει στους γερμανούς ότι , να και εγώ θεωρώ τους έλληνες απατεώνες και βρομιάρηδες όπως και εσείς και έχετε δίκιο που δεν τους θέλετε στο ευρώ δεν είσαστε μονοί σας έχετε μαζί σας όλους εμάς τους ποτισμένους νεοφιλελευθέρους …το γερμανικό μοντέλο για τον πόλεμο είναι ότι κάποιος αλλος λαός φταίει για όλα , στον προηγούμενο ήταν οι εβραίοι ….

  14. Κυριακος avatar
    Κυριακος 05/07/2012 09:01:04

    Με 250 χιλιαρικα τρως μαζι του και με τη γυναικα του. Το αιτημα σου μπορει να συζητηθει στο policy committee. Ξεχασε τη κορη του (8) στη παμπ. Ηταν μελος σε φοιτητικο κλαμπ του οποιου η 'στολη' κοστιζε 2500 τοτε. Μεθουσαν, τα 'σπαγαν και πληρωνε ο μπαμπας.

  15. abc avatar
    abc 05/07/2012 20:20:04

    Nαι αλλά ό,τι και να κάνουν ή να λένε οι Εγγλέζοι εμείς ξέρουμε οτι είναι όλοι σχεδόν @ούστηδες...