#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/11/2011 00:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ισπανία: Σαρωτική νίκη του Λαϊκού Κόμματος



Ο Μαριάνο Ραχόι αναλαμβάνει τα ηνία της Ισπανίας σε μια κρίσιμη για τη χώρα περίοδο. Με καταμετρημένο άνω του 50% του συνόλου των ψήφων, το Λαϊκό Κόμμα συγκεντρώνει 187 έδρες, αποκτώντας έτσι την αυτοδυναμία για την οποία απαιτούνται 175 έδρες.

Το Σοσιαλιστικό Κόμμα (PSOE) καταλαμβάνει 111 έδρες. Πρόκειται για το χειρότερο εκλογικό αποτέλεσμα της παράταξης μετά την μεταπολίτευση και τον θάνατο του Φράνκο.

Η νίκη των συντηρητικών και η ήττα των σοσιαλιστών ήταν εν πολλοίς δεδομένη. Η εκστρατεία του σοσιαλιστή, διαδόχου του Χοσέ Θαπατέρο και πρώην υπουργού Εσωτερικών, Πέρεθ Ρουμπαλκάμπα, τις τελευταίες εβδομάδες έχει ατονήσει και έχει επικεντρωθεί στην "αμυνα", με προειδοποιήσεις για τους κινδύνους που μπορεί να περικλείει μια υπερβολικά ισχυρή δεξιά κυβέρνηση.

Ο νέος πρωθυπουργός θα βρεθεί αμέσως αντιμέτωπος με τη μάστιγα της ανεργίας, η οποία μάλιστα μεταξύ των νέων σημειώνει υπερδιπλάσια ποσοστά και με το επιτόκιο δανεισμού, το οποίο την τελευταία εβδομάδα αναρριχήθηκε επικίνδυνα στο 7%.

Αν και ο επερχόμενος πρωθυπουργός δεν έχει ανοίξει τα χαρτιά του, κατά την προεκλογική περίοδο, για να κρατήσει όσο μεγαλύτερη δεξαμενή ψηφοφόρων μπορεί στο κόμμα του, είναι βέβαιο ότι θα προχωρήσει σε περιορισμό των δαπανών, δηλαδή περικοπές, από τις οποίες, όπως έχει δηλώσει, αναμένεται να διασωθούν οι συντάξεις και κάποιες παροχές του κράτους πρόνοιας, καθώς η ανεργία βρίσκεται στα ύψη.

euro2day.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 20/11/2011 22:32:08

    186 έδρες το Λαϊκό Κόμμα
    111 οι Σοσιαλιστές

  2. Ιωσηφ avatar
    Ιωσηφ 20/11/2011 22:44:13

    Θα "καλοπεράσουν" τώρα οι Ισπανοί, θα δουν και τη γλύκα της δεξιάς διακυβέρνησης.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Ιωσηφ 20/11/2011 22:48:29

      Ενώ η ξινίλα της ψευτοαριστεροσύνης ήταν πολύ εύγευστη. Άσε μας φίλε μου...

    • dorieus avatar
      dorieus @ Ιωσηφ 20/11/2011 23:30:37

      Δηλαδή είναι αυτόχειρες, αφού μέχρι τώρα πήγαιναν καλά.Τί νά σού πεί κανείς.

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Ιωσηφ 20/11/2011 23:51:03

      Υστερα απ'ότι έχει γίνει, ακόμα στην 'κακιά δεξιά' έχεις μείνει; Τι να σου πω........

    • chrisss avatar
      chrisss @ Ιωσηφ 21/11/2011 03:21:09

      Η σοσιαληστική μαλακία καλά κρατεί

  3. βαγόνι avatar
    βαγόνι 21/11/2011 09:26:04

    Με 45 τοις εκατό αποχή...ποιά "σαρωτική νίκη";
    Αυτά παθαίνουν οι "σοσιαλιστές" όταν μεταλάσσονται,κατ'ουσίαν,σε
    ...κεντρο-δεξιά κόμματα....Ούτως ή άλλως, η καθεστωτική κρίση στο
    Δυτικό Κόσμο παραμένει γεγονός αδιαμφισβήτητο. Είμαστε μόνο στην
    αρχή!
    Μετά την κατάρευση των Σταλινικών έρχεται η σειρά του...αντιπάλου
    δέους!

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ βαγόνι 21/11/2011 09:46:12

      ΕΓΩ ΛΕΩ ,ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΠΙΑ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ?
      ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΣΗ ΑΠΟΧΗ ?
      ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ ...... ΕΤΣΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ?

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ βαγόνι 21/11/2011 09:48:47

      Λάθος. Η αποχή ήταν 28,31%. Περίπου στα ίδια επίπεδα δηλαδή με την αποχή στις εκλογές του 2008 (26,15%).

      Πηγή: Ισπανικό Υπουργείο Εσωτερικών.

      h++p://www.generales2011.mir.es/99CG/DCG99999TO_L1.htm

  4. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 21/11/2011 09:42:37

    ΕΛΑ ΡΕ ΤΣΑΟΥΣΕΣΚΟΥ ........ ΠΟΥ ΗΣΟΥΝΑ ?