#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/05/2011 23:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ισπανία: Μεγάλη ήττα των Σοσιαλιστών στις περιφερειακές εκλογές



Το κυβερνών Σοσιαλιστικό Κόμμα της Ισπανίας υπέστη σήμερα μεγάλη ήττα στις περιφερειακές εκλογές κερδίζοντας το 27,98% των ψήφων, έναντι του 36,25% που κέρδισε το Λαϊκό Κόμμα (PP), με καταμετρημένο το 53,09% των ψήφων.
Στις προηγούμενες περιφερειακές εκλογές του 2007, το Σοσιαλιστικό Κόμμα (PSOE) είχε και πάλι χάσει από το PP με μικρή όμως διαφορά, 34,9% έναντι 35,6%.

Η διαφορά των περισσότερων από οκτώ μονάδων που παρατηρείται σήμερα μοιάζει με τιμωρία των Σοσιαλιστών, που βρίσκονται στην εξουσία από το 2004, λιγότερο από ένα χρόνο πριν τις βουλευτικές εκλογές και την ώρα που η χώρα έχει βυθιστεί στην οικονομική κρίση.

Επιπλέον εδώ και μερικές ημέρες έχει ξεσπάσει και ένα πρωτοφανές για τα ισπανικά δεδομένα κίνημα διαμαρτυρίας στο οποίο συμμετέχουν χιλιάδες νέοι και κινήματα της νεολαίας που διαμαρτύρονται για την οικονομική και κοινωνική κατάπτωση και δηλώνουν ότι έχουν κουραστεί από την ανεργία, «την διαφθορά των πολιτικών», «την κρίση».

Περίπου 30.000 άνθρωποι συγκεντρώθηκαν και πάλι στην Πουέρτα δελ Σολ της Μαδρίτης το βράδυ του Σαββάτου επικρίνοντας έντονα τους χειρισμούς της κυβέρνησης, όπου ο καταυλισμός από λινάτσες και τέντες των "αγανακτισμένων" νέων έχει γίνει η καρδιά της αμφισβήτησης.

Εν μέσω της οικονομικής κρίσης η οποία ξέσπασε το 2008, η ανεργία βρίσκεται στο 21,3% και μεταξύ των νέων μεταξύ 18 και 25 ετών εκτιμάται πως ξεπερνά το 40%.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/05/2011 00:23:12

    Μα δεν καταλαβαίνω... Με 20.000 εκγατεστημένα αιολικά μεγαβάτ, και με καλό αέρα τον ...Μάρτιο, και τόση Πράσινη Ανεργία, γιατί καταψήφισαν τους σοσιαληστές. ΓΑΠ και Μπιρμπίλη, και στα δικά σας, και κακό τέλος. Για την κοροϊδία που μας ταϊζετε.

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 23/05/2011 00:53:00

      +10000

  2. ΚΡΙΤΩΝ avatar
    ΚΡΙΤΩΝ 23/05/2011 08:20:57

    Δεν αναφέρεται το ποσοστό της αποχής, όπως πίσης των λευκών και άκυρων ψήφων. Οι πληροφορίες μου λένε ότι είναι πρόκειται για εξαιρετικά μεγάλα ποσοστά.

  3. juliet avatar
    juliet 23/05/2011 09:00:35

    Λεφτά υπάρχουν!!Με τη βοήθεια του στρατηγού άνεμου θα τα μοιράσουμε και στη πιό μακρινή γωνία της χώρας.Για να πάρετε πιο πολλά ,λαέ του Πασοκ, σκεφτήκαμε να στείλουμε τους Ελληνες στα πέριξ και να σας φέρουμε Αφγανούς,Πακιστανούς ,όλους τους ...ανους .
    Εμείς είμαστε Ελλάδα ,όχι Ισπανία.Εμείς είμαστε Πασκοκ καθόλου ψωμί,σκέτος πράσινος αέρας!!

  4. tsar avatar
    tsar 23/05/2011 10:16:04

    Είναι καιρός νομίζω, να αλλάξει η ορθογραφία της λέξης... "σοσιαλιστών".

    Ή πρέπει να γράφεται "σωσίες ληστών" ή "κοινωνικών ληστών".

    (social= κοινωνικός)

    Ληστές των κοινωνιών δηλαδή...

  5. anonymos avatar
    anonymos 23/05/2011 13:20:35

    Αντι να πανηγυρίζετε κοιτάξτε τα ποσοστά το λαικό κόμμα αύξησε το ποσοστό του κατά λιγότερο από μισή μονάδα, το Σοσιαλιστικό καταποντίστηκε και αν υπολογίσει κανείς το 50% αποχή σε απόλυτο αριθμό ψήφο όλοι έπεσαν. Είναι αυτό που λέμε η κρίση είναι δομική και φταίνε όλοι το ίδιο και ο κόσμος τους μαυρίζει όλους, δεν πήρε τίποτα το Λαικό κόμμα από τους Σοσιαλιστές, ετσι θα γίνει και δώ. Αλήθεια 36+28=64 το άλλο 36% τι ψήφισε?

  6. κοινό γκνού avatar
    κοινό γκνού 23/05/2011 21:32:35

    Επιτέλους! Και στην Ισπανία, θα ανοίξει ο δρόμος να κυβερνήσει το Λαικό κομμα, που θα αλλάξει όλα τα κακώς κείμενα. Θα πατάξει τη διαφθορά, θα στηρίξει τη μεσαία τάξη, θα βοηθήσει τη φτωχολογιά, θα φορολογήσει με σωστά κριτήρια όλο τον κόσμο, θα βελτιώσει την υγεία, την παιδεία, θα ξαποστείλει τους καρχαρίες που λυμαίνονται τους πόρους της, θα κυβερνήσει δίκαια και τίμια τη χώρα όπως της αξίζει.
    Επιτέλους! Η νεα Ισπανία θα αποτελέσει φωτεινό παράδειγμα για όλες τις χώρες.