15/01/2011 12:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ιορδανία: Διαδηλωτές απαιτούν την παραίτηση της κυβέρνησης

Χιλιάδες διαδηλωτές βγήκαν στους δρόμους του Αμμάν και άλλων Ιορδανικών πόλεων χθες Παρασκευή διαμαρτυρόμενοι για τις ραγδαία αυξανόμενες τιμές των ειδών πρώτης ανάγκης, την ανεργία και τη φτώχεια, καλώντας την κυβέρνηση να παραιτηθεί ή να διαλυθεί από το βασιλιά.

Οι --ειρηνικές-- ογκώδεις διαδηλώσεις σημειώθηκαν παρά τις εξαγγελίες μέτρων από την κυβέρνηση για την δημιουργία θέσεων εργασίας και τη συγκράτηση των τιμών.

Κρατώντας σημαίες της χώρας οι διαδηλωτές φώναξαν αντικυβερνητικά συνθήματα στο κέντρο του Αμμάν. Στις κινητοποιήσεις έλαβαν μέρος συνδικαλιστές και μέλη αριστερών κομμάτων. Οι συγκεντρωμένοι κάλεσαν τον πρωθυπουργό Σαμίρ Ριφάι να "φύγει". "Η Ιορδανία δεν ανήκει μόνο στους πλουσίους" και "Να προσέχετε την πείνα μας και την οργή μας", έγραφε ένα από τα πανό.

Η παρουσία της αστυνομίας ήταν ιδιαίτερα αισθητή, πάντως δεν αναφέρθηκε κανένα επεισόδιο. Διαδηλώσεις καταγράφησαν επίσης στις πόλεις Μάαν, Καράκ, Σλατ, Ντιμπάν και Ιρμπίντ.

Ο πληθωρισμός έφθασε το 6,1% αυτόν τον μήνα, κατά επίσημα στοιχεία, ενώ η ανεργία (14%, ανεπίσημες εκτιμήσεις ανεβάζουν το ποσοστό στο 30%) και η φτώχεια (25%) καταγράφουν μεγάλη αύξηση, σε μια χώρα όπου ο κατώτατος μισθός είναι 211 δολάρια. Η πολιτική της κυβέρνησης "κάνει τους φτωχούς φτωχότερους και τους πλούσιους πλουσιότερους", είπε ένας από τους διαδηλωτές στην Ιρμπίντ.

Το Αμμάν είναι η πιο ακριβή πόλη στον Αραβικό κόσμο, σύμφωνα με αρκετές ανεξάρτητες έρευνες.

Οι κινητοποιήσεις αναμένεται να συνεχιστούν σήμερα Σάββατο.

http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1921803

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 15/01/2011 13:12:53

    Ντόμινο στον Αραβικό κόσμο.
    Η Αριανή είναι ο στόχος

  2. Maximilien avatar
    Maximilien 15/01/2011 13:14:22

    Θα δούμε, είναι νωρίς ακόμα.

  3. Orestios avatar
    Orestios 15/01/2011 13:16:06

    Το ντόμινο είναι δεδομένο.
    Ξεκίνησε από το πετράδι του στέμματος, την Αίγυπτο.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/01/2011 13:18:01

    Αντε κ εδω να εξεγερθουν οι μουσουλμανοι εναντιον του ΓΑΠ χαχα
    Ειμαστε στη μεση ετσι κ αλλιως (γεωγραφικα).

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/01/2011 13:35:17

      Μπορεί να κάνουν κάτι τέτοιο
      Έχουν ξεπεράσει την κρίσιμη μάζα και έχουν δείξει την δύναμή τους με τις συγκεντρώσεις πριν λίγο καιρό στα προπύλαια και σε άλλες πλατείες.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Orestios 15/01/2011 13:46:50

        ειχες δει το βιντεο που ειχα ανεβασει.. "τι δεν ειναι το ισλαμ" ?? δες το !!!!
        να σου πω οτι το βιντεο στο σελιδα σου ( περι χρυσου ) ειναι απιστευτο !...

        http://www.filefactory.com/file/b45dce3/n/WHAT_ISLAM_IS_NOT.flv

        ΠΠ

  5. Misha avatar
    Misha 15/01/2011 13:18:58

    Οι ηποκινούμενες , φιλοσιωνιστικές πολιτικές της αραβικής ελίτ οδηγούν, μαζί με την φτωχεια, τον κόσμο σε ριζοσπαστικοποίηση αλά Χεζμπολάχ.
    Στην Ιορδανία είναι και πολλοί οι Παλαιστίνιοι που ζουν εξόριστοι....
    Φωτιες γυρω γυρω και στα μπατζάκια μας....

  6. Maximilien avatar
    Maximilien 15/01/2011 13:27:28

    Έχουν να γίνουν πολλά. Παρεμπιπτόντως, ο Πούτιν το χαρακτήρισε το 2011, μαύρο 2011. Δεν ξέρω για σας αλλά εγώ εμπιστεύομαι την KGB ότι έχει πάντα καλές πηγές πληροφόρησης. :)
    Πάντως,είναι νωρίς να μιλάμε για ντόμινο. Οι εξουσίες στα αραβικά κράτη τύπου Συρία, Σαουδική Αραβία, Λιβύη και Αίγυπτο είναι πανίσχυρες. Δεν πέφτουν με διαδηλώσεις.

  7. Orestios avatar
    Orestios 15/01/2011 13:36:15

    Καλόμελέτα κι έρχεται.
    Κι ο Τσαουσέσκου ήταν πανίσχυρος.

    • Misha avatar
      Misha @ Orestios 15/01/2011 13:54:07

      Ορέστιε

      Τον καιρό που έπεσε ο ειδεχθής Τσαουσέσκου (μου έλεγε προσφατα ρουμάνος πως ο γιος του είχε μια ολόχρυση ζυγαριά για να ζυγίζει τα γεύματα του ), η ΣΙΑ έκανε πάρτυ στη Ρουμανία...
      Όπως συνέβη και επί Γέλτσιν στο Μοσκοβο, όπου όμως εσφιξαν τα λουριά και τέλεψε το πάρτυ όταν ανέλαβε ο Βλαδίμηρος...
      Των πρακτόρων η σχολή....

      • Misha avatar
        Misha @ Misha 15/01/2011 13:54:54

        για να ζυγίζει τα γευματα των σκύλων του

      • Orestios avatar
        Orestios @ Misha 15/01/2011 13:58:06

        Εδώ ποιός κάνει πάρτυ?
        Η ΕΥΠ είναι τίποτα και επικίνδυνη για τα εθνικά θέματα έλεγε προσφάτος ο λαλίστατος Χρυσοχοΐδης.

        700 ευρώ για κούρεμα έδωσε το GAP.

        Βλέπεις ομοιότητες?

        • Maximilien avatar
          Maximilien @ Orestios 15/01/2011 14:01:43

          φαντάσου αν είχε μαλλιά πόσα θα έδινε.

          • Orestios avatar
            Orestios @ Maximilien 15/01/2011 14:30:21

            Ούτε να το φανταστώ δεν θέλω.

  8. φωτεινη avatar
    φωτεινη 15/01/2011 13:49:47

    οι παλεστινιοι θεωρουν τον εαυτο τους ιδιο λαο με τους ιορδανους.φιλη μου παλαιστινια μου εξηγουσε οτι ηταν ενα κρατος ,ενας λαος μεχρι το 1950.γιαυτο και η βασιλισσα τους η ρανια της ιορδανιας ,που θεωρειται απο μας παλαιστινια,γι αυτους δεν ειναι.ενιωσα εκπληξη οταν μου εξηγουσε αυτα.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ φωτεινη 15/01/2011 14:28:57

      Δεν το λενε παραεξω γιατι ετσι θα καταρριφθει ο μυθος οτι οι Παλαιστινιοι ειναι ενας λαος χωρις κρατος.
      Περα απο το γεγονος οτι ολοι οι Αραβες ειναι ενα εθνος,οι Αραβες της Ιορδανιας και της Παλαιστινης ανηκουν και στην ιδια εθνικη υποομαδα.

      • Σπύρος avatar
        Σπύρος @ ψυχραιμια 15/01/2011 15:08:28

        Σωστός ο Λίμπερμαν.

  9. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 15/01/2011 14:32:14

    Όλος ο κόσμος βράζει:Κορές,Ιρακ,Αφγανισταν,Αίγυπτος ,Τυνησία,Ιορδανία,Παλαιστίνη.
    Σε πολλά μέρη έχουμε θεομηνίες:Στην Αυστραλία πνίγονται,Βραζιλία λασπόλουτρα,Βόρεια Ευρώπη ο χειρότερος χειμώνας των τελευταίων 25 χρόνων,στις ΗΠΑ χιόνισε μέχρι και το Νέο Μεξικό.
    Στην Ελλάδα τι Μνημόνια,τι ασφαλιστικό,τι ΔΕΚΟ,τι ΜΜΜ,τι 13,5 ανεργεία,τι δέκα εξεταστικές και όλοι αθώοι,παρόλ'αυτα:
    ΦΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΤΑ!!
    (αυτό είναι το ελληνικό θαύμα)

  10. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 15/01/2011 17:42:59

    ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ,ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΜΕΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΙ ΞΕΣΗΚΩΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΛΑΟΙ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΝ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΖΩΗ .ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΑ ΜΕΡΙΑ ΜΙΑ ΑΝΑΤΑΡΑΧΗ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΜΕΣΟΓΕΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.

  11. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 15/01/2011 19:01:56

    Και εδλω έχουν αυξηθεί τα είδη πρώτης ανάγκης αλλά οι Ελληνες κοιμούνται σιγά σιγά μην ξυπνήσουν

  12. Μάρκος avatar