#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/03/2011 23:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ιαπωνία, μια βδομάδα μετά



















ΣΧΟΛΙΑ

  1. Enzo avatar
    Enzo 19/03/2011 00:23:08

    Και εμείς εδώ έχουμε το οικονομικό μας φουκουσιμα με τον γαπ!

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/03/2011 01:01:32

    Θα έχουν περάσει τους 17000 οι νεκροί ή αγνοούμενοι, διάβασα για πάνω από 500.000 άστεγους με χάλια εξωτερικές συνθήκες και υποδομή κάτι χειρότερο από χάλια.

    Στο Φουκουσίμα, "κρίσιμη αλλά σταθερή" η κατάσταση. Αυτό που δεν πιανει το μυαλό μας είναι για τι ποσότητες νερού και ρεύματος χρειάζονται. Κάθε αντιδραστήρας έχει κανονικά από δύο αντλίες που κάθε μία τραβάει μερικά ..μεγαβάτ... Και έχουν 4 αντιδραστηρες και 4 δεξαμενές. Κάποια στιγμή θα βγουν προς τα έξω για τι αντλήσεις μιλάμε και τι συνθήκες.

    • sawas avatar
      sawas @ archaeopteryx 19/03/2011 01:39:41

      εδώ λέει για 20 MW/αντλία (χ4=80MW????? Ένα υδροηλεκτρικό????)
      http://de.wikipedia.org/wiki/Kernkraftwerk#Speisewasserpumpen

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ sawas 19/03/2011 15:27:28

        μα είδα και εγώ τα κιτάπια ων BWR... κάθε ένας έχει από δύο ψυκτικές 7-8 μεγαβάτ, χώρια το emergency core cooling. Και έχουν 4 +2 =6 αντιοδραστήρες, συν τις αποθήκες... Προφανώς δεν μιλάνε για μπαλαντέζες... Αν δεν φοβόμουν μην πω κουταμάρα, θα έλεγα ότι θέλουν τουλάχιστον 30MW για αυτό που κάνουν τώρα... είναι δυνατόν; Θα μου πεις τα τέρατα παράγουν 5-6 GW...

  3. sawas avatar
    sawas 19/03/2011 01:01:33

    γμτ....

  4. against New World order avatar
    against New World order 19/03/2011 03:16:55

    για να ψάξει καλά η Ιαπωνία αν το τσουνάμι και ο σεισμός δεν ήταν και αυτός φτιαχτός από τους εγκληματίες της Νέας Τάξης Πραγμάτων

    για διαβάστε λίγο HAARP

    να ξελαμπηκάρετε

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ against New World order 19/03/2011 09:35:23

      Το HAARP έχει να κάνει με την ιονόσφαρα και όχι με την λιθόσφαιρα.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Κάποιος 19/03/2011 09:36:38

        ...ιονόσφαιρα...

  5. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 19/03/2011 04:22:47

    Μια σταγόνα ελπίδας για όλους τους ¨ταξιδιώτες¨ του antinews :)

    Water, the great mystery

    http://www.youtube.com/watch_popup?v=o39v0uwxyig&vq=medium

  6. Fanis avatar
    Fanis 19/03/2011 12:00:06

    Prime Minister Naoto Kan said in a television address on Friday: "We will rebuild Japan from scratch. We must all share this resolve."
    =
    Ειναι η πρωτη φορα εδω και 10 μερες που ο πρωθυπουργος της Ιαπωνιας μιλαει για την .."επομενη μερα"..
    Αρα ο κινδυνος της εκλυσης ραδιενεργειας περασε ,αν υπηρξε ποτε τετοιος ..
    Ισως ανησυχια να υπηρξε αλλα ο κινδυνος ηταν σχετικα μικρος.
    Πηρε ομως διαστασεις "θριλλερ" νομιζω σκοπιμα.
    Οι μεχρι στιγμης νεκροι ειναι περιπου 7000 οι αγνοουμενοι 15000 οι αστεγοι μισο εκατομμυριο ,αυτοι που χασαν τα παντα ενα εκατομμυριο και βαλε..

    Πιστευω οτι δεν υπαρχει τετοιο ηρεμιστικο που να μπορουσε να ηρεμησει αυτους τους δυστυχισμενους Γιαπωνεζους.. ειμη η καλλιεργεια του φοβου και του τρομου ,μιας επικειμενης μεγαλυτερης συμφορας οπως η εκλυση ραδιενεργειας η η πυρηνικη εκρηξη...

    • sawas avatar
      sawas @ Fanis 19/03/2011 12:08:35

      Για την ραδιενέργεια, αν και σε τι ποσότητα έχει εκλυθεί θα μάθουμε αργότερα (20 χρόνια) όπως και για τα (διαχρονικά) συμπτώματα της.

      Παρεμπιπτόντως για το Τσερνομπίλ υπάρχει ένα σοβαρό βιβλίο (20 χρόνια μετά ) εδώ:
      h**p://www.nyas.org/publications/annals/Detail.aspx?cid=f3f3bd16-51ba-4d7b-a086-753f44b3bfc1

      και εδω:
      h**p://eu.wiley.com/WileyCDA/WileyTitle/productCd-1573317578,descCd-google_preview.html

      • Fanis avatar
        Fanis @ sawas 19/03/2011 12:33:25

        Αδελφε με συγχωρεις αλλα συγκρινεις ανομοια πραγματα.
        Τους μπολσεβικους και την τεχνολογια τους με τους Γιαπωνεζους.
        Αυτο πια ειναι ..ιεροσυλια!!

        Ειναι σαν να συγκρινεις ενα Τογιοτα κλπ με ενα "μοσκβιτς"!η ξερω γω πως τα λενε τα μπολσεβικικα ..αυτοκινητα(τελος παντων)..

        • sawas avatar
          sawas @ Fanis 19/03/2011 15:11:29

          Βιάζεσαι...................να στο πω αλλιώς

          όλα (μέγεθος ζημίας) θα κριθούν εκ του αποτελέσματος (σε 20 χρόνια).

          Όσο για την τεχνολογία........υπάρχουν υπέρ και κατά....όπως σε όλα.
          πχ: h**p://de.wikipedia.org/wiki/Mir_%28Raumstation%29
          Πως ονομάζουμε μια κατασκευή με χρονικό ορίζοντα επταετίας, η οποία διαρκεί 15χρονια σε αφιλόξενο περιβάλλον?

          • Fanis avatar
            Fanis @ sawas 19/03/2011 15:23:44

            Λεμε απλα μπολσεβικοι.Αυτο τα εννοει ολα.
            Γκουλανγκ και τετοια..Great purges και τετοια ερχονται στο μυαλο επισης.
            Των ανθρωπων ,εννοειται.

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Fanis 19/03/2011 16:00:34

            1957, ο πρώτος τεχνητός δορυφόρος της Γης, ο Σπούτνικ.
            Το 1957 η σκυλίτσα Λάικα, το πρώτο ζωντανό πλάσμα που εκτοξεύεται στο διάστημα.
            Το 1959 ο "Λούνικ-3" κάνει την πρώτη περιφορά γύρω από τη Σελήνη και μεταδίδει τις πρώτες φωτογραφίες της κρυμμένης πλευράς του δορυφόρου της Γης.
            Το 1961 ο Γιούρι Γκαγκάριν, ο πρώτος άνθρωπος που εκτοξεύεται στο διάστημα, πραγματοποιεί τον πρώτο γύρο της Γης.
            Το 1962 πραγματοποιείται η πρώτη ομαδική αποστολή διαστημικών σκαφών.
            Το 1963 η πρώτη γυναίκα κοσμοναύτης, η Βαλεντίνα Τερέσκοβα πραγματοποιεί διαστημικό ταξίδι 22 ωρών και 50 λεπτών με το Βοστόκ-6.
            Το 1964 το πρώτο ομαδικό ταξίδι στο διάστημα γίνεται με το Βοσκόντ-1.
            Το 1965 ο Αλεξέι Λεόνοφ, που επιβαίνει στο Βασκόντ-2 πραγματοποιεί την πρώτη έξοδο στο διάστημα.
            Το 1966 έγινε η πρώτη προσεδάφιση ερευνητικής αποστολής στη Σελήνη, με το διαστημόπλοιο Λούνα-9.
            Το 1969 δημιουργείται ο πρώτος πειραματικός διαστημικός σταθμός με την πρόσδεση των διαστημοπλοίων Σογιούζ-4 και Σογιούζ-5.
            Το 1984 η Σβετλάνα Σβίτσκαγια είναι η πρώτη γυναίκα που κάνει περίπατο στο διάστημα, ο οποίος διαρκεί 3 ώρες και 35 λεπτά.
            Το 1971 αρχίζει η λειτουργία του Σαλιούτ του πρώτου διαστημικού σταθμού που κατοικείται από κοσμοναύτες.
            Το 1986 δέκα σοβιετικοί κοσμοναύτες "μετακομίζουν" στο διαστημικό σταθμό Μιρ που έχει τεθεί σε τροχιά.
            Το 1995 ο Βαλερί Πολιακόφ ξαναγυρίζει στη Γη ύστερα από παραμονή-ρεκόρ 437 ημερών σε μία μόνο αποστολή στο διαστημικό σταθμό Μιρ.
            Το 1999 νέο παγκόσμιο ρεκόρ συνολικής παραμονής 712 ημερών στο διάστημα συμπληρώνει ο ιπτάμενος μηχανικός Σεργκέι Αβντέγεφ στη διάρκεια της 27ης αποστολής του στον Μιρ.

            Αυτά τα ολίγα μόνο στην διαστημική τεχνολογία κατάφεραν οι πρωτόγονοι μπολσεβίκοι.

          • Fanis avatar
            Fanis @ Κάποιος 19/03/2011 16:35:38

            Ξεχασες την πρωτη προσεληνωση των μπολσεβικων με το "απολλων 11".
            Περπατησαν στο φεγγαρι και το ειδαμε ..
            Ο δε προεδρος τους καποιος Νιξον συνομιλησε μαζι τους..
            Επισης τα "μοσκβα" εχουν 5 ταχυτητες..
            Ειναι αυτοκινητα πολυτελειας ,αλλα οι μπολσεβικοι που ειναι του λαου δεν τα προτιμουν.

            Αυτοι προτιμουν τα λαικα "μερσεντες,ΒΜΒε, Λινκολν και τετοια"..

            Παλιο κομμουνιστες

          • Κοντη Λιζα avatar
            Κοντη Λιζα @ Κάποιος 19/03/2011 16:45:29

            Με τεχνολογία και τεχνογνωσία κλεμμένη από τους Γιάνκηδες εννοείται. Οι Ροζεμπεργκ δεν πρέπει να πεθάνουν.

            Αλλά τι λέω; Τράβα κατά βόρειο Κορέα μεριά να ζήσεις το μύθο σου. Να βιώσεις το σοσιαλισμό πλέρια...

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Κάποιος 19/03/2011 17:14:32

            @Κοντη Λιζα

            H πυραυλική τεχνολογία των ΗΠΑ δεν ήταν των γιάνκηδων αλλά των ναζί επιστημόνων.

          • sawas avatar
            sawas @ Fanis 19/03/2011 16:31:03

            Είπαμε υπάρχουν υπέρ και κατά, αλλά εφόσον θέλεις και την ανθρώπινη πλευρά.....

            Γκούλαγκ........Για τα νέα Γκούλαγκ δες εδώ: h**p://video.google.de/videoplay?docid=-7681527897722559114#

            Great Purge........Κάτι ανάλογο εδώ: h**p://www.huppi.com/kangaroo/CIAtimeline.html

            φεύγουμε όμως από το θέμα και έτσι δεν θα τελειώσουμε ποτέ!!!!

          • sawas avatar
            sawas @ sawas 19/03/2011 16:50:45

            ...και εσύ ΤΑΜΠΕΛΑΔΙΚΟ Fanis?