#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/06/2011 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα δούμε στο μέλλον μια νέα Οθωμανική αυτοκρατορία;



Υπάρχει ένα ζήτημα στο οποίο οι Ρεπουμπλικάνοι της αντιπολίτευσης συμφωνούν με τη κυβέρνηση του Ομπάμα: Ότι οι ΗΠΑ θα πρέπει να μειώσουν τη στρατιωτική τους παρουσία στην ευρύτερη Μέση Ανατολή. Όπως λένε, η Αμερική δεν μπορεί πια να αντεπεξέλθει οικονομικά σε μακρινούς πολέμους, που ούτως ή άλλως αποδεικνύονται μάταιοι.

Το ερώτημα όμως, που κανένας δεν δείχνει πρόθυμος να απαντήσει, είναι το ποιος θα καλύψει το κενό, αν αποσυρθεί η Αμερική. Το ιδανικό σενάριο θέλει όλα τα κράτη να αγκαλιάζουν τη δυτικού τύπου δημοκρατία. Το εφιαλτικό όμως σενάριο, προβλέπει  εμφύλιο πόλεμο, ή μια ισλαμική επανάσταση. Ένα τρίτο πιθανό ενδεχόμενο είναι και η ανάδυση μιας ανανεωμένης Οθωμανικής αυτοκρατορίας.

Οι Οθωμανοί αποτελούν μια ανατολική δυναστεία που εγκαθιδρύθηκε στα ερείπια της βυζαντινής αυτοκρατορίας. Αποτέλεσαν τους σημαιοφόρους του Ισλάμ, μετά από τη κατάκτηση της Κων/πολης το 1453. Η αυτοκρατορία τους εκτείνονταν μέχρι τη κεντρική Ευρώπη (Βουλγαρία, Σερβία, και Ουγγαρία).

Έχοντας επιβάλλει την κυριαρχία τους από τη Βαγδάτη μέχρι τη Μπάσρα, και από τον Καύκασο μέχρι την Ερυθρά Θάλασσα, ο Σουλεϊμάν ο Μεγαλοπρεπής διακήρυττε ότι «Είμαι ο Σουλτάνος των Σουλτάνων, ο Βασιλεύς των Βασιλέων… η σκιά του Θεού επί της γης». Τον 17ο αιώνα, η αυτοκρατορία επεκτάθηκε κι άλλο, κυριεύοντας τη Κρήτη, ακόμη και τη δυτική Ουκρανία.

Τους επόμενους όμως αιώνες, η αυτοκρατορία μετατράπηκε στον «μεγάλο ασθενή» της Ευρώπης. Έχασε μάλιστα τα περισσότερα εδάφη της, στα Βαλκάνια και στη Βόρεια Αφρική. Ο Α`ΠΠ αποδείχθηκε μοιραίος. Το κράτος της  τουρκικής δημοκρατίας περιορίστηκε εδαφικά  στην ενδοχώρα της Ανατολίας, ενώ οι πρώην κτήσεις των Οθωμανών μοιράστηκαν μεταξύ Γαλλίας και Αγγλίας.

Αυτό έμοιαζε και το οριστικό τέλος της Οθωμανικής εποχής. Το μόνο ερώτημα, που μέχρι πρόσφατα απασχολούσε τον κόσμο σε σχέση με τη Τουρκία, είναι αν αυτή θα μπορούσε να ενταχθεί στην ΕΕ. Ιδιαίτερα φιλοαμερικανοί στη διάρκεια του ψυχρού πολέμου, οι Τούρκοι κοιτούσαν σταθερά προς τη Δύση, όπως ακριβώς επιθυμούσε και ο ιδρυτής της σύγχρονης τουρκικής δημοκρατίας Kemal Atatürk.

Από το 2003 όμως, όταν και ανέλαβε τη πρωθυπουργία της χώρας ο Recep Tayyip Erdogan, όλα αυτά άλλαξαν. Ο ιδρυτής του κόμματος AKP είναι χαρισματικός. Για πολλούς αποτελεί τη προσωποποίηση του μετριοπαθούς Ισλάμ. Υπό την ηγεσία του έχει σημειωθεί μια άνευ προηγουμένου οικονομική ανάπτυξη, και έχει καταφέρει να ελέγξει τις ένοπλες δυνάμεις. Δεν είναι καθόλου τυχαίο, ότι ένα από τα πρώτα ταξίδια που έκανε ο Ομπάμα ως πρόεδρος στο εξωτερικό, έγινε στη Τουρκία. Και δεν αποτελεί καθόλου έκπληξη, ότι πρόσφατα το ΑΚΡ κέρδισε για τρίτη συνεχόμενη φορά τις εθνικές εκλογές της Τουρκίας.

Θα πρέπει λοιπόν να παρακολουθούμε πιο στενά τον Erdogan. Υπάρχουν βάσιμοι λόγοι να πιστεύουμε πως ονειρεύεται να μεταμορφώσει τη Τουρκία σε κάτι που θα θαύμαζε ακόμη και ο Σουλεϊμάν ο Μεγαλοπρεπής.

Στα πρώτα χρόνια, τότε που ήταν δήμαρχος της Κων/πολης, ο Erdogan είχε φυλακιστεί επειδή είχε απαγγείλει δημόσια στίχους ενός παλιού εθνικιστή ποιητή (Τα τζαμιά είναι τα στρατόπεδά μας, οι θόλοι τους τα κράνη μας, οι μιναρέδες οι ξιφολόγχες μας, και οι πιστοί οι στρατιώτες μας…». Οι φιλοδοξίες του ήταν από τότε ξεκάθαρες: Μια επιστροφή στην προ Ατατούρκ εποχή, όταν η Τουρκία δεν ήταν μόνο φανατικά μουσουλμανική, αλλά αποτελούσε και μια υπερδύναμη της περιοχής.

Έτσι εξηγείται και η εμμονή του να τροποποιήσει το Σύνταγμα της χώρας, έτσι ώστε να αυξηθούν οι δικές του εξουσίες εις βάρος αυτών του τύπου, του δικαστικού σώματος, και του στρατού (προπύργια του κοσμικού κράτους).

Επίσης εξηγείται και η σφοδρή κριτική του εναντίον της «κρατικής τρομοκρατίας» του Ισραήλ. Όλα είναι πολιτικές μανούβρες με σκοπό να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες από την αραβική άνοιξη, κριτικάροντας τη Συρία, ελέγχοντας το Ιράν, και παρουσιαζόμενος ο ίδιος ως το ιδανικό μοντέλο.

Στην ομιλία του μετά την εκλογική του νίκη, ο Erdogan δήλωσε: «Σήμερα νίκησε τόσο η Κωνσταντινούπολη όσο και το Σεράγεβο, τόσο η Σμύρνη, όσο και η Βηρυτός, τόσο ή Άγκυρα, όσο και η Δαμασκός … η Ramallah, το Nablus, η Jenin, η Δυτική Όχθη, η Ιερουσαλήμ, κέρδισαν όσο και το Ντιγιαρμπακίρ…».

Πριν από καιρό, ο Τούρκος πρωθυπουργός είχε συγκρίνει τη δημοκρατία με ένα τραμ: «Όταν φτάσεις στη στάση σου, κατεβαίνεις».

Μάλλον δεν θα εκπλαγούμε, αν αποδειχτεί πως ο προορισμός του δικού του τραμ είναι μια νέα μουσουλμανική αυτοκρατορία στη Μέση Ανατολή…

S.A. -Newsweek

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/06/2011 09:12:46

    Εγω μαθαινω, οτι τον κυνηγανε με τα ντουφεκια!!! ... καποιοι εχασαν την κουταλα !

    ΠΠ

  2. kiki avatar
    kiki 21/06/2011 09:13:54

    Αμ με τα μνημονια τα Μεσοπροθεμα και τις διπλωματικες απατες του ΓΑΠ, που να σουμειενει χρονος να ασχολεισαι με τα μεγαλεπηβολα σχεδια της Μεγαλης Οθωμανικης Αυτοκρατοριας, που συμπεριλαμβανει και εμας μεσα και ολα τα Βαλκανια .ελπιζω οτι θα πεσει απο το καλαμι αυτος και ο πονηρος και μειλιχιος Νταβουτογλου, και λογω οικονομικων προβληματων τα οποια ερχονται και εκει.

    • Dora avatar
      Dora @ kiki 21/06/2011 14:03:18

      Kiki,
      Η περηφανια προηγειται της πτωσεως,ειναι γεγονος.
      Αλλα,το ονειρο της Τουρκιας για να ξαναγινει η μεγαλη οθωμανικη αυτοκρατορια ειναι γνωστοτατο και καθολου καινουριο.Οι τουρκοι κι εδω εξω εργαζονται πυρετωδως σε ολους τους τομεις οπου μπορουν να εχουν επιρροη,λενε ανοιχτα οτι ειναι "ενας περηφανος εθνικιστικος λαος" και κανενας σοσιαλαριστεροπροοδευτιαρης δεν τους κατηγορει για ρατσιστες,φασιστες,ξενοφοβους κλπ.Αν τολμησει καποιος δυτικος να πει κατι τετοιο θα....κλαψουν μανουλες!

  3. anonymous avatar
    anonymous 21/06/2011 09:51:53

    Το θέμα είναι γεωστρατηγικό και συνίσταται σε τούτο: Θα δεχτούν οι Αγγλοαμερικάνοι να χάσουν τον έλεγχο της Μ. Ανατολής και της αν. Μεσογείου; Μάλλον όχι. Οπότε μόλις ξεπεράσουν τα όρια θα έχουν πρόβλημα. Σε πρώτη φάση θα χάσουν το Κουρδιστάν και μετά βλέπουμε για τα υπόλοιπα.

  4. Κρητικός avatar
    Κρητικός 21/06/2011 10:07:22

    Καιν να μην ξεχναμε ότι "πατριώτης" αντιπρόεδρος Παγκαλος σε ομιλία του στην Οξφορδη μίλησε για τους ρακενδυτους ,πεινασμενους που δεν μιλούσαν ελληνικά ,και εκαναν την αποσχιστική προσθάθεια απο την οθωμανική αυτοκρατορία , ΕΤΣΙ ΕΙΠΕ ,για την επανάνασταση του 1821.

    • Dora avatar
      Dora @ Κρητικός 21/06/2011 14:06:10

      Κρητικε,το προβλημα δεν ειναι ο αναισχυντος Παγκαλος.Τετοιους ειχαμε και ειχαν ολοι οι λαοι στην ιστορια τους.Το προβλημα ειναι οτι παραμενει ακομη στην θεση του θπο την ανοχη ολων μας!!!

      • Dora avatar
        Dora @ Dora 21/06/2011 14:06:33

        υπο

  5. anetos avatar
    anetos 21/06/2011 10:17:17

    εχει και στην Ελλάδα πολλους οι θαυμαστές του Σουλτάνος Ταγιπ ...

  6. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 21/06/2011 10:18:05

    Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΤΗΣ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΕΓΓΕΝΕΙΣ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ. ΕΤΣΙ, ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΗ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ ΠΡΟΪΟΝΤΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΝ ΟΙ ΚΟΥΡΔΟΙ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 18 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΨΥΧΕΣ), ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΙΡΕΤΙΚΟΙ ΤΟΥ ΙΣΛΑΜ ΑΛΕΒΙΤΕΣ (ΑΛΛΑ 15...), ΟΙ ΑΠΟΜΕΙΝΑΝΤΕΣ ΣΥΡΟΧΑΛΔΑΙΟΙ, ΟΙ ΑΣΣΥΡΙΟΙ, ΟΙ ΟΣΟΙ ΑΡΜΕΝΙΟΙ, ΟΙ ΟΜΙΛΟΥΝΤΕΣ ΤΑ ΠΟΝΤΙΑΚΑ ΑΚΟΜΗ ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΙΑ, Κ.Λ.Π.
    ΣΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΜΙΑ ΤΟΥΡΚΙΑ ΤΩΝ 75 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ ΤΟΥ ΝΕΟΟΘΩΜΑΝΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΠΙΡΡΟΗΣ ΣΕ ΓΕΙΤΝΙΑΖΟΝΤΑ ΔΟΡΥΦΟΡΟΥΜΕΝΑ ΚΡΑΤΗ.
    ΑΛΛΑ, ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΠΙΣΤΗ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΕΛΕΓΧΕΙ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΣΤΟΝ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΥΒΡΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΣΤΟ ΘΕΛΗΜΑ ΤΟΥ, Ε Σ' ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΒΑΘΜΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΙΜΩΡΗΘΗ, ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΩΣ ΑΛΛΑ ΔΙΚΑΙΩΣ ! ΜΕ ΧΡΗΣΗ ΖΥΓΟΥ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗΣ ΑΚΡΙΒΕΙΑΣ !!!
    ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΣΥΓΧΡΟΝΟΙ ...ΓΙΟΥΝΑΝΛΗΔΕΣ, ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΑΜΨΗ ΚΑΙ ΤΟ ΗΘΙΚΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ (ΑΝ ΟΧΙ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ) ΤΩΝ ΡΩΜΙΩΝ, ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΠΟΣΩ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΕΠΗΡΡΕΑΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ... ΕΙΔΙΚΑ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΚΑΤΗΝΤΗΣΑΝ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΕΡΔΑΝΕΙΣΜΟ...
    ΑΡΑ, ΕΝΩ Η ΣΥΝΤΡΙΒΗ ΤΗΣ ΜΑΤΑΙΟΔΟΞΗΣ ΝΕΟΟΘΩΜΑΝΙΚΗΣ ΕΠΑΡΣΕΩΣ ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ ΛΙΑΝ ΣΥΝΤΟΜΩΣ, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΕΠΩΦΕΛΕΙΑ...
    ΑΝΑΛΟΓΙΣΘΗΚΑΜΕ ΠΟΤΕ, ΟΤΑΝ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΤΕΚΤΑΙΝΟΜΕΝΑ, ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΒΑΘΜΟ ΕΥΘΥΝΟΜΑΣΤΕ ΕΙΣ ΕΚΑΣΤΟΣ ?
    ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΘΕΤΩ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ :
    ΜΕΤΑΝΟΗΣΑΜΕ ΓΙΑ ΟΣΑ / ΟΠΟΙΑ ΛΑΘΗ (ΜΙΚΡΑ Ή ΜΕΓΑΛΑ) ΚΑΝΑΜΕ ?
    ΑΛΛΑΞΑΜΕ ΒΙΟΤΡΟΠΙΑ ?
    Ή ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΜΑΤΑΙΑ ???

    • Dora avatar
      Dora @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 21/06/2011 14:08:53

      Ξενοφωντα,σωστα,πολυ σωστα!

  7. stefanos avatar
    stefanos 21/06/2011 10:40:33

    Γέροντας Παϊσιος: 1)"Η Τουρκία έχει τα κόλλυβα στο Ζωνάρι της".2) Η Τουρκία θα διαμελιστει. Ενα κομμάτι της θα πάρουν οι Κούρδοι , ενα οι Αρμένιοι και το υπόλοιπο οι Ελληνες. 3) Από τους Τούρκους το ενα τρίτο θα γίνουν Χριστιανοί ,το ενα τρίτο θα σκοτωθει και το άλλο τρίτο θα πάνε στην Κόκκινη Μηλιά(Μέκκα;)4) Αυτά τα γεγονότα θα γίνουν στην γενιά σας.

    • Αστος avatar
      Αστος @ stefanos 21/06/2011 14:03:49

      Ε , αφου το ειπε ενας ημιτρελος γερος που παιζει και να μην ειναι υπαρκτο προσωπο αλλα ενας λα'ι'κος θρυλος , τοτε ενταξει.......

      Μηπως αναφερει και τιποτα για το ματς ? Να το βαλω 1,2 η' Χ ?

      • boanerges avatar
        boanerges @ Αστος 22/06/2011 00:17:46

        Και μόνο από την αναφορά σου στον Γέροντα Παϊσιο ως "μη υπαρκτό πρόσωπο" φαίνεται η ασχετοσύνη σου...

        • Αστος avatar
          Αστος @ boanerges 22/06/2011 06:17:11

          .....και υστερα ηρθες και μ'ελυσες

          • boanerges avatar
            boanerges @ Αστος 22/06/2011 17:32:41

            Κι άλλοι είναι αντίχριστοι, δεν κάνουνε κι έτσι...

          • Αστος avatar
            Αστος @ boanerges 23/06/2011 07:42:42

            Αυτη ειναι δικια σου γνωμη η' αποφαση της ολομελειας ?

          • boanerges avatar
            boanerges @ Αστος 23/06/2011 10:49:47

            Τι εννοείς; Οι χριστιανοί δεν είναι σέχτα, σαν αυτή που διαφαίνεται να έχεις παρελθόν ή ίσως και παρόν. Έτσι δεν μπορείς να τους κάνεις κριτική με όρους σέχτας. Αυτό που δεν αντιλαμβάνεται η δική σας ολομέλεια –ότι κι αν σημαίνει αυτό- είναι πως ο χριστιανός είναι ελεύθερος άνθρωπος με δική του διαμορφωμένη αντίληψη –είναι δηλαδή πρόσωπο- και δεν διστάζει να την εκφράζει χωρίς να έχει καμία «κάλυψη» καμιάς «ολομέλειας», αφού η αναφορά του είναι μόνο προς τον Δημιουργό του. Αν θέλεις να την «πέφτεις» σε χριστιανούς καλό θα ήταν να διαβάσεις και λίγο τα περί αυτών.

  8. Γρηγόρης Καραολίδης avatar
    Γρηγόρης Καραολίδης 21/06/2011 11:15:21

    Το αμετανόητα φιλότουρκο Newsweek ονειρεύεται νεα οθωμανική αυτοκρατορία . Να την χαρούνε στις πατρίδες τους στά σπίτια τους και στις οικογένειές τους όσοι τα εύχονται και υποστηρίζουνε αυτά . Εμείς που στα δικά μας τα ζήσαμε ευχόμαστε από τα βάθη τής καρδιάς μας μιαν ευχή :
    Το κράτος που ίδρυσε στα 1923 ο αιμοσταγής σφαγέας Μουσταφά Κεμάλ
    ΝΑ ΜΗΝ ΕΟΡΤΑΣΕΙ ΕΚΑΤΟΝΤΑΕΤΗΡΙΔΑ .
    Ας φαίνεται ότι καλπάζει ο σημερινός αλλαζόνας ηγέτης του , ικανός αλλά και πολυπριμοδοτούμενος Κωνσταντινουπολίτης . Το καρβέλι που ονειρεύεται μάλλον "θα τον φάει" , παρά θα το φάει .

    Και μια σημείωση , ας μού επιτραπεί στο σχόλιο stefanos=21/06/2011= 10:40
    Σέβομαι πολύ τούς ασκητές και τούς αγίους , αλλά νομίζω ότι δεν βοηθάει να τούς ανακατεύουμε στα πολιτικά .
    Κάποτε παρερμηνεύονται και δημιουργούνται άλλα .
    Όταν (και αν και όσα) συμβούν από τα "προφητευόμενα" δίκαιο θα είναι να θυμήσουμε ότι ο Γέροντας Παΐσιος τό είχε πεί .

    • Dora avatar
      Dora @ Γρηγόρης Καραολίδης 21/06/2011 14:15:29

      Σχετικα με τις προφητειες,ειναι πολυ μα παρα πολυ δυσκολο να πουμε ποτε προερχονται απο τον Θεο και ποτε απο τον διαβολο ακομα και για τους αγιους ανθρωπους οπως ο Παισιος.
      Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι ο Θεος θα εδινε μια τετοια προφητεια και σε τι αποσκοπει,αφου συμφωνα με τον αποστολο Παυλο,η προφητεια δινεται για ενισχυση της πιστεως και για οικοδομηση πνευματικη των πιστων και μονον.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Dora 21/06/2011 18:19:59

        Δεν θέλω να υπεισέλθω στη συζήτηση περί γέροντος Παϊσίου, που ένας ανόητος πιο πάνω τον αποκάλεσε "μισότρελο γέρο" (για λύπηση είναι...), αλλά να σου θυμήσω σχετικά με αυτό που είπες, ότι ο όσιος Λουκάς που πέθανε το 953 είχε πει ότι την Κρήτη θα την ανακαταλάβουν οι Ρωμιοί με βασιλιά έναν Ρωμανό, αλλά όχι αυτόν διευκρίνισε (ειπώθηκε στα χρόνια του Ρωμανού Α΄ Λεκαπηνού). Οντως, οι Ρωμιοί ανακατέλαβαν την Κρήτη από τους μουσουλμάνους το 961, με στρατηγό τον Νικηφόρο Φωκά, όταν αυτοκράτορας ήταν ο Ρωμανός Β΄.

        • Dora avatar
          Dora @ ΒΙΣ 22/06/2011 00:46:59

          BΙΣ,πολυ εντυπωσιακο,πραγματι.
          Μακαρι να εχει λοιπον ο Θεος αποκαλυψει την προφητεια στον γεροντα Παισιο,για τον οποιο διαβασα και ακουσα πολλα θαυμασια!!!!

  9. Αννίτα avatar
    Αννίτα 21/06/2011 12:11:57

    Θυμηθείτε κάτι 'οταν έρθει η ώρα.! Ο Ερντογάν θα μείνει με το όνειρο.!!!! Η τουρκία θα σκορπιστεί στους 5 ανέμους. Θα διαμελιστεί.!! Δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ να γίνει ούτε πρώτη δύναμη, ούτε δεύτερη. Μα πάνω από όλα δεν είναι το λιοντάρι που προσπαθεί να δείξει τόσα χρόνια οτι είναι.
    Αλλος θα είναι η πρώτη δύναμη κ αλλος θα έχει την κυριαρχία. Ούτε Αμερική, ούτε Ευρώπη, ούτε τουρκία.
    Το σίγουρο είναι οτι η Ελλάδα θα διαπρέψει, θα σηκώσει το κεφάλι ξανά περήφανα.!

    • Dora avatar
      Dora @ Αννίτα 21/06/2011 14:28:09

      Αννιτα αυτο θα γινει μονο με μια προυποθεση:Nα γονατισουμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ,να ζητησουμε συγχωρεση απο τον Θεο με ειλικρινεια, γιατι παρακουσαμε την εντολη"αγαπα τον πλησιον σου ΩΣ ΕΑΥΤΟΝ"η στο "ολα οσα θελετε να κανουν οι αλλοι σε σας,να τα κανετε εσεις οι ιδιοι σε κεινους".
      Αλλα δεν θα το κανουμε,ουτε ατομικα ουτε συλλογικα.Ουτε εμεις,ουτε οι πολιτικοι.Κι ετσι συνεχιζοντας οπως συνεχιζουμε θα αλληλοεξοντωθουμε.

      Εαν δοκιμαζαμε το πρωτο,την αλλη μερα θα αρχιζε η ευλογια,γιατι ο Ιδιος ειπε:
      "Εαν με αγαπατε να τηρειτε τις εντολες μου....και τοτε ο Πατερας μου κι Εγω θα εγκατασταθουμε μεσα σας,και τοτε θα κανετε μεγαλυτερα πραγματα απ' αυτα που Εγω εκανα....γιατι οσοι πιστευουν σ'Αυτον (στον Χριστο)εκανε ο Θεος την τιμη να γινουν παιδια του Θεου..."(Ελευθερη μεταφραση).Για οσους ξερουν τι σημανει να εισαι παιδι του Θεου,τοτε θα ξερουν κιολας οτι ΜΟΝΟ τοτε εισαι σε θαση να δημιουργησεις απο το ΜΗΔΕΝ!!!

      • Dora avatar
        Dora @ Dora 21/06/2011 14:29:08

        θεση

        • Dora avatar
          Dora @ Dora 21/06/2011 14:31:03

          Μαζι μου μπορειτε να κανετε τα ΠΑΝΤΑ,λεει ο Χριστος,χωρις Εμενα ΤΙΠΟΤΑ!Οποιος εχει αυτια ακουει(η ματια διαβαζει το Ευαγγελιο).

  10. kakos avatar
    kakos 21/06/2011 14:37:17

    http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=3&artId=4636635

  11. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 21/06/2011 18:24:57

    Aς προσέξουμε την ουσία του θέματος: Ο Ερντογάν προβάλλει μία νέα εθνική ιδεολογία για τους Τούρκους, βασισμένη στο ισλάμ και την πάλαι ποτέ οθωμανική αυτοκρατορία.
    Εμείς πεισθήκαμε από τον Σημίτη για τον "νέο πατριωτισμό" που θα ήταν ο αστικός εκσυγχρονισμός, που κατέληξε να είναι ο εύκολος πλουτισμός. Και πεισθήκαμε ότι ένας αστικός εκσυγχρονισμός ήταν ασύμβατος με τον πατριωτισμό και τις εθνικές μας παραδόσεις. Από μία δράκα μεταλλαγμένων αριστεριστών που είχε καταλάβει την εξουσία επί Σημίτη, την ίδια κλίκα από την οποία προέρχεται ο νυν κυβερνητικός εκπρόσωπος Ηλίας Μόσιαλος και ο πρώην αρμόδιος για το μεταναστευτικό (!!!) Σπύρος Βούγιας.
    Ο Ερντογάν δεν έβαλε τουςμεταλλαγμένους αριστεριστές και Εσωτερικάκηδες να ασκούν εξωτερική και εσωτερική πολιτική. Εμείς παραδώσαμε το κράτος και την εθνική μας ιδεολογία στο 3% (και αν...) και αυτό συγκεντρωμένο στα Βόρεια Προάστεια και το Φίλιον του Κολωνακίου....

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΒΙΣ 21/06/2011 18:31:39

      Μας αρέσει, δεν μας αρέσει, ο Ερντογάν είναι ο Ντε Γκωλ της Τουρκίας. Εμείς είχαμε τον ΚΚ τον Εξαφανισμένο και τον ΓΑΠ με τις βλακώδεις ιδεοληψίες και τα θολά οράματα...

    • wb avatar
      wb @ ΒΙΣ 22/06/2011 01:30:58

      "Ο Ερντογάν δεν έβαλε τουςμεταλλαγμένους αριστεριστές και Εσωτερικάκηδες να ασκούν εξωτερική και εσωτερική πολιτική. Εμείς παραδώσαμε το κράτος και την εθνική μας ιδεολογία στο 3% (και αν…) και αυτό συγκεντρωμένο στα Βόρεια Προάστεια και το Φίλιον του Κολωνακίου…."
      Επειδη δε τους βάζει(όσο αντέχει) τον αφήνουν εκτός ΕΕ.
      Το 3% στην Ελλάδα γινόταν ανεκτό όσο η Δυση έχωνε χρήμα.
      Τώρα που τα λεφτά τελειώσαν βγήκαν κρεμάλες και ακούμε για πραξικοπήματα.
      Η χώρα του Πασοκιστάν μετά το 81 ηταν μια δυτικότροπη φούσκα η οποία κινδυνεύει να σκάσει στα χέρια των δημιουργών της..

  12. Apatsi avatar
    Apatsi 21/06/2011 19:56:25

    ΒΙΣ
    άντε διάβασε τί πως έπαιξε στην γεωστρατηγική σκακιέρα ο ΚΚ και μετά μίλα. Μήν τον βάζεις στην ίδια κατηγορία με το βλαμμένο το GAP. Δεν μπορεί να εθελοτυφλούμε τόσο πολύ.

  13. Γιώργος avatar
    Γιώργος 22/06/2011 01:05:23

    Σωστός ο Apatsi. Γιατί τον ''φάγαν'' άλλωστε με βατοπαίδια, γρηγορόπουλους και τις άπειρες πυρκαγιές που ανάβαν ταυτόχρονα ''εντελώς τυχαία''; Γιατί 2 χρόνια τώρα με τον ακατανόμαστο δεν έχει καεί ούτε στρέμμα;
    Ίσως ο ΚΚ να ήταν ο δικός μας Ερντογάν. Ίσως και όχι. Το μόνο σίγουρο είναι ότι ήταν μεγάλη παιχτούρα, γεωστρατηγικά, και αυτό δεν άρεσε σε κάποιους.
    Τι να σου κάνω όμως που όταν ακούσαμε για ''ασύμμετρη απειλή'' οι περισσότεροι (βάζω και τον εαυτό μου μέσα, δυστυχώς το παραδέχομαι) αρχίσαμε να γελάμε ειρωνικά και να χλευάζουμε....

  14. The Narrator avatar
    The Narrator 22/06/2011 01:56:29

    Όταν στα μέσα της δεκαετίας του '70 στη Γερουσία των ΗΠΑ ο αρμόδιος για την περιοχή μας υφυπουργός εξωτερικών κλήθηκε να απαντήσει στο ερώτημα "γιατί η Ουάσιγκτον μεροληπτεί υπέρ της Τουρκίας και σε βάρος της Ελλάδας", ο Γιάνκης διπλωμάτης απάντησε απερίφραστα:
    "Μα γιατί οι Τούρκοι είναι ένας υπερήφανος, αγέρωχος και δυναμικός λαός που πρέπει να κολακεύουμε"......

    Υ.Γ. Οι Τούρκοι γέννησαν ηγέτες μέσα απο φωτιά και σίδερο (βλ. Κεμάλ Ατατούρκ), κρέμασαν άλλους όταν ένιωσαν πως προδίδονται (βλ. Μεντερές) και αναδεικνύουν κυβερνήτες μέσα απο το λαό (βλ. Ερντογάν). Εσύ και εγώ από το πρώτο μισό του 20ου αιώνα (σ.σ. και είμαστε παρακαλώ στον 21ο αιώνα) κυβερνιέσαι απο 2,5 οικογένειες! Σε ποια άλλη χώρα του πλανήτη (1ου, 2ου και 3ου κόσμου), ο μια οικογένεια έχει τρεις πρωθυπουργούς (Γ.Α. Παπανδρέου ή "Γέρος της Δημοκρατίας", Α. Γ. Παπανδρέου ή σκέτο "Ανδρέας" και Γ.Α. Παπανδρέου ή ΓΑΠ και μια άλλη δύο ((Κ.Κ. senior και Κ.Κ. junior);