#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/06/2013 10:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η CIA εκπαιδεύει κρυφά σύρους αντάρτες



Η CIA και άλλες ειδικές δυνάμεις των ΗΠΑ εκπαιδεύουν σύρους αντάρτες εδώ και μήνες, πολύ πριν ο πρόεδρος Μπαράκ Ομπάμα ανακοινώσει τα σχέδιά του να οπλίσει την αντιπολίτευση. Σύμφωνα με δημοσίευμα των Los Angeles Times, που επικαλείται ανώνυμους αξιωματούχους των ΗΠΑ και διοικητές των ανταρτών, η εκπαίδευση περιλαμβάνει ασκήσεις με αντιαρματικά και αντιαεροπορικά όπλα και πραγματοποιήθηκε σε βάσεις στην Ιορδανία και την Τουρκία από τα τέλη του περασμένου έτους. Τα μαθήματα διαρκούν δύο εβδομάδες, με «τάξεις» των 20 έως 45 μαχητών κάθε φορά και ξεκίνησαν τον περασμένο Νοέμβριο σε μια νέα βάση των ΗΠΑ, στην έρημο της νοτιοδυτικής Ιορδανίας.

Το ρεπορτάζ έρχεται λίγες μέρες αφότου η κυβέρνηση Ομπάμα ανακοίνωσε ότι είχε εγκρίνει τον εξοπλισμό των ανταρτών της Συρίας, αν και οι αναλυτές είπαν ότι οι Ηνωμένες Πολιτείες πιθανότατα θα αποφύγουν την παροχή εξελιγμένων καθοδηγούμενων αντιαρματικών ή αντιαεροπορικών όπλων. Η CIA συνήθως παρέχει συγκαλυμμένη εκπαίδευση και εξοπλισμό των μαχητών σε ξένες συγκρούσεις, ενώ οι στρατιωτικές ειδικές δυνάμεις μπορεί να αναλάβουν μυστικές αποστολές υπό την εποπτεία του οργανισμού.

Οι υπηρεσίες είχαν υποσχεθεί στους αντάρτες ισχυρά αντιαρματικά και άλλα όπλα, αλλά οι αποστολές από το Κατάρ, τη Σαουδική Αραβία και άλλα αραβικά κράτη χρειάστηκαν μήνες για να φτάσουν και δεν ανταποκρίθηκαν στις προσδοκίες της αντιπολίτευσης. Πάντως, η CIA και ο Λευκός Οίκος αρνήθηκαν  να σχολιάσουν το δημοσίευμα.

businessinsider

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 22/06/2013 10:42:48

    Να ποιοι σφάζουν αμάχους. Οι ΗΠΑ και πάλι που δίνουν χρήμα, όπλα και εκπαίδευση σε τρομοκράτες. Και το παίζουν κυνηγοί της τρομοκρατίας. Η πιο διεφθαρμένη αυτοκρατορία (λέμε τώρα) όλων των εποχών σε σχέση με τις αξίες της κάθε εποχής. Μας γυρνάει στην εποχή της Ρωμαϊκής, όταν η ανθρώπινη ζωή δεν άξιζε μία. Αυτός είναι ο ψευτο-ανθρωπισμός του δυτικού κόσμου. Και είναι οι ίδιοι που έκαναν γενοκτονία των ιθαγενών για να πάρουν τον τόπο και το χρυσό τους. Οι ίδιοι που έριξαν 2 ατομικές στην Ιαπωνία και μετά από 70 χρόνια λευχαιμία, καρκίνοι και τερατογενέσεις συνεχίζονται. Αυτά τα εγκλήματα πληρώνονται πολύ ακριβά κύριοι...

    • Κραντωρ avatar
      Κραντωρ @ Γεώργιος Τ. 22/06/2013 18:26:10

      Όλα γίνονται χάριν του Ισραήλ και των στρατηγικών συμφερόντων του.

      Οι κυβερνήσεις Ουάσιγκτων, Λονδίνου,Παρισίων ευρίσκονται υπό πλήρη έλεγχο των Ισραηλιτών της « διασποράς», τα υπόλοιπα είναι παρεπόμενα.

  2. Για τα Μπάζα Είμαστε. avatar
    Για τα Μπάζα Είμαστε. 22/06/2013 13:19:45

    Ε όχι και Σύριοι αντάρτες οι πολυεθνικοί μισθοφόροι,αν δεν εξυπηρετούσαν τα κατεστημένα συμφέροντα θα ήταν απλώς τρομοκράτες,τώρα μας τους σερβίρουν ως αντάρτες !

  3. popaia avatar
    popaia 22/06/2013 21:37:15

    Και μετά περιμένουν μερικοί τον αντίχριστο! Μα τον έχουμε μπροστά μας χρόνια. Πώς αλλιώς δηλαδή μπορεί να' ναι ο αντίχριστος; Πόσο πιο διεστραμμένος; Πόσο πιο κακό μπορεί να κάνει; Και το παραμυθάκι για την καταπολέμηση της τρομοκρατίας, μούφα φυσικά. Ήταν μόνο και μόνο για να κάνει συμπαθείς στην παγκόσμια κοινή γνώμη τους ισλαμοφασίστες! Για να τους δώσει άλλοθι, πατήματα, δικαιολογίες, να τους κάνει θύματα και ήρωες. Γι αυτό και βάλανε τον "ακροδεξιό" Μπους να ξεκινήσει τον αντιτρομοκρατικό πόλεμο. Για να γίνει πιο πιστευτό αυτό που θέλαν υποδορίως να περάσουν, ότι πρόκειται για τον κακό που κυνηγάει τους καλούς... Ιδού άλλωστε που οι επίσης καλοί Δημοκρατικοί Αμερικάνοι τους έχουν ώπα-ώπα τους ισλαμοχασάπηδες παντού στον κόσμο.
    Κι ενώ ήταν τόσο οφθαλμοφανές ότι δουλεύουν τον κόσμο, όλη η προπαγάνδα των "ευαίσθητων" παγκοσμίως και ιδίως στην Ελλάδα ορυόταν κατά της αντιτρομοκρατικής σταυροφορίας! Ορίστε λοιπόν τώρα, ας χαρούν τη δικαίωσή τους , ο Ομπάμα δεν θεωρεί τους ισλαμοκανίβαλους τρομοκράτες αλλά φίλους και συνεργάτες. Ξεκίνησε επίσημα η....φιλοτρομοκρατική σταυροφορία.

  4. ΣΑΤΩΦ avatar
    ΣΑΤΩΦ 22/06/2013 22:39:05

    Ο ΣΥΡΙΑΚΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ ΚΑΙ Ο ΛΑΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΠΕΜΒΟΥΝ ΟΙ ΠΕΡΙΦΗΜΟΙ ΤΟΠΟΤΗΡΗΤΕΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΑΝΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ...ΘΑ ΞΕΚΑΝΕΙ ...ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΝΕΑ ΣΦΗΚΟΦΩΛΙΑ ΤΗΣ ΣΙΑ -ΜΟΣΑΝΤ ΚΑΙ ΛΟΙΠΩΝ ...ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ...ΤΗΝ ΣΥΡΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΥΠΟΤΑΞΟΥΝ ΕΥΚΟΛΑ ...Η ΝΕΑ ΑΛ ΚΑΙΝΤΑ ΤΗΣ ΔΥΣΗΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΜΙΡΑΤΩΝ...ΕΧΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΑΗΔΙΑ ..ΠΑΛΙΑ ΕΙΧΑΝ ΤΟΝ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟ ΥΠΗΡΧΕ ..ΕΣΤΩ ΕΝΑ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΟ ΥΠΟΒΑΘΡΟ ΣΤΗ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ...ΤΩΡΑ ΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ...ΕΝΤΕΛΩΣ ...ΑΝ Ο ΔΗΘΕΝ ΑΣΤΟΣ ΣΤΟ ΜΟΝ ΠΕΛΙΕ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΩΣ ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗΣ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑΣ ...ΕΜΕΙΣ ...ΟΙ ΒΑΛΚΑΝΙΟΙ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ...ΣΑΝ ΠΑΡΑΚΜΗ , ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΗΔΙΑ...ΚΟΙΝΩΣ ΞΕΒΡΑΚΩΜΑ ...ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΤΕ !!!

  5. popaia avatar
    popaia 23/06/2013 12:18:54

    Εδώ πάντως Σατώφ δεν είδα καμιά κινητοποίηση. Αλλά ξέχασα, προηγούνται πάντα τα "δίκαια" του κάθε Καλφογιάννη. Θ' αφήσουν οι Τσιπραίοι το γάμο να πάνε για πουρνάρια;

  6. Ρηνα avatar