#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/02/2012 23:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Apple θέλει να αγοράσει το χρέος της Ελλάδας!!!



Με 97,6 δισεκατομμύρια δολάρια ρευστό αποθεματικό στα ταμεία της, την μετοχή της να καλπάζει και τις πωλήσεις της να εκτινάσσονται ολοένα σε υψηλότερα ρεκόρ, ο κολοσσός της Σίλικον Βάλεϊ, η κραταιά Apple αντιμετωπίζει ένα «πρόβλημα»: Πώς να χρησιμοποιήσει τα τεράστια αποθεματικά της, τα δισεκατομμύρια δολαρίων που υπάρχουν στα ταμεία και τα οποία, κατά την εκτίμηση του ίδιου του Διευθύνοντα Συμβούλου της Tim Cook, «είναι κατά πολύ περισσότερα απ’ όσα χρειάζονται για να λειτουργήσει και να επεκταθεί η εταιρεία»!

Προς τούτο και το θέμα αυτό απετέλεσε το κύριο ζήτημα στην Ετήσια Γενική Συνέλευση της εταιρείας, στα κεντρικά γραφεία της στο Cupertino της Καλιφόρνια. Εκεί όπου οι μέτοχοι κλήθηκαν να προτείνουν «λύσεις» και εις εξ΄αυτών ρώτησε κατά πόσον η Apple θα σκεφτόταν να αγοράσει την καταχρεωμένη Ελλάδα!!!

Η απίστευτη αυτή πρόταση κάνει το γύρο του κόσμου από τα διεθνή πρακτορεία (δείτε εδώ τι μεταδίδει το Bloomberg), ενώ εξίσου εντυπωσιακή ήταν η απάντηση του Διευθύνοντος Συμβούλου της εταιρείας, ο οποίος δεν έδειξε να αιφνιδιάζεται και απάντησε ψύχραιμα πως: – «Κοιτάμε όλες τις προοπτικές αλλά δεν έχουμε εξετάσει αυτή την πιθανότητα»!!!

http://www.protothema.gr/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κάλχας avatar
    Κάλχας 23/02/2012 23:56:16

    Αν γίνει αυτό πραγματοποιείται και ένα όνειρο του ΓΑΠ. Να ψηφίσουν όλοι με Ipad στις εκλογές του ΠΑΣΟΚ!!!

  2. Y. avatar
    Y. 23/02/2012 23:56:34

    Με τοσα ι-φον και ι-παντ που έχουν πουλήσει στην Ελλάδα, σίγουρα θα το εξετάσουν (..συναθροίζοντας σ’ αυτά, και το ι-κιου του ΓΑΠ)

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Y. 23/02/2012 23:59:01

      Ο ΓΑΠ λάνσαρε το i-Σιχτίρ.

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ TopGunZ 24/02/2012 00:06:51

        Υπάρχει και μεγάλο απόθεμα στο μοντέλο αυτό...

        • Χαλκιδέος avatar
          Χαλκιδέος @ ΕΥΑ 24/02/2012 00:26:16

          Όπως μεγάλο απόθεμα υπάρχει και στο i-gam....ou :)

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ Χαλκιδέος 24/02/2012 00:59:24

            Πάω στοιχηματάκι ότι το μοντέλο που αναφέρεις είναι ελληνικό...

  3. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 24/02/2012 00:14:20

    Ἑἀν δέν εὐοδωθεῖ ὁ εὐσεβῆς αὐτός πόθος τους γιά τήν ἐξαγορά τῆς πατρίδας μας,εὐχαρίστως προσφέρω ἐγώ κάτι χρεουδάκια πού διαθέτω σέ τρία χρηματοπιστωτικά ἰδρύματα.

  4. The Saint avatar
    The Saint 24/02/2012 00:33:04

    Μιλάμε το τί έχω ακούσει, (και δεί) αυτά τα 2 -2,5 χρόνια δεν περιγράφονται....
    Ημαρτον! πια! Ελεος!

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ The Saint 24/02/2012 01:07:01

      Ναι, αλλά οφείλεις να παραδεχθείς ,ότι τουλάχιστον,δεν πλήττεις...!!

  5. νεφέλη avatar
    νεφέλη 24/02/2012 00:36:54

    Δηλαδή κατά το Skoda-Ξάνθη
    θα μας λένε
    i-λλάδα....

    • νεφέλη avatar
      νεφέλη @ νεφέλη 24/02/2012 01:07:46

      Θα έχουμε και τον ίδιο διαφημιστή...

      http://www.youtube.com:80/watch?v=Wvyq5AHVrhM

  6. alex23 avatar
    alex23 24/02/2012 00:39:19

    ..και θα βγαλει η apple το i-greek, το πρωτο κινητο που θα περνει μπρος με μιζα, θα ειναι κατασκευασμενο απο πολιτικα ανακυκλωμενα υλικα, και θα εχει σαν λειτουργικο συστημα το ''Mnemonium Version 2'' που αναβαθμιζεται πανευκολα, μεσα απο τα σαιτ της siemens..

  7. Nick avatar
    Nick 24/02/2012 00:53:23

    Να πάνε να τα δώσουν στα άτομα που φτιάχνουν τα προϊόντα της, αντί να λένε μ@λακίες.

  8. ΑποΜηχανηςΦτωχος avatar
    ΑποΜηχανηςΦτωχος 24/02/2012 01:11:54

    Συγχωρέθηκε κι ο Τζομπς, τον αντάλασα άνετα με Παπαδήμο.

  9. giorgos avatar
    giorgos 24/02/2012 01:29:36

    Θα ειμαστε επισημως το πρωτο κρατος που θα ανηκει σε εταιρεια.Κατι ειναι κι αυτο.Θα εγκαινιασουμε τη νεα εποχη.Γεια σου GAP με τα ωραια σου.

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ giorgos 24/02/2012 02:54:35

      και το χε πει...
      Όλοι Χαζοί στη Νέα Εποχή!

  10. Jimakos avatar
    Jimakos 24/02/2012 02:34:50

    Εχουμε καταντήσει περιγελος σε όλο τον πλανήτη κι εμεις εδω ψαχνουμε τον βουλευτη με το εκατομμύριο! Οι μισοι έχουν αγκιστρωθεί στο "λεφτά υπάρχουν Νο2", απο την αριστερή μεριά και οι άλλοι εναγωνίως αναμένουν και πιέζουν να κάνουν το ίδιο οι υπόλοιποι πολιτικοί σχηματισμοί. Ας ερθουν και εξωγήινοι, με εμας δε θα βγάλουν άκρη.

    • εξυπνάκιας avatar
      εξυπνάκιας @ Jimakos 24/02/2012 09:54:17

      ουτε με ενδιαφέρει τη λένε ανα τον κόσμο. εμένα μ'ενδιαφέρει ο βουλευτης με το μύριο και αν γουστάρετε

  11. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 24/02/2012 08:04:44

    Στο ξεκουδουνο πολλα θα ακουσουμε.

  12. Avanti avatar
    Avanti 24/02/2012 09:43:16

    Μήπως είναι το καλύτερο που έχουμε ακούσει και με διαφορά? για σκεφτείτε το λίγο, τι προτιμάτε Μέρκελ, Σόϊμπλε ή μήπως Ρέσλερ? και δεν συνεχίζω γιατί κατεβαίνουμε κλίμακα. Εγώ ψηφίζω ναί, όχι τίποτα άλλο, θα πάει και στα αζήτητα ο μπένι, μέχρι να τον αδυνατίσουν ...... θα έχει ξεχαστεί.
    Apple & ξερό ψωμί.

  13. DIMX avatar
    DIMX 24/02/2012 10:13:29

    με τους μισθους που θα εχουμε στην Ελλαδα θα φτιαχνουν εδω και το iphone

  14. franc avatar
    franc 24/02/2012 15:38:10

    Mπορεί να λέτε εσείς καλαμπούρια αλλα είναι η σοβαρώτερη πρόταση που άκουσα μέχρι σήμερα για την έξοδό μας απο την κρίση.
    Και εύχομαι να πεισθεί περι αυτού και δ/σ της APPLE που εξετάζει θέλω να ελπίζω σοβαρά την πρόταση.
    Το να ανήκει ενα κράτος σε μια εταιρεία υψηλής τεχνολογίας είναι πολύ πιο λογικό και τιμητικό, από τα δύο ευρωπαικά κράτη που ήδη ανήκουν και κυβερνώνται απο τράπεζες...Στο μέλλον η μάχη για την εξουσία των κρατών δεν θα περιοριστεί μεταξύ ΜΜΕ και Τραπεζών, αλλά θα επεκταθεί και σε πάσης φύσεως εταιρείες. Η πρόταση της APPLE είναι προάγγελος...

  15. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 24/02/2012 16:22:27

    Tα Τέμπη: Η νέα Silicon Valley.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Ο Θείος 24/02/2012 16:47:48

      χαχα...και η Αγία Παρασκευή θα μεταλλαχθεί σε Santa Barbara...

  16. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 24/02/2012 18:07:06

    Ἁγία Βαρβάρα;

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 24/02/2012 18:40:34

      Ω, ναι!

  17. Γλαυξ avatar
    Γλαυξ 24/02/2012 21:35:50

    Η καλύτερη ανάρτηση by far.... Santa Barbara ibndeed !!!
    Νάστε καλά όλοι σας για το χιούμορ!!
    Καλό τριήμερο

  18. Γλαυξ avatar
    Γλαυξ 24/02/2012 21:36:39

    Indeed... ο δαίμων γαρ

  19. κατια avatar