13/09/2012 07:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η 11η Σεπτεμβρίου 2012, βαρύτατο πλήγμα για τις ΗΠΑ



Αιματηρές επιθέσεις με στόχο να στείλουν ηχηρό μήνυμα στις ΗΠΑ, ανήμερα της επετείου της 11ης Σεπτεμβρίου 2001, ήταν αυτές που έγιναν προχθές στη Λιβύη και την Αίγυπτο. Οι επιθέσεις, που τελικώς στη Βεγγάζη είχαν ως αποτέλεσμα το θάνατο του Αμερικανού πρέσβη, δείχνουν ότι τίποτε δεν έχει τελειώσει στον αραβικό κόσμο και ότι η κατάσταση κάθε άλλο παρά ελέγξιμη είναι. Να σημειωθεί πως είναι η πρώτη φορά που οι ΗΠΑ χάνουν κατά τέτοιο τρόπο πρέσβη τους. Ούτε καν στο Ιράκ και στο Αφγανιστάν δεν είχε γίνει κάτι τέτοιο. Οι ευθύνες έως τώρα πέφτουν σε ακραίες ισλαμικές οργανώσεις. Στα ορισμένα βίντεο που ακολουθούν φαίνονται να πλησιάζουν Λίβυοι στην αμερικανική πρεσβεία στη Βεγγάζη, πριν την επίθεση με αντιαρματικές ρουκέτες. Βεβαίως, στη Λιβύη όλος ο κόσμος οπλοφορεί και ένας τεράστιος αριθμός ατόμων διαθέτει αντιαρματικά (RPG).

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 13/09/2012 07:46:37

    Όταν πάει να καταρρεύσει έχει ανάγκη την αναστήλωση...

    “You have enemies ? Good.
    That means you've stood up for something, sometime in your life.”

    Ακόμα κι αν είναι δημιούργημα των ίδιων !

  2. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 13/09/2012 10:58:20

    Ποτέ άλλοτε οι ΗΠΑ δεν έδειχναν περισσότερο συμπαθείς, την ώρα που δολοφονούνται πολίτες τους απο καθυστερημένους και φανατισμένους όχλους με γελοίες αφορμές.

    Τι έπρεπε να κάνουν οι χριστιανοί για την συνεχιζόμενη καταστροφή εκκλησιών και μνημείων στην Μικρά Ασία, την Κύπρο, την μέση Ανατολή; Μην ξεχνάμε ότι Συρία, Αίγυπτος, Τουρκία, γεωγραφικά ήταν λίκνα του χριστιανισμού.

    Ή τι έπρεπε να κάνουμε όταν προβλήθηκε η ταινία ¨η ζωή του Μράϊαν";;;
    Απλώς γελάσαμε...

    Οι μουσουλμάνοι είναι επικίνδυνα ευθικτοι.... Και το επικίνδυνο είναι ότι αυτοί οι εγκληματικοί όχλοι ξεχύνονται στουςδρόμους αυθόρμητα. Αυτό αποκαλύπτει μία βαθειά ριζωμένη νοοτροπία στο σύνολο του πληθυσμού.

  3. alex23 avatar
    alex23 13/09/2012 11:16:06

    οι αμερικανοι μυαλο ακομα δεν εβαλαν..
    οποιον εκπαιδευουν και εξοπλιζουν για να κανει την βρωμικη δουλεια για αυτους, τον βρισκουν μετα μπροστα τους να σκοτωνει τους δικους τους..

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ alex23 13/09/2012 12:29:18

      Ενώ στην ευρωπη, την ρωσία, την ελλάδα το μυαλό περισσεύει....

  4. Δικερως avatar
    Δικερως 13/09/2012 11:19:06

    Vivere pericolosamente.

  5. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 13/09/2012 13:26:11

    Να καταλάβουμε ,ρατσιστικό-ξερατσιστικό ,πως αυτοί δεν είναι άνθρωποι ,είναι άγρια θηρία!

    Οταν οι αφελείς (?) δυτικοί δημοσιογράφοι ανακατεύονταν με τα πλήθη που ...πανηγύριζαν την 'Αραβική Ανοιξη" ,τα ίδια πλήθη...βίαζαν ομαδικά τις γυναίκες (μόνο?) δημοσιογράφους!

    Θυμάστε εκείνο το καταπληκτικό "The life of Brian" των Monty Pythons, που έκανε...ρόμπα τον Χριστό? Δε θυμάμαι καμιά αιματοχυσία στίς Χριστιανικές (διάβαζε πολιτισμένες...) χώρες!

    • RED avatar
      RED @ ΣΤΕΛΙΟΣ 13/09/2012 16:14:19

      Ενώ οι Αμερικάνοι, άνθρωποιε το Α κεφαλαίο, ε;

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ RED 13/09/2012 16:36:20

        Δε μιλάμε για τις ηγεσίες, μιλάμε για τον κόσμο. Οι αμερικάνοι μπορεί να είναι λίγο χαζούληδες ,αλλα σε προσωπικό επίπεδο είναι μιά χαρά ανθρωπάκια, δε θα βιάσουν ομαδικά μια γυναίκα για να την τιμωρήσουν που ...έδειξε γυμνό το...αφτί της!

  6. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 13/09/2012 13:28:14

    Απο την άλλη βέβαια ,και η εποχή και η ημερομηνία είναι περίεργες...

    Μήπως οι υπηρεσίες των φίλων μας των Ισραηλινών (απο τους οποίους έχουμε πολλά να διδαχτούμε) ετοιμάζουν το κλίμα για την επίθεση στο Ιράν?

  7. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 13/09/2012 16:08:12

    Μπορεί να εμπλέκονται οι εβραίοι στην διάδοση της ταινίας στον αραβικο κόσμο. Αλλά σε ποια πολιτισμένη χώρα στον πλανήτη, ένα ερασιτεχνικό βίντεο 14 λεπτών που φτιάχτηκε απο ένα άτομο, θα οδηγούσε σε τέτοιες κτηνωδίες;
    Σκεφτείτε ότι παρότι ελάχιστα άτομα εμπλέκονται στην δημιουργία του φιλμ, οι αγριο-άραβες θεωρούν υπεύθυνα και τα 330 εκατομμύρια των αμερικάνων που στην πλειονότητά τους διαφωνούν ή είναι αδιάφοροι για το θέμα! Και την Αμερικάνική κυβέρνηση επίσης λες και μπορεί να ελέγξει πχ τι βίντεο θα γυρίσει ο οποιοσδήποτε ακόμη και με κινητό!

    Ευτυχώς παντως που συμβαίνουν τέτοια περιστατικά για να ξυπνήσουν και οι τελευταίοι αραβόπληκτοι έλληνες.