#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/09/2011 10:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η φτωχομάνα … Αμερική

[caption id="attachment_122466" align="alignnone" width="600" caption=""Τα σταφύλια της Οργής""][/caption]

Πολλά ακούγονται  το τελευταίο διάστημα για μαζική μετανάστευση των Ελλήνων, αφού τα πράγματα δεν πάνε καθόλου καλά. Η ανεργία και η οικονομική εξαθλίωση κυριαρχούν.

Και πολλοί είναι αυτοί που άρχισαν προσπάθειες προκειμένου να μεταναστεύσουν στην «γη της επαγγελίας», την Αμερική.

Έλα όμως που τα νέα και από εκεί δεν είναι καθόλου ευχάριστα, και όπως πάει το πράγμα, σε λίγο καιρό και οι Αμερικάνοι θα ψάχνουν χώρα να μεταναστεύσουν… Ήδη, απ ότι γνωρίζω,  υπάρχει ολόκληρη παροικία Αμερικανών οικονομικών μεταναστών στο Πεκίνο!

Σύμφωνα λοιπόν με τα τελευταία επίσημα στοιχεία του US Census Bureau, ο ένας στους έξι Αμερικανούς έζησε πέρσι σε συνθήκες φτώχιας.

46.2 εκατομμύρια Αμερικάνοι, 15.1% του συνολικού πληθυσμού, ζούσαν το 2010 κάτω από το όριο της φτώχιας, σε σύγκριση με το 14.3% για το 2009.

Αυτό το επίπεδο φτώχιας ήταν ακριβώς  ίδιο το 1993, ενώ το 1983 είχε φτάσει το  15.1%

Το όριο της φτώχιας για την Αμερική θεωρείται ένα ετήσιο εισόδημα ύψους $22.314 για μια τετραμελή οικογένεια, και $11.139 για ένα μόνο άτομο.

Σήμερα, το μέσο ετήσιο εισόδημα για μια αμερικανική τετραμελή οικογένεια είναι τα $49.445, και αυτό έχει πέσει ελάχιστα σε σχέση με το 2010.

Το χαμηλότερο μέσο εισόδημα (πάντα για τετραμελή οικογένεια) συναντάται στη πολιτεία του Mississippi ($37.985), και το υψηλότερο στη πολιτεία New Hampshire ($66.707).

Τη μεγαλύτερη φτώχια τη συναντάμε στον αμερικανικό Νότο, και τη λιγότερη στις Βορειοδυτικές πολιτείες.

Τέλος, ο συνολικός αριθμός των ανασφάλιστων (υγειονομικά) Αμερικανών, ανέρχεται πλέον σε 49.9 εκατομμύρια, ποσοστό ρεκόρ για τη χώρα.

 

S.A. (AP, CNN)

http://money.cnn.com/2011/09/13/news/economy/poverty_rate_income/index.htm?iid=Lead

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/09/2011 10:28:40

    Ο "αριθμός των ανασφάλιστων στην υγεία" είναι παραπλανητική στατιστική στο θέμα φτώχειας. Πολλοί προτιμούν να ειναι αυτοασφαλισμένοι (θεωρητικά φτηνότερο, αν και στατιστικά πιο ριψοκίνδυνο). Πολλοί θεωρούν την κρατική ασφάλιση υγείας καταναγκαστικό σοσιαλιστικό μέτρο (και είναι ελεύθεροι να γυρίζουν στην χώρα εθνικής τους προέλευσης εάν δεν γουστάρουν).

    Αν η "φτώχεια" σήμερα είναι η ίδια με αυτή του 1983 ή του 1993, η ταπεινή μου άποψη είναι ότι αυτό είναι δείγμα ότι μια χαρά είναι οι Αμερικάνοι. Ναι, υπήρξε και εκεί φούσκα ή φούσκες, περί το 2000 και αυτυχώς οι μηχανισμοί διόρθωσης, σκληροί όσο κι αν ακούγονται, αποτρέπουν άκρα, και κάπως μετριάζουν την τάση καταστροφής της μεσαίας τάξης (που ζούμε εδώ).

    Το πρόβλημα με εμάς, τους υποψήφιους μετανάστες είναι ότι, από όσο ξέρω, πολλές δουλειές που θα ήταν διαθέσιμες για μετανάστες από την πχ ΝΑ Ευρώπη του 19ου ή αρχών ή μέσων του 20ου αιώνα έχουν πάει σε Νοτιοαμερικάνους ή Ασιάτες (εντός και εκτός ΗΠΑ).

    Η φωτό απεικονίζει τις συνέπειες ...ανεπαρκούς ρευστότητας (και ίσως και την ξηρασία της δεκαετίας εκείνης). Ανεπαρκή ρευστότητα ίσως έχει η "Ευρώπη" σήμερα. Για ξηρασία να μας πει ο ειδικός σε θέματα όζοντος κύριος Ζερεφός που ήταν και υποψήφιος της ΝΔ. Οι Γερμανοί και οι Γάλλοι έχουν άποψη για την ελληνική ξηρασία: Θα πάρουν την ΕΥΔΑΠ και την ΕΥΑΘ και θα εισαγουμε νερό EVIAN που θα είναι φθηνότερο.

    • lampros avatar
      lampros @ archaeopteryx 16/09/2011 13:38:36

      Ο “αριθμός των ανασφάλιστων στην υγεία” είναι παραπλανητική στατιστική στο θέμα φτώχειας. Πολλοί προτιμούν να ειναι αυτοασφαλισμένοι (θεωρητικά φτηνότερο, αν και στατιστικά πιο ριψοκίνδυνο).

      «Πολλοί». Οι φραγκάτοι, για να το πούμε με απλά λόγια, στα πάνω τις μεσαίας τάξης.

      Αλλά ακόμα περισσότεροι δεν βρίσκουν ―και να θέλουν― αφεντικό να τους ασφαλίσει, και ζούνε ―ή και πεθαίνουν― σαν τα σκυλιά, μόλις αρρωστήσουν. Ακόμη περισσότεροι γυρνάνε με σάπια δόντια και πλαστικά γυαλιά οράσεως.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ lampros 16/09/2011 13:42:50

        εάν οι αμερικάνοι ήθελαν σοσιαλισμό, θα έμεναν στην Ευρώπη.

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ archaeopteryx 16/09/2011 15:21:34

      Χα, το είδα και σε περίμενα για το Ζερεφό, αλλά να, Νομπελίστας άνθρωπος βγήκε και είπε πως μειώθηκε η τρύπα του όζοντος και πρόσεξα πολύ τι είπε και δεν βγήκε από το στόμα του η λέξη "κλιματική αλλαγή"! Λες?

      Αυτή η αγάπη σου για την Αμερική με μπερδεύει πάντως, προσωπικά πιστεύω πως οι άνθρωποι είναι μπροστά σε πολλά, αλλά οι λίγοι όχι οι πολλοί, δλδ την τεράστια ανισότητα δεν την έχουν λύσει... ειδικά για το σύστημα υγείας. Δεν θέλουμε σοσιαλισμό, αλλά ένα κοινωνικό φιλελευθερισμό τον θέμε... όχι?

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ victoria (true) 16/09/2011 16:31:36

        δ εν είναι θέμα αγάπης, είναι θέμα "παραμυθιών". Η Αμερική δεν είναι τέλεια και ασφώς υφίσταται συνέπειες του κραχ κλπ. Αλλά το να παραμυθιαζόμαστε γενικώς δεν μου αρέσει. Είτε έχει σχέση με Κλιματομπαρούφες, είτε με το να αποκαλούμε "φιλελεύθερους" τους ...σταλινιστές. Truth in advertizing (με z) και truth in packaging.

  2. βασιλης avatar
    βασιλης 16/09/2011 11:34:30

    οποισδηποτε κοψει μια βολτα στην σημερινη αμερικη θα διαπιστωσει οτι αυτο που ζει ο ελληνας δεν ειναι τιποτα μπροστα σε αυτο που βιωνει ο μεσος αμερικανος / εκατομμυρια αστεγοι παντου, κοσμος οικογενειες ολοκληρες που ζουν σε αμαξια η σε αυτοσχεδια καμπινγκ, εγκληματικοτητα ακομα και στις καλες υποτιθεται πολιτειες, πολεις οπως το μισιγκαν που μοιαζει να εχει πεσει πηρυνικη βομβα και πολλα αλλα ευχαριστα, δεν μιλαμε για παροχες υγειας και αλλα για αυτο τον κοσμο ειναι πολυτελεια / η διαφορα στην αμερικανικη κοινωνια ειναι οτι εισαι τελειως μονος αν κατι συμβει, στην ελλαδα θα βρεις ενα πιατο φαι και βοηθεια απο την οικογενεια και αυτο ειναι που σωζει μεχρι τωρα την κατασταση / οι τελευταιοι γνωστοι μου που πηγαν να ζησουν το αμερικανικο ονειρο βρηκαν μετα πο πολυ κοπο δουλεια με 7 δολ την ωρα / το τελευταιο ανεκδοτο που κυκλοφορει στην αμερικη ειναι οτι ο φρακτης που χτιζουν στο μεξικο δεν ειναι για να αποτρεψει τους μεξικανους να μπουν μεσα αλλα για να μην μπορουν οι αμερικανοι να την κοπανησουν απο την αμερικη.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ βασιλης 16/09/2011 12:42:31

      Γιατί εγώ που κόβω βόλτες, ΔΕΝ βλέπω τέτοια πράγματα; Ποιός ποτέ εμπόδισε κανέναν να φύγει από την Αμερική;

      • lampros avatar
        lampros @ archaeopteryx 16/09/2011 13:40:27

        Γιατί εγώ που κόβω βόλτες, ΔΕΝ βλέπω τέτοια πράγματα;

        Γιατί γυρνάς στα κυριλάτα και βλέπεις ό,τι θέλεις να δείς.

        Εγώ έχω γυρίσει όλο το νότο (Missisippi, Alabama, Georgia, κλπ) πολλάκις ―και τις αγροτικές περιοχές, όχι μόνο μεγαλουπόλεις, (που δεν έχουν εκτός Georgia άλλωστε).

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ lampros 16/09/2011 13:42:12

          έχει πάει ποτέ στο Μισισίπι;

      • NEOTERA avatar
        NEOTERA @ archaeopteryx 16/09/2011 13:50:08

        Ενας στους 8 κατοικους είναι στη φυλακή ! Κατέχουν μακράν το παγκοσμιο ρεκορ. Μήπως είσαι (κι εσύ)μασόνος ?? Ρωτάω πρώτος γιατί σίγουρα θα μιλήσεις για το φλέγον ζήτημα ! ))

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ NEOTERA 16/09/2011 13:55:39

          εγώ είμαι εβραιο-μασόνος και γκολτεν μπόϋ/γκέρλ (ανάλογα τι προτιμάς). Σίγουρα ένας στους 8; Είδα στον Καζαμία ότι 2 στους 3 είναι φυλακή και οι υπόλοιποι είναι χασικλούδες αδερφές χαχαχάαα!

  3. βασιλης avatar
    βασιλης 16/09/2011 13:24:41

    συγγνωμη αδελφε που ακριβως κοβεις βολτες στην 5η λεωφορο η σε κανα προαστιο στυλ εκαλης / κοψε καμμια βολτα up state new york που ειναι τα ηπιοτερα απο αυτα που σου λεω / να μην παμε τωρα αλλου και χοντρυνει το παιχνιδι και προσωπικη συμβουλη μην βλεπεις αμερικανικες ταινιες και cnn και τα μπευρδευεις με την πραγματικη ζωη / προτινομενο ντοκυμαντερ για τα χαλια της καλιφορνιας <>

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ βασιλης 16/09/2011 13:41:10

      πες μου ΕΣΥ που είδες αυτά που λες, και θα σου κάνω αναλυτική λίστα του που κόβω βόλτες εγώ. Στην 5η λεωφόρο κόβουν βόλτες κυρίως τουρίστες (για να ξέρεις δηλαδή). Πες μου που στο Μίτσιγκαν μοιάζει να έχει πέσει "πηρυνική" βόμβα (ή εννοείς πυρηνική βόμβα;). Σι εν εν στην Ευρώπη δεν βλέπω. Γύρισα από το απ στέητ νιου γιορκ. Το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν κάτι ελάφια που μασουλούσαν τα καλαμπόκια στους κήπους.

  4. βασιλης avatar
    βασιλης 16/09/2011 14:06:48

    τρα λα λι τρα λα λο αμα εχεις παει εσυ αμερικη μολις εγω γυρισα απο τον αρη

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ βασιλης 16/09/2011 16:33:55

      φυσικά και δεν έχω πάει. Οι αρχαιοπτέρυγες βρέθηκαν στην Γερμανία... χαχαχάααα. Για την Αμερική έχω άλλω νικ.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ βασιλης 16/09/2011 16:35:21

      πηρυνικέ επιστήμονα