#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/06/2011 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η τελευταία επιθυμία του Ράτκο Μλάντιτς να επισκεφτεί τον τάφο της κόρης του



Το μόνο που ζήτησε ο Ράτκο Μλάντις πριν μπει στο αεροπλάνο για τη Χάγη, ήταν να επισκεφτεί τον τάφο της κόρης του Άννας, παρά το ότι δεν επικοινωνεί πολύ καλά με το περιβάλλον λόγω των εγκεφαλικών επεισοδίων που έχει υποστεί.

Από την πρώτη στιγμή που άρχισε η καταδίωξή του, μετά τον πόλεμο, όλοι όσοι γνώριζαν την αγάπη  που είχε στην κόρη του, πίστευαν ότι αργά ή γρήγορα θα τον έπιαναν την ώρα που θα επισκεπτόταν τον τάφο της. Γι’ αυτό και ίσως δεν υπάρχει άλλος τάφος στον κόσμο που να παρακολουθούνταν για  χρόνια από τόσους πράκτορες της ασφάλειας και των μυστικών υπηρεσιών.

Οι άνθρωποι που τον ήξεραν, από την άλλη, πίστευαν ότι θα προτιμούσε να αυτοκτονήσει παρά να τον πιάσουν ζωντανό, εκτός αν  επιχειρούσε πρώτα  να επισκεφτεί  τον τάφο της κόρης του πριν το κάνει.

Η νεκρή κόρη του Ράτκο Μλάντιτς που αυτοκτόνησε το 1994, ήταν το κλειδί της υπόθεσής του.

Η μοναχοκόρη του, Άννα Μλάντιτς, σύμφωνα με τα σερβικά ΜΜΕ, γεννήθηκε το 1971 στα Σκόπια, όπου υπηρετούσε ως στρατιωτικός ο πατέρας της. Περιγράφουν ένα όμορφο και χαρισματικό κορίτσι που ήταν μία από τις καλύτερες φοιτήτριες της Ιατρικής Σχολής του Βελιγραδίου. Το 1994 ζήτησε από τον πατέρα της, μόλις αποφοιτήσει να πάει στο Σεράγεβο για να προσφέρει τις υπηρεσίες της στον σερβικό στρατό, αν και λέγεται ότι είχε πέσει σε κατάσταση μελαγχολίας λόγω του πολέμου και των συνεπειών του.

Στις 24 Μαρτίου του 1994, στα 23 της χρόνια, τη βρήκαν νεκρή με μία σφαίρα στο κεφάλι. Την αυτοψία έκανε ο  στρατιωτικός γιατρός, Ζόραν Στάνκοβιτς , που είδε τον Μλάντιτς να λυγίζει και να καταρρέει, όπως δεν τον είχε δει ποτέ κανείς. Ο  Μλάντιτς ζήτησε από τον γιατρό που  έβγαλε τη σφαίρα από το κεφάλι της κόρης του να του τη δώσει μαζί με μια τούφα από τα μαλλιά της για να τα έχει πάντα μαζί του.

Δέκα χρόνια μετά, ο Στάνκοβιτς  είχε δηλώσει σε σερβικά ΜΜΕ: «Μη με ρωτάτε για τον Ράτκο Μλάντιτς. Του παρέδωσα την κόρη του νεκρή».

Τον πρώτο καιρό ο τάφος της κόρης του ήταν αφύλακτος. Στη συνέχεια όμως παρενέβη η Κάρλα ντελ Πόντε και δημοσιεύματα του ξένου τύπου, όπως αυτό των Times, που έλεγε: «Εάν ήθελαν πραγματικά να τον βρουν οι Σέρβοι ,θα αρκούσε να τη στήσουν στο νεκροταφείο όπου βρίσκεται θαμμένη η κόρη του». Το κείμενο των Times ανέφερε επίσης ότι στον τάφο της υπήρχαν συνεχώς φρέσκα λουλούδια.

Έκτοτε ο τάφος φυλάσσονταν περιμένοντας τον. Όσοι τον ήξεραν, λοιπόν, καθόλου δεν ξαφνιάστηκαν που αυτή και μόνο ήταν η τελευταία του επιθυμία.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 02/06/2011 09:14:49

    Η βιαιοπραγίες μέσα σε κατάσταση πολέμου είναι δυστυχώς ο κανόνας. ΑΛΛΑ περιέργως μόνο οι Σέρβοι είναι βάρβαροι; Οι Κροάτες αγγελούδια..

  2. East avatar
    East 02/06/2011 09:23:09

    Οι κάτοικοι της Σερβίας και όλων των Βαλκανίων κατάγωνται από την Αρχαία Ελλάδα και το Βυζάντιο-Ρωμανία.

    Η Ελλάδα, ως ηγέτης των Ορθοδόξων και διάδοχος του Βυζαντίου, πρέπει να τους υπενθυμίσει την καταγωγή τους, και να τους επανελληνοποιήσει χορηγώντας υπηκοότητα σε όποιον κάτοικο των Βαλκανίων είναι ή ξαναγίνει Ορθόδοξος και θέλει να επιστρέψει στον Ελληνισμό.

    • anonymous avatar
      anonymous @ East 02/06/2011 10:28:00

      Καλά αυτό μας το κάνεις copy paste συνέχεια για να το μάθουμε καλά. Το μάθαμε!!!
      Μόνο που λες αρλούμπες.

    • Philippos avatar
      Philippos @ East 02/06/2011 17:20:06

      Μια χαζη ιδεα ειναι αυτη. Δεν εχουν καμια σχεση με τους αρχαιους Ελληνες οι Σλαβοι, και ουτε με τους Ελληνες της βυζαντινης εποχης. Αδελφος λαος των Ελληνων δεν ειναι οι Σερβοι, ουτε οι Αλβανοι, ουτε οι Τουρκοι. Μονο οι Ιταλοι της νοτιας Ιταλιας καταγονται απο την Ελλαδα. Να κατσουν εκει που ειναι και οι Σερβοι και ολοι οι αλλοι ξενοι. Γεμισε η Ελλαδα αλλοδαπους.

  3. juliet avatar
    juliet 02/06/2011 10:22:11

    Τιμή στο φύλακα της Πατρίδος του.Ο πόλεμος είναι πόλεμος και είναι χρέος η διαφύλαξη της ακεραιότητας της χώρα ειδικά αν έχεις ταχτεί να πολεμάς γι΄αυτό το σκοπό.
    Προτιμώ έναν ΡΑΤΚΟ απο ένα gap!!!

  4. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 02/06/2011 11:58:57

    Η Άννα Μλάντιτς αφαίρεσε τη ζωή της με το χέρι της επειδή ήταν κόρη του Ράτκο Μλάντιτς και έτυχε να ζεί σε ζοφερούς καιρούς.
    Αγαπούσε τον πατέρα της, αλλά και δεν άντεχε να βλέπει τους στρατιώτες του πατέρα της να σκοτώνουν τους συμμαθητές της, τους συμφοιτητές της, τους φίλους της.
    Ήταν μια ευγενής και ευαίσθητη ψυχή, αλλά η μοίρα της επιφύλαξε να βρεθεί στο κέντρο μιας τραγωδίας. Μια και δεν μπορούσε να γίνει Ηλέκτρα ή Αντιγόνη, έγινε Ιφιγένεια με το ίδιο της το χέρι.
    Όλος ο Γιουγκοσλαβικός εμφύλιος είχε στοιχεία τραγωδίας αρχαιοελληνικού τύπου.
    Αλλά οι "Ελληνάρες", παραφορτωμένοι με ιδεολογήματα και πολιτικούρες δεν μπορούν να δούν ούτε κόκκο από αυτά που έβλεπε ένας Αισχύλος, ένας Σοφοκλής, ένας Ευριπίδης. Άλλο "Ελληνάρες", άλλο Έλληνες.
    Μια Ελληνική τραγωδία είναι και κάτι άλλο: Ο κόσμος τώρα δεν θυμάται και δεν μνημονεύει ευγενείς ψυχές όπως της Άννας Μλάντιτς, παρά μόνον όταν θυμάται σκληρές ψυχές, άγγελους του θανάτο", όπως - αλλοίμονο - ο πατέρας της, και πολλοί άλλοι.
    Ωστόσο πράξεις όπως της Άννα Μλάντιτς, ανώφελες, χωρίς αποτέλεσμα στα χρόνια ποιυ έγιναν, θα είναι σύμβολα διαχρονικά, άσβηστα μηνύματα για τις γενιές που έρχονται, όπως τα μηνύματα που στέλνουν οι Ελληνικές τραγωδίες:
    Ποτέ ξανά "για ένα πουκάμισο αδειανό"...

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Ο Θείος 02/06/2011 12:21:58

      Αρκετά!
      Δεν τ' αφήνεις αυτά να ερμηνεύεις τα κίνητρα μιας κοπέλας που δεν μπορεί να μιλήσει;

      Τη γνώριζες και τα μεταφέρεις αυτά;
      Ή στα είπε ο Γιόσκα Φίσερ;

      Βάσει της λογικής των δικών σου και ο Κολοκοτρώνης ως εγκληματίας πολέμου θα συρόταν στο Δικαστήριο της Χάγης!!!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 02/06/2011 12:26:10

        Για τους 48 Σέρβους που βρήκαν σε ομαδικό τάφο από Κροάτες δεν μας είπε τίποτα η εισαγγελέας με τα αδρά χαρακτηριστικά ούτε η άλλη η κωλόγρια που πήγαινε με τον αρχιναρκέμπορα και λαθρέμπορα οργάνων !!!

        Ούτε για τις απαγωγές Σέρβων για αφαίρεση οργάνων στο διαβόητο κίτρινο κτίριο!

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ αλλενάκι 02/06/2011 12:41:56

          Το ίδιο ισχύει για όλους.
          Δεν χρειάζεται να ξέρεις την ιστορία της για να καταλάβεις. Αρκεί να έχεις διαβάσει "Αντιγόνη", "Ελένη", "Τρωάδες".
          Ο κόσμος είναι γεμάτος "Άννες Μλάντιτς". Λευκές, μαύρες, κίτρινες.
          Τρείς χιλιάδες χρόνια επαναλαμβάνονται τα ίδια.
          "Για ένα πουκάμισο αδειανό".
          Τίποτα δεν έχετε καταλάβει.

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ Ο Θείος 02/06/2011 21:03:01

            Ξέρεις ποια είναι η διαφορά Θείο; (για να μην κρυβόμαστε πίσω από τα λόγια μας).
            Οτι ο Τούτζμαν θεωρείται στην Κροατία ιδρυτής του κράτους, με ό,τι αυτό σημαίνει.
            Δες τώρα τί συμβαίνει από την άλλη πλευρά.
            Καταλαβαίνεις γιατί δεν υπάρχει κάθαρση;
            Άγγελοι δεν υπήρξαν στον πόλεμο αυτό, υπήρξαν δαίμονες και μισο-δαίμονες. Με τη διαφορά ότι η "δική σου" πλευρά βλέπει τους δαίμονες μόνο στη σέρβικη μεριά. Ξέρω πολύ καλά τι λένε και τι γράφουν οι ομοϊδεάτες σου, Σωμερίτης, Ψυχογιός, όλη η "ανανεωτική Αριστερά", αυτοί που στα νιάτα τους ήταν σταλινικοί και ξαφνικά "ανακαλυψαν¨ το 1968 (σώπα!) ότι η Σοβιετική Ένωση δεν ήταν και τόσο καλή! Πότε; Το 1968, 15 ολόκληρα χρόνια μετά τον θάνατο του Στάλιν. Οι "ανανεωτικοί κομμουνιστές", που κατόπιν φλερτάρουν αγρίως με τους νεοφιλ λειτούργησαν με χρονοκαθυστέρηση που, αν δεν δήλωναν αριστεροί, θα έπρεπε να είχαν γίνει περίγελως.
            Και για να επιστρέψω στον γιουγκοσλαβικό εμφύλιο, αν ήταν εμφύλιος, εγώ τους βλέπω παντού τους δαίμονες, όπως και τους μισο-δαίμονες. Και στους Σέρβους. Αλλά όχι μόνο εκεί.
            Ημουν στη Γαλλία όταν διαδραματιζόταν ο πόλεμος και είχα ζήσει από πρώτο χέρι τη μονομέρεια του γαλλικού επίσημου τύπου και μάλιστα αυτού της "δικής σας" Αριστεράς. Και των médiatique φιλοσόφων της, τύπου Bernard Henry-Lévy.

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ ΒΙΣ 02/06/2011 22:32:04

            Tι να λέμε τώρα με τους υποκριτές λάτρεις των θηριωδιών, ιζετμπέκοβιτς και τουτζμαν και αδελφων μουσουλμάνων, μόνο και μόνο για να πάνε κόντρα στον σερβικο-χριστιανικό εθνικισμό -και κατ' επέκταση στον ελληνικό.
            Την ιστορία τη γράφουν οι νικητές αλλά εδώ μιλάμε για φοβερές προδοσίες.

            Είναι η ίδια ιστορία που βιώνουμε σήμερα από τους ελληνόφωνους λάτρεις της υπατίας και εχθρούς οτιδήποτε Ελληνικού.
            Είναι και το αίσθημα βλέπεις στη μέση ικανό να ωθήσει σε προδοσία.

            Την Παπαδάκη όμως οι κομουνιστές στον εμφύλιο την εξετέλεσαν με μια σφαίρα στον αυχένα από πίσω.

            Εκεί δεν έκαναν σκόντο.

            Εμείς να κάνουμε σκόντο για 10 ξεφτιλισμένες...

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ αλλενάκι 03/06/2011 20:29:05

            Τα της Παπαδάκη δεν είναι και τόσο καθαρά όπως ισχυρίστηκαν τότε οι "λεβέντες" της ΟΠΛΑ.
            Μη παίρνεις όρκο, ο διάβολος κρύβεται στις λεπτομέρειες.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ ΒΙΣ 03/06/2011 20:26:03

            Η Σοβιετική Ένωση - με τόση διασπορά μειονοτήτων - διαλύθηκε στις συστατικές χώρες της χωρίς να πέσει τουφεκιά. Η Τσεχοσλοβακία επίσης.
            Ο ρόλος των πολιτικών ρευμάτων, ιδεολογιών και προσωπικοτήτων στις κρίσιμες στιγμές είναι μεγάλος.
            Η Σοβιετική Ένωση, για καλή της τύχη, είχε τον Μιχαήλ Γκορμπατσώφ της "περεστρόικα". Η Γιουγκοσλαβία, για κακή της τύχη, είχε Τουτζμαν, Μιλόσεβιτς και Ιζετμπέκοβιτς του "εθνικο-κομμουνισμού".
            Η ιστορία αξιολογεί, όπως έγραψα ήδη. Δεν "ξεπλένει" τους νικητές από τα αίματα.

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Ο Θείος 02/06/2011 23:52:21

            Θείε, υπάρχουν και γεμάτα πουκάμισα... Π.χ. Πατρίδα.

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 02/06/2011 12:14:30

    Αφαίρεσε τη ζωή της το 1994, με ένα πιστόλι που της είχε χαρίσει ο πατέρας της, ενθύμιό του από την εποχή που ήταν σπουδαστής στη Σχολή Αξιωματικών. Η Άννα Μλάντιτς ήταν τότε 23 χρονών. Μόλις είχε επιστρέψει από ταξίδι τουρισμού στη Ρωσία. Εκεί είχε έλθει σε επαφή με το σχολιασμό για το Γιουγκοσλαβικό πόλεμο, που έκαναν τα σχετικά αντικειμενικά Ρωσικά μέσα ενημέρωσης και οι Ρώσοι φίλοι της ή συνομήλικοί της. Την εποχή εκείνη διαδραματιζόταν η πολιορκία στο Σεράγιεβο.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Ο Θείος 02/06/2011 15:11:04

      Οι αριστεροί είναι τυμβωρύχοι και μυθευματίες (ακόμα και σε προχωρημένη ηλικία).

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ ΚΜ 02/06/2011 15:39:40

        Όντως, ακόμη και ο Ευριπίδης έγραψε την "Ελένη" σε προχωρημένη ηλικία.
        Τώρα, για το τι ακριβώς σήμαινε τότε "αριστεροί", θα σε γελάσω.

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ Ο Θείος 02/06/2011 23:49:29

          Ο Ευριπίδης δεν έγραφε άρλεκιν σαν και του λόγου σου!

  6. juliet avatar
    juliet 02/06/2011 15:16:12

    @Θείε,
    τα σέβη μου.Να σου θυμίσω ότι τέτοιες ευαίσθητες ψυχές ,γεννιόνται απο αληθινούς άνδρες.Ειναι η μοίρα των δυνατών να λιώνουν για το κομμάτι της καρδίας τους.
    .........................................................
    Κι οι ποταμοί φουσκώναν μες στη λάσπη το αίμα
    για ένα λινό κυμάτισμα για μια νεφέλη
    μιας πεταλούδας τίναγμα το πούπουλο του κύκνου
    για ε ν α π ο υ κ ά μ ι σ ο αδ ε ι αν ό ,για μια Ελένη.
    ................................................................................................
    .............................................................................................
    δεν το ' χει μες στη μοίρα του ν΄ακούσει
    μαντατοφόρους που έρχονται να πούνε
    πως τόσος πόνος τόση ζωή
    πήγαν στη άβυσσο
    για ε΄να πουκάμισο αδειανό για μια Ελένη
    Σεφέρης: ''Ελένη''

  7. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 02/06/2011 15:56:36

    Το πρότυπο στο ποίημα του Σεφέρη είναι η "Ελένη" του Ευριπίδη, όπου καταδικάζει τον πόλεμο ως πρόξενο όλων των κακών. Ο Ευριπίδης λέει ότι ο καταστροφικός πόλεμος της Τροίας είχε βασιστεί σε ένα ψέμα, σε μια "απάτη των θεών".
    Ποιός θα προσφέρει δικαίωση στις ψυχές αυτές που χάθηκαν για "ένα πουκάμισο αδειανό";

  8. juliet avatar
    juliet 02/06/2011 16:37:25

    θείε,
    όταν ακουμπάς σ΄εκείνο,
    για το οποίο πεθαίνεις
    λυτρώνεσαι.
    Ο κόσμος είναι,
    όποια κι΄η καρδιά μας.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ juliet 02/06/2011 16:51:42

      "όποιος πεθάνει σήμερα χίλιες φορές πεθαίνει"
      (Δ. Σολωμός).
      Δεν καταπίνεται με τίποτε. Ούτε το κορίτσι αυτό, ούτε οι άλλοι χιλιάδες, στη μάχη, στους βομβαρδισμούς ή όπως αλλοιώς.
      Ήταν μόνο 23 χρονών. Για τί, για ποιούς, γιατί;
      "Για ένα πουκάμισο αδειανό": Δεν υπάρχει άλλη απάντηση.

  9. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 03/06/2011 20:12:11

    Κάνεις λάθος. Απόλυτο λάθος.
    Η καταστροφή ήταν για ολους καταστροφή, ανεξαρτήτως "εθνικόητας" (άλλωστε όλοι είχαν μάθει να είναι πρώτα Γιουγκοσλάβοι).
    Υπάρχουν και οι Κροάτισσες "Άννες".
    Και τι να πώ γαι το νεαρό ζευγάρι από το Σεράγεβο (εκείνος Σέρβος - δηλαδή Ορθόδοξος - εκείνη Μουσουλμάνα) που προσπάθησαν να φύγουν μαζί και σκοτώθηκαν. Ποιός ξέρει από ποιό εμπόλεμο στρατό, ποτέ δεν θα γίνει γνωστό.
    Φτιάχνετε στο μυαλό σας έναν φανταστικό κόσμο γεμάτο ιδεολογήματα, 'Σωμερίτηδες" κτλ , και φτύνετε την πραγματικότητα και τους πραγματικούς ανθρώπους.
    Όχι δεν αρμενίζετε εσείς στραβά. Ο γιαλός είναι στραβός.

  10. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 03/06/2011 20:18:30

    Αλλενάκι,
    την ιστορία ΔΕΝ τη γράφουν οι νικητές.
    Μεγάλη πλάνη.
    Οι Ιζετμπέκοβιτς, Τουτζμαν, Μιλόσεβιτς πέθαναν, και σε μερικά χρόνια κανείς δεν θα τους θυμάται. Παρά μόνον, ενδεχομένως, ως άφρονες αυτοκαταστροφικούς τύπους, που ρήμαξαν τη χώρα τους. Μοντέρνοι "Ηρόστρατοι".
    Ήταν οι "νικητές": Έγιναν αφορμή να σκοτωθούν εκατοντάδες χιλιάδων. Αλλά η ιστορία δεν δικαιώνει αυτούς, δικαιώνει τους νεκρούς που χάθηκαν εξαιτίας τους.

  11. αδιόρθωτος avatar
    αδιόρθωτος 03/06/2011 22:14:13

    και οι 300 για ενα πουκαμισο αδειανο