#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/01/2012 20:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ...μόδα των "παπουτσιών" έφτασε και στην Γερμανία



Διαμαρτυρία έξω από την κατοικία του Γερμανού προέδρου Κρίστιαν Βουλφ, πραγματοποίησαν 200 περίπου Γερμανοί. Κρατώντας τα παπούτσια τους στο χέρι, οι διαδηλωτές, που οργανώθηκαν μέσω του Facebook με σλόγκαν «Δείξτε στον Βουλφ τα παπούτσια σας- Ένα παπούτσι για εσάς κύριε Πρόεδρε!» συγκεντρώθηκαν στο πεζοδρόμιο μπροστά από την προεδρική κατοικία.

Ο Κρίστιαν Βουλφ δέχεται δριμεία κριτική τις τελευταίες εβδομάδες αφότου έγινε γνωστό ότι, όταν ήταν πρωθυπουργός του κρατιδίου της Κάτω Σαξονίας, απέκρυψε ένα στεγαστικό δάνειο το οποίο είχε λάβει από την σύζυγο εύπορου φίλου του.

Παράλληλα, ενεπλάκη και σε διαμάχη με την μεγάλης κυκλοφορίας εφημερίδα Bild για ένα τηλεφώνημά του, με το οποίο επιχείρησε να επηρεάσει τον εκδότη της να μην δημοσιεύσει τις πληροφορίες για το δάνειο.

Παρά το ότι ο ρόλος του προέδρου είναι ουσιαστικά τυπικός, το σκάνδαλο πλήττει και την καγκελάριο Μέρκελ που τον πρότεινε για τη θέση αυτή. Δύο ημέρες πάντως αφότου ο πρόεδρος της χώρας ζήτησε συγγνώμη για το τηλεφώνημα με το οποίο αποπειράθηκε να εμποδίσει μια εφημερίδα να δημοσιεύσει άρθρο που τον έθιγε, η Γερμανίδα καγκελάριος παρείχε κάλυψη στον Βουλφ, επαναλαμβάνοντας την «υψηλή εκτίμηση» στο πρόσωπο του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 07/01/2012 20:56:50

    Εκείνος στο κέντρο...με το μπλε κασκολάκι...γιατί κρατεί γόβα;;;;;;;

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΕΥΑ 07/01/2012 22:07:45

      Κάτι θα ξέρει καλύτερα

  2. marika avatar
    marika 07/01/2012 21:18:01

    OI GERMANOI AMESOS WGENOUN STOUS DROMOUS GIA TETOIA :
    EMEIS WGENOUME MONO OTAN THIGOUNTAI TA OIKONOMIKA MAS

    • Εγώ avatar
      Εγώ @ marika 08/01/2012 10:47:37

      Οι Γερμανοί βγαίνουν επίσης στους δρόμους για να σπάσουν τα μαγαζιά των μη Αρείων, Μαρίκα. Λιγότερος θαυμασμός για τα αφεντικά σου, παρακαλώ, γιατί όπου νά'ναι θα βρεθείς κι εσύ με το κίτρινο αστέρι στο πέτο.

    • Silence t. avatar
      Silence t. @ marika 09/01/2012 22:55:23

      Όταν αδικούν τις ομάδες μας στο ποδόσφαιρο !!!!!

  3. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 07/01/2012 21:25:57

    εκει΄φαίνετε πως η διαμαρτυρία είναι δικαίωμα του πολίτη,ακόμη και για το πρόσωπο του προέδρου.Εδώ όλους τους συλλάβαν γιατί παρεξηγήθηκε ο Κάρολος

  4. teos avatar
    teos 07/01/2012 22:49:22

    Παράξενοι άνθρωποι αυτοί οι Γερμανοί ...ενα δανειο πήρε ο άνθρωπος, ακόμα το πληρώνει, πως κάνουν έτσι, έαν είχαν τους δικούς μας με βίλες ,πισινες και μετρητα εκαντοτάδων χιλιάδων ευρώ τι θα κάνανε;

    • Ιωάννης33 avatar
      Ιωάννης33 @ teos 07/01/2012 22:57:11

      οτι κάνουν εδώ οι περισσότεροι.Κοσμοσυρροή στα καφενεία και στα πρακτορεία ΟΠΑΠ.Οι ελπίδες του λαού στο τζόκερ

  5. Εγώ avatar
    Εγώ 08/01/2012 10:51:25

    Βγήκαν 200 Γερμανοί στον δρόμο για να διαμαρτυρηθούν, και αμέσως αρχίσατε να θαυμάζετε τη γερμανική δημοκρατία.

    Σας παραθέτω μια φωτογραφία με πολλούς περισσότερους Γερμανούς που βγήκαν στον δρόμο να ζητοκραυγάσουν τον δημοκρατικώς εκλεγμένο ηγέτη τους:

    h**p://www.leninimports.com/nuremberg_party_rallies_gallery_main_2.jpg