#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/03/2011 00:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ζώνη απαγόρευσης πτήσεων και η διάταξη μάχης



Με κίτρινο οι βάσεις του ΝΑΤΟ που θα χρησιμοποιηθούν στην επίθεση

Με κόκκινο η ζώνη απαγόρευσης πτήσεων και οι στόχοι στην Λιβύη: Βάσεις αεροπορίας και ναυτικού σε Ghat - Sabha - Al Jufrah - Ghadames - Okba Bin Nafa - Misurata - Σύρτη

(Repubblica)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aggelos avatar
    Aggelos 20/03/2011 00:32:14

    ουτε καν η σουδα δεν θα χρησιμοποιηθει?και τι λεμε τοτε?

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/03/2011 00:39:54

    O χάρτης είναι σωστός;
    Ο Άραξος, η Σούδα που είναι;

    Στην ειδήσεις των 11 στην ΕΤ3 προσπαθούσαν να τα γυρίσουν.
    Ή τουλάχιστον, αυτό κατάλαβα εγώ.

    "Η Ελλάδα θα έχει μόνο υποστηρικτικό ρόλο, θα δώσει το ραντάρ" και τέτοια.
    Και έλεγαν ότι "ήταν έκπληξη η συμμετοχή μας".

    Μήπως κατάλαβαν τη πατάτα εκ των υστέρων;

    • factorx avatar
      factorx @ αλλενάκι 20/03/2011 01:21:10

      Λες να ξέχασαν οι Ιταλοί τις ελληνικές βάσεις και να έβαλαν τις ...ολλανδικές

  3. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/03/2011 01:03:20

    ΒΒC:
    Μπαίνουν και τα ΗΑΕ και το Κατάρ, με 24 και 4 έως 6 αεροσκάφη.
    Η Σ. Αραβία θα έχει δύο μέτωπα ανοιχτά, Μπαχρέιν και Λιβύη, και μπορεί να αποκτήσει και τρίτο, με το Ιράν, που την προειδοποίησε να αποσυρθεί από το Μπαχρέιν και ζήτησε να κληθεί η Ισλαμική Συνδιάσκεψη.

  4. parsifal avatar
    parsifal 20/03/2011 01:11:59

    Mήν μασάτε για το ραντάρ... Το μόνο σύγχρονο της Κρήτης (HR3000 στο 3ο ΚΕΠ στον Ζήρο Σητείας είναι απλώς πολύ μακριά για να προσφέρει εργο. Η ενόργανη εμβέλεια του είναι της τάξεως των 400 χλμ., στην πράξη περί τα 270 -300 για διατομή ραντάρ μαχητικού και επιπλέον παρεμβάλλονται ολα τα ορη της Δυτικής - ΝΔυτικής Κρήτης πρός την περιοχή.Το ραντάρ στο Μουστάκο που προσφέρεται γεωγραφικά (ΝΔ Κρήτη, επάνω απο την Παλαιόχωρα) είναι παλιό, ενδεχομένως μή επιχειρησιακό.
    Οτι γίνει θα γίνει με τα ΑΣΕΠΕ Erieye ("ιπτάμενα ραντάρ") που θα εχουν ενα συμπληρωματικό ρόλο με τα ΑWACS και τα E-2 του Αμερικάνικου και του Γαλλικού ναυτικού.
    Η "προσφορά" θα είναι κυρίως ευκολίες ανεφοδιασμού στην Σούδα, τεχνικής υποστηρίξεως των αφικνουμένων ενισχυτικών αεροσκαφών στον Αραξο και την Σούδα και υπηρεσίες CSAR (Ερευνα - Διάσωση μάχης) γιατί φοβούνται οτι θα χάσουν αεροσκάφη απο αντιαεροπορικά βραχέως βεληνεκούς, ειδικά οι Γάλλοι φοβούνται πολύ, τα Rafale πέφτουν ...απο μόνα τους ! Είναι κυριολεκτικά χε...νοι, γιατί η φιέστα με τα Rafale που προσπαθούν εναγωνίως να πουλήσουν κινδυνεύει να γυρίσει στην απόλυτη ξεφτίλα, με ενα υποτίθεται αεροσκάφος 4ης γενεάς απέναντι σε μια ανύπαρκτη αεροπορία και αντιαεροπορικά πυροβόλα και κατευθυνόμενα βλήματα του 70 και του 80.
    Η Republicca για δικούς της λόγους, οπως και οι Γάλλοι αναφέρεται μόνο σε αμιγώς "Δυτικές" χώρες (οσο και να γλέιφωμε, δεν πιανόμαστε για Δύση !) και πλασάρει αναλόγως τις βάσεις εξορμήσεως, αφού εχει ξεκινήσει μια πραγματική αμιλλα ποιός είναι ποιό μαχητικός κατά του ΚΑντάφι ! Προφανώς είναι χαρτί που θα παίξει μετά, στην μοιρασιά της πετρελαικής λείας. Εμείς ως συνήθως, θα πάρωμε εύσημα δουλοφροσύνης και απο τα τρία...το μακρύτερο !
    Αλλά θα εχομε αποκαταστήσει την διεθνή νομιμότητα στην Λιβύη, οπότε μετά θα το πράξωμε και στο Καστελλόριζο !
    Το ενδιαφέρον της υποθέσεως είναι οτι φάνηκαν τα ορια των κομμάτων εξουσίας στην Ελλάδα, ΟΛΩΝ : οτι και να λένε, οτι και να υπόσχονται , ΔΕΝ υπάρχουν χωρίς την ΕΞΩΘΕΝ καλή μαρτυρία... Τα περί διεθνών υποχρεώσεων είναι φούμαρα. Οι Τούρκοι ηρνήθησαν την βάση του Ιντσιρλίκ σε καιρό πολέμου στο Ιράκ. Τους εβγαλε κανένας απο το ΝΑΤΟ ? Ποιά η θέση της Τουρκίας σήμερα, ποιά η δική μας ? Ποιός εχει την στήριξη των αμερικάνων για μοιρασιά του Αιγαίου ?
    Απλώς τα κόμματα δεν διανοούνται οτι μπορεί να εναντιωθούν στις επιταγές των ισχυρών η τουλάχιστον να διεκδικήσουν ανταλλάγματα. Βαστά απο τον καιρό του Κωλέττη και του Μαυροκορδάτου αυτό το σκηνικό και δεν φαίνεται να αλλάζει. Με τίποτε.

    • Νικηφόρος avatar
      Νικηφόρος @ parsifal 20/03/2011 13:43:16

      Λαλισέτα χρυσόστομε....έτσι μπράβο......σωστός..........!!!

    • Misha avatar
      Misha @ parsifal 20/03/2011 15:18:04

      Parsifal

      +++++

      «η περήφανη εξωτερική πολιτική» του Αντρέα έγινε «γιες» και «γιαβόλ» από τους Γερμαναράδες Μητσοτό και Σημίτη, σε Ιράκ, Γιουγκοσλαβία, Αφγανιστάν...

      Τρία όχι είπαν έλληνες πολιτικοί αυτοί την εικοσαετία , ο Σαμαράς για Σκόπια και ΟΤΕ , ο Τάσσος για το σχεδιο Ανάν και ο ΚΑΚ στο Βουκουρέστι.
      Και οι τρείς το πλήρωσαν με το «αίμα» τους...

      Παρεμπιπτόντως η ανακοίνωση του Παν-Παν για τη Λιβύη , είναι στο στυλ της προπαγάνδας για τον πόλεμο της Κορέας...