#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/12/2010 07:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η εκδικητικότητα ως πολιτικό όπλο



Η ιδιόρρυθμη εκδικητική πολιτική βεντέτας, που ακολουθεί ο Vladimir Putin, είχε ένα ακόμη θύμα. Το δικαστήριο έκρινε ένοχο τον πρώην μεγιστάνα Mikhail Khodorkovsky, που τόλμησε να αντιτεθεί στον ισχυρό άνδρα του Κρεμλίνου.

Δεν υπήρχε περίπτωση η ετυμηγορία να ήταν διαφορετική. Στη Ρωσία του σήμερα, το να πας κόντρα στον Putin, είναι σαν να στέκεσαι μπροστά σε τανκ. Ή φεύγεις, ή γίνεσαι τηγανίτα.

Ότι άλλο και να είναι, ο Putin πάνω απ΄ όλα είναι σκληρός και ανελέητος όταν έχει να κάνει με ανθρώπους που θεωρεί ως εχθρούς. Με αυτή του τη τακτική, ακολουθεί μια μακρά ρωσική παράδοση, την οποία όμως επιδοκιμάζει η κοινή γνώμη, και η οποία του χαρίζει ποσοστά δημοτικότητας έως και πάνω από 70%.

Το μέγεθος όμως της εκδικητικότητάς του, μοιάζει να δικαιολογεί τις φήμες που δημοσιεύτηκαν από τη WikiLeaks, ότι δηλαδή η Ρωσία του  Putin έχει καταντήσει μια μαφιόζικη χώρα.

Ένα πρώτο παράδειγμα της χρήσης της βεντέτας, ως πολιτικού όπλου, είχαμε το 1999 όταν ο σχεδόν άγνωστος τότε, διορισμένος από τον Boris Yeltsin, Putin, μπόρεσε και εξαφάνισε τον πανίσχυρο γενικό εισαγγελέα Yuri Skuratov.

Ο Putin, μαζί με τον τότε υπουργό Εσωτερικών Sergei Stepashin, οργάνωσαν συνέντευξη τύπου για να συζητήσουν ένα βίντεο, που παίχτηκε στη κρατική τηλεόραση, και που έδειχνε έναν γυμνό άνδρα, όμοιο στην εμφάνιση  με τον  Skuratov, να χαριεντίζεται με δυο κοπέλες. Όπως είπε ο Putin, οι κοπέλες ήταν πόρνες, πληρωμένες από κακοποιούς για να συμμετάσχουν στο όργιο.

Το πραγματικό όμως παράπτωμα του εισαγγελέα ήταν ότι είχε ξεκινήσει μια έρευνα για διαφθορά που αφορούσε τον ίδιο τον Yeltsin, και τους στενούς του συνεργάτες, ένας εκ των οποίων ήταν και ο Putin. Ο Skuratov αντεπιτέθηκε κατηγορώντας τον Putin ότι καλύπτει κάποιους διεφθαρμένους αξιωματούχους του Κρεμλίνου.

Την επόμενη χρονιά, με τον Putin να είναι ο νεοεκλεγείς πρόεδρος, το ρωσικό κοινοβούλιο αποφάσισε να απολύσει τον Skuratov, κατόπιν αιτήματός του.

Το αδίστακτο του χαρακτήρα του φανερώθηκε έκτοτε πολλές φορές, καθώς αποκτούσε όλο και περισσότερο έλεγχο της κυβερνητικής εξουσίας.

Τα κόμματα της αντιπολίτευσης διαλύονταν το ένα μετά το άλλο, και κάποιοι ικανοί πολιτικοί, όπως ο διορισμένος από αυτόν πρωθυπουργός Mikhail Kasyanov, τέθηκε στο περιθώριο, επειδή ήταν πολύ ανεξάρτητος.

Κάποιοι άλλοι πρώην πάτρωνες του, όπως ο ολιγάρχης Berezovsky, που αυτοεξορίστηκε στο Λονδίνο, έγιναν personae non grata.

Ακόμη και μετά από δέκα ολόκληρα χρόνια στην εξουσία, ο Putin παραμένει ανάλγητος. Σε πρόσφατη ομιλία του, κατηγόρησε πολιτικούς της αντιπολίτευσης, όπως τους Boris Nemtsov, Vladimir Milov  Vladimir Ryzhkov, ότι επιζητούν την εξουσία για να «οικονομήσουν». Και συνέχισε πως «Αν τους το επιτρέψουμε… θα ξεπουλήσουν τη Ρωσία». Οι τρεις άνδρες δεσμεύτηκαν να τον μηνύσουν για ηθική βλάβη, αν και δεν πρόκειται να πετύχουν τίποτα, αν κρίνουμε από τη κατάσταση της ρωσικής δικαιοσύνης.

Το 2006, η γνωστή δημοσιογράφος και ακτιβίστρια των ανθρωπίνων δικαιωμάτων Anna Politkovskaya, η οποία αντιπολιτεύτηκε τις πολιτικές του Putin στη Τσετσενία, βρέθηκε δολοφονημένη. Παρά την επίσημη κρατική έρευνα, ο δολοφόνος της παραμένει άγνωστος μέχρι και σήμερα. Και άλλοι πολλοί έχουν υποστεί μια παρόμοια αντιμετώπιση, τόσο στο εσωτερικό της χώρας όσο και στο εξωτερικό.

Αν τον δει κανείς από κοντά, ο Putin δεν μοιάζει με τέρας, όπως θέλουν να τον παρουσιάζουν οι αντίπαλοί του. Είναι μικρόσωμος, και αυτό το αντισταθμίζει με την εντατική γυμναστική και τα διάφορα αθλήματα. Δείχνει όμως αλαζονικός, ανασφαλής, θυμωμένος, και μνησίκακος. Αυτά τα χαρακτηριστικά του ίσως και να εξηγούν την επιθετικότητα που επιδεικνύει απέναντι σε όσους τον κριτικάρουν.

Όποιοι και να είναι οι λόγοι, ο Putin έχει εκφράσει προσωπικό μίσος ακόμη και σε ζητήματα εξωτερικής πολιτικής. Η εισβολή στη Γεωργία το 2008, ήταν το αποτέλεσμα μιας μακροχρόνιας εκδικητικής διαμάχης μεταξύ του Putin και του Γεωργιανού προέδρου Mikhail Saakashvili. Την ίδια δηλητηριώδη δυναμική ακολούθησε και σε σχέση με τον πρώην ηγέτη της ουκρανικής Πορτοκαλί Επανάστασης Viktor Yushchenko.

Σε ζητήματα όπως αυτό της πυραυλικής ασπίδας, της ανεξαρτησίας του Κοσσόβου, και τη κόντρα με τη Βρετανία σχετικά με τον φόνο στο Λονδίνο του Alexander Litvinenko το 2006, ο Putin δείχνει να τα παίρνει όλα προσωπικά, και μάλιστα με ιδιαίτερη μνησικακία.

Σε άλλες περιπτώσεις προτιμά να συνεργάζεται παρά να μαλώνει, όπως έκανε με κάποιες πιο αδύναμες προσωπικότητες, όπως τον πρώην καγκελάριο της Γερμανίας chancellor Gerhard Schröder, και τον Ιταλό πρωθυπουργό Silvio Berlusconi.

Αρνούμενος να υποχωρήσει, ο Khodorkovsky μετέτρεψε τον εαυτό του στο τελευταίο θύμα σε μια σειρά από πολλά, που γεύτηκαν την εκδικητικότητα του Ρώσου πρωθυπουργού. Και όπως όλα δείχνουν, δεν θα είναι ο τελευταίος.

S.A.-Τhe Guardian

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sawas avatar
    sawas 29/12/2010 07:58:32

    "....πιο αδύναμες προσωπικότητες, όπως τον πρώην καγκελάριο της Γερμανίας chancellor Gerhard Schröder...."

    xaxa

    τους ποναει ακομη το οχι!!!!! ηταν αδυνατον να το πει!!!!!!!

  2. F avatar
    F 29/12/2010 09:18:17

    Γιατί ὅλες οἱ χῶρες, ἀπὸ Ἀμερικὴ ἕως Γερμανία, ἀγωνιοῦν τόσο πολὺ γιὰ τὸν Χοντορκόφκσι; Μήπως γιατὶ εἶναι Ἑβραῖος;

  3. A.M. avatar
    A.M. 29/12/2010 09:35:23

    Με τον σταυρό στο χέρι αγιάζεις
    δεν γίνεσαι όμως πρόεδρος και πρωθυπουργός της Ρωσίας!
    ούτε βέβαια μπορείς να κυβερνήσεις μια τέτοια χώρα.

    Και επειδή απ ότι έχω καταλάβει ο Πούτιν δεν σκοπεύει ν' αγιάσει
    μια χαρά κάνει που κόβει κάθε πόδι που περνάει την κόκκινη γραμμή
    που ονομάζεται «πολιτική Πούτιν».

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ A.M. 29/12/2010 11:07:54

      Και η Δημοκρατία πάει περίπατο?

      • Nemesis avatar
        Nemesis @ ΣΟΝ ΠΕΝ 29/12/2010 11:12:49

        Γιατί, έχεις δει εσύ πουθενά δημοκρατία? Μας κοροιδύεις ρε φίλε?

      • παγωτατζής avatar
        παγωτατζής @ ΣΟΝ ΠΕΝ 29/12/2010 12:06:45

        Κάθε λαός ψάχνει, ή θέλει πάντα έναν πραγματικό ηγέτη. Οσο εξυπηρετεί τα συμφέροντα της πλειοψηφίας,όπως αυτή το αντιλαμβάνεται, παραμένει Δημοκρατία. Οταν υπερβεί τα όρια πού οι ίδιοι οι πολίτες θεωρούν ότι υπάρχουν,θα τόν ρίξουν.
        Εκλογές ελεύθερες πάντως διεξάγουν....

        • MatrixRevolutionEra avatar
          MatrixRevolutionEra @ παγωτατζής 29/12/2010 12:57:52

          Σωστός. Εγώ τον ζήτησα μεταγραφή από κάτι Ρώσους φίλους μου αλλά δεν μου τον δώσαν...

      • Μisha avatar
        Μisha @ ΣΟΝ ΠΕΝ 29/12/2010 12:11:19

        Ποια δημοκρατία Σον Πεν;

        Τα παιχνίδια που κάνουν με τα μυαλά μας , μια φορά κάθε τέσσερα χρόνια, για ξεκάρφωμα;

  4. Κώστας Σταματάκης avatar
    Κώστας Σταματάκης 29/12/2010 09:44:23

    Μακάρι να είχαμε και εμείς στην Ελλάδα ένα Πούτιν και ας έκανε και χειρότερα. Θα ξεκαθάριζε ο τόπος από την σαπίλα και από κράτος της σφαλιάρας θα γινόμαστε σοβαρό κράτος που θα υπολογίζανε εχθροί και φίλοι.

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Κώστας Σταματάκης 29/12/2010 16:28:45

      ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟΥ ΘΕΟΥ ΤΟ ΑΥΤΙ!! ΤΩΡΑ ΚΙΟΛΑΣ!!

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 29/12/2010 12:14:43

    Μερικα εκατομμυρια νεκροι και περισσοτεροι εξοριστοι στη Σιβηρια δεν ειναι "τα ιδια" με ολιγαριθμους δημοσιογραφους και επιχειρηματιες που ειναι στοχος του Πουτιν.Οχι οτι αυτος ειναι τελειος δημοκρατης αλλα υπαρχει διαφορα κλιμακος.

  6. I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
    I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 29/12/2010 13:44:59

    Γιατί τέτοια "σφιξίματα" ρε παιδιά ο Guardian;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 29/12/2010 23:26:10

      Σε λίγο θα μας τον βγάλουν και ... ντιντή!

  7. Kostas D avatar
    Kostas D 29/12/2010 16:27:40

    Μια στιγμη.... για την Ελλαδα του... παπανδρεου... Τι λενε αραγε τα "αξιοπιστα"... wikileaks....????
    Μονο για τον Πουτιν μιλανε ΟΛΩΣ ΤΥΧΑΙΩΣ απαξιωτικα..
    Γιατι στην Ελλαδα εναν τετοιο Πουτιν ΘΕΛΟΥΜΕ!!!!! Να στειλει φυλακη τα αποβρασματα του πασοκ, δημοσιοκαφρους κτλ..... Αυτο που δυστυχως ΔΕΝ εκανε ο Καραμανλης... (να μη "θεωρηθει εκδικητικος" απο την αμερικανοστηριχτη πασοκικη και "προοδευτικη" αντιπολιτευση) και σαν αποτελεσμα ΤΟΝ ΕΦΑΓΑΝ με προπαγανδες ψευτιες, λασπες, ΣΤΗΜΜΕΝΕΣ "εξεγερσεις" .....

    ΠΟΥΤΙΝ χρειαζεται η Ελλαδα ΤΩΡΑ κιολας... Οπως αυτος πηρε μια Ρωσια διαλυμμενη και την ΕΚΑΝΕ ΥΠΕΡΔΥΝΑΜΗ και ΑΠΕΙΛΗ πλεον για τα αμερικανικα συμφεροντα..
    Τον Γιελτσιν οι αμερικανοι συμπαθουσαν και τους παπανδρεου... γιατι αραγε?????

    ΞΥΠΝΑΤΕ!!!!!!

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Kostas D 29/12/2010 16:39:00

      Για την "εκδικητικοτητα" και την ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΒΙΑ που εχει καταστρεψει κοσμο η κυβερνηση του πασοκ, γιατι αραγε τα μμε και τα
      wikileaks ΔΕ ΛΕΝΕ ΤΙΠΟΤΑ, ΔΕΝ ΕΙΔΑΝ, ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑΝ....????
      Ειναι "ολως τυχαιως" ΠΑΝΤΑ κακοι "μαφιοζοι" κι... "εκδικητικοι"..
      οσοι ειναι εναντια στα αμερικανικα συμφεροντα και ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΝΤΑΙ ΤΗ ΧΩΡΑ ΤΟΥΣ....
      Οπως ανεφερε και η Guardian το 2004... (ΝΑΙ ΚΡΑΤΗΣΑ ΤΟ ΑΠΟΚΟΜΜΑ), τον Τασσο Παπαδοπουλο.....ως "τρομοκρατη" εθνικιστη..
      Ενω ειναι 79ος ......"στοχαστης" ο παπανδρεου και παιρνει
      .....Νομπελ..."ειρήνης" ο ..... Κισιγκερ....., και ο Μπλερ προωθει την "ειρήνη" στη Μεση ανατολη....... Τι λετε ρε παιδια σοβαρα?????
      Γιατιιιιι αραγε????

      ΞΥΠΝΑΤΕ ΟΛΟΙ....!!

      ΖΗΤΩ Ο ΠΟΥΤΙΝ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΠΟΥΤΙΝ
      που ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΤΑΙ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΤΟΥ απο τα υπουλα προδοτικα ανδρεικελα εντος κι εκτος της χωρας!!!!!

  8. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 29/12/2010 18:50:26

    Ενώ π.χ. στις ΗΠΑ αν κάποιος πάει να αποκαλύψει, με αποδεικτικά στοιχεία, σοβαρές παρανομίες της κυβέρνησης, δε θα τον φάει το μαύρο σκοτάδι; Η βασική διαφορά των Ρώσων κυβερνώντων είναι ότι ποτέ δεν έμαθαν (και ποτέ δεν ενδιαφέρθηκαν) να κρύβουν τόσο έντεχνα τις βρωμιές τους κάτω από το χαλί.

  9. Στέργιος avatar
    Στέργιος 29/12/2010 19:01:17

    Δεν πάει έτσι.

    Ο Χοντορκόφσκι είναι ένας από τους λεγόμενους "ολιγοκράτες", οι οποίοι επί ανδρεικέλου τής Δύσης Γέλτσιν, και σε ηλικία 20-κάτι χρόνων αγόρασαν όλον τον ορυκτό πλούτο τής πρώην ΕΣΣΔ αντί πινακίου φακής, με χρήματα που προφανώς τους προμήθευσαν ξένοι πάτρωνες.

    Ο Πούτιν έγινε Πρόεδρος της Ρωσσίας όσο αυτοί μεσουρανούσαν και όχι το αντίθετο.

    Ο Πούτιν μετά βίας πρόλαβε τους "ολιγάρχες" , όλοι εκ των οποίων ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΑ είναι Ρωσσοεβραίοι, στο τσαφ πριν ξεπουλήσουν τις εταιρείες τους στις μεγάλες πολυεθνικές, και τις εθνικοποίησε.

    Χάρη στον εθνικό καπιταλισμό τού Πούτιν η Ρωσσία γνωρίζει πρωτόγνωρη ανάπτυξη, η οποία σε αντίθεση με τριτοκοσμικές χώρες, απλώνεται σε όλους τους Ρώσσους πολίτες, οι οποίοι ποτέ στην ιστορία τους δεν ζούσαν καλύτερα.

    Αντιθέτως, οι μεγάλες πολυεθνικές και τα αφεντικά τους έχουν σκυλιάσει επειδή ο Πούτιν τους στερεί, όλα αυτά τα χρόνια, τα τρισεκατομμύρια που θα έβγαζαν και θα ροκάνιζαν μεταξύ τους καμμιά 1.000 φίλοι, προς όφελος τής Ρωσσίας. Κι αυτό δεν του το συγχωρούν ποτέ.

    Ο Χοντορκόφσκι θα σαπίσει στη φυλακή ώστε διάφορα άλλα παιδιά τύπου Αμπράμοβιτς, Βέξελμπεργκ, Φρίντμαν, να υπακούουν στο Κρεμλίνο.

    Θυμάστε τη ιστορία με τον Μπερεζόφσκι, που καταζητούνταν από τις ρωσσικές αρχές και πιάστηκε στο αεροδρόμιο τής Αθήνας, αλλά μετά κίνησαν γη και ουρανό οι ΗΠΑ και το Ισραήλ και αφέθηκε ελεύθερος;

    Α ναι, βέβαια, όλοι αυτοί οι Ολιγάρχες έχουν, εντελώς συμπτωματικά πάντα, ΚΑΙ ισραηλινή υπηκοότητα.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Στέργιος 29/12/2010 19:26:54

      Και εγώ με 10.000 πυρηνικές κεφαλές, με την KGB (νυν FSB) δική μου και πέντε - έξι παλαβιάριδες στρατηγούς, επικεφαλείς στις στρατηγικές δυνάμεις κρούσης της χώρας, σου ξετινάζω σε μια ώρα το Μπομπολιστάν και την λοιπή ντόπια ολιγαρχία και δεν θα ακουστεί κιχ από τη διεθνή ή ευρωπαϊκή κοινότητα ή το εσωτερικό μετωπο.
      Αλλά βλέπεις μας λείπουν κάποια πράγματα. Κυρίως μας λείπει ακόμα ο Έλληνας Vladimir...

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ Στέργιος 29/12/2010 19:44:15

      Kαί να θυμάσαι πάντα αγαπητέ Στέργιο, ότι ποτέ δεν έχει εγκαταληφθεί ή προσπάθεια πλιάτσικου της πάμπλουτης σε ορυκτό πλούτο Ρωσίας, καθώς ήδη μαίνεται υπόγειος-οικονομικός- πόλεμος,πού κάποια στιγμή δυστυχώς θα τόν κερδίσουν...εξάλλου έχουν την πολυτέλεια τής επιμονής και υπομονής, πού προσφέρει ή στήριξη τού ελεγχόμενου χρηματοπιστωτικού συστήματος.
      Τό ίδιο ισχύει- ανάλογα με τις προτεραιότητες πάντα-για την εκμετάλευση κάθε γεωγραφικού χώρου με ποιοτικό ορυκτό πλούτο, και όχι μόνον της Ρωσίας.
      Και δυστυχώς κανένα πολιτικό σύστημα δεν σταματά τό πάθος τών ανθρώπων, για την ήδονή πού προσφέρει ή εξουσία τού χρήματος...

  10. brankaleon avatar
    brankaleon 29/12/2010 21:20:13

    ΤΑ ΑΓΓΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΑ, ΤΟΥΣ ΕΦΑΓΕ ΤΟ ΜΑΡΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΝΤΕΡΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΡΩΣΣΙΑΣ.

    ΕΝΩ ΣΤΑ ΓΚΟΥΑΝΤΑΝΑΜΑ , ΟΙ ΔΕΥΤΕΡΟΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ, ΡΑΙΝΟΥΝ ΜΕ ΡΟΔΟΠΕΤΑΛΑ.

  11. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 29/12/2010 21:48:43

    Αφήστε τον Βλαδήμηρο... καλά κάνει.
    Εμείς εδώ τι κάνουμε? Είπε ο Πειραιώς κάτι αλήθειες... πέσαν όλοι να τον φάνε... είπε μιά αλήθεια ο άλλος της ΝΔ... πέσαν όλοι απάνω του...
    ΟΙ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΠΟΝΑΝΕ!
    Πόσοι από μας, που συμφωνούμε με τα λεχθέντα στείλαμε μύνημα συμπαράστασης??? Εγώ πάντως (βλακωδώς) όχι... Μήπως είμαστε άξιοι της τύχης μας...

    Χαρίλαος