#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/04/2011 00:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η αντίσταση άρχισε και στις ... ΗΠΑ




Εδώ και κάποιο διάστημα, υπάρχει μια πληθώρα μη βίαιων διαδηλώσεων που πραγματοποιούνται σε ολόκληρη την Αμερική, ενάντια στις δραστικές περικοπές που προανήγγειλε η κυβέρνηση.

Σε ένα πραγματικά έξοχο άρθρο του, ο Chris Hedges πρόσφατα ανακοίνωσε ότι η αντίσταση άρχισε. Η πανίσχυρη ελίτ παράγινε πλεονέκτρια, και αφαίρεσε πάρα πολλά από τον μέσο Αμερικανό, με αποτέλεσμα αυτός να αντιδράσει.

Η πολιτική διαδικασία δεν λειτουργεί πλέον, η οικονομία ελέγχεται από μια χούφτα οικονομικών ελίτ. Οι Αμερικάνοι δεν μπορούν να καλύψουν τις ανάγκες τους. Ο μόνος τρόπος για να αλλάξει αυτό το πράγμα, είναι να δημιουργηθεί μια κουλτούρα αντίστασης. Ο κόσμος πρέπει να οργανωθεί, ώστε να μπορεί να ελέγχει ο ίδιος την οικονομική και πολιτική του ζωή.

Ο Hedges ικετεύει τον έναν στους έξι εργαζόμενους της χώρας που δεν έχει δουλειά, καθώς και τα 6 εκατομμύρια Αμερικανών, τα σπίτια των οποίων κατασχέθηκαν, να αρχίσουν να διαδηλώνουν στους δρόμους.

Εκτός από τα διάφορα συλλαλητήρια που οργανώνονται, υπάρχουν στα σκαριά και κάποιες άλλες μορφές διαμαρτυρίας.  Κύτταρα αντίστασης ξεπετιούνται παντού, άλλα σχεδιασμένα και άλλα αυθόρμητα, πράξεις δηλαδή απελπισίας από πλευράς πολιτών που έχουν φτάσει στα όριά τους.

Στο Albany της Νέας Υόρκης σχεδιάζεται η κατάληψη του Καπιτωλίου σε στυλ Wisconsin. Στο συλλαλητήριο People Power, θα συμμετάσχουν συνδικάτα των καθηγητών ΑΕΙ, των εκπαιδευτικών, των κοινωνικών λειτουργών, κ.ά. που θεωρούν ότι οι περικοπές θα γονατίσουν τα σχολεία, τα εκπαιδευτικά προγράμματα, τις υπηρεσίες υγείας, και όλους τους χαμηλόμισθους Νεοϋορκέζους.

Συλλαλητήρια έγιναν ήδη στο  New Hampshire, και στο Mississippi, όπου οι διαδηλωτές κατέλαβαν το κυβερνητικό μέγαρο.

Εν τω μεταξύ οι φοιτητές στο Illinois οργανώνονται προκειμένου να πολεμήσουν τις περικοπές υποτροφιών στη πολιτεία τους.

Όπως λέει ο Hedges, οι πολίτες δεν χρειάζονται ηγέτες, εντολές  άνωθεν, ή επίσημες οργανώσεις. «Δεν χρειάζεται να χάνουμε το χρόνο μας στέλνοντας γράμματα στις εφημερίδες ή απευθυνόμενοι στο κόμμα των Δημοκρατικών. Δεν χρειαζόμαστε άλλες διατριβές στο διαδίκτυο. Πρέπει να βγούμε σωματικά στις πλατείες, και να δημιουργήσουμε ένα μαζικό κίνημα».

Και πράγματι, σιγά σιγά ο κόσμος αφήνει το κομπιούτερ στο σπίτι, και βγαίνει στους δρόμους, κάνοντας κατάληψη στη τράπεζα, στο δρόμο, και στο Καπιτώλιο της πολιτείας του.

S.A.-The Nation

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nick avatar
    Nick 06/04/2011 00:18:31

    The 2nd American Revolution, που έλεγε και ο Gerald Celente.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Nick 06/04/2011 00:38:45

      Θέλει πολύ ακόμα για την δεύτερη Αμερικανική επανάσταση
      h--p://www.youtube.com/watch?v=oEbF-p8dFZU&feature=player_embedded

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/04/2011 00:26:20

    Θέλουν και άλλα ελλείμματα.

  3. sawas avatar
    sawas 06/04/2011 01:05:27

    Τα έλεγε ο άνθρωπος ......ας τον άκουγαν!!!!
    h**p://www.timesonline.co.uk/tol/money/tax/article1996735.ece

  4. sawas avatar
    sawas 06/04/2011 01:14:04

    When Amanpour pointed to critics' claims that the very wealthy need tax cuts to spur business and capitalism, Buffett replied, "The rich are always going to say that, you know, 'Just give us more money, and we'll go out and spend more, and then it will all trickle down to the rest of you.' But that has not worked the last 10 years, and I hope the American public is catching on.
    h**p://www.huffingtonpost.com/2010/11/21/warren-buffett-paying-more-taxes_n_786516.html

    Εμείς εδώ, θα περιμένουμε να περάσουν άλλα 10 χρόνια για να το καταλάβουμε....?????

  5. effie B. avatar
    effie B. 06/04/2011 07:37:16

    Καλημερα Strange.
    O Chris Hedges γραφει στο Truth Dig: "Civil disobedience is the only tool we have left."
    Στα καθ' ημας παντως το κινημα των διοδιων προκαλεσε αισθηση.
    Ισως πραγματικα να ειναι και το μονο εργαλειο!

  6. juliet avatar
    juliet 06/04/2011 10:53:32

    Macmillan Harold:''Ο άνεμος της αλλαγής φυσά σ' ολόκληρη την ήπειρο.Είτε μας αρέσει είτε όχι''.
    Καλημέρα...

  7. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 06/04/2011 21:47:33

    Για όσα είπε προχτές ο Θεοδωράκης στον ΑΝΤ1 τι έχετε να πείτε;

  8. vel avatar
    vel 06/04/2011 23:11:45

    ...«Δεν χρειάζεται να χάνουμε το χρόνο μας στέλνοντας γράμματα στις εφημερίδες ή απευθυνόμενοι στο κόμμα των Δημοκρατικών. Δεν χρειαζόμαστε άλλες διατριβές στο διαδίκτυο. Πρέπει να βγούμε σωματικά στις πλατείες, και να δημιουργήσουμε ένα μαζικό κίνημα»...

    ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!

  9. ΓΙΑΝΝΗΣ ΗΛΕΙΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΗΛΕΙΑ 07/04/2011 01:26:41

    Ο Θεοδωράκης είπε όλα αυτά που ζητάμε κι εμεις από το Σαμαρά και τα συζητάμε μεταξύ μας καθημερινά. Φτάνει όμως αυτό;

  10. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 07/04/2011 11:16:46

    Εκείνο που βλέπω εγώ είναι οτι πιο πολύ ενδιαφέρον έχει το τι κάνουν ή δεν κάνουν οι διάφοροι που ασχολούνται με τα πολιτικά πράγματα της χώρας, παρά η καταιγίδα που έρχεται, ορμώμενη ΚΥΡΙΩΣ από αυτό το πράγμα που θέλει να λέγεται κράτος, και φυσικά μιλάω για την Αμερική.