#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/01/2011 19:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η αμερικανική κυβέρνηση τυπώνει δολάρια 24 ώρες το 24ωρο



Η αμερικανική κυβέρνηση τυπώνει σήμερα δολάρια 24 ώρες το 24ωρο, για να καλύψει τα τεράστια ποσά που διέθεσε για τη διάσωση της Wall Street και της κάλυψης της στεγαστικής φούσκας του 2008.

Η Αμερική μπαίνει σε έναν κύκλο υπέρ-πληθωρισμού, που θα οδηγήσει την αξία του δολαρίου σε ελεύθερη πτώση.

Ο φόβος του αποπληθωρισμού, που αποτελεί το αγαπημένο ρίσκο των κερδοσκόπων, έχει οδηγήσει τις χρηματαγορές σε κατάσταση υστερίας. Η αργή ανάπτυξη της αμερικανικής οικονομίας προκαλεί φόβους πως οι χαμηλές τιμές και η οικονομική στασιμότητα είναι προ των πυλών. Ακόμη και η αμερικανική κεντρική τράπεζα ανησυχεί.

Για αυτό και το δολάριο κάθε άλλο παρά μια ασφαλής τοποθέτηση δεν είναι. Όσο το στηρίζει με νύχια και με δόντια η κυβέρνηση, δεν κινδυνεύει, άλλωστε τα τελευταία δυο χρόνια έχουν τυπωθεί εκατομμύρια από αυτά προκειμένου να σωθούν οι τράπεζες. Όπως όμως όλα δείχνουν, το δολάριο οδεύει προς τη κατάρρευσή του. Και όσοι ενδιαφέρονται να κερδοσκοπήσουν εκ του ασφαλούς, καλά θα κάνουν να σορτάρουν, στοιχηματίζοντας εναντίον του. Όποιος το κάνει, μπορεί και να πλουτίσει.

Από την άλλη, στον Λευκό Οίκο συναντήθηκαν χθες ο πρόεδρος των ΗΠΑ Ομπάμα, και ο Γάλλος πρόεδρος Σαρκοζί, συζητώντας για τρόπους σταθεροποίησης της παγκόσμιας οικονομίας και αποφυγής μιας μελλοντικής κρίσης. Αν και οι δυο αυτές χώρες δεν συμφωνούν στις  οικονομικές τους προσεγγίσεις, για παράδειγμα οι Γάλλοι θεωρούν πως το δολάριο θα πρέπει να περιοριστεί ως διεθνές αποθεματικό συνάλλαγμα, εν τούτοις ο Γάλλος ηγέτης αναγνώρισε τον ρόλο κλειδί του αμερικανικού νομίσματος.

http://moneymorning.com/ppc/US_Dollar.php?code=X304J1G4, και Bloomberg

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Zio avatar
    Zio 11/01/2011 19:18:15

    "Όπως όμως όλα δείχνουν, το δολάριο οδεύει προς τη κατάρρευσή του. Και όσοι ενδιαφέρονται να κερδοσκοπήσουν εκ του ασφαλούς, καλά θα κάνουν να σορτάρουν, στοιχηματίζοντας εναντίον του. Όποιος το κάνει, μπορεί και να πλουτίσει."

    εεε παιδιά, τζιζ.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/01/2011 20:05:12

    Το άρθρο έχει μερικές αλήθεις, οι περισσότερες μισές. Και με κάνει καχύποπτο και για το Seeking alpha.

    Η παράινεση να σορτάρει κάποιος το δολάριο, είναι παραίνεση ρώσικης ρουλέτας. Το δολάριο είναι εκεί που ηταν.

    Πριν δύο χρόνια είχα πει ότι το δολάριο θα πέσει αλλά το ευρώ θα πέσει περισσότερο. Αυτό δεν έγινε όπως το είπα. Η Αμερική δεχεται ανισότητες στον κόσμο της και η Ευρώπη δέχεται (και επίβάλει ανισότητες στα κράτη της περιφέρειας). Η Αμερική άφησε φτωχούς να δανειστούν με ενυποθηκα, η Γερμανία λάδωσε χώρες να ψωνίσουν με δανεικά. Αλλά η Αμερική είναι σε πόλεμο από το 2001. Αυτό κραταει το ευρω ψηλά.

    Ο ιδιοκτήτης του Money Morning ( ο ίδιος έχει και το seeking alpha) έχει πει ότι η Αμερική θα φαλιρίσει εξ αιτίας των αυτοκρατορικών της πολέμων. Αν ήμουν αμερικάνος, θα έλεγα μέσα μου "χμμμ... ο τύπος είναι κόκκινος". Ρώσικη ρουλέτα, κόκκινος... χαχαχάαα.

    Το παιχνίδι έχει πολλούς παίκτες. Αμερικάνους, Γερμανούς, Ρώσους, Κινέζους Άραβες, Βραζιλιάνους... Clusterf_ck... Παρτού_α στο σκοτάδι... για μας τους μικρούς.

  3. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 11/01/2011 22:24:30

    Αμέσως μετά την πτώση του Υπαρκτού Σοσιαλισμού, οι μεγάλες πολεμικές βιομηχανίες προβλέποντας μείωση ενδιαφέροντος για εξοπλισμούς, άρχισαν να επενδύουν σε ειρηνικές βιομηχανίες. Αγοράστηκαν εταιρείες οικιακών συσκευών, ερασιτεχνικών και επαγγελματικών μηχανισμών, εργαλειομηχανών, κουζινικών, αυτοκινήτων κλπ. Δυστυχώς, αποδείχθηκαν ανίκανες να προσαρμοστούν σε περιβάλλον έντονου ανταγωνισμού. Και ξανάρχισαν να επιδοτούν, έμεσα και άμεσα, περιφερειακούς πολέμους, για να ξαναπάρουν φωτιά τα καμίνια τους. Οι πόλεμοι, λοιπόν είναι αδιέξοδη ανάγκη της Αμερικανικής οικονομίας και αναπόφευκτος κίνδυνός της.
    Μπορεί, λοιπόν, να δικαιολογήσει κανείς την πολιτική του Σκληρού Ευρώ. Αν πεισθούν οι αποταμιευτές να μαζεύουν Ευρώ, το Ευρώ θα "κόψει χαρτί" χωρίς να υποτιμηθεί, αφού το πρόσθετο "χαρτί" θα αποθηκευτεί, απανταχού του πλανήτη. ΟΙ Ευρωχώρες θα θησαυρίσουν.
    Μέχρι τότε όμως, η παραγωγική μηχανή των Βορείων πρέπει να έχει πελάτες. Και, αφού οι εξαγωγές τους προς την ΕΕ φτάνουν το 65%, πρέπει να διατηρούν σε χαμηλή ανταγωνιστικότητα τους "εταίρους" και, ο καλύτερος τρόπος είναι δια του Ευρώ.

    • xaxa avatar
      xaxa @ ΠΗΛΕΑΣ 11/01/2011 23:17:26

      ΝΑΙ ΟΠΩΣ ΘΗΣΑΥΡΙΖΟΥΝ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΚΟΒΟΥΝ ΧΑΡΤΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΟΥ Η ΑΝΕΡΓΕΙΑ ΕΚΕΙ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ 20%!!!

      ΧΑΧΑ

  4. neotera avatar
    neotera 12/01/2011 00:21:38

    Οταν μετά την ύφεση αναποφεύκτως σκάσει η πληθωριστική φούσκα δε θα μείνει μέρος του πλανήτη αλώβητο. Τότε θα έχουν οι ολιγοφρενείς μονεταριστές όσο χαρτί(άυλες "αξίες" σήμερα) ζητάει η καρδιά τους, ακόμη και ευρωομόλογα όσα θέλουν, τζάμπα πράμα...
    Μακάρι να μας διώξουν εμάς απ' το ευρώ να πάμε να καλλιεργήσουμε κανένα χωράφι να μην ψοφήσουμε απ' την πείνα...

  5. δημης avatar
    δημης 12/01/2011 00:38:55

    ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΘΕΙ ΔΕ ΣΤΑΘΡΟΠΟΙΗΘΕΙ το...Η ΠΑΓΚ .ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ....ΨΑΡΙ ΔΕΝ ΤΡΩΜΕ...

  6. anonymous avatar
    anonymous 12/01/2011 12:04:20

    Άκουσα προχτές μάλλον στις ειδήσεις του Καναδά ότι το για κάθε δολάριο που ξοδεύει η Αμερική τα 40 σεντς είναι δανεικά. Με το που το άκουσα με έλουσε κρύος ιδρώτας.

  7. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 12/01/2011 12:12:53

    Άναψε η εκτυπωτική πρέσα.
    Καταραμένε Γουτεμβέργιε, αποτέλειωσες τη Μεσαιωνική φεουδαρχία, τώρα θα ξεκάνεις και τον μοντέρνο καπιταλισμό.

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 12/01/2011 12:28:43

    The End (by The Doors)
    h**p://www.youtube.com/watch?v=QHFK1yKfiGo

  9. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 12/01/2011 12:32:57

    Και οι στίχοι:
    h**p://www.lyricsfreak.com/d/doors/the+end_20042686.html
    ...in a desperate land...