#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/12/2010 08:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η αμερικανική εξωτερική πολιτική πάσχει από πολιτικό αυτισμό!



Οι πρόσφατες διαρροές εμπιστευτικών αμερικανικών διπλωματικών εγγράφων, έδειξαν πως αυτά είναι γεμάτα με απόψεις που θέλουν τη Ρωσία να είναι βυθισμένη στη διαφθορά και στην εγκληματικότητα. Από τη βάση της μέχρι την κορυφή. Μάλιστα, ο εκπρόσωπος τύπου του Ρώσου πρωθυπουργού Vladimir Putin, ξιφούλκησε εναντίον των Αμερικανών διπλωματών, λέγοντας πως διασπείρουν ψευδείς πληροφορίες, και τους συνέκρινε με τις «κίτρινες φυλλάδες».

Όπως αναφέρει ο John Laughland, διευθυντής του  Institute for Democracy and Co-operation, «Οι διατυπωθείσες κατηγορίες εκ μέρους των Αμερικανών διπλωματών δεν λένε ότι η Ρωσία είναι απλά θύμα της διαφθοράς και του εγκλήματος, αλλά ότι αυτή τη διαφθορά και αυτό το έγκλημα, τα ελέγχει η ρωσική κυβέρνηση, και ότι είναι ένα κράτος μαφιόζων, με επικεφαλής του τον Vladimir Putin». Και συνεχίζει: «Αυτές οι διαρροές αποκάλυψαν σε όλους μας την αμερικανική νοοτροπία, και την εγγενή διανοητική ανεπάρκεια των Αμερικανών να κατανοήσουν τον έξω κόσμο με κάποιον άλλο τρόπο από το απλά να τον διαχωρίζουν σε καλούς και κακούς. Πρόκειται για ένα μήνυμα, ότι δηλαδή υπάρχει μια ιδιαίτερα ανώριμη και ειλικρινά επικίνδυνη συμπεριφορά εκ μέρους των Αμερικανών διπλωματών, που κατατάσσουν τον κόσμο ανάλογα με το αν είναι κάποιος διάκειται φιλικά ή μη προς την Αμερική, ή αν κάποιο κράτος θέλει ή δεν θέλει να γίνει σαν κι`αυτήν. Αυτό είναι και το βασικό διανοητικό ελάττωμα της αμερικανικής εξωτερικής πολιτικής. Μας δείχνει ότι η Αμερική, ή τουλάχιστον το υπουργείο Εξωτερικών της, πάσχει από ένα είδος πολιτικού αυτισμού. Με άλλα λόγια,  οι Αμερικάνοι είναι ανίκανοι να συναναστραφούν πολιτικά με τους άλλους.».

S.A.-RT.com

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/12/2010 09:37:41

    Αυτές είναι οι απόψεις των Ρώσων. Να δεις τι έλεγαν επί Μπρέζνιεφ και επί Στάλιν...

  2. http://neotera.wordpress.com avatar
    http://neotera.wordpress.com 03/12/2010 12:10:33

    Αυτές οι συγκεκριμμένες απόψεις είναι ορθές εντελώς αμερικανοπτέρυγά μου. Οι αμερικάνοι βρίσκονται σε πολιτικό τέλμα πέρα από το οικονομικό. Αυτό είναι το συμπεράσμα από τις διαρροές της ΣΙΑ, ότι είναι σε αδυναμία και παιδιαρίζουν ρίχνοντας λάσπη. Το τι παπαριές έχουν εκστομίσει και οι μεν και οι δεν στο παρελθόν συμφωνώ, είναι άνω ποταμών και κάτω ρυακίων, δηλαδή άλλου παπά ευαγγέλιο.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/12/2010 12:36:57

    Αυτοι που κανουν πραγματικα κουμαντο χρησημοποιουν ΜΟΝΟ το 5% των πληρωφοριων του WLeaks.. και κανουν τη δουλεια τους στο 100% του Παγκοσμιου πληθυσμου.
    Ειναι ο νεος παρέτο νομος...

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/12/2010 17:29:05

      Ο περίφημος νόμος Παρέτο ήταν εργαλείο των φασιστών.

  4. gram avatar
    gram 03/12/2010 13:15:48

    Τρομερά τα συντρόφια!!! Είναι απόλαυση να διαβάζει κανείς τις "αντ-απόψεις" τους

  5. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 03/12/2010 13:53:38

    Αμφιβάλει κανείς για τον παράλογο νεο-μανιχαϊσμό των Αμερικανών, από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο πολίτη?
    Εθνος, Κράτος, και Πολίτης, που θεώρησε τον πόλεμο του Κόλπου το '91 "πατριωτισμό" είναι πολιτικά αυτιστικό(ς) βέβαια...

    Ας μην παριστάνουμε τους χθεσινογεννημένους στο θέμα...

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 03/12/2010 14:06:28

    Κάτι τρέχει με τον Σίλβιο και τον Βλαδίμηρα, πάντως.
    Η "μητρική" από το Κορλεόνε - Παλέρμο και η "θυγατρική" που θέλει να κάνει πολυκατοικίες το πανέμορφο δάσος Χίμκι της Μόσχας, έχουν μακροχρόνια πείρα από "επενδύσεις". Και Εκεί Ροκανίζουν Εργολάβοι.

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ Ο Θείος 03/12/2010 14:20:17

      The REAL Money!!!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ παγωτατζής 03/12/2010 14:50:26

        Το βιολί σου εσύ Παγωτατζή, αλλά δίκιο έχεις πάλι (που να πάρει ο διάολος) !

  7. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 03/12/2010 14:07:53

    Πσσστ, και μή πλησιάσει ρεπόρτερ στο Χίμκι! Ούτε για να μαζέψει μανιτάρια.

  8. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 03/12/2010 14:59:33

    Και οι δύο "μητρικές" είναι. Αλλά από άλλη μάνα...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Professor Moriarty 03/12/2010 16:05:01

      Που να πάρει ο διάολος τον πατέρα τους!

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ Ο Θείος 03/12/2010 16:26:05

        ...και από άλλον πατέρα, επίσης, έπρεπε να συμπληρώσω, η μία μπορεί να είχε και "πατερούλη"... χα-χαα

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Professor Moriarty 03/12/2010 16:57:53

          Χα χα, η μία είχε “πατερούλη", η άλλη η πρώτη διδάξασα και γείτων, είχε padre. Patrone.

  9. ελλην της εσπεριας avatar
    ελλην της εσπεριας 04/12/2010 02:02:25

    Για την ενεργεια γινεται ο καυγας!!!!!Οι Αμερικανοι θελουν να ριξουν τον Μπερλουσκα εδω και καιρο,γιατι συμφωνησε να περασουν οι αγωγοι απο την Ελλαδα κι οχι απο την Αλβανια οπως ηθελαν Αμερικη και Προντι.Το ιδιο εργο το ελληνικο με τον ΚΚ!!!!
    Γι αυτο βγαινουν σκανδαλα τυπου με ποιον παει ο Μπερλουσκα (στο κρεββατι εννοω).