#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/07/2012 15:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Φινλανδία απειλεί να φύγει απο το Ευρώ!



Το ενδεχόμενο αποχώρησής της από την ευρωζώνη θα εξέταζε η Φινλανδία αντί να πληρώνει τα χρέη άλλων χωρών της νομισματικής ένωσης, σύμφωνα με την υπουργό Οικονομικών Γιούτα Ουρπιλάινεν.

«Η Φινλανδία έχει δεσμευτεί να είναι μέλος της ευρωζώνης και πιστεύουμε ότι το ευρώ είναι χρήσιμο για τη Φινλανδία», είπε η κ. Ουρπιλάινεν σε συνέντευξή της στην εφημερίδα Kauppalehti. Διεμήνυσε ωστόσο ότι η χώρα της «δεν θα κρέμεται από το ευρώ με οποιοδήποτε κόστος» και πως «είναι προετοιμασμένη για όλα τα σενάρια».

Η Φινλανδή ΥΠΟΙΚ επισήμανε, μεταξύ άλλων, πως η χώρα της, ένα από τα ελάχιστα κράτη-μέλη που διατηρούν την κορυφαία πιστοληπτική αξιολόγηση ΑΑΑ, δεν θα συμφωνήσει σε ένα μοντέλο ενοποίησης στο οποίο οι χώρες θα είναι συλλογικά υπεύθυνες για τα χρέη και τους κινδύνους των κρατών-μελών.

Επέμεινε επίσης ότι η προτεινόμενη τραπεζική ένωση δεν θα λειτουργήσει αν βασίζεται στην αμοιβαιοποίηση του χρέους.

Το Ελσίνκι ανακοίνωσε χθες ότι την επόμενη εβδομάδα αρχίζει διμερείς συνομιλίες με την ισπανική κυβέρνηση για τις εγγυήσεις που αξιώνει ως αντάλλαγμα για την συμμετοχή της χώρας στο ευρωπαϊκό σχέδιο για τη διάσωση των ισπανικών τραπεζών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κόνδωρας avatar
    Κόνδωρας 06/07/2012 15:21:57

    Να πάνε στο καλό. Δεν θα λείψουν σε κανέναν μας...

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 06/07/2012 15:22:30

    Καιρός ήταν. Ήδη κράτησε πάρα πολύ το παραμυθάκι του "κοινού νομίσματος". Ας απολαύσουμε τώρα την αποσύνθεσή του.

    • ΠΑΝ.ΠΑΠ avatar
      ΠΑΝ.ΠΑΠ @ Αυριανιστής 06/07/2012 18:27:52

      Και το δικό μας παραμυθάκι κράτησε πολύ. Έχει όμως δράκο που μπορεί
      να μας καταπιεί.

  3. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 06/07/2012 15:33:27

    Μέχρι το τέλος του 2012 τουλάχιστον, θα έχουμε σκληρότατα dogfights σε όλη την ΕΕ. Και μέσα στην Ελλάδα και έξω και παντού.
    Δέστε καλά τις ζώνες και καλή μάχη, συμμαχητές και αντίπαλοι!
    Ο καθένας για τα "χρώματά" του και τις σημαίες του !

  4. man8os avatar
    man8os 06/07/2012 16:15:32

    Στο καλο, ενας ενας να φευγουν οι αντικοινωνικοι

  5. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 06/07/2012 16:16:45

    Αφου ωφελήθηκαν τα μέγιστα από ένα οικονομικό θεσμικό πλαίσιο, που έδινε την οικονομία μας, των "χαλαρών" Νοτίων, βορά στους συστηματικούς Βόρειους, τώρα θέλουν και να αποκομίσουν τα κέρδη, απείραχτα.
    Εν τω μεταξύ, εμείς εξακολουθούμε να πιστεύουμε στην "εσωτερική υποτίμηση". Θα πολεμήσουμε για το Ευρώ, μέχρι να μην μας μείνει ένα, στην τσέπη.
    Μετά, θα ξυπνήσουμε, αλλά θα είναι αργά...

  6. avanti avatar
    avanti 06/07/2012 16:25:42

    Γιατί χτυπιέστε κυρία μου, ας είχε προβλεφθεί από την αρχή της δημιουργίας του ευρώ ότι μπορεί να υπάρξουν και προβλήματα και το ποιά θα ήταν η αντιμετώπισή τους, και όχι να μας κουνάτε το δάχτυλο τώρα που βλέπετε να κοντοζυγώνει και το άλλο μπάμ της Γαλλίας, σας ζώσανε τα φίδια ε?
    Α ρε Ελληνα τεμπέλη τι τους έκανες!

  7. μνημονιακος avatar
    μνημονιακος 06/07/2012 16:35:42

    Ωστε λοιπον το ευρω δεν ειναι "φετιχ" ; Oταν το ειπε αυτο ο Τσιπρας επεσαν να τον φανε ολοι.

  8. ANORFOGRAFOS avatar
    ANORFOGRAFOS 06/07/2012 17:19:55

    στο δ...λο να πανε χαχαχα

    • ANORFOGRAFOS avatar
      ANORFOGRAFOS @ ANORFOGRAFOS 06/07/2012 17:23:03

      σιγα μη φυγουνε να πανε που θελουνε να παρουνε το κατι της τους παλι οπως πηρανε απο την ελλαδα του βενιζελου και απο την ισπανια αλλα μαλλον θα ειναι λιγοτερα αυτθ τι φορα πιστευω μαλλον ενα δυο..τρ...

  9. Z avatar
    Z 06/07/2012 17:32:54

    "Στο καλο, ενας ενας να φευγουν οι αντικοινωνικοι"

    Αντικοινωνικοί, γιατί δεν γουστάρουν να πληρώνουν τις μαλακίες των "χαλαρών";

    • Xirosima avatar
      Xirosima @ Z 06/07/2012 18:49:05

      Οχι βεβαια, αντικοινωνικοι για αλλα πραγματα. Και ασφαλως και δεν πρεπει να πληρωνουν για τις βλακειες αλλων. Καμια χωρα δεν εχει πληρωσει ως τωρα τιποτα για τις βλακειες αλλων. Δανειζουν με μεγαλυτερο επιτοκιο απο ο,τι δανειζονται. Αυτο δεν λεγεται "πληρωνω τις βλακειες των αλλων" που παραπεμπει ασφαλως σε χαρισμα χρηματων. Αυτο που κανουν αποκαλειται επενδυση και μαλιστα με πολυ καλη αποδοση. Συμφωνω απολυτα τοσο στην αποχωρηση της Φινλανδιας οσο και της Ελλαδος απο το ευρω. Το μονο που εχει καταφερει αυτο το νομισμα ειναι υπερπληθωρισμο, ανοδος της γερμανιας και διαλυση της παραγωγικης βασης. Α, και τωρα μας βαζει να σφαζομαστε, ευρωπαιοι με ευρωπαιους και ελληνες με ελληνες. Ευχαριστω, δεν θα παρω.

    • Πεπόνης avatar
      Πεπόνης @ Z 06/07/2012 19:22:08

      Οι Φιλανδοί φημίζονται για την κοινωνικότητα τους, τι να σου πω, αν δε πεις και για έννοιες όπως φιλία, συνεργασία, αλληλεγγύη, βοήθεια, ε ναι, εκεί είναι πρώτοι! Τι να λέμε τώρα! Φιλανδέζοι, οι μεγάλοι χαμένοι του €!

      Έλεος!

      Να δω πότε θα σταματήσει ο Έλληνας να αυτομαστιγώνεται χωρίς έλεος και να αναγάγει σε πανάρετους ημίθεους ηθικής και σοβαρότητας όλα τα κατεψυγμένα τσόκαρα, αρκεί να προέρχονται "από τας Ευρώπας"!

  10. αλέξανδρος παύλιος avatar
    αλέξανδρος παύλιος 06/07/2012 17:42:20

    Μια ανύπαρκτη χώρα με μηδενική ιστορία, μηδενική ικανότητα να υπερασπίσει τα σύνορά της και με μηδενικό παγκόσμιο ρόλο απειλεί επειδή λέει έχει ΑΑΑ! Ο παραλογισμός της ΕΕ σε όλο του το μεγαλείο, όπου χώρες κουτσουλιές σαν τη Φιλανδία αισθάνονται μεγαλύτερες και νουθετούν χώρες κολοσσούς, όπως η Ιταλία.

    • Iωάννης33 avatar
      Iωάννης33 @ αλέξανδρος παύλιος 07/07/2012 18:44:45

      Πρωταθλητές στο πιοτό και στις αυτοκτονίες(χωρίς οικονομική κρίση).Βαρέθηκαν να ψαρεύουν σολομούς φαίνεται και κουνάνε το δάχτυλο.

  11. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 06/07/2012 18:04:49

    Μάλλον δεν έχουν κανάλια σαν το mega και το skai στην Νορβηγία για αυτό και τα λένε αυτά.Δεν ξέρουν τι θα πάθουν αν θα βγούνε απο το ευρώ οικειοθελώς.

  12. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 06/07/2012 18:23:00

    Να φυγουνε, να διαλυθει το Ευρω και μετα να τους βριζουμε...

  13. dirty harry avatar
    dirty harry 06/07/2012 18:40:55

    Οχι οτι τους πιστευω, αλλα να πανε στο καλο.
    Και να μας γραφουν.
    Να μην ξεχνανε ομως οτι οι τεμπεληδες που δεν θελουν να τους πληρωνουν τα χρεη ( οπως λενε και προφανως εννοουν εμας και τους λοιπους νοτιους ), τους ταιζαν ΤΖΑΜΠΑ φρουτα και κηπευτικα τις δυσκολες δεκαετιες της ανακαμψης της Ευρωπης (70 και 80), πριν μαθουν λογω παγκοσμιοποιησης και αρχισουν να τα παιρνουν και απο χωρες εκτος ΕΟΚ......

    • Πεπόνης avatar
      Πεπόνης @ dirty harry 06/07/2012 19:24:15

      Η ιστορία επαναλαμβάνεται: Κανείς πιο αγνώμων του ευεργετημένου.

  14. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 06/07/2012 18:56:40

    Τα συμφέροντά τους κοιτάνε. Οι πολιτικές, και έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να το λέω, είναι -είταν πάντα- ΕΘΝΙΚΕΣ. Και σα παρακαλώ, είναι ΦΙΛΛΑΝΔΙΑ. Δεν είναι ωραίο να τους βρίζουμε, είναι οι πιο ζεστοί βορειοευρωπαίοι και όχι "ανθέλληνες" σαν μερικούς αλλους. Πως το ξέρω; η πρώτη μου σύζυγος είταν Φιλλανδέζα.

    • Πεπόνης avatar
      Πεπόνης @ Νίκος Αργεάδης 06/07/2012 19:26:43

      Αυτοί γιατί μας βρίζουν;

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ Πεπόνης 06/07/2012 19:33:52

        Ας όψονται ο ΓΚΑΠ και η παρέα του, Πεπόνη. Αφού ξέρεις, διότι ο ΓΚΑΠ και η συμμορία του τους έδωσαν το δικαίωμα. Όταν μιλούσα για εθνική αξιοπρέπεια εδώ και χρονια κάποιοι μας χλέυαζαν. Εν ολίγοις, όταν δεν σέβεσαι τον εαυτό σου μην περιμένεις να σε σεβαστούν οι ξένοι.

  15. someone avatar
    someone 06/07/2012 20:39:03

    καινουργιο σποτακι τωρα. Η ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩ ΚΥΡΙΕ ?? ΓΙΑΤΙ ΚΥΡΙΕ???

  16. Κυριακος avatar
    Κυριακος 06/07/2012 23:58:56

    Καλο ειναι να απειλουν οτι θα φυγουν. Τετοια σχολια επιβαρυνουν τη Γερμανια. Απ' οτι φαινεται δεν ειμαστε εμεις τα μονα ζωντανα της υποθεσης. Με τετοια σχολια κανουν τους Γερμανους να σκεφτονται τι μπορει να χασουν.

  17. Z avatar
    Z 07/07/2012 02:30:26

    @ αλέξανδρος παύλιος:

    Πολύ ζόρι τραβάς!

    Η "ανύπαρκτη" Φινλανδία των 4.000.000 "ανύπαρκτων" κατοίκων, αντιμετώπισε το 1939 ΤΕΛΕΙΩΣ ΜΟΝΗ τις ορδές του Στάλιν τις οποίες διέλυσε στην πρώτη απόπειρά τους να την καταλάβουν.Στην δεύτερη αναμέτρησή τους έκαναν το σφάλμα να συμμαχήσουν με τον Χίτλερ, αφού οι Δυτικές δυνάμεις ποιώντες την νήσσα, δεν κούνησαν το δαχτυλάκι τους προς βοήθειαν μιάς ασημάντου και "ανύπαρκτης" χώρας.
    Αποτέλεσμα αυτής της αναγκαστικής συμμαχίας, ήταν να βρεθούν στο τέλος του πολέμου στην μεριά των ηττημένων και με ένα μεγάλο κομμάτι της χώρας υπο εχθρική κατοχή.
    Υποχρεώθηκαν λοιπόν να υπογράψουν ταπεινωτικές συνθήκες ειρήνης με τους
    εισβολείς της πατρίδας τους και να πληρώσουν τεράστιες αποζημιώσεις για ....πολεμικές επανορθώσεις. Αυτές τις εκπλήρωσαν αγόγγυστα και στο ΑΚΑΙΡΑΙΟ και ακόμη, υποχρεώθηκαν σε περιορισμούς στο μέγεθος των ενόπλων δυνάμεών τους και επέμβασεις στα εσωτερικά τους, αυτό που έγινε ευρέως γνωστό ως "Φινλανδοποίηση".
    Γιά όλα τα μεταπολεμικά χρόνια και μέχρι τα τέλη του '60, όλη η χώρα δούλευε και το μεγαλύτερο μέρος της παραγωγής πήγαινε στην Σοβιετία ως αποζημίωση για το "σφάλμα" τους να υπερασπίσουν την πατρίδα τους.
    Παρ' όλα αυτά, η χώρα "κουτσουλιά" έκανε τεράστια άλματα στην οικονομία , τις επιστήμες και την κοινωνική εξέλιξη του λαού της.
    Με αποτέλεσμα να έχει μία απο τις ισχυρότερες οικονομίες και ένα απο τα καλύτερα βιοτικά επίπεδα στον κόσμο.
    Αυτά τα απέκτησαν ΜΟΝΟΙ τους, δεν βγήκαν στην ζητιανιά και δεν τους τα δώρισε ΚΑΝΕΙΣ.
    Και απο τότε που η Φινλανδία μπήκε στην ΕΕ, πληρώνει περισσότερα απο όσα λαμβάνει.
    Καταλαβαίνεις πιστεύω, οτι δεν έχουν κανένα πρόβλημα να βγούν απο το ευρώ, εάν δεν τους συμφέρει. Και έχουν κάθε δικαίωμα να τσεκάρουν όσους πάνε με το χέρι απλωμένο, όσο.... κολοσσοί κι' άν είναι (ή νομίζουν οτι είναι).

    Και που είσαι, ετούτοι εδώ, ούτε κάν γνωρίζανε τα βελανίδια τότε που εμείς,,,κ.λ.π.,κ.λ.π.
    Φλούδες απο δέντρα τρώγανε! Άστα!

    • Αίθρα avatar
      Αίθρα @ Z 07/07/2012 11:26:41

      Πείτε τα, γιατί ο καθένας γράφει ό,τι να 'ναι.

    • Κυριακος avatar
      Κυριακος @ Z 07/07/2012 15:50:40

      Για ξαναδιαβασε αυτα που γραφεις.

    • Πεπόνης avatar
      Πεπόνης @ Z 08/07/2012 04:51:43

      "απο τότε που η Φινλανδία μπήκε στην ΕΕ, πληρώνει περισσότερα απο όσα λαμβάνει"

      Από ό,τι φαίνεται πρόκειται περί πραγματικών αγγέλων της ΕΕ.

      Μα να έχουν χασούρα τόσον καιρό και να συνεχίζουν να θέλουν ΕΕ;

      Να μην φεύγουν ενώ η χασούρα πάει σύννεφο;

      Μπράβο στα παιδιά! Άγγελοι, άγγελοι κανονικοί σου λέω!

      (δεν αφήνετε το δούλεμα λέω εγώ!)

  18. Ἕνας Βασίλης avatar
    Ἕνας Βασίλης 07/07/2012 10:48:37

    Γυναικάρα!!!

  19. Aggelos avatar