#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/02/2011 12:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Τουρκία απέκτησε ...αεροπλανοφόρο



Ελαφρύ αεροπλανοφόρο απέκτησε η Τουρκία και μάλιστα όχι ένα τυχαίο αεροπλανοφόρο, αλλά τον νικητή του πολέμου των Φώκλαντς το HMS Invincible. Όπως μεταδίδεται από την Βρετανία, το αεροπλανοφόρο κατακυρώθηκε σε μία τουρκική εταιρία που ανήκει στο ταμείο των τουρκικών ενόπλων δυνάμεων και θεωρείται βιτρίνα του τουρκικού ΓΕΕΘΑ. Το 17.000 τόνων αεροπλανοφόρο HMS Invincible, μπορεί να μεταφέρει μέχρι και 22 μαχητικά αεροσκάφη του μεγέθους του F-35B της έκδοσης VSTOL και έχει πλήρωμα 1100 ανδρών.



Παροπλίστηκε το 2005, δηλαδή σχετικά πρόσφατα και μπορεί μετά από κάποιες εργασίες που σίγουρα θα διαρκέσουν τουλάχισοτν τρία χρόνια να επανέλθει στην ενεργό δράση, όπως έκαναν και οι Κινέζοι με το παροπλισμένο παλαιο ρωσικό αεροπλανοφόρο Varyag, το οποίο υποτίθεται ότι το αγόρασαν για πλωτό καζίνο και εν συνεχεία το μετέτρεψαν σε κανονικό αεροπλανοφόρο!

Μάλιστα «κτύπησαν» και το HMS Invincible με πολύ υψηλή προσφορά ύψους £ 5,000,000 (8 εκατομμύρια δολάρια ΗΠΑ), ενός Κινέζου επιχειρηματία, αλλά προφανώς επειδή φοβήθηκαν επανάληψη του σκηνικού με το Varyag, ρποτίμησαν να το δώσουν στους Τούρκου, οι οποίοι έχουν έτσι ή αλλιώς πρόγραμμα ναυπήγησης ενός σκάφους LPD στο μέγεθος του HMS Invincible.

defencenet.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ηλίας avatar
    Ηλίας 04/02/2011 12:46:03

    Ωραίος στόχος!

  2. Έρεβος avatar
    Έρεβος 04/02/2011 12:50:02

    Πρώτη αποστολή των τούρκων ναυτών θα είναι να μαζέψουν τα πεταμένα προφυλακτικά από τις γωνίες των τουαλετών.

    Αύτανδρο θα πάει και αυτό, όπως αύτανδρη θα πάει και η Τουρκία σε λίγα χρονια. Έχει καβαλήσει ιπτάμενο καλάμι και η πτώση θα είναι οδυνηρή.

  3. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 04/02/2011 12:50:24

    Αεροπλανοφόρο δεν το λες... Διότι προϋποθέτει να υπάρχουν και αεροπλάνα που να μπορούν να απογειωθούν από αυτό. Δύο αεροσκάφη μπορούν να επιχειρήσουν από τέτοιου τύπου σκάφος. Τα θρυλικά Harrier που είναι σκάφη παλαιάς κοπής και τα F-35B τα οποία όπως όλα δείχνουν θα ακυρωθεί σαν πρόγραμμα λόγω τεχνικών προβλημάτων και κόστους. Άρα σου μένει ένα σκάφος σαν ελικοπτεροφόρο - αποβατικό. Ναι είναι κίνδυνος για το Αιγαίο, αλλά μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν αξιόλογα συστήματα παράκτιας άμυνας.

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ H pena tis orghs 04/02/2011 12:56:34

      Δεν βγαίνει στο Αιγαίο τέτοιο σκάφος σε καιρό πολέμου. Εϊναι το πρώτο που θα βουλιάξει με τρομακτικό αντίκτυπο φυσικά στους τούρκους. Το θέλουν για πρεστιζ και για ειρηνευτικές αποστολες στο εξωτερικό.

      • Έρεβος avatar
        Έρεβος @ Ηλίας 04/02/2011 12:57:42

        Δεν βγαίνει γιατι απλά θα χαλάσει ένα ναυτικό μίλι απο το ναύσταθμο...

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/02/2011 12:51:16

    exocet έχουμε;

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ archaeopteryx 04/02/2011 12:57:02

      Πάρα πολλούς.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ archaeopteryx 04/02/2011 13:02:56

      Δεν χρειάζεται να χαραμίσεις exocet.
      Μιά-δυό τηλεκατευθυνόμενες τορπίλες από ενεδρεύον υποβρύχιο το στέλνουν κατευθείαν στον πάτο.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Κάποιος 04/02/2011 13:26:07

        α πα πα.. θα αντιδράσουν οι Πράσινοι Οικολόγοι

    • Poisonous avatar
      Poisonous @ archaeopteryx 04/02/2011 13:29:04

      Πολλούς και νεοτέρας βερσιόν...

  5. Καράφλας avatar
    Καράφλας 04/02/2011 12:53:27

    Για scrap θα παει και οχι για ανακατασκευη.

  6. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 04/02/2011 12:59:34

    ΟΙ ΕΞΟΣΕΤ ΘΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ.

  7. man8os avatar
    man8os 04/02/2011 12:59:42

    Τι χρησιμοτητα μπορει να εχει ενα αεροπλανοφορο σε μια κλειστη θαλασσα οπως το Αιγαιο?
    Μπορει να εξηγησει καποιος πιο ειδικος για την πληρεστερη γνωση μας?
    Ευχαριστω.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ man8os 04/02/2011 13:14:42

      Eπίδειξη σημαίας.

      • man8os avatar
        man8os @ ΒΡΑΧΟΣ 04/02/2011 13:15:51

        Αλλο? Τι ειδους επιχειρησεις μπορει να υποστηριξει?

        • Ηλίας avatar
          Ηλίας @ man8os 04/02/2011 13:27:37

          Πλωτό καζίνο και ξενοδοχείο.

    • Καράφλας avatar
      Καράφλας @ man8os 04/02/2011 13:20:05

      Επιγραμματικα ενα αεροπλανοφορο δεν εχει να προσφερει απολυτως τιποτα.Μονο να προσθεσει εναν στοχο για μας και εναν πονοκεφαλο στους Τουρκους.Για να επιχειρησει ενα τετοιο σκαφος (Αν. Μεσογειο) θελει μεγαλη συνοδεια και υποστηριξη τεραστιων διαστασεων για το μεγεθος και τις δυνατοτητες της Τουρκιας.Ειναι με δυο λογια ανεφικτο.

      Σημ Οι Κινεζοι με εντελως διαφορετικες αναγκες-απαιτησεις και χωρις προηγουμενη εμπειρια (οπως και οι Τουρκοι), ξοδεψαν πολλα δις $ και 10 περιππου χρονια για το πρωην Varyag το οποιο δεν ειναι λειτουργικο ακομη.

  8. Enzo avatar
    Enzo 04/02/2011 13:01:14

    και εμεις γεματοι αεροπλανοφορα ειμαστε. τα ΝΗΣΙΑ ΜΑΣ!

    • fantomas avatar
      fantomas @ Enzo 05/02/2011 09:37:45

      απολυτα σωστος!!

  9. giannis p avatar
    giannis p 04/02/2011 13:04:05

    etsi opws fainete sti foto anathema k an ftasei pote stin tourkia

  10. αμφισβητίας avatar
    αμφισβητίας 04/02/2011 13:13:15

    Αμα εχεις αραπακηδες ουτε εξοσετ κουνιεται αλλα ουτε κυνηγετική καραμπινα.Ασε που μπορει να εχουν στειλει τα αεροπλανα στην Μαλτα για ασκηση ή μηπως κινδυνευει η συνοδος της σοσιαλιστικης διεθνούς.Οτι εγινε το 74 εγινε και στα Ιμια.Τους ηρωες ξερουμε τους προδοτες δεν μπορουμε να βρούμε.

  11. GSV avatar
    GSV 04/02/2011 13:15:24

    Το συγκεκριμενο πλοιο ειναι παλιοσιδερα! Το αγορασαν για να κανουν clopy- paste!

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ GSV 04/02/2011 13:18:49

      Εδώ δεν μπορούν να φτιάξουν μια φρεγάτα θα φτιάξουν αεροπλανοφόρο; Ας είμαστε με τα καλά μας.

    • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
      ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ GSV 04/02/2011 15:42:45

      Πολύ σωστός!!!
      Τεχνογνωσία αγόρασαν και μάλιστα κοψοχρονιά.
      Εμείς ψάχνουμε ακόμη αφεντικό για το Σκαραμαγκά.................

  12. φωτεινη avatar
    φωτεινη 04/02/2011 13:49:37

    θα το βγαλουν στις ακτες τους αντι για νησι.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ φωτεινη 04/02/2011 18:48:11

      θα έχει και υφαλοκρηπίδα?

  13. cmm avatar
    cmm 04/02/2011 14:41:53

    Μακαρι να το παρουν και να χασουν 10 χρονια και ενα σκασμο λεφτα για να το εξοπλισουν!!!

  14. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 04/02/2011 14:42:59

    Αμελητέα μονάδα δεν είναι.. αλλά ούτε και φόβητρο. Στο Αιγαίο είναι απειλή αλλά πιο πολύ θα απειλείται. Όσο για το ότι ήταν νικητής στα Φώκλαντς, πιο πολύ αιτία ήταν το ότι τα αργεντίνικα A-4 βρίσκαν πιο πολύ τα βρετανικά αντιτορπιλικά και έστω και με τζούφιες βόμβες βύθισαν δυο τρία. Ενώ οι αργεντίνικοι exocet ήταν ο φόβος κι ο τρόμος των Βρετανών. Για τέτοιες μακρινές αποστολές σε ανοικτές θάλασσες κάτι λένε τα μικρά αεροπλανοφόρα αλλά για το στενό Αιγαίο, αλλιώς πάει η ιστορία. Μόνο κοινό σημείο ότι σε θέατρα αεροναυμαχίας, όπου η κατάληψη με στρατεύματα είναι παρακολούθημα της αεροναυτικής υπεροχής. Αλλά να αναλογιστούμε ότι και οι Αργεντινοί είχαν αεροπλανοφόρο το οποίο δεν το χρησιμοποίησαν ιδιαίτερα στον εν λόγω πόλεμο γιατίτότε είχε το μαύρο του το χάλι. Ε, σε τέτοια κατάσταση αντίστοιχα είναι τώρα και τούτο εδώ, από το 1982 ως το 2011 είναι 30 χρονάκια. Και για να το πετύχεις στο Αιγαίο, ένα σύγχρονο πυροβόλο σου αρκεί. Καλά νέα δεν είναι που το παίρνουν οι Τούρκοι, αλλά ούτε και για πανικό, ας το έχουν να παίζουν..Αρκεί εμείς να θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε τα δικά μας μέσα όταν πρέπει (υπενθύμιση, δεν χρησιμοποιήθηκαν τα ελληνικά υποβρύχια το 74 ούτε τα πρώτα ολοκαίνουργια εληνικά Απάτσι το 1996)

  15. Eν Κρυπτώ avatar
    Eν Κρυπτώ 04/02/2011 15:06:48

    Mερικά στοιχεία για την παρούσα κατάσταση του HMS Ιnvincible - Το πλοίο παροπλίστηκε το 2005 και παραμένει σε ακινησία έκτοτε. Τον Σεπτέμβρη του 2010 διεγράφει απο το Naval Reserve List του Βασιλικού Ναυτικού και τον Δεκέμβρη του ιδιου έτους προσφέρθηκε για πώληση. Έχουν αφαιρεθεί οι μηχανές και άλλα κρίσιμα υποσυστήματα και πωλείται με μη-λειτουργικές τις γεννήτριες του (Engines - Removed, Generators and Pumps - Generally unserviceable or not working)

  16. ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ avatar
    ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ 04/02/2011 15:42:09

    Πάει, την ψώνισαν εντελώς οι τουρκαλάδες!

    Μωραίνει Κύριος 'όν βούλεται 'απωλέσαι!

  17. ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ avatar
    ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ 04/02/2011 15:46:28

    Πάει, την ψώνισαν εντελώς οι τουρκαλάδες!

    Μωραίνει Κύριος 'όν βούλεται 'απωλέσαι!

    Λέτε την επόμενη φορά που θα θελήσουν να "σπάσουν τον αποκλεισμό της Γάζας" να το έχουν "ναυαρχίδ(ι)α"; Έ, ρε, γλέντια που θα κάνουν οι Ισραηλινοί!

  18. φωτεινη avatar
    φωτεινη 04/02/2011 16:15:06

    το σκαφος του κεμαλ το κανανε οικο ανοχης.λετε να εμαθαν για τα σχεδια του σαμινα που φερνει τα πλωτα κεντρα για μεταναστες και να ετοιμαζουν μπιζνα?εξοφληση των υπηρεσιων αναλαμβανουν οι γνωστοι λαθροπροστατες στα πλαισια των ανθρωπινων δικαιωματων των λαθρομεταναστων μαζι με τις γνωστες μκο.

  19. Asterix13 avatar
    Asterix13 04/02/2011 16:49:52

    Μια πολύ καλή και ψύχραιμη παρουσίαση του θέματος.

    http://www.defencepoint.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1917:-hms-invincible-&catid=38:defence-international&Itemid=58

    • man8os avatar
      man8os @ Asterix13 04/02/2011 19:21:11

      Ευχαριστω για το λινκ.

  20. ma oz avatar
    ma oz 04/02/2011 19:00:28

    Να φοβόμαστε για προβοκάτσια;

  21. kouvari avatar
    kouvari 04/02/2011 19:53:46

    Το Ναυκρατουσα μου θυμιζει....

  22. ierofantis avatar
    ierofantis 04/02/2011 21:25:58

    Θα μπορούσε να ήταν χρήσιμη αγορά στους Τούρκους, ένα σύγχονο ελικοπτεροφόρο αποβατικό σκάφος που θα μπορούσε να ενδιαιτήσει καμιά πεντακοσαριά πεζοναύτες και να κινείται με αυτονομία για χιλιάδες χαυτικά μίλια.

    Προβολή σημαίας και δημιουργία blue water ναυτικού είναι ο οραματισμός των Τούρκων.

    Αυτά βέβαια τα σύγχονα σκάφη κοστίζουν ακριβότερα από φρεγάτες, κατασκευάζονται από μετρημένες στα δάκτυλα του ενός χεριού, χώρες και ενσωματώνουν τεχνολογίες αιχμής που δεν είναι ακόμη αποδεσμεύσιμες στους Τούρκους.

    Για αεροπλανοφόρο δεν το βλέπω. Άλλωστε οι Τούρκοι μετέχουν στο πρόγραμμα του F-35 αλλά στην έκδοση Α που είναι για απο - προσγειώσεις από αεροδρόμια. Δεν γνωρίζω να έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον για F-35 B, για χρήση από αεροπλανοφόρα.

    Επομένως ως επικρατέστερο σενάριο θεωρώ α) την μελέτη ως προς την απόκτηση τεχνογνωσίας που είπαν παραπάνω κάποιοι φίλοι, και β) μετασκευή σε ελικοπτεροφόρο κρούσης και σκάφος LPD για επίδειξη σημαίας, σημμετοχή σε ειρηνευτικές επιχειρήσεις και γ) σε ότι μας αφορά, σκάφος προετοιμασίας πρώτου κύματος κρούσης αεροναυτικών δυνάμεων σε κάποιο απομονωμένο νησί μας.

    Επίσης είναι καλό εργαλείο για μακρά επιτήρηση Οικονομικής Ζώνης ειδικά εφόσον αυτή δεν είναι καθορισμένη ή διαφιλονικούμενη, και μάλιστα με ελάχιστο κόστος.

  23. Asterix13 avatar
    Asterix13 05/02/2011 04:29:24

    Φίλε ierofantis

    Δεν υπάρχει λόγος να έχει κάποιος αμφίβιο σκάφος για επιτήρηση ΑΟΖ. Το αμφίβιο σκάφος είναι για αποβατικές ενέργειες. Το να έχεις ένα σκάφος με 500 πεζοναύτες και 10 ελικόπτερα για να ελέγχεις εξέδρες άντλησης πετρελαίου ή γενική επιτήρηση της ΑΟΖ προς προστασία ψαράδων, απλά δεν τίθεται σαν ζήτημα. Στέλνεις ένα απλό πολεμικό πλοίο. Στην καλύτερη και ειδικά στην περίπτωση που τα πράγματα κλιμακωθούν, στέλνεις υποβρύχιο.

    Αποβατικό σκάφος για κρούση σε απομονωμένο νησί; Σε ποιο; Δε νομίζω ότι συμφέρει στην Τουρκία να φορτώσει ένα πλοίο με αποβατικές δυνάμεις - πεζοναύτες/άρματα/οχήματα για να το στείλει να καταλάβει ελληνικό νησί. Τα νησιά που την ενδιαφέρουν είναι εντός βεληνεκούς των ελικοπτέρων της, των φουσκωτών σκαφών της και του πυροβολικού της. Δε τη συμφέρει γιατί η φόρτωση ενός τέτοιου πλοίου, με όλες αυτές τις δυνάμεις, παρακολουθείται εύκολα - λόγω της συγκέντρωσης των δυνάμεων. Ακόμη, από τη στιγμή που θα φύγει θα παρακολουθείται από δικά μας πλοία.

    Στην προσπάθειά τους να μας αιφνιδιάσουν, τους συμφέρει να κάνουν συγκέντρωση δυνάμεων μακριά από τα "μάτια" μας και να τους μεταφέρουν με ελικόπτερα, τα οποία έχουν το πλεονέκτημα της ταχύτητας και της παραπλάνησης.

  24. Panagiotis-m avatar
    Panagiotis-m 28/02/2012 21:42:46

    Καλά κάνουν, δεν ξέρω πόσο χρήσιμο θα είναι για αυτούς.
    Εμείς πάντος να τα βλέπουμε αυτά.