#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/03/2012 10:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ρωσία «άδειασε» τον Άσαντ



Ο πρόεδρος της Ρωσίας Dmitri Medvedev συναντήθηκε σήμερα με τον ειδικό απεσταλμένο του ΟΗΕ στη Συρία Kofi Annan, επιβεβαιώνοντας οριστικά την αλλαγή στάσης της χώρας του απέναντι στο καθεστώς του  Άσαντ, και όπως φαίνεται, η Ρωσία  πλέον στηρίζει ανεπιφύλακτα τον ΟΗΕ, και το Συμβούλιο Ασφαλείας.

Όπως ανέφερε ο Ρώσος ηγέτης, «η χώρα του θα στηρίξει πλήρως τον ΟΗΕ σε κάθε επίπεδο».

Σύμφωνα με το πρακτορείο Reuters, ο Medvedev δήλωσε την πίστη του ότι η μοναδική ευκαιρία πλέον για την Συρία είναι η ειρηνευτική αποστολή του Kofi Annan, που αν δεν πετύχει, «η Συρία θα εμπλακεί σε έναν μακροχρόνιο και πανάκριβο σε ζωές εμφύλιο σπαραγμό».

Από την πλευρά του, ο Kofi Annan δήλωσε πως: «η Συρία έχει σήμερα την μοναδική ευκαιρία να συνεργαστεί μαζί μου, και μέσω της μεσολάβησης αυτής να τεθεί ένα τέρμα στις αιματοχυσίες, και να επιτραπεί η πρόσβαση σε όσους χρειάζονται ανθρωπιστική βοήθεια, καθώς και να ξεκινήσει μια νέα πολιτική διαδικασία».

reuters.com

S.A.

Δείτε και αυτό: Σύμπραξη Ελλάδας-Ρωσίας για την έξοδο από την κρίση

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 26/03/2012 10:46:30

    Αυτά να τα βλέπουν όσοι κηρύσσουν την αναφανδόν προσκόλλησή μας στη Ρωσία.

    • ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ avatar
      ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ @ ΣΟΝ ΠΕΝ 26/03/2012 12:48:57

      Το άνοιγμα Καραμανλή προς τη Ρωσία με τον αγωγό φυσικού αερίου, συνιστά " αναφανδόν προσκόλληση " , προς τη χώρα αυτή, κατά τη γνώμη σου;

      • Mάνια avatar
        Mάνια @ ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 26/03/2012 20:37:37

        ΕΤσι είναι τ΄ ανοιγματα και οι συνεργασιες με την ΡΩσία(που ακυρωθηκαν)θεωρουνται "προσκόλληση".
        Διοτι εμεις δεν εχουμε αναγκη κανεναν συμμαχο
        ΕΙμαστε ανεξαρτητοι΄ειμαστε πολλοι ειμαστε ΕΛληνες
        ειμαστε μονο προτεκτορατο της ΕΕ και των ΣΙωνιστοκονουμενων ΗΠΑ.!

        • Αβραάμ Σαββίδης avatar
          Αβραάμ Σαββίδης @ Mάνια 27/03/2012 01:50:58

          δηλαδή τώρα μιλάς σοβαρά?
          δεν έχεις ανάγκη σύμμαχο ?
          ΤΙ ΛΕΣ ΜΩΡΕ...
          ξέρεις πολύ καλά ότι η τουρκιά είναι έκτη στο κοσμώ?
          (μιλάμε τώρα για οικονομία, στρατό, πολιτισμό,τουρισμό, στα πάντα αθροιστικά) και εμείς 33 θέση (με τους προδότες
          που έχουμε μπλέξει μέσα στη βουλή) Το τη θέλω να πω...
          Όταν σου κάνουν ντου οι τουρκοφάγοι θα σε φάνε
          λάχανο να είσαι σίγουρος εγώ σαν ελληνας του πόντου
          προτιμώ να έχω σύμμαχο Ρωσία παρά Αμερικάνο (εβαιο)

          • Μάνια avatar
            Μάνια @ Αβραάμ Σαββίδης 27/03/2012 03:35:04

            Μαλλον δεν καταλαβατε την ειρωνεια μου!

  2. Kyprios avatar
    Kyprios 26/03/2012 12:39:42

    Αν δεν το δω στη πραξη δεν πιστεύω τιποτα.. Ο καθενας μπορεί να λέει οτι θέλει..

  3. E C avatar
    E C 26/03/2012 15:07:04

    Μην είστε αφελείς. Υπάρχει συνεννόηση μεταξύ Πούτιν και Άσσαντ για ομαλή αποχώρησή του ώστε να σταματήσει η αιματοχυσία. Δεν υποχωρούν έτσι εύκολα οι Ρώσσοι. Διαβάστε και κανένα ρωσσικό μέσο.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ E C 26/03/2012 17:38:06

      Άστους να εκτεθούν αδερφέ τα πρακτοράκια της πρεσβείας που θα μας πουν για Ρωσία...

    • Μάνια avatar
      Μάνια @ E C 26/03/2012 20:42:16

      Εδω μονο Reuters kai Financial Times παρακαλω "που λενε τα πράγματ με τ΄ονομα τους".