#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/11/2010 20:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Πορτογαλία προσπαθεί να αποφύγει το ΔΝΤ



Διαψεύστηκαν τελικά οι πληροφορίες που δημοσιεύτηκαν σε γερμανική εφημερίδα, βάσει των οποίων υπήρχε επίσημη άποψη από πλευράς του γερμανικού υπουργείου Οικονομικών, ότι μια οικονομική διάσωση της Πορτογαλίας είναι επιθυμητή, διότι θα μείωνε τις πιθανότητες ανάλογης ανάγκης για την Ισπανία.

Τόσο το γερμανικό υπουργείο Οικονομικών, όσο και η Κομισιόν αρνήθηκαν πως η Πορτογαλία πιέζεται προκειμένου να αποδεχθεί τη λύση διάσωσης της. Παρόλα αυτά, οι ανησυχίες που επικρατούν αναφορικά με την οικονομική πορεία της Πορτογαλίας και της Ισπανίας οδήγησαν τα ευρωπαϊκά χρηματιστήρια σε πτώση.

Οι λεπτομέρειες για το πακέτο διάσωσης της Ιρλανδίας θα δοθούν στη δημοσιότητα αύριο, όμως οι διεθνείς χρηματαγορές συνεχίζουν να ανησυχούν, και οι ξένοι επενδυτές ζητούν «παλαβά» σχεδόν αστρονομικά επιτόκια προκειμένου να πάρουν στα χέρια του το ιρλανδικό χρέος.

Από την πλευρά της, η Πορτογαλία εξήγγειλε έναν αυστηρό προϋπολογισμό, που αφορά σε αύξηση των φόρων, μείωση των μισθών και των κοινωνικών παροχών, με απώτερο σκοπό την αποφυγή προσφυγής σε βοήθεια από την ΕΕ και το ΔΝΤ.

AP, Guardian, Wall Street Journal

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 27/11/2010 22:03:01

    Είναι γελοίο αυτό που συμβαίνει. Παντού το ίδιο σενάριο παίζει και παντού οι τοπικοί γκαουλάιτερ ανοίγουν μόνοι τους διάπλατα την πόρτα στη "διάσωσή" τους.

    Να δούμε όταν θα έρθει και η σειρά της Ισπανίας, τώρα που τα λεφτά φαίνονται να τελειώνουν στους τρεις πρώτους...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Επώνυμος 28/11/2010 01:46:22

      Αν ήμουν ΕΚΤ δεν θα έπαιρνα το ρίσκο τριγμού στην Πορτογαλία. Και το πρόβλημα με το πολυσυλλεκτικό Ευρωπαϊκό είναι ότι ούτε τα χαρτιά σου μπορείς να κρατήσεις κλειστά, ούτε να μπλοφάρεις

  2. Kostas D avatar
    Kostas D 27/11/2010 23:54:07

    Θα βάλω ενα απόσπασμα απο σχόλιο που έκανα σε παλαιότερη ανάρτηση..

    "Αυτοι που προωθούν την παγκοσμιοποιηση και την “παγκοσμια διακυβερνηση” είναι διεστραμμενοι εγκεφαλοι σαν το … ΓΑΠ
    και ,ΠΡΟΩΘΟΥΝ άτομα εντος της ΕΕ με σκοπο να την απαξιώσουν στα ματια των πολιτων με τις εσκεμενα ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ και φιλοαμερικανικές πολιτικές που ακολουθούν..
    ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΡΙΞΟΥΝ ΤΟ ΚΑΣΤΡΟ ΑΠΟ ΜΕΣΑ!!!!
    Είναι οι ιδιοι που με τους ανθρωπους πιονια τους εβαλαν το ΔΝΤ
    μεσα στη Ευρωπαική Ενωση (μεσω του Γαπ/ Ελλαδος πρώτα πρώτα… ακολουθούν τώρα και άλλοι..Ιρλανδοι, Πορτογάλοι..) "

    • Orestios avatar
      Orestios @ Kostas D 28/11/2010 00:36:03

      Επειδή την ΕΕ την έχεις περί πολλού διάβασε τί λέει ο ΜΗ ΑΙΡΕΤΟΣ πρόεδρας της Βαν Ρομπόι στον λόγο της 9ης Νοεμβρίου:
      Η εποχή του έθνους-κράτους έχει τελειώσει και η ιδέα ότι οι χώρες μπορούν να σταθούν μόνες τους είναι μια «ψευδαίσθηση» και ένα «ψέμα».

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ Orestios 28/11/2010 01:27:37

        Ναι, συμφωνώ απόλυτα μαζί, σου το έχω διαβάσει..
        Οντως αυτό που λέει ο Βαν Ρομπουι είναι ΑΙΣΧΡΟ..!!
        Αλλά σκέψου οτι τον Ρομπουι τον προώθησαν ΔΕΝ εκλέχτηκε από το λαό..της ΕΕ (όπως θεωρητικά με κάποιο τρόπο θα επρεπε να γίνεται...)
        Εκεί είναι το πρόβλημα στην τωρινή λειτουργία της ΕΕ, οτι έχουν μπει ανθρωποι
        που στηρίζονται απο τους παγκοσμιοποιητες και προωθούνε δικους τους.. να το θέσω απλά σε μια πρόταση)

        • Orestios avatar
          Orestios @ Kostas D 28/11/2010 01:37:09

          Μα η ΕΕ είναι εργαλείο της Παγκοσμιοποίησης. Άλλος ένας φορές της.
          Η ΕΕ δεν είναι η αρμονική συνύπαρξη των λαών και άλλα τέτοια φαιδρά.
          Η ΕΕ είναι μια δυστοπία και αυτό που βιώνεις τώρα είναι μόνο μια ιδέα από το μέλλον εντός αυτής της δυστοπίας.
          Όσο πιο γρήγορα καταλάβεις τί είναι αυτό το κατασκεύασμα, τόσο πιο γρήγορα θα θέλεις να φύγεις εκτός.
          Πλέον υπάρχει ωκεανός απόψεων μεταξύ εθνών και ηγεσίας στο μόρφωμα ΕΕ.

          • Kostas D avatar
            Kostas D @ Orestios 28/11/2010 02:29:28

            Και να σου πω και μια ακόμα ειλικρινή αποψή μου, ειμαι ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ κατα του Ευρώ, με τη δραχμη ΟΛΟΙ ζουσαμε πολύ καλύτερα, μόνο τα ευρωλιγουρια ειχαν καταχαρεί..σημιτηδες κτλ.. σίγουρα τα θυμάσαι.. Ποτέ δεν ήθελα να μπει η Ελλάδα στο ευρώ.. (Ειπαμε κοινη πολιτική και Αλληλεγγύη οπου μας συμφέρει την κάθε χώρα. Οχι στην ισοπέδωση των πάντων..)
            Την Ελλάδα "την έσπρωξαν" στο ευρώ με στόχο οικονομικα ωφέλη των Γαλλων και Γερμανών τότε.. Το παραδέχτηκε προσφατα κι ο Γιουνκερ!!
            Το θέμα όμως τώρα ειναι αφου μπήκαμε στο χώρο, 1. ειναι δύσκολο να βγούμε,
            2. Τουλάχιστον ας ευχηθούμε να μην καταρρεύσει η ευρωζώνη, γιατί σίγουρα δεν ωφελεί κανέναν.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/11/2010 01:44:47

    Δεν πα να διαψεύδουν... Τα Δυτικά media παίζουν τό στόρυ ότι οι επενδυτές από την Παρασκευή ξεφορτώνονται Πορτογαλικό ΚΑΙ Ισπανικό χαρτί. Και μπορεί να δει κανεις συνομωσίες, αλλά αν η σύνταξή μου βασίζεται στα δικά μου λεφτά, προτιμώ να τα βάλω κάπου σχετικά σίγουρα, έστω και με πληρωριστική υποτίμηση, παρά να τα χάσω.

  4. Kostas D avatar
    Kostas D 28/11/2010 02:16:21

    Ναι σωστότατες οι απόψεις σου, με βάση αυτά που βλέπουμε σήμερα κι αυτό που κατέληξε να είναι η ΕΕ.
    Μιας και δε σχεδιάστηκε με αυτό το σκοπό,
    που δυστυχώς υπηρετεί σήμερα..
    Κατα τη γνώμη μου πρεπει να "διορθώσουμε" τη λειτουργία της, οχι να τη "διαλύσουμε".. ( κατι το οποίο ολως παραδόξως ήθελαν ανέκαθεν οι πασόκοι και όσοι τους στήριζαν εκτός Ελλάδος,)
    Πιστεύω οτι είναι καλό να υπάρχει η Ενωση/ "Αλληλεγγύη" μεταξύ των κρατών της Δυσης.. Ασχετα αν τώρα που μιλάμε δυστυχώς δεν υπάρχει και βλεπεις
    "ολως τυχαίως" καποιους ηγέτες της να
    δυναμιτίζουν το κλιμα..
    Το πρόβλημα πιστευω είναι το γεγονός οτι
    στην οικονομική πολιτική, το ευρώ έχει "σαθρα θεμέλια" δε σχεδιάστηκε σωστα, οπως εχει ξαναειπωθει και παλαιότερα αυτο πριν την κριση γύρω στο 2002... το είχε πει και ο Προντι.
    Αλλά και ασφαλως τόσα πολλα διαφορετικά Εθνη μεταξύ τους ΔΕ μπορούν να συνυπαρξουν ως "Ενα κράτος ", όσο κι αν οι παγκοσμιοποιητές πιέζουν.. για πολτοποιηση.. ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΔΕΧΤΕΙ, ούτε Γαλλος, ουτε Ελληνας ουτε Ιταλος.... κανενας..μα κανένας.. (οι ΗΠΑ απο την αρχη ηταν ενα κρατος με μια γλώσσα).
    Τωρα κατα τη γνώμη μου καλο ειναι να
    υπάρχει Αλληλεγγυη μεταξυ μας, και προς αυτην την κατεύθυνση θα επρεπε να λειτουργεί η Ευρωπαική Ενωση.
    Ξανατονίζω, οχι Ευρωπαικό Κρατος.... Αλλα Ευρωπαική ΕΝΩΣΗ.. Εχει τεραστια διαφορα κρατος και Ενωση