#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/04/2013 10:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Μέρκελ σε στρατόπεδο συγκέντρωσης



Ένταση σε διπλωματικό επίπεδο μεταξύ Πολωνίας και Γερμανίας έχει προκαλέσει το εξώφυλλο του πολωνικού περιοδικού Uwazam Rze, στο οποίο η Γερμανίδα καγκελάριος Άνγκελα Μέρκελ παρουσιάζεται με στολή φυλακισμένης σε στρατόπεδο συγκέντρωσης. Δίπλα υπάρχει ο τίτλος «Παραχάραξη της Ιστορίας: Πώς οι Γερμανοί παρουσιάζουν τους εαυτούς ως θύματα του Β' Παγκοσμίου Πολέμου».

Το εν λόγω πρωτοσέλιδο είναι η απάντηση του περιοδικού σε ένα ντοκιμαντέρ του γερμανικού καναλιού ZDF με τίτλο «Οι μητέρες μας και οι πατέρες μας», που αφορά τα χρόνια του Β' Παγκοσμίου Πολέμου και τις θηριωδίες των ναζί. Την οργή του περιοδικού προκάλεσε ένα στιγμιότυπο του ντοκιμαντέρ, στο οποίο παρουσιάζονται μαχητές της πολωνικής αντίστασης να σταματούν τρένο με φυλακισμένους σε στρατόπεδο συγκέντρωσης, αφήνοντάς το όμως να συνεχίσει τον δρόμο του όταν ανακαλύπτουν ότι πρόκειται για εβραϊκής καταγωγής πολίτες.

Το περιοδικό κατηγορεί το ZDF ότι παρουσιάζει ως αντισημίτες τους Πολωνούς, την ώρα που οι μόνοι υπεύθυνοι για τις θηριωδίες και τον πόλεμο είναι οι Γερμανοί. Ο παραγωγός Νίκο Χόφμαν απάντησε από την πλευρά του ότι όσον αφορά την κατάσταση στην Πολωνία, αυτή παρουσιάζεται με βάση ιστορικό υλικό και σε καμία περίπτωση δε ήθελε να θίξει τους Πολωνούς.

merkur-online.de

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. My Golden Mask avatar
    My Golden Mask 10/04/2013 10:02:11

    Απλά, Θ Ε Ϊ Κ Ο το εξώφυλλο !!!!!! Μπράβο στους Πολωνούς.

  2. Ήσκιος avatar
    Ήσκιος 10/04/2013 10:42:47

    Επί τέλους, στο φυσικό της χώρο!

  3. Zame avatar
    Zame 10/04/2013 10:48:00

    street.. fashion style made in.. "τοξικων $ "

  4. Φοιτητης avatar
    Φοιτητης 10/04/2013 10:50:13

    Διπλωματικο επεισοδιο επειδη ο τυπος της Πολωνιας δεν εχει λογοκρισια; Εκανε η Γερμανια λογοκρισια στο Focus; Μονα ζυγα τα θελουν (ειπα κατι τωρα)!

    Γραψτε και για την καταγγελια του Βελγιου για το κοινωνικο dumping στην Γερμανια...

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ Φοιτητης 10/04/2013 15:35:39

      Πάντως αρχίζει και κουράζει η στερεοτυποποίηση στην ΕΕ. Οι Έλληνες τεμπέληδες, οι Γερμανοί ναζί, οι Ιταλοί διεφθαρμένοι κλπ. Όλα αυτά τα στερεότυπα αποσκοπούν να πλάσουν ένα εθνικό αφήγημα αποπροσανατολισμού και αναβολής σημαντικών αποφάσεων. Ο Γερμανός δεν ασχολείται με την οικονομική ενοποίηση αλλά με τον ''τεμπέλη'' Έλληνα, ο Έλληνας από την άλλη δεν ασχολείται με τις διαρθρωτικές αλλαγές και μεταρρυθμίσεις που πρέπει να κάνει και τον οδήγησαν στα μνημόνια αλλά με τους ''ναζί'' Γερμανούς και πάει λέγοντας...

      • Φοιτητης avatar
        Φοιτητης @ Συριζαλβανία του Χότζα 10/04/2013 18:15:26

        +1

      • Γιώργος Αχαιός avatar
        Γιώργος Αχαιός @ Συριζαλβανία του Χότζα 10/04/2013 19:40:51

        Υπάρχει μία διαφορά: Το αν είναι οι έλληνες τεμπέληδες είναι υπόθεση. Δεν έχει αποδειχθεί. Είναι στερεότυπο.

        Το ότι οι γερμανοί αιματοκύλησαν τον πλανήτη ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ.

        Επίσης τα δύο παραπάνω δεν είναι ισοβαρή. Και τεμπέλης να είσαι, δεν είναι έγκλημα. Αλλά όταν είναι εγκληματίες οι παππούδς και οι πατέρες σου, πιθανόν κι εσύ.....

  5. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 10/04/2013 12:02:26

    Απορία 1: Πως γίνεται οι Πολωνοί να είναι αντισημίτες την στιγμή που πολλά εκατομμύρια εβραίοι κατοικούσαν στην χώρα τους προτού τους εξολοθρεύσουν οι γερμανοί;;;;;

    Απορία 2: Τι σκατά "ιστορικό υλικό" είναι αυτό που έχουν οι γερμανοί και στηρίζει τέτοιες καινοφανείς θεωρίες;

    Απορία 3: Είναι να απορείς που οι ίδιοι οι εβραίοι αποδίδουν το ολοκαύτωμα στους Γερμανούς κι όχι στους αιμοδιψείς Πολωνούς!!!!!! χα χα....

    Μερικές φορές η προπαγάνδα είναι βλακώδης.

    Το "ντοκιμαντέρ" διάβασα είχε κι άλλα ωραία όπως πολωνούς να δηλώνουν: "εμείς τους εβραίους τους πνίγουμε σαν ποντίκια" !!!!

  6. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 10/04/2013 12:47:27

    Να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν πρόκειται για ντοκυμαντέρ, αλλά για σήριαλ. Οι Πολωνοί έχουν δίκιο να διαμαρτύρονται, διότι παρόλο που και στην Πολωνία υπήρχαν φαινόμενα ακραίου αντισημιτισμού κατά την Γερμανική κατοχή (αιματηρό πογκρόμ), ωστόσο οι περιπτώσεις συνεργασίας με του ναζί ήταν ελάχιστες συγκριτικά με άλλες κατεχόμενες χώρες και πολύ περισσότερες οι περιπτώσεις που Πολωνοί έσωσαν εβραίους με κίνδυνο της ζωής τους. Οι σεναριογράφοι όντως λοιπόν προσπάθησαν να "διαχύσουν" τις ευθύνες των ναζί.
    Βέβαια δεν υπήρξε ανάμιξη των κυβερνήσεων, πέρα από ένα γράμμα διαμαρτυρίας από Πολωνό διπλωμάτη προς τη ZFD, η διαμάχη είναι ανάμεσα σε ΜΜΕ, της ZDF από τη μία και του Πολωνικού τύπου από την άλλη.

    • My Golden Mask avatar
      My Golden Mask @ MAYRO XABIARI 10/04/2013 12:56:16

      Μιά ζωή κίβδηλοι, αισχροί και στρεψοδίκες οι Ούννοι !

  7. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 10/04/2013 17:06:44

    Xόντζα,
    Αρκετά σε ανεχθήκαμε με τις ..όχι και τόσο καθαρές σκέψεις σου!
    Φτάνει πια και μην προσπαθείς να νερώσεις την σύγχρονη ναζιστική εκδοχή της επιβολής του νέου τρόπου Οικονομικής και ηθικοκοινωνικής συμπεριφοράς, που πηγάζει απευθείας από τα παιδιά και τα εγγόνια αυτών που αιματοκύλισαν τον κόσμο δυο φορές ως τώρα!
    Κάθε λαός έχει και την Αχίλλεια φτέρνα του, αλλά δεν είναι καθόλου το ίδιο να βάζουμε στην ίδια μοίρα το φταίξιμο για την σημερινή κατάντια της Ευρώπης στους ...τεμπέληδες Έλληνες (Επιχείρημα απόλυτα Αίολο) και στους σύγχρονους καταστροφείς των Ευρωπαικών Λαών, με όπλα την Οικονομική παντοδυναμία που αποκτήθηκε με την ανοχή και συνεισφορά όλων των Ευρωπαίων και με καταλύτη την δήθεν αυστηρή Τευτονική ηθική στην προσήλωση μιας Δημοσιονομικής Πολιτικής που εκ των πραγμάτων είναι αδύνατον να εφαρμοσθεί και που οδηγεί με Μαθηματική ακρίβεια στην εξαθλίωση και στην πλήρη υποταγή, στη νέα Γερμανική Αυτοκρατορία , που είναι και ο απώτερος αντικειμενικός τους σκοπός!!!

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ ΝΤΙΝΟΣ 10/04/2013 17:27:00

      ...έωλο...

  8. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 10/04/2013 20:32:23

    Μαύρο Χαβιάρι,
    Σωστά, έωλο και όχι φυσικά Αίολο (που το βρήκα άραγε;) και μακάρι να ήταν το ίδιο λανθασμένα όλα τα υπόλοιπα που γράφω!

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ ΝΤΙΝΟΣ 10/04/2013 20:46:04