#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/04/2012 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ευρώπη βουλιάζει και η Γερμανία ακμάζει

Τον Φεβρουάριο που μας πέρασε, η ανεργία στην Ευρώπη έσπασε κάθε ρεκόρ, για τα τελευταία 15 χρόνια.

Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία της Eurostat, το 10.2% των Ευρωπαίων είναι άνεργοι, ή αλλιώς, 24.55 εκατομμύρια άνθρωποι.

Στην ευρωζώνη, τα αντίστοιχα ποσοστά είναι 10.8% και 17.13 εκατομμύρια.

Η Γερμανία αποτελεί την μεγάλη εξαίρεση στον κανόνα της γενικευμένης ανεργίας, αφού έχει μόνο 5.7%.

Παράδεισοι απασχόλησης είναι και οι Ολλανδία, Αυστρία, και Λουξεμβούργο με ελαφρώς μικρότερα ποσοστά ανεργίας.

Σύμφωνα με την γερμανική εφημερίδα Die Welt, το Βερολίνο αναζητά επειγόντως εργατικά χέρια. Υπάρχουν περιοχές, αλλά και οικονομικοί τομείς της Γερμανίας, που βρίσκονται σε φουλ παραγωγικότητα, και για αυτό ζητούν χέρια (που να γνωρίζουν γερμανικά).

Βέβαια, όπως προειδοποιεί ένας ειδικός, οι προσδοκίες όσων θέλουν να εργαστούν στην Γερμανία δεν θα πρέπει να είναι πολύ υψηλές. ‘Όπως λέει, υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός με άλλες χώρες, ειδικά για καταρτισμένους εργαζόμενους. Για παράδειγμα, οι ακαδημαϊκοί που γνωρίζουν την αγγλική, προτιμούν να εργαστούν στη Βρετανία.

Πάντως, όπως καταλήγει η εφημερίδα, το Βερολίνο δεν ανησυχεί μη τυχόν και σημειωθεί «επέλαση» Ελλήνων και Ισπανών ανέργων.

presseurop.eu

S.A.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 08/04/2012 09:01:38

    Καλημέρα και χρόνια πολλά
    Νομίζω ότι Ιαπετός και Μακεδόνας Θεσσαλονικιός θα επιβεβαίωναν το άρθρο SA
    ΥΓ: Η φωτό άψογη..η Μέρκελ έχει..φινέτσα, ακόμη και στο hot dog!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΕΥΑ 08/04/2012 09:26:15

      Μέχρι και ο Δαναός ετοιμάζεται να μεταναστεύσει στο Λεβερκούζεν.
      Βρήκε δουλειά σε ελληνικό ρεστοράν.
      Θα παίζει τραγούδια του Τζον Τίκη στο ακορντεόν.

      • tak avatar
        tak @ Strange Attractor 08/04/2012 09:29:42

        Ύπαγε οπίσω μου σατανά! Strange Attractor, ξέρεις τι βλέπω στη φωτογραφία; Αχ αυτοί οι συνειρμοί! Ξέρεις; Υποθέτεις; Μαντεύεις;

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ tak 08/04/2012 10:50:24

          Τak...δεν πάνε καλά τα πράγματα...να το κοιτάξεις σε παρακαλώ..Μέρκελ και συνειρμοί είναι ασυμβίβαστες έννοιες!

          • tak avatar
            tak @ ΕΥΑ 08/04/2012 11:05:32

            Ύπαγε οπίσω μου Εύα! Ε, Εύα!

        • airman avatar
          airman @ tak 08/04/2012 11:43:47

          Τι άνθρωποι είστε εσείς;
          Έχει και αυτή το αναφέρετο δικαίωμα να απολαύσει ένα λουκάνικο! Ολόκληρο! Και με σως! Αμάν πια!
          Αν ήταν δικό μου θα της έδινα μια μπουκιά, έτσι για δοκιμή.
          Υ.Γ. Όχι να δαγκώσει, με το χεράκι μου θα την έκοβα, να εξηγούμαστε!

          • tak avatar
            tak @ airman 08/04/2012 11:53:42

            Τι ... θα έκοβες φίλε μου;

          • airman avatar
            airman @ tak 08/04/2012 12:04:13

            Από το λουκάνικο, όπως φαίνεται στη φωτογραφία ας πούμε, την κάτω άκρη.
            Αλλιώς ...... ότι κόβεται!

          • tak avatar
            tak @ airman 08/04/2012 12:10:00

            Δαναέ, τα παλιόπαιδα τα ατίθασα!

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ tak 08/04/2012 12:24:58

            Ο Δαναός ανέλαβε σήμερα να μοιράσει τα βάγια στην Εκκλησία..όλες οι κυρίες περιμένουν υπομονετικά στη σειρά, να τα πάρουν από το χεράκι του...

          • juliet avatar
            juliet @ tak 08/04/2012 12:34:38

            Να πάρουν την ευχή του ....εννοείς.
            Κορίτσια ,χρόνια πολλά .

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ tak 08/04/2012 12:46:19

            Καλημέρα juliet και Φελίζα...κάντε την καρδιά σας πέτρα...ο Δαναός αποφάσισε να εγκαταλείψει τα εγκόσμια (μην ανησυχείτε, για καμιά βδομάδα το βλέπω )...θα αφιερωθεί σε νηστεία και προσευχή..τη Μ. Τρίτη δε, έχει κλείσει θέση δίπλα στον αριστερό ψάλτη της ενορίας του για το τροπάριο της Κασσιανής...

          • juliets avatar
            juliets @ tak 08/04/2012 14:00:55

            Εύα μου ,αν είναι για την σωτηρία της ψυχής του....θα κάνουμε υπομονή μέχρι να σωθεί η ψυχή του .

          • Φελίζα avatar
            Φελίζα @ tak 08/04/2012 14:15:23

            Νάχει καλό ο ....γέροντας.
            Εύα νάσαι σίγουρη ότι θα προσεύχεται για όλα τα παλιόπαιδα.
            Οπότε κορίτσια....υπομονή!

          • tak avatar
            tak @ tak 08/04/2012 14:18:47

            Ουφ!!!!!

          • juliets avatar
            juliets @ tak 08/04/2012 14:54:42

            Φελίζα ,
            χαχαχα,τι εννοείς υπομονή ,ρώτα τον Φάκτορα τι υπομονή κάνει όταν δεν νηστεύει και δεν προσεύχεται ο Δαναός......και δυναμιτίζει τα πάντα.

          • tak avatar
            tak @ tak 08/04/2012 15:03:24

            Ψάχνουμε εμείς το Δαναό

            κι αυτός μιλά με το ... Θεό

            χαμένος σ' άλλους ουρανούς

            που δεν το βάζει ανθρώπου νους

            για να μη νοιώουμε ενοχές

            θα φέρει νέες ... εντολές!

          • tak avatar
            tak @ tak 08/04/2012 15:04:27

            ... νοιώθουμε ...

          • juliet avatar
            juliet @ tak 08/04/2012 15:10:01

            Δεν ...νοιώθουμε .

          • tak avatar
            tak @ tak 08/04/2012 15:13:00

            Δεν ήταν σχόλιο. Διόρθωση στο παραπάνω κείμενο είναι

          • juliet avatar
            juliet @ tak 08/04/2012 15:18:25

            Εγώ το κατάλαβα ,εσύ μάλλον τελευταία ...λίγο τα μπερδεύεις ...ίσως η Ανοιξη;:)

          • Φελίζα avatar
            Φελίζα @ airman 08/04/2012 12:27:36

            ..να το κοιτάξετε παιδιά!
            Καλά σας λέει η Εύα.

          • Φελίζα avatar
            Φελίζα @ Φελίζα 08/04/2012 12:39:32

            Καλημέρα tak , καλημέρα σε όλους σας !
            Με τη μερκελ ξεκινήσατε .....στο Δαναό φτάσατε.
            ...και μετά κάποιοι τον κατηγορούν ...για ανατινάξεις

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Strange Attractor 08/04/2012 10:48:52

        χαχααχα! θα φορεί και παπιγιόν;

        • tak avatar
          tak @ ΕΥΑ 08/04/2012 11:13:22

          Danaos ουκ έστιν ώδε;

  2. Εγώ avatar
    Εγώ 08/04/2012 10:16:47

    Η χαμηλή ανεργία τής Γερμανίας είναι πλασματική.
    Στη Γερμανία, πάρα πολλοί άνθρωποι αναγκάζονται από το νεοφιλελεύθερο σύστημα που επικρατεί να δουλεύουν με μερική απασχόληση και να κερδίζουν 400-800 ευρώ τον μήνα.

    Η Μέρκελ και ο Σόιμπλε, βέβαια, φροντίζουν να πείθουν τους υποαπασχολούμενους Γερμανούς ότι για τα δεινά τους φταίνε οι Έλληνες που -τάχα- απομυζούν τον γερμανικό προϋπολογισμό από πολύτιμα κεφάλαια.

    Στο μεταξύ, η ζήτηση εξειδικευμένου εργατικού δυναμικού από τη Γερμανία εξηγείται από το πολύ χαμηλό εκπαιδευτικό επίπεδο των ίδιων των Γερμανών.
    Η γερμανική βιομηχανία ανθεί γιατί έχει στη διάθεσή της έναν τεράστιο πληθυσμό από εργάτες, Γερμανούς και ξένους. Η γερμανική πολιτεία, που συμπεριφέρεται σαν πλασιέ των γερμανικών βιομηχανιών, βολεύεται με αυτήν την κατάσταση.

    Καταστρέφοντας τις περιφερειακές οικονομίες, η Γερμανία ελπίζει σε μετανάστευση νέων επιστημόνων από όλη την Ευρώπη προς αυτήν, έτσι ώστε να γεμίσουν τα κενά στα νοσοκομεία της και στα πανεπιστήμιά της, στις τεχνικές εταιρείες της και στις χημικές βιομηχανίες της. Όποιος Γερμανός ξέρει αγγλικά, όπως πολύ σωστά γράφει το άρθρο, την κάνει για Αγγλία και Αμερική, όπου οι μισθοί είναι αξιοπρεπείς - κάτι οξύμωρο για πολίτες μιας χώρας που υποτίθεται ότι πλασάρεται σαν υπόδειγμα ανάπτυξης.

    • Γιώργoς Αχαιός avatar
      Γιώργoς Αχαιός @ Εγώ 08/04/2012 11:24:47

      Δεν ξέρω αλλά το ανεργία 5% δεν με πειθει.

      Γνωρίζω καλά ότι λόγω της ανεργίας αυτήν την στιγμή δεκάδες χιλιάδες γερμανοί φεύγουν για ελβετία όπου δεν είναι και πολύ αγαπητοί γιατί τείνουν να παίρνουν τις ¨καλές¨ δουλειές από τους ελβετούς.

      Μία γερμανίδα φίλη μου, πτυχιούχος γερμανικής φιλολογίας, θα φύγει τον σεπτέμβρη να δουλέψει στην ελβετία γιατί δεν βρίσκει δουλειά στην γερμανία παρά μόνο αν περιμένει αρκετά.

      Θα μου πείτε, μεγάλη χώρα η γερμανία, μπορεί να "ξεπεσουν" και μερικές εκατοντάδες χιλιάδες γερμανοί δεξιά κι αριστερά...
      Μπορεί. Μπορεί και όχι.

  3. Μαξιμος avatar
    Μαξιμος 08/04/2012 11:02:45

    Πολύ καλά κάνει η Γερμανία, μάγκες είναι και έξυπνοι. Ας ήμασταν και εμείς έξυπνοι, δόλιοι, εργατικοί και λαός της προόδου και της ανάπτυξης όπως αυτοί και να κάναμε το ίδιο! Απεναντίας είμαστε μια χώρα παράσιτο και ένας λαός που ζει παρασιτικά με δανεικά και ύφος βλαχομπαροκ και όπου ο ένας σκοτώνει τον άλλον, προδότες , δοσίλογοι και αμόρφωτοι! Καλά να πάθουμε και πολύ καλά μας κάνουν! Μακάρι να έρθουν και να κυβερνήσουν αυτοί –και για να είμαστε ειλικρινείς από το να μας κυβερνούν οι Παπαδημος, Διαμαντοπουλου,Αβραμοπουλος, Βοριδης , και στο μελλον ο Ψυχαρης, και το γνωστό αδελφάτο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Καλύτερα η Μερκελ και ο Σαρκοζι (εάν βγει) !

  4. η Dimi avatar
    η Dimi 08/04/2012 11:04:45

    «Ο άνθρωπος μοιάζει με κλάσμα, όπου:

    ο Αριθμητής, είναι ο πραγματικός εαυτός του
    και ο Παρονομαστής, η ιδέα που έχει για τον εαυτό του.

    Oσο μεγαλύτερος ο Παρονομαστής,
    τόσο μικρότερη η αξία του κλάσματος.

    Και όσο ο Παρονομαστής διογκώνεται προς το Απειρο,
    τόσο το κλάσμα τείνει προς το Μηδέν.»
    ~Leo Tolstoy

  5. romeo avatar
    romeo 08/04/2012 12:31:54

    Του ... φιλάν και το χέρι;

  6. tak avatar
    tak 08/04/2012 12:32:46

    Καλημέρα Φελίζα...

  7. eny avatar
    eny 08/04/2012 12:52:55

    @Μαξιμος
    Αγαπητε Μαξιμε,
    συμφωνω στο βλαχομπαροκ υφος και στο οτι ΟΛΟΙ φταιμε. Ειμαστε της ησσονος προσπαθειας κι αυτο, καπου θα φανει αργα η γρηγορα. Εχουμε ομως καλλιεργεια. Κι αυτο, ειναι αδιαμφισβητητο. Βλεπω καθημερινα τους λογους του Ομπαμα. Απορω ποιος Ελληνας θα τον ψηφιζε! Συμπερασμα: παντα την ειχαμε τη ρητορικη.. υπολειπομαστε κατα πολυ στην προσπαθεια και στην οργανωση. Βολευομαστε στο "και αυριο μερα ειναι" και δεν ασπαζομαστε το "χιλια αυριο δεν κανουν ενα σημερα".
    Και για την διακυβρενηση απο τους εξωθεν: ειμαι σιγουρη, δεν το πιστευεις. Και πολυ παραπανω, δεν το θες. Ο Ελληνας ξεγελιεται, αλλα οχι για πολυ. Μην τον υποτιμας τοσο..
    Η Ελλαδα στους Ελληνες. Παντα.

    • Εγώ avatar
      Εγώ @ eny 08/04/2012 13:22:44

      Εγώ δεν συμφωνώ ούτε με σένα, ούτε με τον Μάξιμο.

      Μια ζωή δουλεύω σαν το σκυλί, για πολύ λιγότερα λεφτά από αυτά που θα έπαιρνα αν δούλευα στη Γαλλία ή στην Αγγλία. Πήρα το σπίτι μου με δάνειο το οποίο αποπλήρωσα εντελώς και τώρα ΔΕΝ ΧΡΩΣΤΑΩ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΥΡΩ στις τράπεζες.

      Ξέρω πως οι Έλληνες είμαστε ο λαός που δουλεύει περισσότερο από κάθε άλλο λαό σε ολόκληρη την ΕΕ. Από τις 35 χώρες τού ΟΟΣΑ, μόνο στη Νότια Κορέα δουλεύουν περισσότερο από όσο οι Έλληνες.

      h**p://stats.oecd.org/Index.aspx?DataSetCode=ANHRS

      Μην ξεχνάτε ότι πήραμε μια Ελλάδα ρημαγμένη και τριτοκοσμική το 1950 (χάρη στους "φίλους" μας τους Γερμανούς και στους "συντρόφους" τού ΚΚΕ) και φτιάξαμε μια εύρωστη, μεσαία οικονομία τού Πρώτου Κόσμου μέσα σε 30 χρόνια, πριν έρθει η λαίλαπα τής ΕΟΚ και του ΠΑΣΟΚ να μας ξεφτιλίσει και να μας διαλύσει.

      Ξέρω επίσης πως είμαστε ο λαός με τον χαμηλότερο ιδιωτικό δανεισμό σε όλη τη Δυτική Ευρώπη, κάτι που αποδεικνύει ότι είμαστε πολύ πιο νοικοκύρηδες από ό,τι οι πολιτικοί μας, ή από ό,τι λέει το ρατσιστικό στερεότυπο που καλλιεργεί επιμελώς τόσα χρόνια τώρα η Μέρκελ και η αυλή της.

      h**p://www.europarl.europa.eu/document/activities/cont/201103/20110324ATT16330/20110324ATT16330EN.pdf

      Εny και Μάξιμε, αναθεωρήστε τις ιδέες σας.
      Πείτε όχι στη γερμανική και "καθημερινή" πλύση εγκεφάλου, μην αποδέχεστε πασοκικές συνενοχές. Μη γίνεστε μπαρμπαθωμάδες.

  8. eny avatar
    eny 08/04/2012 13:53:38

    @Εγω
    Γελω με το ονομα που εχεις επιλεξει: "Εγω". Πολυ σωστο.
    Συμφωνω με οσα πολυ σωστα ειπες. Εχω μια ερωτηση μονο: Ποσο καλυτεροι θα μπορουσαμε να γινουμε αν ημασταν πιο οργανωμενοι, πιο αφοσιωμενοι, πιο σταθεροι στα ονειρα μας? Και να εισαι σιγουρος - η οτι μαστιγωνω πρωτη τον εαυτο μου..
    Και πανω απο ολα, πρεπει να γινουμε Αντι-ρουσφετικοι. Αυτο ειναι η βαθια πληγη του Ελληνα. Χρησιμοποιει την πλατη του αλλου και οχι η δικη του.
    Κι αυτο, σε βεβαιωνω, επειδη εχω ζησει και στη Γαλλια και στην Αγγλια, δεν το κανουν σε καμια απο τις 2 χωρες.
    Εδινα για μεταπτυχιακο στην Ελλαδα και φιλος μου, ΠΑΣΟΚ, ηθελε να βαλει "πλατη" για να περασει στο μεταπτυχιακο, οταν αλλοι - με αδιαμφισβητητη προσπαθεια - το αξιζαν κατα πολυ παραπανω. Φυσικα, δε διστασα να του το πω, αλλα φωνη βοωντος..Αυτην την Ελλαδα, ΕΧΟΥΜΕ ΧΡΕΟΣ να την αλλαξουμε.
    Να απομακρυνθουμε απο το "εγω" και να παμε στο "εμεις" και στο μελλον.
    Με εκτιμηση.

  9. κυριακος avatar
    κυριακος 08/04/2012 14:31:09

    Αγαπημένοι μου φίλοι, εν μέρη συμφωνώ με τον θυμό του Μάξιμου. Τον καταλαβαίνω, κάπως έτσι νιώθω κι' εγώ πολλές φορές..Είμαι νομικός , δουλεύω 25 χρόνια , έχω ζήσει στην Ευρώπη και στην Αμερική και δεν μπορώ αγοράσω -όχι 4χ4 η σπίτι στην βουλιαγμένη-, αλλά ούτε Fiat! Ναι είμαι εξοργισμένος με τον Έλληνα που ανέχεται και ψηφίζει όλα αυτά τα ελεεινά λαμογια της πολιτικής (αυτούς που αναφέρει ο Μάξιμος αλλά και άλλους πολλούς, η λίστα είναι μεγάλη…). Το πρόβλημα όμως πιστεύω πως είναι πιο βαθύ, ήρθε η ώρα νομίζω να συνομιλήσουμε με τον εαυτό μας και να αναλάβουμε τις ευθύνες μας….

  10. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 08/04/2012 14:37:58

    Καταρχήν, η Γερμανία είναι χώρα Ομοσπονδιακή με μεγάλες περιφερειακές ανισότητες και διαφορές ακόμη και στο θεσμικό πλαίσιο μεταξύ των Ομόσπονδων κρατών που την αποτελούν.
    Ευημερούν στο μέγιστο βαθμό τα Ομόσπονδα κράτη του Νότου (κυρίως Βάδη Βυρτεμβέργη και Βαυαρία, όπως λιγότερο η Έσση και η Ρηνανία Παλατινάτο). Η ανεργία εκει είναι πρακτικά μηδενική, έχουν συγκεντρωμένη τη μεγάλη εξαγωγική βιομηχανία (π.χ. αυτοκίνητα) και τις επιχειρήσεις υψηλής τεχνολογίας, τα καλύτερα Πανεπιστήμια κτλ.
    Διαφορετική είναι η κατάσταση σε βόρειες περιοχές, κυρίως σε αστικά κέντρα όπως το Αμβούργο, Βρέμη, Βερολίνο. Δεν έχουν συνέλθει ακόμη από την παρακμή των παραδοσιακών βιομηχανικών τομέων, έχουν ανεργία γύρω στο 10 - 12 %. Η πρώην Ανατολική Γερμανία αναπτύσσεται, αλλά χωρίς τη ζήτηση εργασίας του Νότου. Ιδιόμορφη κατάσταση υπάρχει στο μεγαλύτερο Ομόσπονδο κρατίδιο της Βόρειας Ρηνανίας - Βεστφαλίας, δηλαδή στην ενεργειακή καρδιά της Γερμανίας (Ρούρ). Παρά την υποφετρή ανεργία, υπαρχει εδώ μεγάλη κοινωνική δυσαρέσκεια στον εργατικό πληθυσμό, εκτός των άλλων διότι δεν παίρνει μερίδιο από την ανάπτυξη. Στην περιοχή αυτή η δυσαρέσκεια μεταφράζεται σε ραγδαία άνοδο των Σοσιαλδημοκρατών είς βάρος των Χριστιανοδημοκρατών.

  11. juliet avatar
    juliet 08/04/2012 15:23:34

    Εγώ το κατάλαβα ...εσύ τελευταία λίγο είσαι υπερευαίσθητος ...να υποθέσω η Ανοιξη;

  12. tak avatar
    tak 08/04/2012 15:29:48

    Η Αχαϊκή Άνοιξη!!!

  13. juliet avatar
    juliet 08/04/2012 15:31:47

    εεεεε.....

  14. tak avatar
    tak 08/04/2012 15:35:33

    Ναιιιιιιιιι!

  15. juliet avatar
    juliet 08/04/2012 15:47:00

    Μάζευα πασχαλίες από την αυλή ,αυτή την εποχή είναι χαρά Θεού...βλέπεις δεν πολυμιλάω .Δεν ξέρω τι διαφορετικό εχει η Αχαΐκή άνοιξη....ίσως έχει μυρωδιές βουνού και θάλασσας και έτσι δεν πλήττεις.

  16. Εγώ avatar
    Εγώ 08/04/2012 16:40:04

    Eny, οσο δίκιο κι αν έχεις στα γραφόμενά σου, από τη στιγμή που συμφωνείς με το "όλοι φταίμε" και το "μαζί τα φάγαμε" θα με βρίσκεις απέναντί σου. Στη λογική της συλλογικής αυτομαστίγωσης, δεν θα με βρεις σύμφωνο. Ναι, υπάρχει τρομακτική διαφθορά στην Ελλάδα, αλλά κάποιος που υποκύπτει στη διαφθορά δεν το κάνει αναγκαστικά επειδή ο ίδιος είναι διεφθαρμένος, αλλά επειδή αυτοί είναι οι κανόνες τού παιχνιδιού, κανόνες που θέσπισαν οι πολιτικοί μας ΕΚΜΑΥΛΙΖΟΝΤΑΣ τον κόσμο.

    Τι θέλω να πω; Πες ότι πας να δώσεις εξετάσεις για δίπλωμα οδήγησης. Όταν έδωσα εγώ, τότε το 1990-κάτι, αν δεν πλήρωνες 10.000-30.οοο δρχ., δίπλωμα δεν έπαιρνες. Με έκοψαν μια, με έκοψαν δυο, χωρίς λόγο κι αφορμή, έδωσα τα λεφτά και ησύχασα. Τι να έκανα; Μήνυση; Να κουβαλούσα την αστυνομία; Θα τραβούσε η μήνυσή μου 5-10 χρόνια στα δικαστήρια ενώ ταυτόχρονα θα είχε πέσει σύρμα και θα κοβόμουνα διαρκώς στις εξετάσεις με το καλημέρα σας. Φταίω εγώ για αυτήν τη κατάντια; Τόσα χρόνια φρόντιζα τι ψήφιζα για να επανιδρυθεί το κράτος. Ο Καραμανλής με απογοήτευσε. Έχω την ίδια ευθύνη με τον αγράμματο πρασινοφρουρό που κατέβαινε στις πλατείες με τον αυτοκόλλητο πράσινο ήλιο στο κούτελο, επειδή το ΠΑΣΟΚ τον διόρισε στην τάδε ΔΕΚΟ με μισθό ίσα με τρεις μισθούς του ιδιωτικού τομέα;

  17. getoutgermanNOW avatar
    getoutgermanNOW 08/04/2012 18:48:18

    Πρέπει να απαγορευτεί στους συγκεκριμένους γερμανούς πολιτικούς
    να επισκέπτονται πλέον την Ελλάδα και θα πρέπει να συλαμβάνονται
    μέσα στην ΕΕ λόγω της «απηνούς προσπάθειάς τους να υποδαυλίζουν
    συνεχώς το μίσος κατά του Ελληνικού Έθνους - Φυλής - κράτους
    και του Ελληνικού λαού και έτσι να προωθήσούν τις ιδέες
    που πρέσβευαν όταν φορούσαν οι ίδιοι και οι συγγενείτους τη στολή των SS.
    Εάν θέλουν να συνεχίσουν να διαδίδουν το στρεβλό έργο τους
    μπορούν να το κάνουν στην Β. Κορέα όπου τους περιμένει ένα δεκτικό
    και όμοιων ιδεών ακροατήριο.

  18. JOHN avatar
    JOHN 08/04/2012 19:35:16

    Η Γερμανια τα δανεια δεν τα δινει αφιλοκερδως και ουτε απο αγαπη.Δανειζεται αποτην ΕΚΤ φτηνα και μας τα δανειζει εμας με γερο καπελο!Ο ιδιος ο Σοιμπλε προ ημερων ειπε οτι η κριση στην Ελλαδα δεν στοιχησε στο Γερμανο φορολογουμενο ουτε ενα ευρω,αντιθετως μαλλιστα τα κερδη απο τα δανεια ειναι αρκετα δις!Γι αυτο και μας κρατουν στο ευρω,για να μας αρμεγουν μεχρι τελους.Δεν ειναι ηλιθιοι οι Ευρωπαιοι και μαλιστα σε τετοια θεματα,αλλου βοσκουν κουτορνηθια και προβατα!