#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/02/2012 00:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Η Ελλάδα δεν είναι αποικία. Είναι έθνος με ψυχή, περηφάνεια και ιστορία»



Γνωστός για τον πύρινο λόγο του, ο βρετανός ευρωβουλευτής Νάιτζελ Φαράζ «χτυπά ξανά» με μια ομιλία-κόλαφο στο ευρωκοινοβούλιο, κατακεραυνώνοντας την γερμανική πρόταση για επιτροπεία την οποία χαρακτηρίζει «αστεία», τονίζοντας ότι η Ελλάδα δεν είναι εταιρεία που χρεοκοπεί, αλλά μια χώρα με ψυχή και υπερηφάνεια που οδηγείται στον εξευτελισμό και την απελπισία χάρη στο «ποταπό» σχέδιο της ΕΕ.

Μιλώντας στο ευρωπαϊκό κοινοβούλιο, ο Νάιτζελ Φαράζ εξαπολύει μύδρους κατά της Γερμανίας για την πρόταση περί επιτρόπου στην Ελλάδα, ενός «γκαουλάιτερ» όπως αναφέρει χαρακτηριστικά, τονίζοντας: «Θεώρησα ότι πρόκειται για αστείο…Δεν είναι δυνατόν, ακόμη και αυτή η ΕΕ δεν μπορεί να φτάσει τόσο χαμηλά».

Ο Φαράζ κατακρίνει το γεγονός ότι η Γερμανία αντιμετωπίζει την Ελλάδα σαν μια θυγατρική της επιχείρηση που χρεοκοπεί και έχει ανάγκη από την επέμβαση της…μητρικής εταιρείας.

«Η Ελλάδα είναι ένα έθνος με ψυχή, με υπερηφάνεια, με ιστορία, εκείνη που εφηύρε την δημοκρατία. (Οι Έλληνες) υποφέρουν, η ανεργία μεταξύ των νέων φθάνει το 50%» υπογραμμίζει ο Φαράζ κατηγορώντας τον πρόεδρο της Ευρωπαϊκού Συμβουλίου Χέρμαν Βαν Ρομπούι – στον οποίο έχει επιτεθεί και στο παρελθόν χαρακτηρίζοντάς τον «τραπεζικό υπάλληλο του κατώτερου βαθμού»- ότι είναι αυτός που οδηγεί στην δυστυχία τα κράτη της Ευρώπης και υπόσχεται ότι θα δημιουργήσει θέσεις εργασίας και ανάπτυξης, ενώ γνωρίζει πολύ καλά ότι κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να συμβεί.

Ο βρετανός ευρωβουλευτής πρόσθεσε μάλιστα ότι η Ελλάδα δεν είναι η μοναδική χώρα που αντιμετωπίζει τέτοια προβλήματα και ότι η Πορτογαλία θα είναι η επόμενη.

Η αντιπαράθεση με τον Μ. Σουλτς και η αποχώρηση


Τα σχόλια του Φαράζ προκάλεσαν έντονες αντιδράσεις ειδικά μεταξύ των γερμανών ευρωβουλευτών, που τον κατηγόρησαν ότι υποκινεί το μίσος στην ευρωβουλή αλλά και μεταξύ των λαών της Ευρώπης. Στην αντιπαράθεση πήρε μέρος ακόμη και ο ο νέος πρόεδρος του ευρω-κοινοβουλίου, Μάρτιν Σουλτς, μιλώντας περί εθνικισμού, κάτι που φυσικά δεν έμεινε ασχολίαστο από τον Φαράζ ο οποίος σημείωσε:

«Έχουμε γερμανικές εφημερίδες που θάβουν τους ιταλούς επειδή είναι δειλοί, τους έλληνες επειδή είναι τεμπέληδες και άχρηστοι και έχουμε ιταλικές και ελληνικές εφημερίδες να παρουσιάζουν κορυφαίες προσωπικότητες στην Γερμανία με ναζιστικές στολές».

Ο Μ. Σούλτς προσπάθησε δίχως αποτέλεσμα να «συνετίσει» τον Φαράζ και εν τέλει έκλεισε το μικρόφωνο του βρετανού ευρωβουλευτή. Εκπρόσωπος του τελευταίου δήλωσε ότι ο Φαράζ δεν είχε άλλη επιλογή από το «να αποχωρήσει αηδιασμένος από την αίθουσα»

«Η μόνη του απάντηση ήταν να με απειλήσει με αποβολή από την αίθουσα» δήλωσε στο γαλλικό πρακτορείο AFP ο βρετανός ευρωβουλευτής, στον οποίο ενδέχεται να επιβληθεί πρόστιμο ίσο με βουλευτικά επιδόματα 10 ημερών, αν ο Μ. Σούλτς αποφασίσει να κινηθεί εναντίον του.

http://www.ethnos.gr/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ektoras avatar
    ektoras 03/02/2012 01:13:33

    Ντρεπομαι για τους δικους μας ευρωβουλευτες...και δεν εννοω τον αυστριακο φον Δρουτσα...

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ ektoras 03/02/2012 09:48:08

      Ο Δρούτσας!!! Η διαστροφή που ...την Ελλάδα

  2. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 03/02/2012 01:16:04

    Some even suggested that he is worthy of being named: Honorary Greek. I say why not?
    Μπορεί να τα λέει για δικούς του σκοπούς αλλά το αποτέλεσμα μετρά. Μιλάει πολύ πιο σταράτα και είναι πιο πειστικός από ότι θα μπορούσαν οι δικοί μας πολιτικοί να μιλήσουν σήμερα στο Ευρωπαϊκό κοινοβούλιο.

  3. Κωνσταντίνος avatar
    Κωνσταντίνος 03/02/2012 01:34:21

    Αντιγράφω το σχόλιό μου από αλλού που είχε την ίδια ανάρτηση:
    Ο Farage μόνιμα υποστηρίζει την απεξαρτοποίηση των κρατών από την ΕΕ και έχει στηρίξει την Ελλάδα αρκετές φορές στην Ευρωβουλή. Επίσης είναι θερμός υποστηρικτής του έθνους-κράτους αντίθετα με τα γορούνια στην κεφαλή της ΕΕ που θέλουν να την κάνουν ομόσπονδο μώρφομα

  4. Orestios avatar
    Orestios 03/02/2012 03:25:55

    Ο Φαρατζ
    http://www.youtube.com/watch?v=g9ePuGcihvY&feature=related

    Ο σοσιαλιστής Σούλτς απεχθάνεται τις σημαίες των εθνών και θέλει την ευρωφασιστική σημαία
    http://www.youtube.com/watch?v=bTMf9T8SfAA&feature=related

  5. Δημήτρης Σκαμπαρδώνης avatar
    Δημήτρης Σκαμπαρδώνης 03/02/2012 03:36:23

    Τελικά υπάρχουν καί μερικοί πού παίρνουν τό μέρος μας,βγάζουν φωνή καί τά βάζουν μέ τά θηρία.Μήπως οι δικοί μας ευρωβολευτές βρίσκονται εκεί γιατί έχει ωραίες πραλίνες το Βελγιο?

  6. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 03/02/2012 06:54:45

    Εγώ ντρέπομαι για όλους εμάς, που καθόμαστε ακίνητοι σαν αποβλακωμένα ανθρωπάρια και παρακολουθούμε τον πλήρη εξευτελισμό και την καταστροφή μας. Τι άλλο πια πρέπει να υποστούμε για να τους εξαφανίσουμε;;;

    • Idiot avatar
      Idiot @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 03/02/2012 11:20:16

      Εχουμε πολλα ακομα να υποστουμε οσο ο μεσος ελληνας σιγοτραγουδαει-καλιτερα μαζι σου(ευρω)και ζητιανος παρα με καποιαν αλλη βασιλιας(οχι ακριβως αλλα πτωχος μεν αλλα τιμιος).

  7. restart avatar
    restart 03/02/2012 07:38:05

    "θάβουν τους ιταλούς επειδή είναι δειλοί, τους έλληνες επειδή είναι τεμπέληδες και άχρηστοι "

    ουστ ρε παλιοναζι...


    β παγκοσμιος πολεμος
    μετωπο βορειου αφρικης
    ενα γερμανικο με ενα ιταλικο αρμα μαχης συγκρουονται κατα λαθος
    ο ιταλος βγαινει εξω και φωναζει
    -Παραδινομαι
    ο γερμανος βγαινει εξω και τον πυροβολει..

    • juliet avatar
      juliet @ restart 03/02/2012 09:05:56

      Β' Παγκόσμιος Ρουμανία,
      εδόθη εντολή από τους Γερμανούς όποιος βοηθούσε Ρώσο εκτελείτο επ΄τόπου.
      Οι Ιταλοί ήτανε άλλος λαός .Απλά μπλεχτήκανε ...

  8. Πανδαμάτωρ avatar
    Πανδαμάτωρ 03/02/2012 07:53:10

    Ευτυχώς που υπάρχουν φιλέλληνες, εκεί που αρχίζουν να εκλείπουν οι Έλληνες!

  9. juliet avatar
    juliet 03/02/2012 09:00:48

    Kαλημέρα,
    ο πνευματικός ιμπεριαλισμός ,όπου συνοδεύεται και συνδιάζεται με πολιτικές πιέσεις ,είναι απεχθής και απαράδεκτος.Εχουμε αξίες ,αγαθά ,δημιουργήματα τεχνης σημαντικά,που είναι μοναδικά.ΑΝ νιώσουμε περήφανοι γι΄αυτό που έχουμε -είμαστε θα δούμε τελέίως διαφορετικά κάθε τι το ξένο.Θα καταλάβουμε ότι ελάχιστα από τα ''ξένα'' μας είναι αναγκαία και απαραίτητα.Αντίθετα οι ''άλλοι '' χρειάζονται τα δικά μας γιατί αυτά τους λείπουν περισσότερο.
    Αλλά πρέπει να γίνουμε Φιλέλληνες γιατί Ελληνες είναι γεμάτη η Πατρίδα.

  10. Nίκος avatar
    Nίκος 03/02/2012 09:30:31

    Αντι να πληρωνουμε την Τζαβελλα,μηπως θα ηταν προτιμοτερο να πληρωνουμε τον Φαραζ?

    • juliet avatar
      juliet @ Nίκος 03/02/2012 09:48:34

      Καλό!!!!!!!!!!!!και εκείνος μας υπερασπίστηκε και χωρίς όβολα,μήπως να λες να τον κατατάξουμε στους Φιλέλληνες και να μην τον ξεχάσουμε όταν περάσουνε αυτά.Γιατί δυστυχώς ,αγαπητέ,ξεχνάμε...ξεχνάμε...

    • Κωσταντινος Π. avatar
      Κωσταντινος Π. @ Nίκος 03/02/2012 10:16:02

      γιατι η Γιαννακου η η Κρατσα εκαναν κατι;
      ολοι τα ιδια... αποβρασματα!!!!!
      την παρτη τους και τα χοντρα λεφτα!!!!!

  11. silence.t avatar
    silence.t 03/02/2012 10:01:24

    Αυτά μόνο τα σχόλια να πάρεις απο αυτόν τον τύπο (που έχει πει και άλλα αντίστοιχα πολλές φορές) είναι αρκετά για να δείξουν την γύμνια , την ανυπαρξία και την προδοσία των δικών μας πολιτικών >

  12. DRAKOS avatar
    DRAKOS 03/02/2012 11:18:50

    Για κοιτάξτε και την πολιτική ομάδα του Farage στο Ευρωκοινοβούλιο.
    http://www.efdgroup.eu/
    Ω τι έκπληξη είναι στην ίδια με το ΛΑΟΣ !

    • Μ.Γ avatar
      Μ.Γ @ DRAKOS 03/02/2012 11:45:05

      Προσπαθω να καταλαβω το νοημα του σχολιου. Τι εννοει αραγε ο ποιητης; 1) οτι το ΛΑΟΣ ειναι πατριωτικο μετωπο με διεθνη παρακλαδια και αξιζει να το στηριζουμε ; 2) οτι ο Φαρατζ κακως υπερασπιζεται την Ελλαδα, επειδη ανηκει κι' αυτος σε συγγενικη παραταξη με το ΛΑΟΣ ; Ομολογω οτι εχω μπερδευτει.

  13. sotiris matiatos avatar
    sotiris matiatos 03/02/2012 20:28:28

    Ειχα εναν καθηγητη στο λυκειο που μας εκανε ιστορια.εκθεση.Μας ελεγε εν ετει 1985 ο,τι σε 20 χρονια θα ντρεπομαστε να λεγομαστε ελληνες.Ποσο δικιο ειχε.

  14. karavaki avatar
    karavaki 04/02/2012 19:21:17

    Project 1821 - A' Μέρος

    http://www.youtube.com/watch?v=iwxZD7Z_12c

    http://karavaki.wordpress.com/2012/01/25/project-1821/