#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/07/2012 12:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΗΠΑ: 14 νεκροί σε πρεμιέρα του "Μπάτμαν"



Τουλάχιστον 14 άνθρωποι σκοτώθηκαν και περίπου 50 τραυματίστηκαν σε επεισόδιο με πυροβολισμούς σε κινηματογράφο που προέβαλε την πρεμιέρα της νέας ταινίας «Μπάτμαν» στο Ντένβερ των ΗΠΑ, όπως ανακοίνωσε η αστυνομία.

Αυτόπτες μάρτυρες αναφέρουν ότι ένοπλος που φορούσε αντιασφυξιογόνα μάσκα άνοιξε πυρ σε κινηματογράφο στο προάστιο Ορόρα της αμερικανικής πόλης στη διάρκεια μεταμεσονύκτιας προβολής της ταινίας «Ο σκοτεινός ιππότης: Η επιστροφή». Επίσης ο δράστης έριξε καπνογόνο ή δακρυγόνο.

«Αρχισε σε μια μεταμεσονύκτια προβολή της ταινίας και οι αίθουσες που προέβαλαν την ταινία ήταν γεμάτες», δήλωσε στο Sky News η Μπρέντα Στιούαρτ από το τοπικό ραδιόφωνο ΚΟΑ.

«Οι άνθρωποι που ήταν εκεί μας λένε ότι νόμιζαν πως ήταν μέρος της ταινίας. Νόμιζαν ότι άκουγαν πυροτεχνήματα, δυνατούς θορύβους αλλά ξαφνικά είδαν σφαίρες», πρόσθεσε. «Οι αστυνομικοί μεταφέρουν τους τραυματίες με τα περιπολικά, δεν περιμένουν τα ασθενοφόρα».

Η αστυνομία ανακοίνωσε ότι έχει συλλάβει ένα άτομο, ενώ το NBC μεταδίδει ότι έχει εκκενωθεί η πολυκατοικία όπου διέμενε αφού έκανε λόγο για εκρηκτικά στο διαμέρισμά του.

Αυτόπτης μάρτυρας που μίλησε στο CNN δήλωσε ότι είδε «έναν άντρα να ανεβαίνει τις σκάλες και να πυροβολεί αδιακρίτως».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. lord tanamo avatar
    lord tanamo 20/07/2012 13:02:30

    Αμέρικαν μπαρ.

  2. Γιώργος1 avatar
    Γιώργος1 20/07/2012 13:05:36

    Φαίνεται ήταν φαν του σούπερμαν και δεν του άρεσε ο Μπάτμαν. Τι άλλο θα δούμε! Στοιχεία του δράστη υπάρχουν;

  3. avanti avatar
    avanti 20/07/2012 13:18:20

    Κανονικός πόλεμος.......

  4. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 20/07/2012 14:32:44

    American dream..

  5. Στάθης avatar
    Στάθης 20/07/2012 14:48:07

    Η συγκεκριμένη πολιτεία των ΗΠΑ είναι από τις πλέον "οπλολάγνες"...Δεν απαιτείται καμμιά άδεια αγοράς ή δήλωση του serial number του κάθε όπλου που πωλείται...οι μόνες (εντελώς γενικόλογες) προϋποθέσεις είναι ο αγοραστής να είναι ενήλικος (άνω των 18) και να μην έχει καταδικαδτεί για κακούργημα στο παρελθόν...Η διαμάχη στις ΗΠΑ γύρω από την ερμηνεία του Second Amendment (περί του δικαιώματος των Αμερικανών πολιτών να φέρουν όπλα) του Αμερικάνικου Συντάγματος καλά κρατεί, ενώ σε καθημερινή βάση θα εξακολουθούν να γίνονται τέτοια θλιβερά περιστατικά και αθώοι θα χάνουν τις ζωές τους.

    • Γιώργος1 avatar
      Γιώργος1 @ Στάθης 20/07/2012 16:12:48

      Χμ, αυτό με βάζει σε σκέψεις....

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ Στάθης 20/07/2012 21:45:45

      Δε νομίζω ότι αυτό αποτελεί δικαιολογία. Αν κάποιος θέλει να βρει όπλα θα τα βρει και εδώ στην Ελλάδα πολύ εύκολα που δεν υπάρχει νόμιμη οπλοφορία. Εμείς πρέπει να προβληματιζόμαστε που η εγκληματικότητά μας είναι πλέον μεγαλύτερη των ΗΠΑ σε μέσο όρο. Η χρήση των όπλων με μαζικές εκτελέσεις έχει να κάνει περισσότερο με την ψυχοσύνθεση της αμερικάνικης κοινωνίας παρά με την ελευθερία των όπλων.

      • Iωάννης34 avatar
        Iωάννης34 @ αποκατάσταση 21/07/2012 00:25:27

        Είναι ο ίδιος λαός που κάνει τουρνέ ανα την υφήλιο και όπου βρει καταπιεσμένο λαό αμολά τους U.S. Marines να επαναφέρουν την δημοκρατία και την ελευθερία.

        • αποκατάσταση avatar
          αποκατάσταση @ Iωάννης34 21/07/2012 19:16:10

          και το δόγμα της αυτοδιάθεσης των λαών πάει περίπατο...

  6. TopGunZ avatar
    TopGunZ 20/07/2012 15:42:24

    Μάλλον fan του Bane ήταν.

  7. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/07/2012 17:50:19

    Ο Τζόκερ ήταν ο ένοπλος, μάλλον...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Ο Θείος 20/07/2012 21:05:38

      Μία ταινία πίσω μείνατε.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ TopGunZ 21/07/2012 12:43:51

        Το επιβεβαίωσε με δήλωση, πριν ρίξει καπνογόνο

  8. η Dimi avatar
    η Dimi 20/07/2012 19:30:55

    MSNBC TV: Μα γιατί πάλι μιά ανθρώπινη τραγωδία συγκλονίζει τη Πολιτεία του Colorado και ολόκληρο το Αμερικανικό Εθνος? http://nbcnews.to/Pju55v

  9. je te connais par la folie terrible du peuple avatar
    je te connais par la folie terrible du peuple 20/07/2012 19:42:06

    καινούργιο soulfly. όλα τα λεφτά.

    http://www.youtube.com/watch?v=T_EPTbMPtdc&feature=fvwrel

    • Iωάννης34 avatar
      Iωάννης34 @ je te connais par la folie terrible du peuple 21/07/2012 00:23:32

      Τι είναι αυτό;Σκιάχτηκα ρε φίλε...