#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/05/2013 10:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ε. Λέττα: Στόχος μας ένα ευρωπαϊκό σχέδιο για την απασχόληση των νέων



Ως απόλυτη προτεραιότητα της νέας κυβέρνησης της Ρώμης έθεσε ο Ιταλός πρωθυπουργός, Ενρίκο Λέττα, ένα νέο μεγάλο ευρωπαϊκό σχέδιο για την απασχόληση των νέων.

Μιλώντας σε εκπομπή του δημόσιου καναλιού Rai Tre, o Λέττα εξήγησε ότι θα κάνει ότι είναι δυνατόν ώστε το σχέδιο αυτό να εγκριθεί από το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο του Ιουνίου, για να δοθεί, έτσι, ένα ουσιαστικό θετικό μήνυμα ανάπτυξης».

Ο ιταλός προοδευτικός πρωθυπουργός τόνισε επίσης πως «η Ευρώπη δεν μπορεί να συνεχίζει να παρουσιάζεται μόνον με σκυθρωπό πρόσωπο» διότι, διαφορετικά «σε όλες τις χώρες μέλη της Ένωσης θα κερδίσουν δυνάμεις που χαρακτηρίζονται από αντιευρωπαϊκές διαθέσεις και προγράμματα».

Σε ό,τι αφορά την ιταλική πολιτική δήλωσε ότι πρέπει να εγκριθεί άμεσα η αλλαγή του εκλογικού νόμου και να δρομολογηθεί η δραστική μείωση του αριθμού των βουλευτών και γερουσιαστών».

Απαντώντας σε σχετική ερώτηση , ο επικεφαλής της ιταλικής κυβέρνησης δεσμεύθηκε ότι «αν απαιτηθούν νέες περικοπές στους τομείς της παιδείας, της έρευνας και του πολιτισμού, θα υποβάλλει παραίτηση».

Σχετικά με το πολυσυζητημένο θέμα της κατάργησης ή μείωσης του φόρου πρώτης κατοικίας, ο Ενρίκο Λέττα, μιλώντας στο Rai Tre, υπογράμμισε ότι «δεν πρόκειται για αίτημα της μπερλουσκονικής και μόνο παράταξης, από την στιγμή που όλες οι δυνάμεις που στηρίζουν την κυβέρνησή του, προεκλογικά, είχαν ζητήσει να ξεπεραστεί, ο συγκεκριμένος φόρος».

Αναφερόμενος, τέλος, στην επιθυμία της υπουργού Κοινωνικής Ένταξης των Μεταναστών, Σεσίλ Κιέντζ, να μπορέσουν, τα παιδιά των μεταναστών που γεννιούνται στην Ιταλία να λαμβάνουν αυτόματα την υπηκοότητα της χώρας, ο Λέττα κατέστησε σαφές ότι «είναι κάτι που βρίσκεται, ειλικρινά, μέσα στην καρδιά του και, κατά συνέπεια, θα κάνει ό,τι είναι δυνατόν για να το κάνει πράξη». Αναγνώρισε, όμως, παράλληλα, ότι δεν συμπεριλαμβάνεται στις αρχικές, κυβερνητικές δεσμεύεις.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Στέργιος avatar
    Στέργιος 06/05/2013 13:09:11

    Η Ιταλία έχει σήμερα χειρότερους δείκτες από ό,τι είχαμε εμείς όταν ο Τζέφρι μάς έβαλε στα μνημόνια, αλλά δεν κουνιέται φύλλο, δεν ακούγεται κιχ...

    Αυτά να τα βλέπουν όσοι ηθικολογούν για τα αίτια τής δήθεν "ελληνικής" κρίσης.

    Αυτά να τα βλέπουν όσοι ονειρεύονται "κοινές συμμαχίες με τις χώρες του Νότου".

    Αυτά να τα βλέπουν όσοι "φιλοευρωπαϊστές" θεωρούν ότι η θέση της χώρας μας βρίσκεται στην ΕΕ.

    • euagelos avatar
      euagelos @ Στέργιος 06/05/2013 16:34:09

      Μα αφού την πούλησαν στην ΕΕ οι "φιλοευρωπαϊστές", που αλλού να είναι η θέση της?
      (Πάντως... ήταν καλή η τιμή, δε μπορείς να πεις! 35 χρόνια πέρασαν ζωή και κότα από το τίμημα και βάλαν και κάτι στην άκρη για τα γεράματα)

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ Στέργιος 06/05/2013 16:52:44

      Καλά η συμμαχία των χωρών του Νότου είναι ανοησία. Όλες οι δυνάμεις που επιθυμούν ριζικά διαφορετικές πολιτικές από τις εφαρμοζόμενες, τάσσονται υπέρ της επιστροφής σε εθνικό νόμισμα, δε μιλάνε για συμμαχίες, φράξιες, μέτωπα Νοτίων κλπ.
      Όταν η Ελλάδα μπήκε στο μνημόνιο είχε δημόσιο χρέος κάτι λίγο παραπάνω από την Ιταλία, ως ποσοστό επί του ΑΕΠ. Η Ελλάδα είχε συνολικό έλλειμμα 15% του ΑΕΠ, ενώ η Ιταλία έχει 3% και άρα η Ιταλία έχει πρωτογενές πλεόνασμα, ενώ η Ελλάδα πρωτογενές έλλειμμα κοντά στο 10% του ΑΕΠ. Το 2009, η Ελλάδα είχε έλλειμμα του εμπορικού ισοζυγίου 15,5% του ΑΕΠ ενώ η Ιταλία -τώρα- έχει έλλειμμα 0,7%. Τέλος όταν η Ελλάδα μπήκε στο μνημόνιο οι αγορές τη δάνειζαν με υψηλότατα επιτόκια ενώ τώρα η Ιταλία δανείζεται με ιστορικά χαμηλά επιτόκια.
      Υ.Γ. (γενικό): Ο Λέττα δεν έδειξε τα κατάλληλα αντανακλαστικά στα ομοφοβικά σχόλια της Michaela Biancofiore καθώς ''κουκούλωσε'' το θέμα μετακινώντας την υπουργείο και όχι πετώντας την έξω από την κυβέρνηση. Φυσικά η κάλυψη στο πρόσωπό της από το συγκυβερνών μπερλουσκονικό PdL, από το οποίο και προέρχεται, ήταν χυδαία αλλά αναμενόμενη!

      • akenaton avatar
        akenaton @ Συριζαλβανία του Χότζα 06/05/2013 18:12:05

        Τι να συγκρίνουμε τώρα ..... Εξακολουθούμε κι εθελοτυφλούμε. Λογικό, αν ανοίξουμε τα μάτια και κοιταχτούμε στον καθρέπτη μπορεί και να τρομάξουμε!

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Συριζαλβανία του Χότζα 06/05/2013 19:04:22

        Για το ΥΓ το σχόλιο:

        Συνέχισε να ταυτίζεσαι με λόμπυ της ντροπής! Είναι ο ευκολότερος τρόπος να σωθεί η παράταξη από τις αντιλήψεις σου.

  2. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 06/05/2013 19:46:02

    Δηλαδή εσύ υποστηρίζεις τις απόψεις της και θες η ΝΔ να έχει επιχειρηματολογία Biancofiore; Ωραία πρότυπα έχεις για τη νέα εποχή της ΝΔ, θα τα ζήλευε και η ΧΑ!!!

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Συριζαλβανία του Χότζα 07/05/2013 16:25:47

      Την κυρία την θεωρώ υπερβολικά πολιτικώς ορθή. Ούτε το 1% δεν είπε από αυτά που θα έπρεπε να είχε να πει! Η δε βάση της ΝΔ δεν θα γίνει ποτέ «γκέη φρέντλυ» οπότε άδικα χτυπιέσαι.

  3. Σχετικά Ασχετος avatar
    Σχετικά Ασχετος 07/05/2013 06:27:40

    Τελικά ποιό είναι το ζητούμενο;
    Η απασχόληση, ή η εργασία των νέων;;
    Γιατί εάν είναι η απασχόληση,έχω πολλές προτάσεις.

  4. Φοιτητης avatar
    Φοιτητης 07/05/2013 12:09:22

    Τι περίμενες από τον ζήτουλα ευρωπαϊστή Λέττα; Να δεις που θα πάει η δικιά σας ανεργία όσο παραμένετε στο ίδιο νόμισμα με την Γερμανία... Φουγάρο δεν θα μείνει στην Ιταλία και μετά θα σου φταίνε οι "κακοί βιομήχανοι"...

  5. BASILHS avatar