#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/11/2010 23:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ευρωσκεπτικισμός και φόβοι για ντόμινο



Αναζωπυρώνονται οι φόβοι για ντόμινο στην Ευρωζώνη μετά την ένταξη της Ιρλ ανδίας στον μηχανισμό στήριξης, την ώρα που η Κομισιόν απορρίπτει τις φήμες περί συζητήσεων για χορήγηση οικονομικής βοήθειας και σε άλλες χώρες.

Ερωτηθείς ο Αμαντέου Αλταφάζ, εκπρόσωπος του ευρωπαίου επιτρόπου Όλι Ρεν, εάν ο ευρωπαϊκός μηχανισμός στήριξης θα μπορούσε να ενισχυθεί στην περίπτωση που περισσότερες χώρες προσέφευγαν σε αυτόν, δήλωσε ότι «οι μηχανισμοί οικονομικής στήριξης είναι στη θέση τους, διαθέτουν επαρκή κεφάλαια και είναι έτοιμοι να χρησιμοποιηθούν, αν χρειαστεί και αν ζητηθεί. Αυτή τη στιγμή δεν γίνονται συζητήσεις προς αυτή την κατεύθυνση».

Στο μεταξύ, η γερμανίδα καγκελάριος Άγκελα Μέρκελ, επιμένει στην ανάγκη συμμετοχής ιδιωτών επενδυτών στον μόνιμο μηχανισμό της ΕΕ.

Όπως είπε οι ιδιώτες πιστωτές που βγάζουν χρήματα από τα υψηλά επιτόκια των δανείων και των ομολόγων, πρέπει να αναλάβουν τις ευθύνες τους.

Επιφυλάξεις απέναντι στη γερμανική πρόταση διατύπωσε εκ νέου η γαλλίδα υπουργός Οικονομικών Κριστίν Λαγκάρντ λέγοντας ότι «οποιαδήποτε ανάμιξη του ιδιωτικού τομέα θα πρέπει να εφαρμόζεται κατά περίπτωση».

Από την πλευρά του ο πρόεδρος του Eurogroup Ζαν Κλωντ Γιούνκερ δήλωσε ανήσυχος για το κατά πόσο η Γερμανία πιστεύει ακόμη στο κοινό ευρωπαϊκό όραμα.
«Δεν κινδυνεύει το ευρώ»
Πάντως, ο πρόεδρος της Bundesbank, Άξελ Βέμπερ δήλωσε στη γερμανική εφημερίδα Sueddeutsche Zeitung, ότι το ευρώ όχι μόνο δεν κινδυνεύει αλλά εξακολουθεί να αποτελεί ένα από τα πιο σίγουρα νομίσματα του κόσμου.

Ο κ. Βέμπερ παραδέχθηκε ότι υπάρχουν προβλήματα αλλά τόνισε πως δεν υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις στο ενιαίο νόμισμα.

Εξάλλου, σημείωσε ο πρόεδρος της Ομοσπονδιακής Τράπεζας, με την αγορά κρατικών ομολόγων Ελλάδας και Ιρλανδίας φάνηκε ότι η Ευρώπη μπορεί να αντέξει και σε εξαιρετικά αρνητικά σενάρια.

Ζήτησε επίσης να επιταχυνθούν οι διαδικασίες για έναν μόνιμο μηχανισμό στήριξης της Ευρωζώνης καθώς πρέπει να ενισχυθούν οι βασικοί πυλώνες του ενιαίου νομίσματος.

Νωρίτερα, σε δηλώσεις του, ο κ. Βέμπερ, ο οποίος θεωρείται ο επικρατέστερος διάδοχος του Ζαν-Κλοντ Τρισέ στο τιμόνι της ΕΚΤ, τόνισε ότι οι κυβερνήσεις θα κάνουν «ό,τι είναι απαραίτητο για να στηρίξουν το ευρώ».

Καθησυχαστικός ως προς τον ενδεχόμενο κίνδυνο διάλυσης της ευρωζώνης εμφανίστηκε και ο πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Ταμείου Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας (EFSF), Κλάους Ρέγκλινγκ, προειδοποιώντας πάντως πως η κατάσταση στη ζώνη του ευρώ είναι σοβαρή.

Στο μεταξύ, η Κομισιόν ξεκαθάρισε ότι δε γίνεται καμία συζήτηση για τη χορήγηση οικονομικής βοήθειας σε άλλες χώρες πέραν της Ιρλανδίας.
Δεν επιθυμεί ένταξη στην ευρωζώνη η Τσεχία
Στο μεταξύ, το βράδυ της Πέμπτης τσεχικά μέσα ενημέρωσης μετέδωσαν, επικαλούμενα δύο υπουργούς, πως ο πρόεδρος της χώρας Βάκλαβ Κλάους δεν επιθυμεί ένταξη στη ζώνη του ευρώ, ακόμη και αν η χώρα πληροί τις προϋποθέσεις.

Ερωτηθείς από δημοσιογράφους, εκπρόσωπος του ευρωσκεπτικιστή Κλάους αρνήθηκε να κάνει οποιοδήποτε σχόλιο.

Εάν επαληθευτούν οι δηλώσεις που έγιναν υπό καθεστώς ανωνυμίας, η Τσεχία θα κρατήσει ως νόμισμά της την κορώνα παρά την παλαιότερη δέσμευση της Πράγας να ενταχθεί στην ευρωζώνη.

Άλλωστε τη Δευτέρα, ο ίδιος ο πρωθυπουργός δήλωσε ότι η χώρα του δεν βιάζεται να υιοθετήσει το ευρώ, δεδομένων των προβλημάτων της Ελλάδας και της Ιρλανδίας.

www.skai.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 25/11/2010 23:25:32

    Πολλά "δεν" λέγονται και μάλλον θα γίνουν αυτά που ξορκίζουν.
    Επιτέλους, αυτό το αισχρό μόρφωμα πουλέγεται ΕΕ καιρός είναι να περάσει στην ιστορία σαν αποτυχημένο μοντέλο παρασιτικού υπερεθνικού σχηματισμού.
    Η Παγκοσμιοποίηση τελειώνει εξαιτίας του παραλογισμού της.

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Orestios 26/11/2010 02:09:51

      Αλλο Ευρωπαική ΕΝΩΣΗ ( αλληλεγγυη, κοινά σύνορα κτλ) κι άλλο Ευρώπη δηλαδη "μια χώρα" οπως εσφαλμενα πολλοι νομίζουν γυρω, δικαιολογημένα βεβαια, αφου βλέπουν τις επικινδυνες πολιτικές που τα τελευταια χρονια ακολουθούνται και θα εκαναν τα κόκκαλα
      του Ντε Γκωλ να τριζουν....Ασφαλως και δεν ειμαστε οπως οι ΗΠΑ που ήταν απο την αρχη σαν μια "χωρα" , εδω εχουμε πολλους διαφορετικα εθνη, κρατη, πολιτισμους, γλώσσες και ...και...
      Αλλο Ενωση, άλλο ενιαίο κρατος.
      Αυτοι που προωθούν την παγκοσμιοποιηση και την "παγκοσμια διακυβερνηση" είναι διεστραμμενοι εγκεφαλοι σαν το ... ΓΑΠ
      και όλως παραδόξως, όπως είχα γράψει και λιγες μερες πριν,
      ΠΡΟΩΘΟΥΝ άτομα εντος της ΕΕ με σκοπο να την απαξιώσουν στα ματια των πολιτων με τις εσκεμενα ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ και φιλοαμερικανικές πολιτικές που ακολουθούν..
      ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΡΙΞΟΥΝ ΤΟ ΚΑΣΤΡΟ ΑΠΟ ΜΕΣΑ!!!!
      Είναι οι ιδιοι που με τους ανθρωπους πιονια τους εβαλαν το ΔΝΤ
      μεσα στη Ευρωπαική Ενωση (μεσω του Γαπ/ Ελλαδος πρώτα πρώτα....)

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/11/2010 23:37:00

    Aυτή η "συμμετοχή ιδιωτών" με προβληματίζει... Στην ουσία λέει ότι τα δάνεια έχουν ρίσκο, αναλάβετέ το. Η αγορά το ξέρει αυτό και για αυτό ανεβαίνουν τα επιτόκια στις ζορισμένες χώρες, αλλά έτσι που το λέει, θα το κάνει χειρότερο... Ή σαγιονάρα, ή πολλών ειδών ευρωρίσκα, με ένα ευρώ. Που σημαίνει sudden death για τους αδύναμους, και επόμένως αντίο στην σημερινή μορφή Ευρώπης.

    Ή θα χαλαρώσει το ευρώ.

    Μου έχει μπει ότι έχουν νοοτροπία επιδρομέα οι Γερμανοί. Κανένας επιδρομέας δεν επιστρέφει λάφυρα για τα οποία ...δούλεψε σκληρά να αποκτήσει

  3. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 26/11/2010 00:18:45

    Όταν η ευρωπαϊκή ένωση ενέκρινε το πακέτο των 750 δις ευρώ κατανόησα ότι έχουμε να κάνουμε με κάτι πολύ μεγαλύτερο από την κρίση που μας παρουσίασαν, το πρόβλημα δεν είναι η Ελλάδα, μέσω της Ελλάδας άνοιξε η πόρτα για να φτάσουμε, όπως όλα δείχνουν, μέχρι και την κατάρρευση της Ισπανίας.
    Oλες οι ενδείξεις φανερώνουν ότι έχουμε μπροστά μας ντόμινο κατάρρευσης με «μαξιλάρι» τα 750 δις που έχουν ήδη εγκριθεί.
    Τα πακέτα δανεισμού είναι από τα γεγονότα που αλλάζουν το παιχνίδι, με άλλα λόγια μέσω της οικονομίας γίνεται προσπάθεια να επισπευστεί η πολιτική ενοποίηση της εε, μην ξεχνάτε ότι από τις αρχές του τρέχοντος έτους είναι σε ισχύ η συνθήκη της Λισαβόνας.
    το πρόβλημα εδώ είναι ότι εξαιτίας των χρόνιων προβλημάτων η Ελλάδα βυθίζεται με την ταχύτητα που θα βυθίζονταν μια μεγάλη πέτρα στο νερό.
    επιπλέον πρόβλημα για τη χώρα μας είναι το γεγονός ότι η κυβέρνηση Παπανδρέου από την αρχή δεν διαπραγματεύτηκε, απλά υπέκυψε.
    Επίσης, για να μπορέσουμε να καταλάβουμε αξίζει να θυμηθούμε ότι,, όταν καρτέρευσε η Lehman Βrothers οι ευρωπαίοι ηγέτες συμφώνησαν σε συνάντηση που είχαν στο Παρίσι να μην επιτρέψουν να καταρρεύσει κανένας μεγάλος χρηματοπιστωτικός όμιλος της Ευρώπης.
    Με αυτά και εμ άλλα το ερώτημα που τίθεται είναι;
    Γιατί από τη στιγμή που μπορούσαν, τόσο απλά, οι ευρωπαίοι ηγέτες να σώσουν ιδιωτικές επιχειρήσεις «έπαιζαν» [με την ανοχή της κυβέρνησης] επί 6 μήνες με τα spreds της Ελλάδας;

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/11/2010 00:24:28

    Δεν θέλω να είμαι Κασσάνδρα, αλλά όλοι υποτιμούν ή παριστάνουν ότι δεν δίνουν σημασία στον συνδυασμό ύφεσης, και υπερχέωσης, και μέτρων λιτότητας. Θα ζησει η Ευρώπη πολύ χειρότερη εκδοχή από αυτή του 1930-1935 στην Αμερική.

  5. μια αλεπού στο παζάρι avatar
    μια αλεπού στο παζάρι 26/11/2010 00:36:07

    @ o βουνίσιος....από την αρχή έπρεπε να καταλάβουν όλοι (κυρίως οι Γερμανοί) ότι το πρόβλημα ήταν ευρωπαικό(και όχι ελληνικό, όπως συνέφερε να το παρουσιάζουν κάποιοι).
    Το ζήτημα εδώ και πολύ καιρό είναι μην επεκταθεί η κρίση ως το φαινόμενο "ντόμινο" στην Ισπανία, η οποία σε αυτή την απευκταία περίπτωση θα χρειαστεί κοντά στο 1 τρις ευρώ!!!!!!!!!!!!!!!
    Ποσό τεράστιο ακόμα και για τα δεδομένα της ευρωζώνης.

    Με την ιρλανδική κρίση συνειδητοποίησε πραγματικά η κυρία Μέρκελ τι πραγματικά διακυβεύεται, όχι μόνο για την ευρωζώνη, αλλά κυρίως για την Γερμανία.
    Για αυτό και άλλαξε απότομα γραμμή πλεύσης.
    Επειδή κατάλαβε τώρα ότι η διαρκής και αυξανόμενη κρίση στην ευρωζώνη πλήττει πρωτίστως και κύρια την ίδια την Γερμανία.
    Για αυτό τώρα στηρίζει σθεναρά το ευρώ και εξάρει τις προσπάθειες της ελληνικής κυβέρνησης.
    Επιεδή η υπεράσπιση των γερμανικών συμφερόντων είναι για την κυρία Μέρκελ ζήτημα ύψιστης προτεραιότητας,

  6. man8os avatar
    man8os 26/11/2010 00:47:55

    Παιδια, αν ημουν προθυπουργος της Τσεχιας, θα ελεγα:
    Βαλτε ταξη στο τρελοκομειο σας, και αφου βαλετε, το συζηταμε να μπουμε στο ευρω.
    Αλλα οσο υπαρχει αυτη η ανασφαλεια, ασε, δεν θελω να παω για μαλλι και να βγω κουρεμενος...

  7. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 26/11/2010 01:27:37

    @μια αλεπού στο παζάρι
    με άλλα λόγια πάμε ολοταχώς σε μια κατάσταση όπου μετά το δντ θα μπει και η Κίνα ή ιδιώτες όπως λένε οι Γερμανοί στο παιχνίδι διάσωσης της Ευρώπης.
    Αν το σενάριο επαληθευτεί στην ουσία θα πρόκειται για υλοποίηση των τελευταίων αποφάσεων της G20

    όσο για την Ελλάδα!
    απο Ιανουάριο όταν θα αρχίσουν να καταρρέουν τράπεζες θα τρέχουν να κρυφτούν,η Citibank άνοιξε το χορό του Ζαλόγγου....