#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/08/2011 20:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ερντογάν: Τέλος στις διακρίσεις λόγω θρησκείας ή εθνοτικής καταγωγής



«Οι εποχές που συμπολίτες μας υφίσταντο πιέσεις, λόγω της θρησκείας ή της εθνοτικής τους καταγωγής, εξαιτίας της διαφορετικότητας της ζωής τους, ανήκουν πλέον στο παρελθόν», διαμήνυσε ο πρωθυπουργός της Τουρκίας Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν, απευθυνόμενος στις ηγεσίες των μη μουσουλμανικών μειονοτήτων, στη διάρκεια τελετουργικό γεύματος κατάλυσης της νηστείας του Ραμαζανίου (Ιφτάρ).

Ο Ερντογάν συνέδεσε την αποκατάσταση των αδικιών που υπέστησαν οι μη μουσουλμανικές μειονότητες στην Τουρκία, με την αποκατάσταση μιας πραγματικής δημοκρατίας, ξεκαθαρίζοντας ότι «ακόμα και αν (κάποιοι) θελήσουν να επαναλάβουν τα λάθη του παρελθόντος, δεν θα έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν».

Ο Τούρκος πρωθυπουργός ανακοίνωσε τη δημοσίευση στην επίσημη εφημερίδα της κυβερνήσεως, διατάγματος για την εκτέλεση του νόμου - που είχε νωρίτερα εισάγει η κυβέρνηση του - για την επιστροφή των περιουσιών κοινωφελών ιδρυμάτων των μη μουσουλμανικών μειονοτήτων, που είχαν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο δημευθεί.

Εξήγγειλε ταυτόχρονα την απόφαση της κρατικής υπηρεσίας διανομής διαφημίσεων να χρηματοδοτήσει την έκδοση έξη μειονοτικών εφημερίδων, μεταξύ των οποίων την «Απογευματινή» και την «Ηχώ» , που εκδίδονται στα ελληνικά.

Στη σημασία των μεταρρυθμίσεων που έχει εισάγει η κυβέρνηση Ερντογάν, εστίασε και ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης Μπουλέντ Αρίντς, που τόνισε ότι η ειρηνική συνύπαρξη θρησκευτικών και εθνικών ομάδων, προϋπάρχει στην πολιτική παράδοση του τόπου.

Τη σημασία του Ιφταρ επεσήμανε και ο Πατριάρχης Βαρθολομαίος, ο οποίος προσέφερε στον Τούρκο πρωθυπουργό ένα αναμνηστικό δώρο. «Δείχνει τη διάθεση της κυβερνήσεως, έναντι των μειονοτήτων, έναντι των μη μουσουλμάνων πολιτών της χώρας», παρατήρησε ο κ. Βαρθολομαίος σε δηλώσεις του μετά το δείπνο.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εγώ avatar
    Εγώ 29/08/2011 22:05:08

    Οι εξαγγελίες Ερντογάν ακούγονται θετικές, αλλά ας κρατάμε μικρό, πολύ μικρό καλάθι. Είναι γνωστό ότι η Τουρκία έχει παράδοση στο να μην τηρεί τις υποσχέσεις της.

  2. jkr avatar
    jkr 29/08/2011 22:09:37

    "Πολυχρονεμένε μου Πασά, ο Αλλάχ να μου κόβει μέρες και να σου δίνει χρόνια", είπε ο Χατζηαβάτης...ποσώς μας ενδιαφέρει η παραχώρηση οποιουδήποτε προνομίου ή ελευθερίας στο Πατριαρχείο, γιατί πλέον δεν υπάρχουν Έλληνες χριστιανοί στην Μικρά Ασία...σφαγιάστηκαν κι εκδιώχθηκαν κατά παράβασιν των Συνθηκών.

    • NIKOLAOY avatar
      NIKOLAOY @ jkr 30/08/2011 00:50:21

      ΣΩΣΤΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

  3. Προφήτης avatar
    Προφήτης 29/08/2011 22:38:41

    Προτείνω
    1. Να διώξουμε όλους τους μουσουλμάνους, πλην Πομάκων, από τη Θράκη και να τούς δεσμεύσουμε όποιες περιουσίες έχουν.
    2. Το κλείσιμο του πρακτορείου-προξενείου Κομοτηνής.
    3. Να κλείσουμε φυλακή 30 χρόνια το κάθαρμα, τον τουρκόσπορο που έβαλε τη φωτιά στον Έβρο και είχε σπάσει το χέρι της Χαράς.

    Μετά από 150 χρόνια να επιτρέψουμε στα τρισέγγονα των εκδιωχθέντων να έρθουν να προσκυνήσουν στο ένα και μοναδικό τζαμί που θα αφήσουμε για ιστορικό δείγμα.

    Ανατολίτικες κουτοπονηριές του τσατσαράκια Ερντογάν...
    Με λουκουμάκια δεν θεραπεύεται μια γενοκτονία.

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Προφήτης 29/08/2011 23:06:37

      Προφήτη, σε βρίσκω πολύ σωστό και δυναμικό.!

    • Παρατηρητής avatar
      Παρατηρητής @ Προφήτης 31/08/2011 08:08:24

      Προφήτα μου,
      προσκυνώ ...

  4. Αμυδρός avatar
    Αμυδρός 29/08/2011 23:02:25

    - Και οι παραβιάσεις, παραβιάσεις.
    - Και το casus belli, casus belli.
    - Και οι βομβαρδισμοί των Κούρδων συνεχίζονται κανονικά.
    - Και η Ίμβρος συνεχίζει να χρησιμοποιείται ως ανοιχτή φυλακή κατά παράβαση όλων των συνθηκών που υπέγραψε η Τουρκία.

    Κατ' άλλα "Οι εποχές που συμπολίτες μας υφίσταντο πιέσεις, λόγω της θρησκείας ή της εθνοτικής τους καταγωγής, εξαιτίας της διαφορετικότητας της ζωής τους, ανήκουν πλέον στο παρελθόν".

    Άλλαξε ο Μανωλιός και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς....

  5. NIKOLAOY avatar
    NIKOLAOY 30/08/2011 00:52:50

    ΜΑΛΛΟΝ Ο ΕΡΤΝΟΓΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΕΥΡΟΚΛΙΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΡΑΙΝΟ ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΟΙΟΠΟΙΣΗΣ

  6. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 30/08/2011 00:57:58

    Παράλληλα μὲ τὰ ἐξ Ἀθηνῶν "οὖζο ὅταν πιεῖς", ἂς στρέψουμε τὴν σκέψη μας σὲ ὅσους Ρωμηοὺς χαροπαλεύουν σήμερα ἐκεῖ, στὴν Πόλη, καὶ κρατοῦν ἄσβεστη μιὰ λυχνία τοῦ ἑλληνισμοῦ ἀδιανόητα μεγάλης σημασίας. Ἔστω, μὲ δυὸ χιλιάδες γέροντες, ἔστω, μὲ μόνο τὴ μαγιὰ ποὺ θὰ ζυμώσει ἄλλοτε τὸ φύραμα. Ὁ νέος Μητροπολίτης Προύσσης ἔγραψε στὸ φέησμπουκ, σὲ ἀπάντηση διαφόρων ἐξ ἀποστάσεως ἀνένδοτων "λεβέντικων" σχολίων: "Πόσο εύκολο είναι να κάθεται κανείς από μακριά, να χαζεύει την πυρκαγιά και να εκφράζει όμορφες θεωρίες και ενδιαφέρουσες ιδέες περί του τρόπου κατάσβεσής της. Εμείς είμαστε μέσα στην πυρκαγιά, παλεύουμε με τη φωτιά και σας ευχαριστούμε για την συμπαράστασή σας."

  7. East avatar
    East 30/08/2011 01:05:36

    Είναι πολύ λογικό.

    Η Τουρκία του Νταβούτογλου συμπεριφέρεται ως Αυτοκρατορία.

    Το νεο-Οθωμανικό δόγμα είναι η Τουρκοποίηση των Μουσουλμάνων όλου του πλανήτη, η διάδοση του Ισλάμ και του Οθωμανισμού, και η ηγεμονία επί των πρώην Οθωμανών.

    Η νεο-Οθωμανική πολιτική θέλει ένα φιλελεύθερο κράτος, ανοικτό σε όλους, να εισάγει μετανάστες/τουρίστες/σπουδαστές/επιχειρηματίες από ΠΑΝΤΟΥ(από Μουσουλμανικές χώρες και μη), μετατροπή του στρατού σε επαγγελματικού-εθελοντικού, μείωση γραφειοκρατίας, κτλ κτλ.

    Η νεο-Οθωμανική Τουρκία του Νταβούτογλου δεν έχει να φοβηθεί τίποτα.

    Οι μειονότητες γίνονται πλεονέκτημα.

    Ο Νταβούτογλου είναι ΟΡΑΜΑΤΙΣΤΗΣ !

    Εμείς γιατί δεν λειτουργούμε αντίστοιχα "νεο-Ρωμαίικα";

    • Dora avatar
      Dora @ East 30/08/2011 13:10:42

      East,
      Μα "νεορωμαικικα"λειτουργουμε,χρυσε μου.Δηλαδη,βλακωδως και οσφυοκαμπτικως.
      Αλλα για πες μας δηλαδη εσυ τι ακριβως εννοεις με τον ορο "νεορωμαιικα".
      Παραπεμπει αυτο σε κατι ΟΡΑΜΑΤΙΣΤΙΚΟ κι εχω χασει?

      • Dora avatar
        Dora @ Dora 30/08/2011 13:14:21

        Α,ξεχασα...Εσυ με το "αντιστοιχα" θες να πεις ν'ανοιξουμε (ακομα πιο πολυ)τα συνορα και να συνεχιζουμε να βαζουμε καθε καρυδιας καρυδι,με σκοπο να τους "εκχριστιανισουμε" εμεις οι αχριστιανιστοι,οπως πολλες φορες εχεις εκφρασει.

        Δεν υπαρχει τυφλωτερος απ' αυτον που δεν θελει να δει....

        • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
          Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Dora 30/08/2011 13:58:13

          ραἀπὸ πότε ὁ Ρωμηὸς εἶναι ὁ ὀσφυοκάμπτης καὶ ἡ Ρωμιοσύνη ἡ ὀσφυοκαμψία, Ντόρα μου; (...ἡ γνωστή;) Μήπως τὸ μπερδεύεις μὲ τὸ "ραγιᾶς";

          • Dora avatar
            Dora @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 30/08/2011 15:16:38

            Αστυαναξ,συγνωμη, με το ραγιας το μπερδεψα,εχεις δικιο.
            Για ποια...γνωστη Ντορα,λες? Την Μητσοτακαινα? Οχι αδερφε,Εγω ειμαι η Θεοδωρα-Παναγιωτα της (συγχωρεμενης) Αναστασιας και του Στεφανου,που οι παπουδες τους απο την Κωνσταντινουπολη καταγονται,φτωχη σε χρηματα,αλλα πλουσια στην καρδια (και φοβαμαι και στα νευρα). Καμμια σχεση με την εν λογω κυρια,σε καποια σημεια δυστυχως και σε καποια αλλα ευτυχως.

    • Dora avatar
      Dora @ East 30/08/2011 13:34:28

      Εχει λεει ΟΡΑΜΑ ο Νταβουτογλου κι εμεις χ.......ε!
      Κι οι καργκες εχουν ΟΡΑΜΑ:Να ψοφησουν ολα τα γαιδουρια!
      Δεν φαινεται ομως να συμμεριζεται ο Θεος την γνωμη τους!

  8. Homo Problematicous avatar
    Homo Problematicous 30/08/2011 08:29:52

    Απαράβατος κανόνας της Τουρκικής Διπλωματίας :

    "ΠΟΤΕ (ο τόνος στο τέ) παραχώρηση χωρίς Αντάλλαγμα ( και μάλιστα πολλαπλάσιας αξίας)".

    Ίδωμεν.

    • Dora avatar
      Dora @ Homo Problematicous 30/08/2011 13:06:25

      +1000000000

  9. stefanos avatar
    stefanos 30/08/2011 13:34:36

    Μας έδωσε τα δικά μας λίγο προτου τα ξαναπάρουμε και όποιος κατάλαβε,κατάλαβε.

    • Dora avatar
      Dora @ stefanos 30/08/2011 13:39:01

      Ποια δικα μας πλεον, μωρε Στεφανε και ποτε δηλαδη "λιγο προτου τα ξαναπαρουμε" και ΠΩΣ, ενω δεν μπορουμε πλεον να κρατησουμε κι αυτα που νομιζαμε ηδη οτι εχουμε? Τι ονειρα καλοκαιρινης νυκτος ειναι αυτα παλι?

  10. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 30/08/2011 18:49:31

    5.000 , ως επι το πλείστον ηλικιωμένη. Σε μια αχανή μεγαλούπολη των 10.000.000
    τί εχει να φοβηθεί πλέον; Ο Ελληνισμός της Πόλης δεν είναι αυτός που ήταν προ του 55. Μπούρδες. Οσο για τις άλλες θρησκείες...Ποιές άλλες;; Εχουν τουρκοποιηθεί ολοι

    • Dora avatar
      Dora @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 31/08/2011 01:58:38

      Εμ.φυσικα,εκ του ασφαλους μιλαει ο γενιτσαρος.