#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/02/2011 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επιτέλους, η οικογενειοκρατία αρχίζει να εκλείπει (εκτός απο την Ελλάδα)





Παντού στον αραβικό κόσμο, οι δικτατορίες βρίσκονται υπό πολιορκία. Και όλοι ελπίζουν πως θα επικρατήσει η δημοκρατία. Πολιορκείται όμως, και κάτι ακόμη: Η οικογενειοκρατία. Πρόκειται για μια από τις παλιότερες και πιο βλαβερές μορφές εξουσίας στην ανθρώπινη ιστορία. Μήπως επιτέλους φτάνει και το τέλος τους;

Επί εκατοντάδες, αν όχι χιλιάδες χρόνια, πολλές περιοχές και πολλά έθνη κυβερνώνται από οικογένειες, είτε επίσημα ως μοναρχίες, είτε ντε φάκτο από πολέμαρχους κλπ. που στις περισσότερες περιπτώσεις κληρονομούν, και στη συνέχεια κληροδοτούν το αξίωμά τους. Μέχρι πριν εκατό χρόνια, κάποιες λίγες οικογένειες διοικούσαν την Ευρώπη, τη Ρωσία, και τη Ιαπωνία, ενώ διάφοροι πολέμαρχοι κυριαρχούσαν στη Λατινική Αμερική, και στη Μέση Ανατολή. Βασιλιάδες και αυτοκράτορες κυβερνούσαν κα το σύνολο σχεδόν της Αφρικής.

Στη σημερινή εποχή, το φαινόμενο αυτό έχει σχεδόν εκλείψει, ή τουλάχιστον μειωθεί, και περιοριστεί συνταγματικά στο περισσότερο κόσμο. Οι μεγάλες εξαιρέσεις είναι η Κούβα, η Βόρειος Κορέα, η Μ. Ανατολή, το Πακιστάν, και τμήματα της Αφρικής. Η πτώση του Μουμπάρακ, και συνεπώς η μη πιθανότητα διαδοχής της προεδρίας της Αιγύπτου από τον γιο του, έχει αφαιρέσει ένα σημαντικό κομμάτι του πλανήτη από τη οικογενειοκρατία. Ας ελπίσουμε πως αυτή η τάση θα συνεχιστεί.

Η Κίνα, η Ινδία, οι ΗΠΑ, η Ινδονησία, και η Βραζιλία, που είναι τα πέντε μεγαλύτερα κράτη, και που αποτελούν το μισό και πλέον του παγκόσμιου πληθυσμού, έχουν καταργήσει κάθε μορφή κληρονομικής εξουσίας. Το ίδιο συμβαίνει και αλλού. Αυτό βέβαια, από μόνο του, δεν εγγυάται και την ευδαιμονία των λαών. Τα ανοιχτά συστήματα είναι από τη φύση τους χαοτικά (βλ. ΗΠΑ), στερούνται ελευθεριών (βλ. Κίνα), και κακοδιοικούνται (βλ. Ιταλία). Αλλά σε γενικές γραμμές, η εξάλειψη της οικογενειοκρατίας έχει βοηθήσει τις κοινωνίες να βελτιωθούν.

Ο Μουμπάρακ κράτησε την Αίγυπτο μακριά από πολέμους, όμως αυτό είναι το μόνο θετικό στοιχείο των τριάντα χρόνων απολυταρχικής εξουσίας εκ μέρους του. Η οικονομία της χώρας παρέμεινε στάσιμη, ενώ η κλοπή της δημόσιας περιουσίας από τον ίδιο και τα μέλη της οικογένειάς του ήταν κάτι το συνηθισμένο. Η οπισθοδρομικότητα, η διαφθορά, και η καταστολή, αποτελούν βασικά στοιχεία των οικογενειοκρατικών μορφών διακυβέρνησης. Τα περισσότερα κράτη του Περσικού Κόλπου διατηρούν βασιλείς και εμίρηδες, που το μόνο τους προσόν είναι το ότι γεννήθηκαν σε συγκεκριμένη οικογένεια. Η Β. Κορέα έχει τη μανιακή και ανίκανη οικογένεια Jung-Il να τη κυβερνά. Η Κούβα έχει τους αδελφούς Κάστρο, οι οποίοι ενδιαφέρονται περισσότερο για την εξουσία τους παρά για το καλό των συμπατριωτών τους.

Ίσως παλαιότερα, που τα πράγματα ήταν πιο απλά, να ήταν αναπόφευκτη η οικογενειοκρατία. Στη σημερινή όμως εποχή, η οικογενειοκρατία δεν διαφέρει και πολύ, στη δομή και στη λειτουργία, από το οργανωμένο έγκλημα. Τώρα, στην Αίγυπτο και στη Τυνησία, οι Νονοί ανατράπηκαν. Ας ελπίσουμε πως το ίδιο θα συμβεί και σε άλλα κράτη της περιοχής, και πως οι οικογένειες που κυβερνούν, θα αποδράσουν ή θα ανατραπούν. Και ας ελπίσουμε πως η Αμερική δεν θα οπισθοδρομήσει. Η σημερινή γενιά Αμερικανών είδε τη πρώτη «κληρονομική» προεδρική διαδοχή, από τον George Hebert Walker Bush στον γιο του George W. Bush. Ο νεότερος γιος Jeb, μπορεί και αυτός να είναι κάποτε υποψήφιος, ενώ παραμένει ισχυρή η πιθανότητα να δούμε πρόεδρο τη Hillary Clinton, σύζυγο του πρώην προέδρου Bill Clinton. Ο George W. Bush εξελέγη με δημοκρατικές διαδικασίες και όχι με δικτατορικές μεθόδους, παρόλα αυτά, η οικογενειοκρατία παραμένει οικογενειοκρατία, και κάθε άλλο παρά καλό κάνει για οποιαδήποτε χώρα.

Το Μπαχρέιν, που συνταράσσεται από ταραχές και διαδηλώσεις, κυβερνάται από έναν απόλυτο μονάρχη, του οποίου το μοναδικό επίτευγμα ζωής είναι ότι κληρονόμησε το θρόνο από τον πατέρα του. Όσο νωρίτερα τερματιστεί η βασιλεία του, τόσο καλύτερα. Και όσο νωρίτερα εξαφανιστεί ο θεσμός της οικογενειοκρατίας από τον πλανήτη, τόσο το καλύτερο για την ανθρωπότητα.

S.A.-REUTERS

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Στέργιος avatar
    Στέργιος 20/02/2011 10:15:56

    Ο Τζορτζ Μπους εξελέγη με δημοκρατικές διαδικασίες; Χα!

    Για αμερικανάκια μάς περνάνε;
    Ξέχασαν το σκάνδαλο τής Φλόριντας, με τους σάκους με τις ψήφους στα χαντάκια το 2000;
    Το Ανώτατο Δικαστήριο ζήτησε την επανακαταμέτρηση των ψήφων στη Φλόριντα, και όταν η επανακαταμέτρηση άρχισε να γέρνει υπέρ τού Γκορ, διέκοψαν τη διαδικασία.

    Κατά τα άλλα η Αμερική είναι "δημοκρατία" και "λαντ οφ δε φρι" και κουραφέξαλα.

    Η οικογενειοκρατία είναι μια μάστιγα, αλλά όχι η μόνη.
    Υπάρχει η μαφιοκρατία που θέτει τους δικούς της όρους, οι λέσχες Μπίλντερμπεργκ, οι Σόρος και τα Νταβός.
    Υπάρχουν και οι ανεξέλεγκτοι μη εκλεγμένοι σύμβουλοι, αυτοί που κρύβονται πίσω από τις κουρτίνες όταν συνεδριάζουν τα υπουργικά συμβούλια, όπως ο Κίσιντζερ - οι ΥΠΕΞ στην Αμερική έρχονται και παρέρχονται, ο Κίσιντζερ όμως εκεί, απέθαντος και κατσικωμένος στις πτέρυγες τού Λευκού Οίκου, μοιράζει τα χαρτιά.

    Τρομερά απλοϊκό το άρθρο.
    Καθρεφτάκια για ιθαγενείς.

  2. Michal.V. avatar
    Michal.V. 20/02/2011 10:17:54

    Στην Ελλάδα πότε θα τερματιστεί η οικογενειοκρατία; Από τη μία οικογένεια ξεμπερδέψαμε οριστικά. Από την άλλη μάλλον ξεμπερδεύουμε σύντομα, διότι το ένα σκέλος της έχει οριστικά περάσει στο παρελθόν (μετά τις επόμενες εκλογές θα μείνει σπίτι να πλένει πιάτα και κάλτσες). Το άλλο θεωρείται αμελητέα ποσότητα. Με την τρίτη και μακροβιότερη, 80 πάνω κάτω χρόνια δίδοντας τρεις πρωθυπουργούς, στην πολιτική ζωή του τόπου, που κυριολεκτικά κατέστρεψε την Ελλάδα με το να προκαλέσει έναν εμφύλιο πόλεμο μια δικτατορία και αργότερα (στα σύγχρονα χρόνια, δεκαετία του '80 και μετά) με τον άκρατο πλουτισμό κάποιων και την οικονομική καταστροφή της χώρας, θα ξεμπερδέψουμε άραγε τώρα; Πιστεύω πως ναι, διότι δεν έχει μείνει και τίποτε άλλο να κάνουν, οπότε τους μένει ο δρόμος για τον Καναδά, όπου ανενόχλητοι, αυτοί μέχρι και τα δισέγγονά τους, θα ροκανίζουν αυτά που τους κληροδότησε ο χαρισματικός πατέρας τους.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Michal.V. 20/02/2011 14:42:01

      Αναρωτιέμαι, έχουμε δικαίωμα να δυσανασχετούμε για την οικογενειοκρατία στην Ελλάδα όταν ΕΜΕΙΣ τους ψηφίσαμε; Πιστεύω πως οι μόνοι Έλληνες που έχουν δικαίωμα να δυσανασχετούν είναι αυτοί που δεν ψήφισαν ποτέ τους ούτε τον Αντρέα, ούτε τον Καραμανλή Τζούνιορ, ούτε τον ΓΑΠ. Αλλά και που ούτε σταύρωσαν τον γιο ή την κόρη τού τοπάρχη στο ψηφοδέλτιο "επειδή είναι καλό παιδί". Πόσοι να είναι αυτοί; Το 15-20% των Ελλήνων; 20%, και πολύ βάζω.

  3. δημης avatar
    δημης 20/02/2011 13:46:38

    Μή κοιτάτε στην ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΣΝΕΝΟΥΣ........ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΤΟΥΣ ΦΘΑΣΟΥΜΕ.....

  4. Κρητικός avatar
    Κρητικός 20/02/2011 19:53:23

    Υπάρχει και μια αλλη ανάγνωση στο κείμενο.
    να καταργηθούν όλες οι οικογένειες-δυναστείες στα πλαισια της παγκόσμιας διακυβέρνησης .Αλλά να μείνοιυν μονο 2-3 (δεν ειναι και παραπανω) οικογενειες τραπεζιτων που θα καθοριζουνπαντα με δημοκρατικες διαδικασιές την παγκοσμια διακυβέρνηση.Το REUTERS από όπου προέρχεται το αρθρο αν δεν κάνω λάθος σε μια απο αυτες τις οικογενειες ανήκει τωρα και πολλες δεκαετίες.
    Περιττό να πω ότι δεν ειμαι οπαδός κάποιας δυναστείας είτε κληρονομικής είτε κοινοβουλευτικής.

  5. Α. Π. avatar
    Α. Π. 25/05/2013 22:19:07

    ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΠΟΥ ΖΗΤΟΥΣΕ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ, ΗΤΑΝ ΚΑΙΑΔΑΣ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ. ΑΘΛΙΕΣ ΜΕΘΟΔΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΟΚΡΑΤΙΑ, ΤΙΣ ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΑΟΡΙΣΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ, ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΕΠΙΟΡΚΟΥΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ, ΤΙΣ ΚΛΙΚΕΣ, ΤΙΣ ΣΥΜΜΟΡΙΕΣ, ΤΗΝ ΔΙΑΠΛΟΚΗ, ΤΗΝ ΑΝΟΜΙΑ, ΤΟΥΣ ΗΜΕΤΕΡΟΥΣ, ΤΟΥΣ ΚΟΜΜΑΤΙΚΟΥΣ ΣΤΡΑΤΟΥΣ!!!! ΝΤΡΟΠΗ!!!!
    ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΤΙ ΑΛΛΑ ΤΕΧΝΑΣΜΑΤΑ ΘΑ ΕΠΙΝΟΗΣΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΠΙΟ ΠΑΝΩ!!!

  6. ΠΕΡΠΑΤΟΡΟΣ avatar
    ΠΕΡΠΑΤΟΡΟΣ 30/05/2013 23:01:47

    Το Υπουργείο ζητά από τις υπηρεσίες να πουν για πλαστά δικαιολογητικά παράνομων προσλήψεων στο Δημόσιο!!!!! Τα ζητά δηλαδή από επίορκες διοικήσεις, που με πλήρη γνώση έκαναν παράνομες προσλήψεις αόριστου χρόνου!!!! Προφανώς και θα απαντήσουν ότι δεν υπάρχουν πλαστά δικαιολογητικά, αφού αντιθέτως θα αυτοκαρφώνονται, θα βρεθούν να έχουν διαπράξει εγκλήματα κατά του δημοσίου συμφέροντος. Πρέπει να σταλούν επιτόπου επιθεωρητές. Δεν το κάνουν!!!!!! Στο τέλος θα μας πουν ότι έγινε έρευνα (για το θεαθήναι), για να μας κοροϊδέψουν πάλι. Θα πρέπει να ξέρετε ότι δεν είναι μόνον τα πλαστά πτυχία, η μεγάλη κομπίνα έχει γίνει με ψεύτικες προϋπηρεσίες στο Δημόσιο, βάσει των οποίων προσλήφθηκαν ως αορίστου χρόνου συγγενείς τους. Τούτο εντέχνως αποσιωπάται, διότι εκεί είναι το πραγματικό πρόβλημα. Αν θέλουν πραγματικά να τους πιάσουν, να δουν τι ασφάλιση είχαν με την ψεύτικη προϋπηρεσία τους!!! Διάφοροι επίορκοι υπέγραφαν ψεύτικες βεβαιώσεις για δήθεν προϋπηρεσία, εν γνώσει των επίορκων αρμοδίων, της συνδικαλιστικής αλητείας και των επίορκων διοικήσεων!!! Αυτά που λένε είναι για να αποφύγουν να ξεσκεπαστεί η κομπίνα των μαϊμού προϋπηρεσιών. Επίσης για την οικογενειοκρατία δεν μιλάνε. Η οικογενειοκρατία έχει κατακλίσει υπηρεσίες με παράνομες προσλήψεις αορίστου χρόνου συγγενών, που αποτελούν ομάδες κρούσης διαφθοράς, διαπλοκής και ανομίας. Δεν στέλνουν επιθεωρητές, ούτε καν για υπηρεσίες για τις οποίες έχουν γίνει καταγγελίες για παράνομες προσλήψεις αόριστου χρόνου!!!! Φτάνει πια τόση υποκρισία και αθλιότητα!!!! Καταγγελίες για παράνομες προσλήψεις αορίστου χρόνου έχουν γίνει, μην κάνουν τα στραβά μάτια οι αρμόδιοι. Άθλιες μεθοδεύσεις για να σώσουν την οικογενειοκρατία, τις παράνομες προσλήψεις αορίστου χρόνου που μπήκαν από το παράθυρο, τους μεγαλοεπίορκους που έκαναν αυτές τις προσλήψεις, τις κλίκες, τις συμμορίες, την διαπλοκή, την ανομία, τους ημέτερους, τους κομματικούς στρατούς!!!! ΝΤΡΟΠΗ!!!!

    ΠΕΡΠΑΤΟΡΟΣ.

  7. ΓΡΗΓΟΡΗΣ avatar
    ΓΡΗΓΟΡΗΣ 13/06/2013 15:20:59

    Γνωρίζετε ότι, σε ΑΕΙ, με πλαστές προϋπηρεσίες έγιναν παράνομα υπάλληλοι αορίστου χρόνου εργολάβοι στα 60 τους; Γνωρίζετε ότι, σε ΑΕΙ, απασχολούν σε διοικητικά δημοσιογράφους πτυχιούχους, την ώρα που έμπειρους δημοσιογράφους τους απολύουν από την ΕΡΤ κ.λπ.; Γνωρίζετε ότι, αυτοί είναι ομάδες της οικογενειοκρατίας και εμπροσθοφυλακή της διαφθοράς; Γνωρίζετε ότι, το Υπουργείο έχει κάνει απογραφή, αλλά αυτά δεν τα βλέπει; Τα θεωρεί φυσιολογικά; Γνωρίζετε ότι, αυτοί και οι επίορκοι καλύπτονται από την οικογενειοκρατία, την συνδικαλιστική αλητεία, τις διοικήσεις που τους προσέλαβαν παράνομα, την διαπλοκή, το κράτος της διαφθοράς; Γνωρίζετε ότι, τους έντιμους και ικανούς υπαλλήλους, που δεν έχουν πλάτες και στηρίξεις, τους έχουν στο «ψυγείο», τους κακομεταχειρίζονται, σκηνοθετούν κατηγορίες, τους χαρακτηρίζουν δήθεν ακατάλληλους κ.λπ., με σκοπό να τους απολύσουν με άθλια τεχνάσματα, ώστε να σώσουν τους παράνομα προσληφθέντες με πλαστές προϋπηρεσίες αορίστου χρόνου, την οικογενειοκρατία, την διαπλοκή κ.λπ.; Γνωρίζετε ότι, γι’αυτό τα μαγειρεύουν οι επίορκες διοικήσεις με την ανοχή του τριτοκοσμικού διεφθαρμένου κράτους;
    Φυσικά και τα γνωρίζετε, αλλά δεν βγάζετε άκρη με την διαπλοκή που μας κατέστρεψε. Ο ίδιος ο κλέφτης ποτέ δεν θα βρει τον κλέφτη. Θα την πληρώσουν οι έντιμοι που χαλούν την πιάτσα της διαπλοκής, διότι γι’αυτούς είναι επικίνδυνοι! Έχουν αντιστρέψει την πυραμίδα της ηθικής και της λογικής. Το θέμα είναι απλό: Να απολύσουν τους αορίστου χρόνου που προσλήφθηκαν παράνομα τα 13 τελευταία χρόνια, με πλαστές προϋπηρεσίες, τους επίορκους αρμόδιους που τους προσέλαβαν, την οικογενειοκρατία!! Ας αφήσουν επιτέλους τα μαγειρέματα ετών και την εκδούλευση!
    Τώρα επινόησαν να φύγουν οι πάνω από 50 ετών. Χαρακτηρίζοντάς τους «γερασμένους», ανθρώπους νέους, πτυχιούχους, με εμπειρία και μετά από επιτυχία τους σε Πανελλήνιο Διαγωνισμό. Εμετικές επινοήσεις, ώστε να σώσουν τους παράνομα προσληφθέντες τα τελευταία 13 χρόνια, με πλαστές προϋπηρεσίες αορίστου χρόνου, την οικογενειοκρατία, την διαπλοκή, τους κομματικούς στρατούς κ.λπ. Αθλιότητες του τριτοκοσμικού, κουτοπόνηρου και διεφθαρμένου κράτους, με υποβολείς τις επίορκες διοικήσεις, που έκαναν τις παράνομες προσλήψεις, με πλαστές προϋπηρεσίες και την συνδικαλιστή αλητεία. Αυτοί κατέστρεψαν την Χώρα μας και συνεχίζουν τα ίδια. Μέχρι σήμερα, και τι δεν έχουν επινοήσει για να σώσουν την στρατιά των παράνομων και τους υψηλά ιστάμενους-επίορκους, που έκαναν αυτές τις άθλιες προσλήψεις. Μιλιά δεν βγάζουν για το βρώμικο καθεστώς της οικογενειοκρατίας, που έχει κατακλύσει ΑΕΙ τα 13 τελευταία έτη. Συνεχίζουν απτόητοι «το έργο τους» πάνω από το πτώμα της Χώρας μας. Κανένας εισαγγελέας δεν ακούει;

    ΓΡΗΓΟΡΗΣ

  8. ΒΑΣΙΛΗΣ avatar
    ΒΑΣΙΛΗΣ 07/07/2013 09:25:16

    Σε ΑΕΙ της Αθήνας, που υπηρετώ, τα τελευταία 13 έτη έγιναν εκατοντάδες προσλήψεις υπαλλήλων αορίστου χρόνου, χωρίς διαγωνισμό, κάτω από το απόλυτο καθεστώς γενικευμένης οικογενειοκρατίας, που αποτελούν την μεγάλη πλειοψηφία των εργαζομένων και ως εκ τούτου και με παράνομες προσλήψεις και άλλες, δήθεν νομιμοφανείς.
    Σε ένα τέτοιο καθεστώς οικογενειοκρατίας, παράνομων προσλήψεων αορίστου χρόνου που μπήκαν από το παράθυρο, κλικών, κομματισμού, ημετέρων, ανομίας, διαπλοκής κ.λπ., εξυπακούεται ότι σε κάθε περίπτωση διαμορφώθηκαν άθλιες εργασιακές συνθήκες. Για να σώσουν την οικογενειοκρατία, τους αορίστου χρόνου που μπήκαν από το παράθυρο, την διαπλοκή, την ανομία, τις “φαμίλιες”, τους ημέτερους, τους κομματικούς στρατούς, επινοούν κάθε είδους τεχνάσματα και μεθοδεύσεις. Στο καθεστώς οικογενειοκρατίας, τους έξω από αυτήν, τους εξαναγκάζουν σε αδράνεια (στο ψυγείο). Τα μέλη της οικογενειοκρατίας αποτελούν την συντριπτική πλειοψηφία, εκλέγουν με την ψήφο τους υπηρεσιακά συμβούλια, διοικήσεις, συλλογικά όργανα, τοποθετούνται αναξιοκρατικά προϊστάμενοι κ.λπ.
    Σε ένα καθεστώς οικογενειοκρατίας, μια συνεχής και διαρκής ηθική παρενόχληση (mobbing) και ένας επαναλαμβανόμενος εκφοβισμός και συστηματική εργασιακή ψυχολογική κακομεταχείριση (bullying), είναι βέβαιον, ότι έχει καταστροφικά αποτελέσματα για την σωματική και ψυχική υγεία των εργαζομένων-θυμάτων και κατ’ επέκταση, των οικογενειών τους. Φυσικό είναι τα μέλη της οικογενειοκρατίας να χαρακτηρίζουν δήθεν ικανούς τα μέλη τους και τους εκτός οικογενειοκρατίας δήθεν ακατάλληλους.
    Μετά από προσωπική οδυνηρή εμπειρία μου, που λαμβάνει χώρα τα τελευταία περίπου 3 έτη, ως υπάλληλος, σε ΑΕΙ, έχω υποστεί και υφίσταμαι μια συνεχή και διαρκή ηθική παρενόχληση (mobbing) και έναν επαναλαμβανόμενο εκφοβισμό και συστηματική εργασιακή ψυχολογική κακομεταχείριση (bullying), σας εκθέτω τις απόψεις μου για τα εξής:
    Επιβάλλεται άμεσα η Νομοθετική ρύθμιση για την προστασία του εργαζόμενου από την ηθική παρενόχληση (mobbing) & τον εκφοβισμό και την εργασιακή ψυχολογική κακομεταχείριση (bullying):
    Είναι κακοήθης συμπεριφορά και η υποβολή του εργαζόμενου σε ψυχολογική παρενόχληση, μιας συστηματικής και διαρκούς επίθεσης σε βάρος ενός προκαθορισμένου θύματος από ένα μεμονωμένο πρόσωπο ή ομάδα προσώπων, που σκοπό έχει να πλήξει και να βλάψει την φήμη, την τιμή, την αξιοπρέπεια και την ακεραιότητα του υπαλλήλου-θύματος και να τον ωθήσει τελικά να εγκαταλείψει την θέση εργασίας του. Πρόκειται ουσιαστικά για μία κατάσταση ψυχολογικής βίας-τρομοκρατίας. Εχθρικές συμπεριφορές που συνιστούν παρενόχληση αποτελούν οι προσβολές, η απομόνωση, συνεχών αρνητικών σχολίων, διάδοσης κουτσομπολιού, η χρησιμοποίηση ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων, μειωτικά σχόλια, στέρηση ευκαιριών, αγένεια, πειράγματα, ύπουλοι εκφοβισμοί, χρησιμοποίηση αισχρής γλώσσας ή σαρκασμού, διαβολές, εργασιακή υπονόμευση, εξευτελισμού, εισβολή στην ιδιωτική ζωή, ταπεινώσεις, συνεχής κακολογία, εξαναγκασμός σε αδράνεια, διάδοση αρνητικών σχολίων, καψώνια στην χορήγηση αδείας, φωνές δυνατά μπροστά σε άλλους, υποτιμητικά σχόλια, διάδοση ψεύτικων φημών, συκοφαντίες, εξευτελισμού, οι προσβολές στην προσωπική αξιοπρέπεια και η λεκτική βία κ.λπ. Είναι η επαναλαμβανόμενη αδικαιολόγητα επιθετική και κακοήθης συμπεριφορά κατά ενός εργαζομένου, που περιλαμβάνει ψυχολογική και λεκτική βία στον χώρο εργασίας. Γίνεται χρήση εκδικητικών, μνησίκακων, κακόβουλων ή εξευτελιστικών προσπαθειών για να υποβιβαστεί ένας υπάλληλος. Τέτοιες επίμονες αρνητικές επιθέσεις πάνω στην προσωπική ή επαγγελματική απόδοση είναι απρόβλεπτες, παράλογες και άδικες. Μειώνουν συστηματικά τον υπάλληλο-στόχο, για να διαβρώσουν την όποια υποστήριξη αναζητήσει αργότερα και τον δυσφημούν. Ο εκφοβισμός είναι μια σκόπιμη, επαναλαμβανόμενη και ασεβής συμπεριφορά προς έναν εργαζόμενο που έχει επιλεγεί ως στόχος. Ο εκφοβισμός και η βία, συνοδεύονται από απειλές ή προσβολές. Έτσι δημιουργείται ένα έντονα τοξικό εργασιακό περιβάλλον.
    Στην Ελλάδα δεν υπάρχει ειδικό νομοθετικό πλαίσιο για την αντιμετώπιση του φαινομένου της ηθικής παρενόχλησης στον εργασιακό χώρο. Στην Ελλάδα για να τεκμηριωθεί νομικά το mobbing είναι δύσκολο με την υπάρχουσα νομοθεσία!
    Το 2005 ψηφίστηκε ο Νόμος 3304 για την εφαρμογή της αρχής της ίσης μεταχείρισης ανεξαρτήτως φυλετικής ή εθνικής καταγωγής, θρησκευτικών ή άλλων πεποιθήσεων, αναπηρίας, ηλικίας, στον τομέα της απασχόλησης και της εργασίας (ΦΕΚ Α’ 16/27-01-2005). Ο Νόμος αυτός ενσωμάτωσε τις οδηγίες 2000/43/ΕΚ και 2000/78/ΕΚ, ωστόσο περιορίζει το παράνομο των παρενοχλήσεων μόνο σ’ αυτές που έχουν ως έρεισμα και βάση, τα πιο πάνω , χωρίς να επεκτείνεται ή να εστιάζει σε κάθε παρενοχλητική συμπεριφορά της οποίας μπορεί να τύχει ο εργαζόμενος στον χώρο εργασίας του.
    Χωρίς διάθεση υπερβολής, οδηγούμαστε στο λογικό συμπέρασμα ότι: Για όλους τους υπόλοιπους εργαζόμενους που δεν ανήκουν σ’ αυτές τις ευαίσθητες κοινωνικά ομάδες επιτρέπεται απροκάλυπτα η προσβολή, η απαξίωση, η περιφρόνηση, η περιθωριοποίηση, η υποβάθμιση, η υποτίμηση, η επιθετική συμπεριφορά κ.λπ.!!!
    Και είναι επιτακτική ανάγκη η αντιμετώπιση της εργασιακής παρενόχλησης, καθώς επιστημονικά τεκμηριωμένες μελέτες δείχνουν ότι έχει καταστροφικά αποτελέσματα για την σωματική και ψυχική υγεία των εργαζομένων και κατ’ επέκταση, των οικογενειών τους.
    Σε πολλές χώρες της Ευρώπης υπάρχουν νόμοι που ρυθμίζουν με σαφήνεια τέτοιες καταστάσεις. Θύματα συμπεριφοράς mobbing μπορούν να καταφύγουν στα δικαστήρια και να μηνύσουν τον εργοδότη τους ή τον/-τους mobber(s).
    Οι χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης άρχισαν να περιλαμβάνουν στις νομοθεσίες τους προβλέψεις για την ηθική παρενόχληση από το 1990 και ύστερα. Πολύ σημαντικό στοιχείο είναι πως σε κάποιες χώρες, αιτία για να υπάρξει νομοθετική ρύθμιση αποτέλεσαν επιστημονικές έρευνες σχετικά με το φαινόμενο, οι οποίες έτυχαν μεγάλης απήχησης και ενδιαφέροντος π.χ., η Σουηδία, η Γαλλία, η Ολλανδία, το Βέλγιο, η Μεγάλη Βρετανία, η Ιρλανδία, η Ιταλία, η Γερμανία κ.λπ. Επίσης και σε άλλες χώρες υπάρχει νομοθεσία στην οποία μπορεί να καταφύγει ο εργαζόμενος που έγινε στόχος κακομεταχείρισης, όπως η Αυστραλία, ο Καναδάς, οι ΗΠΑ κ.λπ.
    Η νομοθετική ρύθμιση για την προστασία από το φαινόμενο της ηθικής παρενόχλησης, κρίνεται απαραίτητη και στην Ελλάδα, αφού θα αποτελούσε ένα είδος ελάχιστης πρόληψης και θα προέβλεπε τρόπους επίλυσης και αποκατάστασης της αξιοπρέπειας των θυμάτων. Επιπλέον, η διεξαγωγή ερευνών για την καλύτερη κατανόηση των διαφόρων παραμέτρων του φαινομένου, την έκτασή του σε υπηρεσίες και οργανισμούς και την εκ μέρους της πολιτείας προτάσεων και εφαρμογής μέτρων είναι επιβεβλημένη. Η νομική ομπρέλα που πρέπει να ανοιχτεί για το ζήτημα πρέπει να είναι κάτι πολύ περισσότερο από διεκδίκηση αποζημιώσεων. Οφείλει να δρα στην κατεύθυνση της πρόληψης, αλλά και στην προστασία του υπαλλήλου- θύματος που καταγγέλλει το φαινόμενο.
    Ανεξάρτητα από τα πιο πάνω, θα πρέπει άμεσα να γίνει νομοθετική ρύθμιση, για την προστασία των μαρτύρων για την διαφθορά. Τούτο εξάλλου ζητά και η Ευρωπαϊκή Ένωση. Μόνον έτσι θα αποκαλυφθούν οι επίορκοι, ώστε να διωχθούν.
    Ζητώ συγνώμη για την ανωνυμία μου, αλλά η Πολιτεία έχει φροντίσει να προστατεύει τους θύτες και τους επίορκους!!

    Β. Π.

  9. ΓΡΗΓΟΡΗΣ avatar
    ΓΡΗΓΟΡΗΣ 20/07/2013 17:25:21

    Σύμφωνα με το πρόγραμμα διαθεσιμότητας-κινητικότητας που θα εφαρμοστεί μέσα στις επόμενες 75 ημέρες για 12.500 υπαλλήλους το Υπουργείο θα λάβει υπόψη του κριτήρια, όπως αυτά αναφέρονται στα ΜΜΕ. Έχοντας υπόψη το, τι γίνεται σε ΑΕΙ που είναι στην Αθήνα και είναι χρόνια στο απυρόβλητο, σας απαντώ:
    1) Θα ελέγξουν τα πλαστά πτυχία, μόνον όσων βγάλουν σε διαθεσιμότητα!!! Να ελέγξουν όλα τα δικαιολογητικά και όλων των υπαλλήλων, όχι μόνον αυτών που επιλεκτικά θα τεθούν σε διαθεσιμότητα.
    Θα πρέπει να ξέρετε ότι δεν είναι μόνον τα πλαστά πτυχία, η μεγάλη κομπίνα έχει γίνει με ψεύτικες προϋπηρεσίες στο Δημόσιο, βάσει των οποίων προσλήφθηκαν, χωρίς διαγωνισμό, ως αορίστου χρόνου συγγενείς (καθηγητών, υπαλλήλων, εν ενεργεία και συνταξιούχων). Τούτο εντέχνως αποσιωπάται, διότι εκεί είναι το πραγματικό πρόβλημα. Αν θέλουν πραγματικά να τους πιάσουν, να δουν τι ασφάλιση είχαν με την ψεύτικη προϋπηρεσία τους!!! Διάφοροι επίορκοι υπέγραφαν ψεύτικες βεβαιώσεις για δήθεν προϋπηρεσία, εν γνώσει των επίορκων αρμοδίων, της συνδικαλιστικής αλητείας και των επίορκων διοικήσεων!!! Αυτά που λένε είναι για να αποφύγουν να ξεσκεπαστεί η κομπίνα των μαϊμού-προϋπηρεσιών. Επίσης για την οικογενειοκρατία δεν μιλάνε. Η οικογενειοκρατία έχει κατακλύσει υπηρεσίες με παράνομες προσλήψεις αορίστου χρόνου συγγενών, που αποτελούν ομάδες κρούσης διαφθοράς, διαπλοκής και ανομίας. Δεν στέλνουν επιθεωρητές, ούτε καν για υπηρεσίες για τις οποίες έχουν γίνει καταγγελίες για παράνομες προσλήψεις αόριστου χρόνου!!!! Καταγγελίες για παράνομες προσλήψεις αορίστου χρόνου έχουν γίνει, μην κάνουν τα στραβά μάτια οι αρμόδιοι. Τα πιο πάνω στοιχεία να μην τα ζητούν από αυτούς, που με πλήρη γνώση έκαναν εκατοντάδες παράνομες προσλήψεις αόριστου χρόνου τα 13 τελευταία χρόνια!!!! Προφανώς και θα απαντήσουν ότι δεν υπάρχουν πλαστά δικαιολογητικά, αφού αντιθέτως θα αυτοκαρφώνονται, θα βρεθούν να έχουν διαπράξει εγκλήματα κατά του δημοσίου συμφέροντος. Πρέπει να σταλούν επιτόπου επιθεωρητές (όχι από αυτούς που συγκαλύπτουν και βγάζουν την βρώμικη δουλειά στο Δημόσιο). Αν γίνουν αυτά, θα βρουν παράνομα προσληφθέντες, αορίστου χρόνου τα 13 τελευταία χρόνια, πολλαπλάσιους από αυτούς που ζητά η τρόικα.

    2) Θα ελέγξουν ηθικές αμοιβές, βραβεία κ.λπ. Σε ένα τέτοιο καθεστώς οικογενειοκρατίας, παράνομων προσλήψεων αορίστου χρόνου που μπήκαν από το παράθυρο, κλικών, κομματισμού, ημετέρων, ανομίας, διαπλοκής κ.λπ., εξυπακούεται ότι σε κάθε περίπτωση διαμορφώθηκαν άθλιες εργασιακές συνθήκες. Για να σώσουν την οικογενειοκρατία, τους αορίστου χρόνου που μπήκαν από το παράθυρο, την διαπλοκή, την ανομία, τις “φαμίλιες”, τους ημέτερους, τους κομματικούς στρατούς, επινοούν κάθε είδους τεχνάσματα και μεθοδεύσεις. Στο καθεστώς οικογενειοκρατίας, τους έξω από αυτήν, τους εξαναγκάζουν σε αδράνεια (στο ψυγείο). Τα μέλη της οικογενειοκρατίας αποτελούν την συντριπτική πλειοψηφία, εκλέγουν με την ψήφο τους υπηρεσιακά συμβούλια, διοικήσεις, συλλογικά όργανα, τοποθετούνται αναξιοκρατικά προϊστάμενοι κ.λπ. Επομένως τα βραβεία κ.λπ. είναι κατασκευάσματα της οικογενειοκρατίας και της διαπλοκής.