#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/12/2010 22:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επικίνδυνη ένταση ξαφνικά στη χερσόνησο της Κορέας


Το Συμβούλιο Ασφαλείας του ΟΗΕ συνήλθε σήμερα εκτάκτως, προκειμένου να συζητηθεί το σοβαρό ζήτημα ασφάλειας που προκύπτει στη χερσόνησο της Κορέας, και τη προειδοποίηση της Νοτίου Κορέας ότι θα γίνει «καταστροφή» αν η Νότιος Κορέα προχωρήσει σε στρατιωτικά γυμνάσια με αληθινά πυρά.
Την συνάντηση προκάλεσε η Ρωσία, καθώς η Μόσχα θέλει από το Συμβούλιο να εκδώσει ανακοίνωση βάσει της οποίας θα ζητείται από τις δυο Κορέες να επιδείξουν  τη μέγιστη δυνατή αυτοσυγκράτηση.
Η Β. Κορέα επιμένει να δηλώνει πως θα ανταπαντήσει  με ιδιαίτερα σκληρή επίθεση, σε περίπτωση που η Ν. Κορέα πραγματοποιήσει τις προγραμματισμένες της ασκήσεις στο νησί Yeonpyeong, την Τρίτη. Πρόκειται για το ίδιο νησί όπου είχε σημειωθεί και η πρώτη επίθεση.
Ένα προσχέδιο απόφασης που κυκλοφόρησε η Ρωσία, ζητά από τον ΟΗΕ να αποστείλει αμέσως εκπροσώπους του στις δυο γειτονικές χώρες ώστε να εξευρεθούν τρόποι ειρηνικού τερματισμού της τρέχουσας κρίσης. Ζητά επίσης από τις δυο χώρες να συνεργαστούν ειρηνικά και διπλωματικά.

ΑΡ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΛίγκαΤουΒορρά avatar
    ΛίγκαΤουΒορρά 19/12/2010 23:16:11

    Οι κίτρινες κορδέλες, τι ρόλο παίζουν; Διαχωρίζουν βόρειους με νότιους;

    Τα δυτικά μέσα ως παρανοικό παρουσιάζουν τον ηγέτη των βορείων. Θα ήθελα πραγματικά να ήξερε τι συμβαίνει... Αντικειμενικά.

    • sawas avatar
      sawas @ ΛίγκαΤουΒορρά 19/12/2010 23:31:40

      Αντικειμενικό δεν υπάρχει.....μόνο η διασταύρωση των στοιχείων μας έμεινε

      Από αριστερά τα νέα (και παλιά) εδω
      h**p://redkorea.wordpress.com/

      απο δεξια............οπου κλικαρεις.......

  2. against New World order avatar
    against New World order 20/12/2010 02:09:29

    μάλλον η αμερική θέλει να διαλύσει την Κίνα και έστησε παιχνίδι στην περιοχή, γιατί; η Κίνα δεν έχει το 70% των κρατικών ομολόγων της Αμερικής;

  3. night star avatar
    night star 20/12/2010 10:37:32

    Το παιχνιδι το εστησε η Κινα, μεσω του δορυφορου της τη Βορεια Κορεα, για τον απλουστατο προφανως λογο οτι δεν επιθυμει σε καμμια περιπτωση να γινει επανενωση των δυο χωρων μετα απο μια ενδεχομενη καταρρευση του καθεστωτος της βορειας Κορεας. Οι ΗΠΑ σωστα δειχνουν την εμπρακτη υποστηριξη τους στο Νοτο ,απομονωνουν διπλωματικα τη Κινα και αφηνουν την Ιαπωνια να αναλαβει τις ευθυνες της.
    Τι θα γινει ομως σε μια ενδεχομενη συρραξη βορρα -Νοτου εαν υπαρξει αναμιξη της Κινας?

  4. Enzo avatar
    Enzo 20/12/2010 11:17:25

    αφου δεν ακουσαν τοτε τον στρατηγο Μακ Αρθουρ που επεμενε να συνεχιστει ο πολεμος και να τους ριξουν πυρηνικα,τωρα ειναι αργα, παλι μπροστα τους τα βρηκαν ολα.

    • Enzo avatar
      Enzo @ Enzo 20/12/2010 12:45:34

      τωρα αμα πεσουν και απο τις 2 μεριες?

      • man8os avatar
        man8os @ Enzo 20/12/2010 12:48:43

        Οι Κορεατες δεν εχουν. Αλλα και να ειχαν οι ΗΠΑ εχουν αντιπυραυλικη αμυνα. Ειναιο αδικο το ματς. Σαν να παιζει ατρομητος-ολυμπιακος.

  5. Γιώργος avatar
    Γιώργος 20/12/2010 12:04:29

    Επίσης έπρεπε να ρίξουν πυρηνικά στο Βιετνάμ, πυρηνικά στο Ιράκ, πυρηνικά στο Ιράν, και ούτω καθεξής. Θα έριχναν πυρηνικά και όλοι οι υπόλοιποι και όλα καλά, όλα ωραία...

  6. I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
    I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 20/12/2010 12:09:25

    Μεγάλη μαγκιά τα πυρηνικά, ιδιαίτερα όταν ο άλλος δεν έχει!
    Και τι σημασία έχει αν θα σκοτωνόντουσαν καμιά 500αριά χιλιάδες άμαχοι και για 50 χρόνια θα είχαν τερατογεννέσεις; Ποιός τους γ@μει αυτούς; Το βασικό είναι να εμπεδωθεί η (εκάστοτε) νέα τάξη...