#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/01/2011 00:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επιθέσεις σε αστυνομικά τμήματα με 17 νεκρούς



Αιγύπτιοι αστυνομικοί, σκότωσαν 17 άτομα, την ώρα που επιχείρησαν να επιτεθούν σε δύο αστυνομικά τμήματα, νότια του Καΐρου.

Δεκάδες ακόμα άτομα, τραυματίστηκαν, όταν διαδηλωτές επιχείρησαν να αντεπιτεθούν σε αστυνομικό τμήμα, στη Biba.

Πέντε ακόμα  άτομα, προσπάθησαν να επιτεθούν σε αστυνομικό τμήμα της Nasser.

Reuters

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 30/01/2011 01:40:48

    Εχουμε λοιπόν και λεμε Τυνησία, Αίγυπτος, Υεμένη και από κοντά Ιορδανία, Λίβανος, Αλγερία, κατεχόμενα στην Κύπρο, Αλβανία, Ιταλία, Μεγ. Βρετανία, ξέχασα τίποτα?

    • The Saint avatar
      The Saint @ Ανώνυμος 30/01/2011 06:20:33

      Την Ελλάδα ξέχασες... :D :P

      • Xrhstos Theocharis avatar
        Xrhstos Theocharis @ The Saint 30/01/2011 06:24:32

        Θα έλεγα σωστός αν και στην Ελλάδα η λαϊκή βούληση για αλλαγές βασιζόταν στη συντριπτική πλειοψηφεία όπως συμβαίνει τριγύρω μας... είναι όμως έτσι;

        • The Saint avatar
          The Saint @ Xrhstos Theocharis 30/01/2011 06:29:13

          Ειναι σίγουρο ότι η βούληση της συντριπτικής πλειοψηφίας, δεν λαμβάνεται υπ'όψιν απο τον ΓΑΠ και την παρέα του. Είναι εμφανές, όταν ένας πρωθυπουργός λέει συνεχώς ψέματα στο λαό, δείχνει ότι δεν τον σεβεται, και κάνει αυτά που του έχουν πεί να κάνει...

          • Xrhstos Theocharis avatar
            Xrhstos Theocharis @ The Saint 30/01/2011 06:42:33

            Υπάρχει κανείς που πιστεύει ότι αν γίνονταν εκλογές τον Απρίλιο θα τις κέρδιζε άλλος από τον Γιωργάκη; Ούτε ο Σαμαράς, που τηρεί στάση "απελθέτω το ποτήριον τούτον (προς το παρόν)", ούτε οι αρθρογράφοι εδώ, που δε χάνουν ευκαιρία να δικαιολογούν από τώρα γιατί και με ποια "κόλπα" ο Γιωργάκης θα κερδίσει ξανά. Συμπέρασμα...η "συντριπτική πλειοψηφεία που χρειάζεται για τέτοιες γεναίες αλλαγές, δεν υπάρχει. Το μόνο που υπάρχει είναι ένα εκλογικό σύστημα που δίνει δικαίωμα κυβέρνησης υπό συνταγματικές προϋποθέσεις σε όποιον "πιάσει" τα απαιτούμενα μίνιμουμ... Ας είχαν τα κότσια να εναντιωθούν όλοι οι υπόλοιποι στο 35% πάνω κάτω, αυτό όμως απαιτεί κοινή γραμμή και υποχωρήσεις, δηλαδή μεγάλο ανέκδοτο!

  2. The Saint avatar
    The Saint 30/01/2011 06:26:19

    Πάντως δεν καταλαβαίνω το contrast...
    Πώς γίνεται στο ένα thread να βλέπουμε λαό και στρατό μαζί στους δρόμους, και απο την άλλη οι αστυνομικοί στο ..κόσμο τους σκοτώνουν πολιτες...
    Τι γίνεται? Ποιός έχει τη δύναμή επιτέλους να σταματήσει το μακελειό? Ειναι δυντόν ο στρατός να είναι υποδεέστερος της αστυνομίας?

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ The Saint 30/01/2011 11:58:14

      Ο Στρατός αντιπροσωπεύει το Έθνος, ενώ η Αστυνομία το Κράτος.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ The Saint 30/01/2011 13:14:18

      Ο στρατός περιλαμβάνει συνήθως εφέδρους από τον λαό που υπηρετούν την θητεία τους, ενώ η αστυνομία μισθωτούς υπαλλήλους που τους πληρώνει το καθεστώς.

      Θραξ Αναρμόδιος

  3. arslonga avatar
    arslonga 30/01/2011 13:23:38

    6η ημέρα της εξέγερσης στην Αίγυπτο.Τουλάχιστον 102 νεκροί μέχρι τώρα, 33 μόνο εχθές. Απαγορεύθηκε το Αλ Τζαζίρα. Οι διαδηλώσεις συνεχίζονται.

    Απανωτές συσκέψεις στον Λευκό Οίκο.Στο Νταβός αναστάτωση των συζητήσεων!!!

    Ο Φουκουγιάμα γράφοντας το "Τέλος της ιστορίας" εξέπεμψε δημόσια τη μεγαλύτερη κοτσάνα της ιστορίας. Πολλά στους λίγους και καθόλου στους πολλούς...δεν βγαίνει ο λογαρισμός. Δεν έχουνε και τον Πάγκαλο στην Αίγυπτο να τους θυμίσει ότι μαζί τα φάγανε.

  4. anonymous avatar
    anonymous 30/01/2011 13:35:39

    663 Έλληνες αστυνομικοι νεκροί τη δεκαετία 2000-2010.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ anonymous 30/01/2011 13:43:03

      Δώδεκα αστυνομικοί έχουν χάσει τη ζωή τους κατά τη μάχιμη αστυνόμευση την τελευταία δεκαετία.
      Οι υπόλοιποι θάνατοι είναι από ασθένειες, ατυχήματα στην υπηρεσία ή εκτός αυτής, αυτοκτονίες, αιφνίδιοι θάνατοι κ.λπ