#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/03/2011 19:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επέλαση Καντάφι



Οι δυνάμεις του Καντάφι εξαπέλυσαν επιθέσεις από εδάφους και αέρος στην Αζνταμπίγια, πόλη στρατηγικής σημασίας καθώς είναι η τελευταία πριν από τη Βεγγάζη, προπύργιο των αντικαθεστωτικών της Λιβύης. Οι εξεγερμένοι χάνουν διαρκώς έδαφος από τις δυνάμεις του Καντάφι, ο οποίος δίνει αμνηστία στους στρατιώτες που λιποτάκτησαν εάν παραδώσουν τα όπλα.

Μετά την Ρας Λανούφ οι δυνάμεις του Καντάφι πήραν εντός του Σαββατοκύριακου τον έλεγχο της πόλης Μπρέγκα.

Ωστόσο, οι αντικαθεστωτικοί δήλωσαν τη Δευτέρα ότι ανέκτησαν τον έλεγχο της Μπρέγκα, αιχμαλωτίζοντας αδιευκρίνιστο αριθμό κυβερνητικών στρατιωτικών. Η δήλωση των αντικαθεστωτικών δεν είναι δυνατό να εξακριβωθεί από ανεξάρτητες πηγές.

Στο μεταξύ, ο πρόεδρος της Ρωσίας Ντμίτρι Μεντβέντεφ απαγόρευσε στον Καντάφι και στην οικογένειά του να πάνε στη Ρωσία, καθώς και να διεξάγουν εκεί χρηματοπιστωτικές δραστηριότητες.

Παράλληλα, οι Ηνωμένες Πολιτείες δεν έχουν λάβει κάποια απόφαση σχετικά με την επιβολή ζώνης απαγόρευσης πτήσεων στη Λιβύη, ανακοίνωσε εκπρόσωπος του αμερικανικού υπουργείου Άμυνας σήμερα, διαψεύδοντας σχετική πληροφορία που μετέδωσε το τηλεοπτικό δίκτυο al Jazeera.

Σε δηλώσεις της, η Ύπατη Εκπρόσωπος της ΕΕ για θέματα εξωτερικής πολιτικής και πολιτικής ασφάλειας, Κάθριν Άστον, τόνισε, ότι προσβλέπει  στο Συμβούλιο Ασφαλείας του ΟΗΕ για την ανάληψη δράσης για τη Λιβύη.

Την ίδια στιγμή, τα μέλη του Μεταβατικού Εθνικού Συμβουλίου έλαβαν τη διαβεβαίωση των ΗΠΑ, Γαλλίας και Βρετανίας, ότι θα εγκρίνουν την επιβολή ζώνης εναέριου αποκλεισμού, στο Συμβούλιο Ασφαλείας του ΟΗΕ.

Οι υπουργοί Εξωτερικών της G8, που συνεδριάζουν σήμερα στο Παρίσι, θα επιχειρήσουν να βρουν μια διέξοδο στην κρίση της Λιβύης.

 

 

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. TASSOS IA avatar
    TASSOS IA 14/03/2011 19:37:04

    Σε κάποιους ο Μουαμάρ "την σπάει" χοντρά.

  2. Προφήτης avatar
    Προφήτης 14/03/2011 21:59:16

    «Το τέρας απέδρασε!!!»,
    «Ο δράκος αποβιβάσθηκε στις Κάννες!!!»,
    «Ο τύραννος έφτασε στην Λυών!!!»,
    «Ο σφετεριστής βρίσκεται σε απόσταση 60 ωρών από την πρωτεύουσα!!!»,
    «Ο Βοναπάρτης φτάνει με γοργά βήματα!!!»,
    «Ο Ναπολέων φτάνει αύριο προ των πυλών μας!!!»,
    «Η Αυτού Μεγαλειότης είναι στο Φονταινεμπλώ!!!»

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ Προφήτης 15/03/2011 01:52:12

      Έχουμε πολλούς Ναπολέοντες σε διάφορα ιδρύματα, και για όλους υπάρχει κάπου ένας Λόρδος του Ουέλινγκτον, ή έστω ένας ψυχίατρος, χα-χα-χα! Και θεραπευτική απομόνωση σε ερημονήσι.

  3. parsifal avatar
    parsifal 15/03/2011 00:04:44

    Σωστά θυμήθηκες Προφήτα τις χαμαιλεοντικές μεταπτώσεις του γαλλικού τύπου κατά την "ανάσταση" του Ναπολέοντος μετά την απόδραση του απο την ile d'Elbe ! Κάπως ετσι θα τα γυρίσουν οι υποστηρικτές των ...επαναστατών του Facebook μόλις αντιληφθούν οτι δεν είναι ολοι ιδιοι και η ομοιόμορφη, ανιστόρητη αντίληψη τους για τον κόσμο δεν επαληθεύεται παντού.
    Ηδη ψάχνουν τι μπίζνες θα ξεκινήσουν με την "Νέα Λιβύη"... του Καντάφι, πρίν "κλείσει" με Ρώσσους, Κινέζους και Ινδούς.

  4. Προφήτης avatar
    Προφήτης 15/03/2011 01:49:10

    1. Ο Σαρκοζύ "ξεβρακώθηκε" υπέρ των "αντικαθεστωτικών" κάνοντας τον Spiegel να γράψει ότι έχει "πρόβλημα τεστοστερόνης"!
    h**p://www.spiegel.de/international/europe/0,1518,750344,00.html

    2.Δεν έχω αποκρυπτογραφήσει ποια επιδίωξη κρύβεται πίσω από την αντι-κανταφική "αδιαλλαξία" των Ρώσσων.
    h**tp://www.inews.gr/9/kokkino-mentventef-se-kantafi.htm

    3. Η αλεπού της ερήμου
    h**p://www.sigmalive.com/simerini/world/epikairotita/363067

  5. Προφήτης avatar
    Προφήτης 15/03/2011 02:21:48

    Αν κάποιος αναζητήσει Ουέλιγκτον σε αρπαχτικά, δυτικά πουλάκια, ίσως χρειασθεί ψυχίατρο για να αντέξει τη σκληρή πραγματικότητα.

    Από το Newsweek
    "Προτού οι Λίβυοι ξεσηκωθούν εναντίον του ηγέτη τους, ο Μουαμάρ Καντάφι είχε «εξαγοράσει» μια σειρά από δυτικούς πολιτικούς.
    Στις δερμάτινες πολυθρόνες του Travellers Club του Λονδίνου έχουν καθίσει τους δύο τελευταίους αιώνες διάφοροι κύριοι και έχουν εκτυλιχθεί διάφορες ίντριγκες. Εδώ συναντήθηκε το Δεκέμβριο του 2003 ο ασπρομάλλης Λίβυος αρχικατάσκοπος Μούσα Κούσα με μέλη των αμερικανικών και βρετανικών μυστικών υπηρεσιών. Ο σκοπός της συνάντησης ήταν να επιστρέψει ο συνταγματάρχης Καντάφι από το κρύο.
    Ο Κούσα, που είναι σήμερα Υπουργός Εξωτερικών της Λιβύης, δεν έχει σχέση με τις τέντες και τα τουρμπάνια που αποτελούν χαρακτηριστικά γνωρίσματα του Καντάφι. Πήρε το μάστερ του στο Michigan State University τη δεκαετία του ’70 και τα παιδιά του, που είναι γεννημένα στις Ηνωμένες Πολιτείες, είναι Αμερικανοί υπήκοοι. «Καταλαβαίνει τον τρόπο που σκεφτόμαστε», λέει ένα στέλεχος της αμερικανικής αντικατασκοπίας που είχε παρτίδες μαζί του τη δεκαετία του ’90. Και έτσι είναι. Μέσα από συγγνώμες και συμβιβασμούς, ο Κούσα έχει καταφέρει να κρατήσει όλα αυτά τα χρόνια το αφεντικό του στην εξουσία, παρά τα εγκλήματα που έχει διαπράξει.
    Πιο ενοχλητικός, όμως, γράφει ο Κρίστοφερ Ντάικι στο τελευταίο τεύχος του Νιούζγουικ, είναι ο κατάλογος των δυτικών ηγετών που έπαιξαν μαζί του αυτό το «παιχνίδι»: Τόνι Μπλερ, Νικολά Σαρκοζί, Σίλβιο Μπερλουσκόνι, Γκόρντον Μπράουν, Τζορτζ Μπους.
    Πώς έφτασαν αυτοί οι πολιτικοί να συνεργαστούν με το διεθνή παρία; Η συμφιλίωση της Δύσης με τον Καντάφι προκάλεσε σύγχυση ακόμη και σε ανθρώπους σαν τον πρώην διευθυντή της CIA, Τζορτζ Τένετ, ο οποίος στο βιβλίο του «Στο Κέντρο της Θύελλας» χαρακτηρίζει τις διαπραγματεύσεις με τον Κούσα «παράδειγμα του σουρεαλιστικού κόσμου στον οποίο πρέπει να λειτουργούμε». Σύμφωνα με τον Τένετ, πολλοί στη CIA υποπτεύονταν ότι ο Κούσα ήταν πίσω από την ανατίναξη του αεροπλάνου στο Λόκερμπι, το 1988, όπου βρήκαν το θάνατο 270 άνθρωποι. Παρά ταύτα, οι δυτικές μυστικές υπηρεσίες αισθάνονταν το 2003 τόσο άνετα με τις προτάσεις του Κούσα, ώστε ήταν πρόθυμες να διαγράψουν το δυσάρεστο παρελθόν.
    Πράγματι, λίγοι θα μπορούσαν να αντισταθούν σ’ εκείνες τις προτάσεις. Οι πετρελαιοπηγές της Λιβύης θα ήταν τελείως ανοιχτές στη Δύση και ο Καντάφι θα αποκήρυσσε δημοσίως το υποτιθέμενο πυρηνικό του πρόγραμμα. Έχοντας εισβάλει στο Ιράκ σε αναζήτηση των δικών του ανύπαρκτων όπλων μαζικής καταστροφής, η κυβέρνηση Μπους μπορούσε λοιπόν να πει ότι η πολιτική της απέφερε τουλάχιστον καρπούς στη Λιβύη. Το σχέδιο είχε κάτι για όλους - με εξαίρεση τον λιβυκό λαό.

    Οι σύνδεσμοι του Κούσα
    Ο Κούσα χρησιμοποίησε κι άλλα όπλα. Το αφεντικό του μπορούσε να συγκεντρώνει στοιχεία για την αλ-Κάιντα που ήταν ιδιαίτερα χρήσιμα στους δυτικούς ηγέτες, όπως και να αποτρέπει τη ροή μεταναστών προς την Ιταλία. Εκτός από όλα αυτά, το καθεστώς έκανε και μερικές ακόμη γενναίες χειρονομίες: 10 εκατομμύρια δολάρια σε κάθε οικογένεια που έχασε κάποιον στο Λόκερμπι, παράδοση των υπόπτων για να δικαστούν και προώθηση στο προσκήνιο του κοσμοπολίτη γιου του Καντάφι, του Σάιφ αλ-Ισλάμ, που ήταν αναμφισβήτητα πιο γοητευτικός από τον πατέρα του.
    Η συμφωνία φαίνεται πως ωφέλησε τους συνομιλητές του Κούσα. Ο Μαρκ Άλεν, πρώην μέλος της ΜΙ6 που συνεργάστηκε στενά με τον Κούσα, είναι σήμερα ένας ακριβοπληρωμένος σύμβουλος της ΒΡ. Ο Στίβεν Κάπες, ένας από τους βασικούς συνδέσμους του Κούσα με τη CIA, έγινε υποδιευθυντής της υπηρεσίας προτού αποσυρθεί ξαφνικά πέρυσι.
    Κέρδη αποκόμισαν και οι πετρελαϊκές εταιρείες, από την Occidental και την BP μέχρι την ιταλική ΕΝΙ. Η Ιταλία αγοράζει το 80% του πετρελαίου της Λιβύης και ο Μπερλουσκόνι επιφύλαξε θερμή υποδοχή στον Καντάφι και τις 11 φορές που επισκέφθηκε επισήμως την Ιταλία. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον είχαν οι διαλέξεις περί Ισλάμ που έδωσε ο Λίβυος ηγέτης σε εκατοντάδες νέες γυναίκες οι οποίες στρατολογούνταν ειδικά γι’ αυτόν τον σκοπό από μια υπηρεσία μοντέλων. Καθώς εκτοξεύτηκαν οι τιμές του πετρελαίου, ο Καντάφι και η οικογένειά του απέκτησαν ξαφνικά τόσα χρήματα που δεν ήξεραν τι να τα κάνουν. Άρχισαν να αγοράζουν λοιπόν μετοχές σε διάφορες εταιρείες, από τον όμιλο Pearson (στον οποίο ανήκουν οι Φαϊνάνσιαλ Τάιμς και ο Εκόνομιστ) μέχρι τη Γιουβέντους και μεγάλες τράπεζες.
    h**p://www.sigmalive.com/simerini/world/epikairotita/363067

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ Προφήτης 15/03/2011 03:55:42

      Γνωστές ιστορίες. Πουλιούνται φτηνά στα περίπτερα μαζί με συνταγές για υγιεινή διατροφή.

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ Professor Moriarty 15/03/2011 11:31:01

        Πολύ μεγάλο για να το κάνεις, αδιάφορα τάχα, γαργάρα.
        Και διαρκές - όχι στιγμιαίο έγκλημα.

        • Professor Moriarty avatar
          Professor Moriarty @ Προφήτης 15/03/2011 14:28:48

          Εννοείς το έγκλημα του Γκαντάφη;;

  6. PETROS avatar
    PETROS 15/03/2011 07:02:50

    Πολύ ωραία! Οι Ρώσοι απαγόρευσαν στο Κανταφί να επισκεφθεί και να επενδύσει στη Ρωσία.

    Ερώτημα: Ήθελε ο Καντάφι να επισκεφθεί και επενδύσει στη Ρωσία???

    Απάντηση: Όχι! Ο Καντάφι θέλει οι Ρώσοι να επισκεφθούν και να επενδύσουν στη Λιβύη. Τέτοια απαγόρευση δεν έκαναν ούτε πρόκειται να κάνουν οι Ρώσοι, λόγοω του απλούστατου λόγου ότι δεν είναι κόπανοι. Η Ρωσία κάνει 'πλάκα' στους αμερικάνους με τέτοιου είδους αποφάσεις, την ώρα που ο λαός της Λιβύης έχει κατατροπωσει τους αγγλοαμερικάνους και τους χαφιέδες τους.