#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/08/2011 13:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επέκταση των ταραχών εκτός Λονδίνου



Τρεις άνθρωποι έχασαν χθες το βράδυ τη ζωή τους στη Βρετανία, αυτή τη φορά στο Μπέρμιγχαμ ανεβάζοντας το συνολικό αριθμό των νεκρών από τις ταραχές που συγκλονίζουν τη χώρα στους τέσσερις. Σύμφωνα με το BBC, που επικαλείται αυτόπτες μάρτυρες, τα θύματα ανήκαν σε ομάδα αυτοάμυνας της γειτονιάς τους και προσπαθούσαν να αποτρέψουν λεηλασίες στην περιοχή τους, όταν έπεσε πάνω τους ένας αυτοκίνητο. Την ώρα του συμβάντος έβγαιναν από τζαμί.    Στο Λονδίνο, εκατοντάδες κάτοικοι οργανώθηκαν σε ομάδες αυτοάμυνας τη χθεσινή νύκτα, η οποία ήταν σχετικά ήρεμη στην βρετανική πρωτεύουσα έπειτα από την ανάπτυξη ισχυρών αστυνομικών δυνάμεων, αλλά η ένταση παραμένει.

Ταραχές ξέσπασαν για πρώτη φορά χθες στο Μάντσεστερ και επανελήφθησαν στο Μπέρμιγχαμ κατά την τέταρτη διαδοχική ημέρα βιαιοτήτων στη Βρετανία, ενώ ο πρωθυπουργός Ντέιβιντ Κάμερον ανακοίνωσε ενισχύσεις της αστυνομίας για την αντιμετώπιση των ταραχών αυτών οι οποίες εξαπλώνονται και έχουν προκαλέσει ένα νεκρό.

Η τρίτη μεγαλύτερη πόλη της χώρας, το Μάντεστερ, στα βορειοδυτικά, ήταν αυτή που επλήγη περισσότερο. Συνελήφθησαν περίπου 50 άτομα. Ο υπαρχηγός της τοπικής αστυνομίας Γκάρι Σούαν είπε πως ταραχές τέτοιας έντασης «δεν είχαν σημειωθεί ποτέ ως τώρα». Εκατοντάδες νέοι με κουκούλες ήρθαν αντιμέτωποι με ειδικές μονάδες της αστυνομίας, σπάζοντας βιτρίνες, λεηλατώντας, βάζοντας φωτιά σε καταστήματα και αυτοκίνητα. Ένα κατάστημα νεωτερισμών πυρπολήθηκε. Στο Σάλφορντ, στην ευρύτερη περιοχή του Μάντσεστερ, νεαροί έριξαν τούβλα εναντίον αστυνομικών και πυρπόλησαν κτίρια. Ένας εικονολήπτης του BBC δέχθηκε επίθεση. Τηλεοπτικές εικόνες έδειχναν φωτιές να βγαίνουν από καταστήματα και αυτοκίνητα και στήλες πυκνού μαύρου καπνού να υψώνονται κατά μήκος δρόμων.


«Σαράντα χιλιόμετρα μακρύτερα, στο Λίβερπουλ, 200 νεαροί έριξαν πέτρες και ό,τι άλλο έβρισκαν μπροστά τους εναντίον των αστυνομικών και προκάλεσαν ζημιές. Συνελήφθησαν 35 άτομα.

Μικρότερα επεισόδια σημειώθηκαν επίσης στο Ρίντινγκ, την Οξφόρδη και το Μίλτον Κέινς, σε απόσταση περίπου 50 χιλιομέτρων δυτικά και βορειοδυτικά του Λονδίνου.

Η πρωτεύουσα παρέμεινε σε γενικές γραμμές ήρεμη, μετά την ανάπτυξη 16.000 αστυνομικών, έναντι 6.000 την προηγουμένη.

Μια ισχυρή ένταση ήταν ωστόσο αισθητή: πολλά καταστήματα έκλεισαν νωρίτερα από το κανονικό και στο Κάνινγκ Τάουν, μια πολύ υποβαθμισμένη συνοικία του ανατολικού Λονδίνου, οι αστυνομικοί βρίσκονταν αντιμέτωποι με ομάδες νεαρών, χωρίς πάντως να σημειωθούν συγκρούσεις.

Από το Σάββατο έχουν συλληφθεί 685 άτομα και 111 αστυνομικοί έχουν τραυματιστεί στο Λονδίνο, στις χειρότερες ταραχές εδώ και περισσότερο από 20 χρόνια.

Οι ταραχές, οι οποίες ξέσπασαν το Σάββατο στην πρωτεύουσα, είχαν την Τρίτη τον πρώτο νεκρό τους. Ένας 26χρονος, ο οποίος τραυματίσθηκε από σφαίρα τη Δευτέρα, στη διάρκεια των βιαιοτήτων στο Λονδίνο, υπέκυψε στα τραύματά του.

Για δεύτερη διαδοχική νύκτα, άλλα επεισόδια ξέσπασαν στη δεύτερη πόλη της χώρας, το Μπερμιγχαμ (κέντρο) και τα προάστιά του: στο Δυτικό Μπρόμγουιτς, 200 άτομα, καλυμένα πίσω από οδοφράγματα, έριξαν βλήματα εναντίον των δυνάμεων της τάξης και έκαψαν οχήματα και καταστήματα. Καταστήματα λεηλατήθηκαν επίσης στο Γουλβερχάμπτον. Συνελήφθησαν 109 άτομα.

Στο Νότιγχαμ (κέντρο), ένα αστυνομικό τμήμα πυρπολήθηκε με βόμβες μολότοφ. «Τουλάχιστον οκτώ άτομα συνελήφθησαν» για το επεισόδιο αυτό ενώ περισσότερα από 90 συνελήφθησαν συνολικά στην πόλη, σύμφωνα με την αστυνομία.

Εικόνες απανθρακωμένων πολυκατοικιών και λεηλατημένων καταστημάτων μεταδίδονταν και πάλι από τα βρετανικά τηλεοπτικά κανάλια τη νύκτα της Τρίτης προς την Τετάρτη, μια διαφήμιση διόλου επιθυμητή για την πρωτεύουσα που θα φιλοξενήσει σ’ ένα χρόνο τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Το Βερολίνο, η Ρώμη, το Παρίσι, η Χάγη, η Λισαβόνα και η Μαδρίτη συνέστησαν στους πολίτες τους που βρίσκονται στη Βρετανία να προσέχουν.

Για να αποθαρρύνει τους ταραχοποιούς, η αστυνομία έδωσε στη δημοσιότητα φωτογραφίες τους τραβηγμένες από κάμερες επιτήρησης και παρακολουθεί τα δίκτυα μέσω των οποίων επικοινωνούν. Ζήτησε επίσης από τους γονείς να επιτηρούν τα παιδιά τους το βράδυ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σταύρος avatar
    Σταύρος 10/08/2011 13:47:58

    Που είναι οι καθ(οδ)ηγητές-λειτουργοί της ΟΛΜΕ να τα πάνε τα παιδιά εκδρομή, για να πετροβολήσουν Αστυνομικά Τμήματα;
    Που είναι οι εκατοντάδες αυτόπτες μάρτυρες της "δολοφονίας", οι οποίοι συνεντευξιάζονταν στα Μέσα Μαζικής Εξαπάτησης;
    Που είναι η επιτροπή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων;
    Που είναι οι αλαλάζοντες Δικηγόροι;
    Που είναι οι συγκεκριμένοι Βολευτές, συγκεκριμένου Πολιτικού Χώρου, να προπηλακίζουν λεκτικά έξω από την ΓΑΔΑ;

    Αθήνα διαμαντόπετρα, στης Γης το δακτυλίδι!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Σταύρος 10/08/2011 14:02:13

      Η χρήση των εισαγωγικών στη λέξη "δολοφονία", ξέρεις τι μου θυμίζει; Τον Κουτελιδάκη, έναν αλήστου μνήμης γενικό γραμματέα στο υπουργείο Δημόσιας Τάξης επί κυβερνήσεως Μητσοτάκη, που είχε εφεύρει την απίθανη δικαιολογία ότι το μαχαίρι που κρατούσε τυχαία... πέταξε από τα χέρια του και... πάνω του πήγε και καρφώθηκε η σύζυγός του μετά από ενδοοικογενειακό καυγά!

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ Αυριανιστής 10/08/2011 14:35:00

        Μόνο η λέξη σε εισαγωγικά σε ενόχλησε.
        Με όλα τα άλλα συμφωνείς, έτσι;
        Σου έχω κάνει πάρα πολλές ερωτήσεις και εσύ αντί να απαντήσεις, ασχολείσαι με τα...σημεία στίξης!
        Ίδιον γνώρισμα...

  2. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 10/08/2011 14:42:19

    Οι φυσιολογικοί άνθρωποι που διαμαρτύρονται, δε δολοφονούν, δεν καίνε περιουσίες άλλων, δε ρίχνουν βλήματα, δε ρίχνουν μολότοφ..
    ''Σύμφωνα με το BBC, που επικαλείται αυτόπτες μάρτυρες, τα θύματα ανήκαν σε ομάδα αυτοάμυνας της γειτονιάς τους και προσπαθούσαν να αποτρέψουν λεηλασίες στην περιοχή τους, όταν έπεσε πάνω τους ένας αυτοκίνητο. Την ώρα του συμβάντος έβγαιναν από τζαμί.'' Να φωνάξουμε τώρα και τους ghostbusters;;;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΕΥΑ 10/08/2011 15:03:03

      Στα δικά μας επεισόδια πάντως, θυμάμαι πως όταν σε κάποιες πόλεις οι καταστηματάρχες είχαν οργανωθεί σε ομάδες για να προστατεύσουν τα καταστήματά τους, είχαν βρεθεί ακόμα και τοπικές αρχές που τους είχαν αποκαλέσει... χρυσαυγίτες!

  3. βραγχιόσαυρος avatar
    βραγχιόσαυρος 10/08/2011 15:15:55

    Στην Αθήνα όταν άρχισε το πλιάτσικο - από όποιους άρχισε - τα επεισόδια σταμάτησαν. Στο Λονδίνο το πλιάτσικο ήταν ο σκοπός των επεισοδίων. Η μορφή της αντίδρασης είναι αποτέλεσμα του επιπέδου πολιτικής συνειδητοποίησης.
    Στην Αθήνα τα επεισόδια έγιναν με αιτία τη δολοφονία ενώ στο Λονδίνο με αφορμή.
    Και στις δύο περιπτώσεις όμως, το γεγονός είναι πως υπάρχει ένα τεράστιο κομμάτι ανθρώπων που αισθάνονται αποκλεισμένοι από το μέλλον εκείνο που θα δεχόταν σαν αξιοπρεπές.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ βραγχιόσαυρος 10/08/2011 15:25:53

      Την τελευταία πρόταση, πες την ξανά, γιατί υπάρχουν αρκετοί που αδυνατούν να την κατανοήσουν και νομίζουν ότι με μία επαναληπτική καραμπίνα ή με έναν ψηλό και αιχμηρό φράχτη "καθάρισαν"...

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ βραγχιόσαυρος 10/08/2011 15:49:49

      ...Στην Αθήνα τα επεισόδια έγιναν με αιτία τη δολοφονία ενώ στο Λονδίνο με αφορμή. - την δολοφονία!

      Τα Ελληνικά που τα έμαθες;
      Σε σχολείο μεταναστών του ΑΝΤΑΡCIA;

      • βραγχιόσαυρος avatar
        βραγχιόσαυρος @ Σταύρος 11/08/2011 09:33:42

        "Στην Αθήνα τα επεισόδια έγιναν με αιτία τη δολοφονία ενώ στο Λονδίνο, με αφορμή"

        Σταυρο ένα κόμμα ξέχασα. Με λίγο μυαλό καταλαβαίνει κανείς το νόημα.

  4. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 10/08/2011 15:16:39

    χα! τυχαίο εντελώς...κανένας άλλος δεν μπορεί να υπερασπίζεται το σπίτι του..και είναι και αντιπροοδευτικό να μη θεωρείς το σπίτι σου κοινόβιο...

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΕΥΑ 10/08/2011 15:18:03

      @Αυριανιστή το σχόλιο

  5. Νικηφoρος Φωκας avatar
    Νικηφoρος Φωκας 10/08/2011 16:44:53

    Να βγει ΑΜΕΣΩΣ απαγορευτική ταξειδιωτική οδηγία από το ελληνικό Υπεξ. Όπως ακριβώς παραμονεύουν και οι γελοίοι άγγλοι και λοιποί λέρες, βγάζοντας διαρκώς απαγορευτικές οδηγίες για την Ελλάδα με το παραμικρό, το ίδιο να κάνει και το Υπεξ τωρα. Όποιος έχει πάει στο Λονδίνο συγκεκριμένα ξέρει ότι διατρέχει σοβαρότατο κίνδυνο απο πολύ νωρίς το βράδυ, ακόμα και από τις 8- 9 τα ξενοδοχεία κλειδώνουν την κεντρική τους είσοδο! Οχι μονο ταξειδιωτικη οδηγια αλλα και να τεθει επισημως στην Διεθνη Ολυμπιακη Επιτροπη το ερωτημα αν μπορουν να τελεστουν το 2012 Ολυμπιακοι αγωνες στο Λονδινο που ηδη φλεγεται , σε μια χωρα που εχει 5 νεκρους σε 2-3 μερες και ολα δειχνουν οτι θα κλιμακωθει η βια λογω των ιδιαιτερα σκληρων μετρων που ερχονται και εκει...
    Ετσι δεν μας εκαναν οι γελοιοι Αγγλοι για 2 γκαζακια τοτε που εσκασαν σε σκουπιδοτενεκε εξω απο το ΑΤ της Καλλιθεας ? Δεν λεγανε να παρθουν οι αγωνες πισω γιατι η Ελλαδα δεν ειναι ασφαλης και κακως μας τους ειχαν αναθεσει ? Το Βερολίνο, η Ρώμη, το Παρίσι, η Χάγη, η Λισαβόνα και η Μαδρίτη έβγαλαν ηδη ταξιδιωτική οδηγία και συνέστησαν στους πολίτες τους που βρίσκονται στη Βρετανία να προσέχουν... εμείς ? ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΕΞ ? ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΛΙΓΗ ΤΣΙΠΑ ΕΚΕΙ ?

  6. ΚΜ avatar
    ΚΜ 10/08/2011 17:17:23

    Οι αριστερίστικοι παροξυσμοί σου προσφέρουν αφάνταστη διασκέδαση. Μόνο προσέξτε μη φάτε κανα γιαούρτι ρε Φαρισαίοι, γιατί θα είναι βία και φασισμός. Με αυτά που γράφετε, δίνετε το μέτρο του τί είναι «νόμιμη» αντίδραση όχι μόνο από εσάς αλλά και εναντίον εσάς, χαβιοαροαριστεροί δικτατορίσκοι.

    Κατά τα άλλα βέβαια, μόλις σου περάσει ο παροξυσμός, θα κοιτάξεις να ξαναπαραστήσεις τον σοβαρό. Πάντως μην ανησυχείς: σε ότι με αφορά, θα μεταχειρτιστώ μόνο νόμιμα (χωρίς εισαγωγικά) μέσα για να βλάψω εσένα και τις επιδιώξεις σου και την καθημερινότητά σου.

  7. Σταύρος avatar
    Σταύρος 10/08/2011 17:46:42

    Αυριανιστή γράφεις:
    "...οι καταστηματάρχες είχαν οργανωθεί σε ομάδες για να προστατεύσουν τα καταστήματά τους, είχαν βρεθεί ακόμα και τοπικές αρχές που τους είχαν αποκαλέσει… χρυσαυγίτες!..."
    "...αρκετοί... ...νομίζουν ότι με μία επαναληπτική καραμπίνα... ...και “καθάρισαν”…"

    Φάσκεις και αντιφάσκεις!
    Κακό πράγμα αυτό!
    Να το κοιτάξει ένας γιατρός, προτού σου αφήση κουσούρι!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Σταύρος 10/08/2011 20:20:10

      Να κοιτάξεις καλύτερα εσύ πώς μπορεί να διαβάζει κανείς πίσω από τις γραμμές...

  8. Σταύρος avatar
    Σταύρος 10/08/2011 17:49:28

    Εσύ θεωρείς ότι είσαι φίλος του Λαού.
    Τον Λαό τον ρώτησες, αν σε θέλει για φίλο του;!
    Μεταξύ μας μεγάλε, με τέτοιους "φίλους", τι να τους κάνεις τους εχθρούς;!!!

  9. καφενόβειος avatar
    καφενόβειος 10/08/2011 21:25:04

    Pakis is the only solution!

  10. ΚΜ avatar
    ΚΜ 11/08/2011 03:40:26

    Χα χα, «η επανάσταση που έρχεται», αυτή που προφήτευσε ο Κάρολος ο Μαρξ. Α ρε «σοβαρέ άνθρωπε»!

    Ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται! Οι μεγάλοι αγωνιστές και «φίλοι του λαού» (εύστοχα... οργουελικό!) κατάντησατε υπερασπιστές φονιάδων και βιαστών στην Ελλάδα και υμνητές πλιατσικολόγων στην Αγγλία! Τα βάζετε όλα στην προκρούστεια κλίνη για να τα βγάλετε... επανάσταση από τον καημό που έχετε!

    Ηττημένα, μίζερα μυαλά! Σας πήραν στο λαιμό τους οι ανθρωποφάγες, δολοφονικές ιδεοληψίες που κάποιοι σας ποτίσανε. Και τώρα άγεσθε και φέρεσθε μόνο και μόνο από το μίσος προς τον λαό, που σταθερά σας φτύνει!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΚΜ 11/08/2011 11:00:49

      Το τελευταίο που έγραψες είναι το καλύτερο: Ο τύπος είναι κανονικά μισάνθρωπος και ανθρωποφάγος (όπως και πάρα πολλοί του χώρου του) από σύμπλεγμα, επειδή βλέπει τα ποσοστά αποδοχής της ιδεολογίας του. Μόνο και μόνο το ότι διάλεξε ως παρωνύμιο το παρατσούκλι (που έδωσε ο ίδιος στον εαυτό του!) ενός άθλιου λιβελλογράφου με δολοφονικά ένστικτα, του Marat (που βρήκε την τύχη που του άξιζε, δικαίως), είναι ενδεικτικό του ποιού του.

  11. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 11/08/2011 11:02:24

    Στο ίδιο επίπεδο σκέψης και ήθους βρισκεσαι με τον Marat (που του έκλεψες τον επίζηλο τίτλο).
    Να προσέχεις όταν βρίσκεσαι στην μπανιέρα...