#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/05/2011 23:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ελεύθερος με εγγύηση 1.000.000$ και "βραχιόλι" ο Στρος Καν



Δεκτό έγινε το δεύτερο αίτημα του Ντομινίκ Στρος - Καν για την αποφυλάκισή του με εγγύηση ύψους 1 εκατ. δολ. Όπως αποφάσισε το αμερικανικό δικαστήριο ενώπιον του οποίου παρουσιάστηκε ο Στρος-Καν, ο πρώην επικεφαλής του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου τίθεται σε κατ' οίκον περιορισμό, θα ελέγχεται ηλεκτρονικά και θα φρουρείται από ένοπλο.

Ο Στρος-Καν θα περάσει μια ακόμη νύχτα στη φυλακή, καθώς το σχετικό έγγραφο θα υπογραφεί την Παρασκευή, ενώ θα παρουσιαστεί εκ νέου ενώπιον του δικαστηρίου της Νέας Υόρκης στις 6 Ιουνίου, προκειμένου να δικαστεί για σεξουαλική επίθεση.

Νωρίτερα, οι εισαγγελείς τάχθηκαν κατά του ορισμού εγγύησης για την αποφυλάκιση του πρώην επικεφαλής του ΔΝΤ ο οποίος έχει προφυλακιστεί κατηγορούμενος για σεξουαλική επίθεση σε καμαριέρα ξενοδοχείου στις ΗΠΑ.

Παρά το ότι ο συνήγορός του χαρακτήρισε άδικη την εισήγηση, οι εισαγγελείς επέμειναν, λέγοντας ότι ο κ. Στρος Καν έφυγε «ασυνήθιστα βιαστικά» από το ξενοδοχείο, και έτσι, «κανένα ποσό εγγύησης δεν θα είναι επαρκές ώστε να διασφαλίσει ότι ο κατηγορούμενος θα εμφανιστεί ξανά στο δικαστήριο». Όπως υποστήριξαν, «έχει πολλούς λόγους να διαφύγει εάν αφεθεί ελεύθερος».

Παράλληλα, το Σώμα των ενόρκων απήγγειλε επίσημα το κατηγορητήριο εναντίον του πρώην επικεφαλής του ΔΝΤ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 19/05/2011 22:49:01

    Ένας "σεβαστός άνθρωπος" που δεν θα επιχειρήσει να διαφύγει??????????
    αχαχαχαχαχαχαχαχαχα

    Και γιατί τον κατέβασαν από το αεροπλάνο ενώ είχε παρατήσει κινητά κι ακίνητα στο ξενοδοχείο????????

  2. drider avatar
    drider 19/05/2011 22:57:56

    Ο mignatiou στο twitter έγραψε! Για όποιον ενδιαφέρεται για την τελική απόφαση και το σκεπτικό του δικαστηρίου...

  3. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 19/05/2011 23:08:08

    μεσα και να βγει 110 ετων, αν ζει...
    τα παπαγαλακια δημοσιογραφοι να κανουν πορεια για να ελευθερωθει.
    μπραβο στην δικαστικη εξουσια της αμερικης.

  4. Orestios avatar
    Orestios 19/05/2011 23:09:35

    Θα φοράει "βραχιολάκι" στο πόδι και θα έχει 24ωρη παρακολούθηση από web κάμερα.
    Δεν μας είπαν αν επιτρέπεται οικιακή βοηθός στο σπίτι

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Orestios 19/05/2011 23:40:59

      Βρε που κατάντησε ο καψερός: Βραχιολάκιας!
      Πάλι καλύτερα όμως από το να μοιράζονταν κελί με κανέναν Αμπντούλ!

      • Orestios avatar
        Orestios @ Strange Attractor 20/05/2011 01:00:29

        Μεσ' την φυλακή είν' ωραία, αν έχει καλή παρέα.
        Τί είναι καλύτερο?
        Η κρεβατομουρμούρα ή ο Αμπντούλ??????

  5. δημης avatar
    δημης 19/05/2011 23:13:05

    ΤΙ ΠΕΣΑΜΕ ΠΑΝΩ ΣΤΟΥΣ...ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ;;;;;
    -ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑΖΟΥΝ;;;;

  6. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 20/05/2011 00:07:35

    Βραχιόλι στον αστράγαλο, φλουρί στον αφαλό, τσαχπίνης κι ο γεράκος..
    Θέμα για σατιρική ταινία.. αν δεν ήταν στη μέση και η κατηγορία για βιασμό θα γέλαγα.

  7. Aris. A avatar
    Aris. A 20/05/2011 00:07:45

    αμα σε πιάσει φαγούρα μπορείς να βγάλεις το βραχιόλι για να ξυστείς;;;

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/05/2011 00:20:26

    αξίζει να διαβάσετε τα σχόλια στο σχετικό τελευταίο άρθρο των nytimes (nyimes τελεία com). Με δεδομένη την φυλάκιση εάν καταδικαστεί, η πίεση να την κοπανίσει θα είναι μεγάλη. Εκτός εάν του δώσει χάρη ο συναγωνιστής με τα μεγάλα αυτιά στον Λευκό Οίκο. Υπάρχει το προηγούμενο του Πολάνσκι. Βίασε δεν ξέρω τι έκανε και τώρα φυγόδικος πουλάει τέχνη.

  9. Orestios avatar
    Orestios 20/05/2011 00:56:07

    Το γκατζετάκι αυτό θα πήγαινε στο πόδι του GAP?

    • nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
      nickname@taleftaiparhoun.gap @ Orestios 20/05/2011 18:52:22

      αυτόν δεν φοβόμαστε μην μας φύγει . Μακάρι να έφευγε και ας μην ξέραμε που πάει!

  10. ο Μήτσος avatar
    ο Μήτσος 20/05/2011 01:13:16

    Στο τρίτο πόδι έπρεπε να το βάλουν το βραχιολάκι!

  11. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 20/05/2011 06:26:12

    ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ..

  12. nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparhoun.gap 20/05/2011 18:50:43

    ..όποιος θέλει πάμε ενα στοιχηματάκι: ότι μέχρι τον Σεπτεμβριο θα ..είναι σε Γαλλικό έδαφος!! Τώρα πως θα γίνει αυτό δεν ξέρω .Μυστικές υπηρεσίες ?
    Φανερές υπηρεσίες? Εγώ τζόγο κάνω!!!!

  13. mojo62 avatar
    mojo62 20/05/2011 20:00:22

    Μια εβδομάδα πριν τη σύλληψη του ειναι επίσημα το πρώτο φαβορί για πρόεδρος της Γαλλίας,μπροστά από τον Σαρκοζί ο οποίος έχει πάρει την κάτω βόλτα.Πριν τρεις μέρες ήταν ύποπτος φυγής-no bail-μόλις παραιτείται από το IMF βγαίνει την επόμενη μέρα.Μεταξύ των αποδεικτικών στοιχείων οι δηλώσεις νεουορκέζας τσατσάς.Τέτοιο στεγνό καθάρισμα ούτε στο hollywood.Μα που ζούμε ρε,που ζούμε πού λεγε κι ο Αυλωνίτης.