#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/03/2013 13:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκπληκτος από το κύμα αντιευρωπαϊσμού δηλώνει ο Γιούνκερ



Για αμηχανία μεγάλων διαστάσεων έκανε λόγο ο πρώην πρόεδρος του Eurogroup και πρωθυπουργός του Λουξεμβούργου, Ζαν-Κλοντ Γιούνκερ, σχετικά με το σχέδιο διάσωσης της Κύπρου, ενώ δήλωσε έκπληκτος από την ένταση των αντιευρωπαϊκών συναισθημάτων.

Σε συνέντευξή του στην General-Anzeige ανέφερε ότι ο απόηχος των προγραμμάτων διάσωσης δείχνει «πόσο εύθραυστο παραμένει το ευρωπαϊκό οικοδόμημα, παρά τις επιτυχίες των τελευταίων δεκαετιών».

«Πάντα υπέθετα ότι κάτω από την επιφάνεια εξακολουθεί να σιγροβράζει, αλλά η σημερινή ένταση των αντιδράσεων με εκπλήσσει» δηλώνει χαρακτηριστικά ο κ. Γιουνκέρ.

Περιέγραψε το σχέδιο διάσωσης της Κύπρου ως «μεγάλων διαστάσεων αμηχανία», ενώ σημείωσε ότι έβλαψε το τραπεζικό σύστημα σε ολόκληρη την Ευρώπη.

http://www.ethnos.gr/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νιόβη avatar
    Νιόβη 27/03/2013 13:23:42

    Αν πραγματικά εκπλήσσεται, με τη δήλωσή του αυτή προσθέτει το όνομά του στη λίστα των ανόητων και ανίκανων. Να δούμε πόσοι ακόμα θα υπονοήσουν για τον εαυτό τους μειωμένη αντιληπτική ικανότητα. Να είναι άραγε ειλικρινείς; Ή να εγγράφουν συνειδητά το όνομά τους στη λίστα των ανόητων προκειμένου να μην το δουν μελλοντικά σε άλλες λίστες (που δεν απαλλάσσουν λόγω βλακείας);

  2. *Mara* avatar
    *Mara* 27/03/2013 13:57:50

    Τώρα το κατάλαβε ο mr "...καλό κουράγιο..."???

    • Φοιτητης avatar
      Φοιτητης @ *Mara* 27/03/2013 17:24:50

      Αυτος που λετε ηταν ο Ολι Ρεν, οχι ο Γιουνκερ.

  3. Nikitas avatar
    Nikitas 27/03/2013 14:06:31

    Τελικά ρε παιδιά, εξήγησαν στους πολίτες της Ευρώπης τι προσπαθούνε να κάνουν;;;
    Θέλουμε Ευρωπαϊκή ολοκλήρωση ή δεν θέλουμε;;; Αυτό νομίζω πως είναι το ερώτημα.
    Αν δεν θέλουμε, τότε τί;; plan c, plan d, e, f, g......;;;
    Αν θέλουμε, είναι καλύτερα να πάρουν κάτι λίγο πχ ένα 5% από όλες τις καταθέσεις όλων των χωρών ανεξαρτήτως ΜΙΑ ΦΟΡΑ και μόνο, ΑΛΛΑ..... μετα τέρμα τα χαράτσια, κοινοί προπολογισμοί, κοινά εξοπλιστικά προγράμματα κλπ κλπ...
    Εκεί νομίζω πως πρέπει να επικεντρωθούνε οι πολιτικοι της Ευρώπης και εμείς ανάλογα να αποφασίσουμε.

  4. Ξερολας Ελλην avatar
    Ξερολας Ελλην 27/03/2013 15:27:56

    γιουνγκερ καλομελετα και ερχεται η σειρα σου αν η κυπρος ζουσε μια φορα απο τον τραπεζικο τομεα το λουξεμβουργο(ακου χωρα λουξεμβουργο)ζει εξ'ολοκληρου απο τον τραπεζικο τομεα 22 φορες του αεπ οι καταθεσεις

  5. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 27/03/2013 17:03:36

    Εγώ εκπλήσσομαι που εκπλέσσεται!

    Τι παραπάνω πρέπει να μας κάνει ΕΕ για να την σιχαθούμε;
    Να μας ρίξει πυρηνικά; Δεν έχει η Γερμανία τέτοια κόλπα.

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Γιώργος Αχαιός 28/03/2013 05:31:31

      Πιο καλη η ...Κο.Με.Κον ??

  6. firiki2010 avatar
    firiki2010 27/03/2013 21:28:33

    Δεν πρέπει να εκπλήσσεται ο κ Γιούνκερ όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά γιατί η ΕΕ δεν έδειξε από το ξέσπασμα της κρίσης να έχει ένα συνεκτικό σχέδιο για την αντιμετώπιση της. Κι αν δεν έχεις ένα σχέδιο πως να βγείς να το εξηγήσεις ;;;; Κι όταν οι προβλέψεις και οι σχεδιασμοί πέφτουν διαρκώς έξω και οδηγείσαι στο να παίρνεις αποφάσεις στην "τούρλα του Σαββάτου" πως να γίνεις πειστικός;;;; Τα αντιευρωπαϊκά αισθήματα θα συνεχίσουν να εντείνονται όσο δεν καταλαβαίνει ο κόσμος- και δεν καταλαβαίνει γιατί κανένας δεν του εξηγεί ,απλώς του επιβάλει- τι, πως και γιατί γίνεται. Και τις πιο σωστές και εμπνευσμένες πολιτικές να ασκείς αν δεν μπορείς να πείσεις... έχεις πρόβλημα.

  7. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 27/03/2013 22:04:25

    Η Ευρώπη;;; Ποιά Ευρώπη;;;