#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/03/2012 15:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκπαιδευμένος από τους Ταλιμπάν ο ένοπλος της Τουλούζης



 Ο ύποπτος για τις δολοφονίες τεσσάρων ανθρώπων σε εβραϊκό σχολείο στην Τουλούζη σταμάτησε να συνομιλεί με τους διαπραγματευτές της αστυνομίας, ενώ νωρίτερα τους είχε πει ότι θα παραδοθεί αργότερα σήμερα, όπως ανακοίνωσε ο υπουργός Εσωτερικών Κλοντ Γκεάν. «Προς το παρόν, δεν μιλάμε άλλο. Οι συνομιλίες έχουν διακοπεί», δήλωσε ο Γκεάν προς δημοσιογράφους.

Ο 24χρονος ύποπτος είχε πει νωρίτερα αρκετές φορές στους αστυνομικούς ότι θα παραδοθεί και την τελευταία φορά είχε πει πως θα το κάνει «το απόγευμα», δήλωσε ο Γκεάν. «Ελπίζω πως αυτό θα συμβεί», πρόσθεσε. Νωρίτερα είχε πει ότι στόχος των αρχών είναι να συλλάβουν τον ύποπτο ζωντανό ώστε να προσαχθεί ενώπιον της δικαιοσύνης.

Επίλεκτες αστυνομικές δυνάμεις της Τουλούζης έχουν περικυκλώσει το διαμέρισμα του άνδρα που φέρεται να έχει δολοφονήσει επτά άτομα τις τελευταίες εβδομάδες.

Δυο αστυνομικοί έχουν τραυματιστεί, και οι διαπραγματεύσεις συνεχίζονται με τον ύποπτο, που φέρεται να έχει σκοτώσει τέσσερις ανθρώπους σε εβραϊκό σχολείο, και τρεις στρατιώτες στη Νότια Γαλλία.

Οι αστυνομικοί εκκένωσαν την περιοχή όπου βρίσκεται ταμπουρωμένος ο ύποπτος, σε προάστιο μερικά χιλιόμετρα μακριά από το σχολείο Ozar Hatorah, στο οποίο και σημειώθηκαν οι τελευταίες δολοφονίες αθώων.

Σύμφωνα με την αστυνομία, το όπλο που χρησιμοποιήθηκε και στις δυο περιπτώσεις είναι το ίδιο.

Όπως αναφέρουν τα γαλλικά ΜΜΕ, ο Αλγερινής καταγωγής 24χρονος Mohamed Merah, που είναι μηχανικός αυτοκινήτων, είναι ο δράστης των δολοφονιών που έχουν συνταράξει τη γαλλική κοινή γνώμη.

Ο  Merah έχει ταξιδέψει στη πακιστανική ημιαυτόνομη περιοχή πολλές φορές στο διάστημα 2007-2011, όπου και εκπαιδεύτηκε από Ταλιμπάν, ενώ έχει περάσει και τα σύνορα με το Αφγανιστάν, για να πολεμήσει εναντίον των εκεί Νατοϊκών δυνάμεων. Παράλληλα, αναφέρεται ότι προσπάθησε να καταταγεί, χωρίς όμως επιτυχία, τόσο στο γαλλικό στρατό, όσο και στη Λεγεώνα των Ξένων.

Η αστυνομία συζητά με τον μεγαλύτερό του αδελφό Abdelkader Merah, που εργάζεται ως θυρωρός στο κτίριο όπου βρίσκεται κρυμμένος ο Mohamed, μαζί με την μητέρα του. Σύμφωνα με πληροφορίες, η γυναίκα έχει πει ότι δεν μπορεί να ελέγξει τον γιο της.

Εν τω μεταξύ, ο υπουργός Εσωτερικών Claude Gueant ανέφερε στους δημοσιογράφους ότι ο Merah ήθελε να εκδικηθεί για λογαριασμό των παιδιών της Παλαιστίνης, και να πλήξει τον γαλλικό στρατό για τις επεμβάσεις του στο εξωτερικό.

Σύμφωνα με δημοσιογράφο του France 24, που είχε επαφή με κάποιον ο οποίος δηλώνει ο δράστης των δολοφονιών, η περσινή απαγόρευση της ισλαμικής μαντίλας στη Γαλλία, ήταν ένα επιπλέον κίνητρο για τις πράξεις του.

Ο ύποπτος είναι οπλισμένος, ενώ δημοσιογραφικές πηγές αναφέρουν ότι βρέθηκαν και αρκετά όπλα σε ένα αυτοκίνητο κοντά στο διαμέρισμα που πολιορκείται.

Ο Nicolas Sarkozy ανακοίνωσε την πρόθεσή του να μεταβεί στη Τουλούζη, προκειμένου να συναντήσει από κοντά τους τραυματίες αστυνομικούς. Μιλώντας στη γαλλική τηλεόραση, δήλωσε ικανοποιημένος για την γενναιότητα αυτών που χειρίζονται την όλη επιχείρηση, τονίζοντας παράλληλα ότι δεν θα πρέπει η τρομοκρατία να διαιρέσει την Γαλλία.

Σημειώνεται ότι τα γεγονότα των τελευταίων ημερών έχουν εντείνει την αντι-ισλαμική ατμόσφαιρα στη χώρα, και έχουν ανεβάσει δημοσκοπικά τα ποσοστά δημοτικότητας του ακροδεξιού Εθνικού Μετώπου.

 

New Statesman

http://www.newstatesman.com/europe/2012/03/french-police-afghanistan

Απόδοση: S.A.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 21/03/2012 18:43:08

    Μα δεν ήταν ακροδεξιός; Τι έκπληξη mon Dieu! Υπάρχουν τέτοιοι κακοί άνθρωποι μεταξύ των "αναξιοπαθούντων" οικονομικών μεταναστών; Και μόλις ματαιώθηκε η "αντιρατσιστική" μάζωξη, συγγνώμη, συναυλία ήθελα να πω, της σπείρας του νταβατζή των ισλαμολάθρο, Πέτρου Κωνσταντίνου, στον Άγιο Παντελεήμονα.
    Και να φανταστείτε ότι αυτό το ζώον είχε και γαλλική υπηκοότητα.
    Περιμένετε να δούμε και σε εμάς τέτοια. Η πραγματικότητα είναι ότι οι αφροασιάτες μουσουλμάνοι και εμείς δεν χωράμε στην ίδια χώρα. Ή αυτοί ή εμείς. Να τελειώνουμε με αυτή την πληγή. Ακάλεστοι ήρθαν, με το καλό ή το άγριο να ξεκουμπιστούν όλοι τους.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ ΒΙΣ 21/03/2012 19:01:54

      Δεν ξέρω τι ισχύει σήμερα, αλλά οι Αλγερινοί θεωρούνταν Γάλλοι πολίτες.
      Αποικίας ένεκα!!
      Τώρα...., για να επιχειρήσει να καταταγεί στη λεγεώνα των ξένων, μάλλον δεν ήταν και ακροαριστερός. Εξ άλλου ο αντισημιτισμός, είναι δομικό στοιχείο των ακροδεξιών ιδεολογιών.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ εναςάσχετος 21/03/2012 19:57:42

        Οι Αλγερινοί δεν είναι γάλλοι υπήκοοι αυτομάτως λόγω αποικίας. Γίνονται γάλλοι υπήκοοι. Υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις, που η Λεπέν, σωστά, κρίνει ανεπαρκείς ως εκ των πραγμάτων.
        Το ότι ο τύπος αυτός ήταν εκπαιδευμένος από την Αλ Κάιντα στο Αφγανιστάν δεν το διάβασες; Το ότι ήταν μουσάτος ισλαμιστής δεν το διάβασες; Τα γκρουπούσκουλά σας δεν τους προστατεύουν αυτούς εδώ πέρα; Μήπως τους προστατεύουν οι ακροδεξιοί και δεν το ήξερα;
        Είναι ή δεν είναι η Δεξιά σήμερα ο κύριος αντίπαλος του ισλαμισμού στην Ευρώπη; Ασχετος όνομα και πράγμα. Αντε τώρα πήγαινε σε καμία "αντιρατσιστική πορεία" να ξελαμπικάρεις....Θα βρεις και άλλους μουσάτους ισλαμιστές εκεί, έχουν ανάγκη από προστάτες, προς το παρόν, μέχρι να σας δείξουν το πραγματικό τους πρόσωπο (αμήν και πότε!).

    • βροντόσαυρος avatar
      βροντόσαυρος @ ΒΙΣ 21/03/2012 20:55:50

      δεν ήταν ακροδεξιός;;
      για σκέψου καλύτερα, υπάρχει καμμία ουσιαστική διαφορά;
      Είναι βλαμμένος, πολέμησε για χάρη της βλακείας του, πιστεύει ότι κάποιοι είναι ανώτεροι και κάποιοι όχι, μισεί τους εβραίους, πιστεύει με τυφλότητα σε κάποιο θεό, κλπ κλπ κλπ
      Αν δεν είναι αυτό ακροδεξιός τότε τί είναι; Συριζαίος;

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ βροντόσαυρος 21/03/2012 21:13:52

        Τότε γιατί εσείς τους υποστηρίζετε; Η Αριστερά δεν είναι ο κύριος πάτρονας των ισλαμιστών στην Ευρώπη και την Ελλάδα; Ο ΑΝΤΑΡΣΥΑ δεν είχε στα ψηφοδέλτιά του ισλαμιστές με γενειάδες; Οι αφίσες ήταν αναρτημένες δημοσία. Σε ποιανων τις τάξεις εντάσσονται οι ισλαμιστές στην Ελλάδα αν όχι στους αριστεριστές; Πού ανθούν αυτά τα σαπρόφυτα αν όχι στις τάξεις σας; Σας ελκύει ο ολοκληρωτισμός, της οποιασδήποτε μορφής. Η ελευθερία είναι ο μεγαλύτερος εχθρός σας, αυτό σας φέρνει κοντά στο Ισλάμ (και ο Χίτλερ το θαύμαζε άλλωστε, όλοι οι ολοκληρωτισμοί συναντιούνται).
        Υποκριτές! Καλύπτετε τον λυσσαλέο αντιχριστιανισμό σας με την υποστήριξη των ισλαμιστών λαθρομεταναστών. Και τώρα που τα φιδάκια δαγκώνουν, τα αποκηρύσσετε; Θα έρθει και η ώρα των αριστεριστών που θα πέσουν νεκροί από τους ισλαμιστές, αλλά τότε δεν πρόκειται να χύσω ούτε ένα δάκρυ. Και κανείς άλλος δεν θα χύσει δάκρυ στην ελληνική κοινωνία πλην των ομοίων σας. Θα απολάβετε άξια ων επράξατε.

        • βροντόσαυρος avatar
          βροντόσαυρος @ ΒΙΣ 22/03/2012 18:26:47

          καταρχάς δεν έχω καμμιά σχέση με τους αριστερούς. Είμαι απλά σκεπτόμενος άνθρωπος.
          Το αν κάποιοι αριστεροί προσπαθώντας να αναδείξουν κάτι και το κατάφεραν με λάθος τρόπο, είναι όντως λάθος το οποίο είναι πολύ δύσκολο να διορθωθεί.Σε αυτό σαφώς και συμφωνώ. Ας πρόσεχαν.
          Ποτέ πάντως δεν είναι αργά να διορθωθούν όλα αυτά, ακόμα και με τρόπους δημοκρατικους και νόμιμους. Αυτό όμως γίνεται από το κράτος και απο τις κυβερνήσεις ΠΑΣΟΚ - ΝΔ, οι οποίες αν λειτουργούσαν συντεταγμένα και εφαρμόζοντας τους νόμους που ήδη υπήρχαν -αλλα προτίμησαν να βουτηχτούν στη διαφθορά και το μάυρο χρήμα της λαθρομετανάστευσης - θα είχαν ήδη λύσει το πρόβλημα.
          Το να ρίχνουν το βάρος και την ευθύνη σε κάποιες εξωκοινοβουλευτικές μειονότητες είναι ανήθικο, και καθόλου αντρίκιο. Σε αυτή τη συμπεριφορά όμως ακριβώς μας έχουν συνηθίσει

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ βροντόσαυρος 21/03/2012 21:39:43

        Πάντως για μένα, κάτι δεν στέκει καλά σ αυτή την ιστορία.
        Πως το έμαθαν τόσο γρήγορα ότι είχε ταξιδέψει στο Πακιστάν και είχε εκπαιδευτεί από τους ταλιμπάν?
        Άρα του είχαν φάκελο από πριν.
        Και γιατί δεν τον είχαν συλλάβει εδώ και καιρό?
        ......................................................................

        • αποκατάσταση avatar
          αποκατάσταση @ εναςάσχετος 21/03/2012 22:43:10

          Γιατί, επειδή έκανε βόλτα στο Πακιστάν;
          Προληπτικές συλλήψεις δεν αρμόζουν. Θέλει αποδείξεις το πράγμα.

        • cvvvv avatar
          cvvvv @ εναςάσχετος 22/03/2012 00:00:16

          Αρχισαν τις συνωμοσιες παλι οι συριζαιοι. Ουρλιαζαν χθες περι ακροδεξιων νεο-ναζι και τωρα που βγηκε οτι ο δολοφονος ειναι ισλαμιστης θεωρουν οτι πρεπει κρυβεται αμερικανικος δακτυλος γιατι δεν μπορει ενας μεταναστης να κανει κατι τετοιο. Τετοιοι γελοιοι ειναι.

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ βροντόσαυρος 21/03/2012 21:49:54

        Βροντόσαυρε,
        Νομίζω ότι οι βροντόσαυροι, έχουν μεγάλη ικανότητα εκτέλεσης διανοητικών διεργασιών.
        Σχετικά!

      • αποκατάσταση avatar
        αποκατάσταση @ βροντόσαυρος 21/03/2012 21:56:47

        και εσείς λοιπόν αυτούς τους βλάκες τους στηρίζετε, ε ρε σανίδα που χρειάζεστε μερικοί..

        • βροντόσαυρος avatar
          βροντόσαυρος @ αποκατάσταση 22/03/2012 18:27:40

          απάντησα πιο πάνω, να μη γράφω τα ίδια

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΒΙΣ 24/03/2012 22:06:37

      Δεν αμφιβάλλω ότι θα τα δούμε κι εμείς αυτά. Θέμα χρόνου είναι. Όπως βλέπαμε και τις λεωφορειοπειρατείες των αλβανών λάθρο πριν από 15 χρόνια.

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 21/03/2012 18:53:16

    Σύμφωνα με το BBC, ο ένοπλος παραδέχτηκε ότι τον εκπαίδευσε η Αλ Κάιντα, και ότι σχεδίαζε κι άλλες δολοφονίες!

  3. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 21/03/2012 19:48:11

    Να πάει η Γιάννα η Κούρτοβικ να τον υπερασπιστεί...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΕΥΑ 21/03/2012 19:59:35

      Μα δεν διάβασες τί είπε ο ασχετο(συριζαίος) πιο πάνω; Ακροδεξιός ήταν! Πώς θα πάει η Κούρτοβικ; Η Κούρτοβικ πηγαίνει μόνο σε ισλαμιστές...
      Και εσύ τι εμπάθεια τώρα με την κοπέλλα...Αφού από τους ισλαμολάθρο βγάζει το παντεσπάνι της, να πεινάσει θες;

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ ΒΙΣ 21/03/2012 20:23:56

        Συγγνώμη, παρεξήγησα...

  4. hagan avatar
    hagan 21/03/2012 21:21:41

    Aφιερωμένο και στους επαγγελματίες ηλίθιους της Χρυσής Αυγής που νύχτα-μέρα βρίζουν το Ισραήλ και τους Εβραίους.Εδώ κοντεύει να αφανίσει την Ευρώπη αυτή η χολέρα που λέγεται Ισλάμ,κι αυτοί...του Σιωνισμού τους τον χαβά.Αλλά καλά λένε,ο βλαξ είναι ανίκητος.

  5. popaia avatar
    popaia 21/03/2012 22:45:37

    Έχεις δίκιο hagan μόνο που άλλο το Ισραήλ άλλο οι Εβραίοι τραπεζίτες και οι διάφοροι Σόρος που κυβερνάνε τον κόσμο. Αυτοί επιδιώκουν την ισλαμοποίηση της γης και κυρίως την αντικατάσταση των ευρωπαϊκών λαών από καθυστερημένα ισλαμικά πλήθη. Δεν ενδιαφέρονται για το κράτος και το λαό του Ισραήλ, μόνο για το συμφέρον τους. Και συμφέρον τους είναι να χρησιμοποιήσουν το Ισλάμ για τους σκοπούς τους. Μόνο από αυτήν την άποψη μπορεί πια κανείς να μιλάει αντιεβραϊκά και στην ουσία αντικαπιταλιστικά αφού όπως λέγεται όλο το χρήμα εβραίοι το έχουν. Κατά τα λοιπά πρέπει να είσαι βλήμα τη σήμερον ημέρα για να θεωρείς κίνδυνο το Ισραήλ όταν υπάρχει η μάστιγα της σκοταδιστικής επιθετικότητας, και μάλιστα με τις ευλογίες ΗΠΑ και ΕΕ.

  6. ΝΣΣ avatar
    ΝΣΣ 22/03/2012 01:51:33

    Ο Σαρκοζυ και καποιοι απο τους συμβουλους του ειχαν βγει τελευταια και μιλουσαν για καταπολεμηση της λαθρομεταναστευσης, και για αναγκαιοτητα να χτιστει φραχτης στον Εβρο. Και τις προηγουμενες μερες πολλες φυλλαδες του εξωτερικου (guardian και αλλες) εβγαζαν διαφορα αρθρα οπου εγραφαν οτι ο δραστης της τουλουζης σιγουρα πρεπει να ειναι λευκος ακροδεξιος γιατι χτυπησε μειονοτητες, ειχε πρασινα ματια κλπ και γενικοτερα μετα εριχναν το φταιξιμο στον Σαρκοζυ οτι δημιουργει μισος επειδη ανεφερε το θεμα των λαθρομεταναστων. Τωρα που αποκαλυφθηκε οτι ηταν ισλαμιστης το ριχνουν οτι φταιει ο κοινωνικος αποκλεισμος και το Ισραηλ... Δεν βγαζει κανεις ακρη με τους γελοιους της αριστερας και της προοδου. Ειναι οι χρησιμοι ηλιθιοι που βοηθουν την ισλαμοποιηση της Δυσης.

  7. Kefalari avatar
    Kefalari 22/03/2012 17:31:53

    Όπως πάντα κρυστάλλινος και διορατικός ο ΒΙΣ.
    Γάλλο-Αλγερινός γεννημένος στην Γαλλία που πήγε στο Γαλλικό σχολειό. Θαυμάστε ενσωμάτωση, θαυμάστε πως νιώθει πατρίδα του την Γαλλία.
    Κυκλοφόρησε και βίντεο όπου τον δείχνει με μια BMW (στα 22!). Για τέτοια φτώχεια και κοινωνικό αποκλεισμό μιλάμε. E βεβαια και εγώ άμα πουλάω πρέζα θα αγοράσω BMW. Σημειωτέον ότι είχε 17 καταδίκες στο ενεργητικό του για "μικρό-εγκληματικότητα" όπως λέει το λεξιλόγιο της πολιτικής ορθότητας.
    Η μεγάλη πλακα όμως είναι ότι δεν τους έκατσε το σενάριο του νεοναζί και τώρα δεν έχουν που να κρυφτούν.
    Aυτά τα κτήνη που φωλιάζουν στην Ευρώπη είναι ωρολογιακή βόμβα που όταν σκάσει η οικονομική κρίση θα είναι παιχνιδάκι. Αυτοί καθαρίζουν εν ψυχρώ παιδάκια και εμείς τα βάζουμε με την αστυνομία άμα τυχών γλιστρήσει και χτυπήσει ένας λαθρο. Ξυπνήστε.

  8. popaia avatar
    popaia 24/03/2012 21:52:38

    Ο κόσμος το' χει τούμπανο ότι η μαζική αυτή ισλαμολαθρομετανάστευση είναι γεωπολιτικό σχέδιο αλλά η Αριστερά το χαβά της. Τέτοια Αριστερά σαν τη δική μας δεν έχει ξαναγίνει. Είναι ομοϊδεάτες ιμπεριαλιστών-καπιταλιστών και βασιλικότεροι του βασιλέως!! Αρρώστια με τους λαθροεποίκους. Είναι βίτσιο άραγε ή συμφέρον; Πάντως διεθνισμός και αντιρατσισμός δεν είναι.
    Παρεμπιπτόντως σήμερα πάλι δολοφονήθηκε μια γρηούλα 84 ετών για 5 ευρώ!...

    • anonymous avatar
      anonymous @ popaia 24/03/2012 22:14:31

      Ανέκαθεν πουλημένη και πέμπτη φάλαγγα. Βγάζει το ψωμί της από αυτή την κατάσταση και πουλάει μέχρι και τη μάνα της για τα φράγκα που της ρίχνουν. Όπως πάντα αδίστακτοι.