#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/12/2011 15:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκλογικές απώλειες για τον Πούτιν




Η χθεσινή εκλογική ατμόσφαιρα στη Μόσχα ήταν μια μίξη απάθειας, πατριωτισμού, και φόβου.

Σε όλη τη διάρκεια της  μέρας, υπήρχε μια σταθερή ροή ψηφοφόρων. Δεν υπήρχε όμως ενθουσιασμός. Κάποιοι μας είπαν ότι προσέρχονται να ψηφίσουν, από καθήκον, άλλοι για να μη τους κλέψουν τη ψήφο!

Στο κέντρο της πρωτεύουσας και κοντά στο Κρεμλίνο, η αστυνομική παρουσία ήταν έντονη και εμφανής. Κανείς δεν ξέρει αν ήταν εκεί για επίδειξη δύναμης, ή απλά για να αποτρέψουν τυχόν διαδηλώσεις.

Μάλιστα, η αστυνομία «συνέλαβε» έναν οπερατέρ μας ,θέλοντας να δει τι έχει καταγράψει στην κάμερα (αργότερα αφέθηκε ελεύθερος).

Σε ολόκληρη την πόλη υπήρχαν εκδηλώσεις από ομάδες νεολαίων φίλα προσκείμενων στον Putin. Ένας νεαρός μας είπε ότι είναι εκεί, έτοιμοι να αντιδράσουν σε τυχόν διαμαρτυρίες και διαδηλώσεις εναντίον του.

Η όλη ψηφοφορία θεωρείται ως μια δοκιμασία για την δημοτικότητα του Putin, που τον ερχόμενο Μάρτιο θα είναι υποψήφιος για την προεδρία.

Τα κόμματα όμως της αντιπολίτευσης διαμαρτύρονται για εκλογικές παρατυπίες.

Το κόμμα του πρωθυπουργού Putin σημείωσε πτώση. Με το 96% των καταγεγραμμένων ψήφων, το κόμμα Ενωμένη Ρωσία δεν μπόρεσε να πιάσει το 50%, ενώ το 2007 είχε φτάσει στο 64%.

Σύμφωνα με την ανεξάρτητη ομάδα επιτήρησης της εκλογικής διαδικασίας Golos, έχουν ήδη υποβληθεί 5.300 παράπονα αναφορικά με εκλογικού τύπου παραβάσεις.

Ο επικεφαλής της εκλογικής επιτροπής Vladimir Churov, υπολόγισε ότι το κόμμα του Putin θα πρέπει να περιμένει μια μικρή πλειοψηφία, με 238 έδρες από τις συνολικά 450. Σύμφωνα με τον ίδιο, το κομμουνιστικό κόμμα θα έρθει δεύτερο, με 19.2% των ψήφων, και 92 έδρες. Το κόμμα Δίκαιη Ρωσία θα πάρει 13.2% (64 έδρες), ενώ το εθνικιστικό LDPR 11.7% και 56 έδρες.

Ο επικεφαλής της κοινοβουλευτικής ομάδας του κομμουνιστικού κόμματος Ivan Melnikov δήλωσε πως το κόμμα του έγινε αποδέκτης χιλιάδων διαμαρτυριών για παραβάσεις της εκλογικής διαδικασίας.

Αν επιβεβαιωθούν οι παραπάνω προβλέψεις, ο Putin θα ταπεινωθεί σημαντικά, τρεις μόλις μήνες πριν τις προεδρικές εκλογές.

Ο ίδιος έχει κατηγορήσει κάποιες «ξένες δυνάμεις», ότι παρεμβαίνουν στις προεκλογικές διαδικασίες, ενώ μέλη της Δούμας αναρωτιούνται με ποιο δικαίωμα έχει επιτραπεί σε μια οργάνωση που χρηματοδοτείται από το εξωτερικό, να επιτηρεί τις ρωσικές εκλογές.

Τέλος, η αστυνομία ανακοίνωσε ότι προχώρησε στη σύλληψη χιλίων και πλέον αντίο κυβερνητικών διαδηλωτών χθες βράδυ.

 

BBC News

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-16024938

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος Π avatar
    Γιώργος Π 05/12/2011 15:36:01

    Σχεδόν 50% πήρε μετά από 12 χρόνια διακυβέρνηση.
    Ποιό κόμμα ή ποιός πρόεδρος μετά από 12ετή θητεία θα έπαιρνε αντίστοιχα ποσοστά;
    Εδώ ο ΓΑΠ και το ΠΑΣΟΚ μετά από 2 χρόνια κινδυνεύουν να πάρουν μονοψήφιο

  2. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 05/12/2011 15:50:11

    Καλησπέρα από Μόσχα.

    Αν μιλήσει κανείς με δεκάδες Ρώσσους, όπως κάνω εγώ τους τελευταίους δύο μήνες, θα διαπιστώσει ότι έχουμε μάλλον διαστρεβλωμένη αντίληψη στη "Δύση" για την πολιτική κατάσταση εδώ...

    Υπάρχει τρομερή απογοήτευση και διάχυτη απάθεια για το αναμενόμενο και δεδομένο αποτέλεσμα...

    • Lampros avatar
      Lampros @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 05/12/2011 15:59:47

      Απογοήτευση απέναντι στον Πουτίν?

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 05/12/2011 16:17:00

      Αλώβητε, μια και είσαι εκεί και έχεις άμεση γνώση και αντίληψη των τεκταινομένων εκεί, γιατί δεν γράφεις ένα άρθρο όπου θα εκθέτεις τα πράγματα όπως τα βλέπεις? Νομίζω ότι θα ήταν χρήσιμο...

      • Lampros avatar
        Lampros @ Τιγράνης 05/12/2011 16:20:44

        +100000

  3. Κωνσταντινόπουλος Γεώργιος avatar
    Κωνσταντινόπουλος Γεώργιος 05/12/2011 17:22:51

    Ο Πούτιν είναι αναμφίβολα ένας πολύ ικανός πολιτικός ηγέτης στην εποχή του αστικού εκσυγχρονισμού της χώρας του. Ανέβασε ψηλά το γόητρο της Ρωσίας, την έκανε πάλι υπερδύναμη. Η χώρα διαθέτει και ένα πολύ σύγχρονο στη σκέψη κομμουνιστικό κόμμα, το οποίο στηρίζει μερικές από τις δυνάμεις που κυβερνούν. Έχει λοιπόν όλα τα εφόδια να πάει μπροστά είτε ως αστική είτε ως σοσιαλιστική δημοκρατία.

    • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
      Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ Κωνσταντινόπουλος Γεώργιος 05/12/2011 21:20:03

      "αστικού εκσυγχρονισμού της χώρας του"
      Έχεις δει κάποιον αστικό εκσυγχρονισμό που δεν βλέπω εγώ πέρα από τα ακριβά εστιατόρια και της Bentley & τα Καγιέν στους δρόμους;

      "Ανέβασε ψηλά το γόητρο της Ρωσίας, την έκανε πάλι υπερδύναμη."
      Ας μην ήταν εκεί που είναι οι τιμές των commodities (ειδικά του πετρελαίου-φυσικού αερίου) και θα σου έλεγα εγώ. Σήμερα αυτό συζητούσα με τους Ρώσσους "we will return in the 90s era" (εάν πέσουν οι τιμές των πρώτων υλών)

  4. k avatar
    k 05/12/2011 18:46:52

    ΠΟΛΥ ΙΚΑΝΟΣ Ο ΠΟΥΤΙΝ. ΤΟ ΚΚΡ ΔΕΥΤΕΡΟ.

  5. Γενίτσαρος Πανεπιστημίου avatar
    Γενίτσαρος Πανεπιστημίου 05/12/2011 19:27:50

    "Υπάρχει τρομερή απογοήτευση και διάχυτη απάθεια για το αναμενόμενο και δεδομένο αποτέλεσμα…"

    Να σας στείλουμε τον ΓΑΠ, να σας ανέβει η ανδρεναλίνη.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Γενίτσαρος Πανεπιστημίου 05/12/2011 20:51:06

      !!!!!!!

    • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
      Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ Γενίτσαρος Πανεπιστημίου 05/12/2011 21:16:40

      όχι ευχαριστώ δεν θα πάρω. Το "σας" πάντως δεν ισχύει. Για δουλειά σε ένα προτζεκτ έχω έρθει στην Μόσχα, δεν είμαι Ρώσσος :)

      • TARAMAS avatar
        TARAMAS @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 05/12/2011 22:04:48

        Το "δεδομένο" αποτέλεσμα με ποια έννοια το λες;