#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/02/2012 23:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκατόμβες νεκρών στην Συρία!



Οι συριακές δυνάμεις ασφαλείας σκότωσαν 200 ανθρώπους, και τραυμάτισαν άλλους τόσους στη διάρκεια επεισοδίων σήμερα στην πόλη Χόμς.

Αν οι εκατόμβες αυτές επιβεβαιωθούν, τότε θα πρόκειται για την πιο θανατηφόρα επίθεση του καθεστώτος, εδώ και 11 μήνες που διαρκούν οι διαδηλώσεις.

Η επίθεση εναντίον των διαδηλωτών ξεκίνησε με εκτόξευση πυραύλων, και όλμων από πλευράς του στρατού, στην συνοικία Khaldiyeh, και επεκτάθηκε αργότερα σε ολόκληρη τη πόλη. Σύμφωνα με μαρτυρίες, οι όλμοι προκάλεσα μέχρι και την κατάρρευση κτιρίων, τα οποία καταπλάκωσαν τους πολίτες.

Οι ελάχιστες πληροφορίες προέρχονται από το συριακό Παρατηρητήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, που εδρεύει στο Λονδίνο, αλλά και από τοπικές επιτροπές ακτιβιστών πολιτών στην Συρία.

Ο επικεφαλής του Παρατηρητηρίου Rami Abdulrahman δήλωσε στο πρακτορείο Reuters ότι έχουν ήδη χάσει τη ζωή τους τουλάχιστον 217 άτομα στη πόλη Χόμς.

Από την πλευρά της, η κυβέρνηση της Συρίας διέψευσε την επίθεση, ενώ η συριακή κρατική τηλεόραση ανέφερε πως οι πληροφορίες είναι ψευδείς, και μέσα στα πλαίσια του εντυπωσιασμού που προκαλούν οι ένοπλες ομάδες με σκοπό να τον εκμεταλλευτούν εναντίον της Συρίας, στο Συμβούλιο Ασφαλείας του ΟΗΕ.

Η Αμερική και οι σύμμαχοί της έχουν αποκλείσει το ενδεχόμενο στρατιωτικής επέμβασης, αλλά ζητούν από τον ΟΗΕ να εγκρίνει το σχέδιο  που πρότεινε ο Αραβικός Σύνδεσμος, και που αφορά στην παραίτηση του Άσαντ, και την παράδοση της εξουσίας στον αντιπρόεδρο του.

Εν τω μεταξύ, με το που μαθεύτηκαν τα τραγικά γεγονότα της Χόμς,  οργανώθηκαν  συλλαλητήρια εναντίον του Άσαντ έξω από τις πρεσβείες της Συρίας στη Βρετανία, στη Γερμανία, και στις ΗΠΑ.

Σύμφωνα με το Reuters, διαδηλωτές εισέβαλλαν στην συριακή πρεσβεία στο Κάιρο, σπάζοντας τα έπιπλα, και βάζοντας φωτιά, διαμαρτυρόμενοι εναντίον της τελευταίας αιματοχυσίας.

S.A.-Global Post

http://www.globalpost.com/dispatch/news/regions/middle-east/120204/syria-homs-massacre-killings-assad

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος1 avatar
    Γιώργος1 04/02/2012 23:42:59

    Θέλω να κάνω μια ερώτηση: Μπορείτε να μου πείτε ποιος είναι ο αριθμός των νεκρών από την αρχή των διαδηλώσεων μέχρι σήμερα; Γιατί με βάση αυτά που λένε οι αντικαθεστωτικοί (sic) ο αριθμός πλησιάζει τους 10.000... Υπάρχει λίστα με τους νεκρούς (από νοσοκομεία κλπ), ή απλώς τα φουσκώνουν λιγάκι;

  2. etsi_kai_allios avatar
    etsi_kai_allios 05/02/2012 00:56:58

    αυτή η πόλη ΔΕΝ υπάρχει στο google maps! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ στη wikipedia... ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ;

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ etsi_kai_allios 05/02/2012 01:41:44

      http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A7%CE%BF%CE%BC%CF%82

  3. Nikos avatar
    Nikos 05/02/2012 17:50:16

    Μυριζει σχεδιασμος για ανατρωπη κυβερνησης, αμερικανικου (CIA) τυπου!!

  4. Nikos avatar
    Nikos 05/02/2012 17:51:41

    Μυριζει ανατροπη κυβερνησης , αμερικανικου τυπου (CIA,NSA) !!

  5. Alpha avatar
    Alpha 05/02/2012 19:22:06

    Για ακομα μια φορα θα φάμε τον παπά, για ακομα μια φορά θα μας δείχνουν μέσο των μίντια αυτό που θέλουν να πιστέψουμε.

  6. Νταβελιώτης avatar
    Νταβελιώτης 06/02/2012 10:44:19

    Ναι καλά, μας έπεισαν.
    Ο Άσσαντ δεν καταλαβαίνει μία από «αντικαθεστωτικούς» τύπου Λιβύης.
    Και εγώ αν ήμουν στην θέση του και μετά από όσα θα είχα δεί να γίνονται στην Λιβύη, στην Αίγυπτο, στο Ιράκ, στο Αφγανιστάν κλπ όχι «αντικαθεστωτικό» ρουθούνι δεν θα άφηνα ζωντανό αλλά ούτε κότα αντικαθεστωτική δεν θα άφηνα να κακαρίζει!

    «Πάλιν Ηρωδιάς μαίνεται, πάλιν ταράττεται !» η Χίλαρυ επειδή δεν της πέρασε στον ΟΗΕ λόγω βέτο των Ρώσων και των Κινέζων.

    Μόνο που η Συρία δεν είναι ούτε Λιβύη, ούτε Αίγυπτος, ούτε Ιράκ.
    Και επειδή οι Κινέζοι και οι Ρώσοι βλέπουν που το πάν το πράγμα τα αμερικανάκια άρχισαν να στηλώνουν τα ποδάρια και να κλωτσάνε σαν αγριεμένα μουλάρια.
    Και δεν θα ξεκινήσουν στρατιωτικές επιχειρήσεις κατά της Συρίας όχι επειδή δεν το θέλουν αλλά επειδή μάλλον δεν τους βγαίνει το κόστος σε σχέση με τα οφέλη.
    Άσε που οι Ρώσοι αφενός μεν έχουν φορτώσει την Συρία τελευταία με ένα κάρο «καλούδια» που θα έκαναν πολύ δύσκολη την ζωή στους επίδοξους «εκδημοκρατιστέςς» της Συρίας αφετέρου δε νομίζω πως αν συμβεί οτιδήποτε θα εμπλακούν οι ίδιοι άμεσα στις επιχειρήσεις με τις ανυπολόγιστες συνέπειες που θα έχει κάτι τέτοιο για όλον τον πλανήτη.

    Τραγωδία λοιπόν για τις ΗΠΑ στον ΟΗΕ
    και όχι «παρωδία» όπως χαρακτήρισε το βέτο η Ηρωδιάς.

  7. Theoprovlitos avatar
    Theoprovlitos 06/02/2012 10:56:01

    Παρατηρητήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων;

    Χα, χα, χα,χα.. Τα ξερουμε τα καλοπαιδα αυτα. Ειναι εκεινοι που ζητωκραυγαζαν για την διαλυση της Γιουγκοσλαυιας και για τους ΝΑΤΟϊκους βομβαρσισμούς. Σεσημεσμένο το παρεάκι...

    Αλλα προσχετε τι γραφετε εδω μεσα. Θα σας μαλωσουν από την Ισραηλινη Πρεσβεια.

    Στην Ελευθεροτυπία που αλληλοκαρφωνονται οι δημοσιογραφοι για το ποιοί ειναι οι πρακτορες, εμφανιζονται στο facebook περσονες-φαντασματα στο σχετικό group και κατηγορούν όποιον αντεδρασε στη διαλυση και την ακυβερνησια της Λιβυης από την συγκεκριμενη γιαφκα ως "Κανταφικούς".