#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/03/2011 22:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εγκλήματα αμερικανών στρατιωτών στο Αφγανιστάν



Έξι χρόνια μετά το σκάνδαλο βασανισμών Ιρακινών κρατουμένων στις φυλακές του Αμπού Γκράιμπ, Αμερικανοί στρατιώτες καλούνται και πάλι να λογοδοτήσουν για εγκλήματα. Αυτή τη φορά πρόκειται για εγκλήματα που διαπράχθηκαν στο Αφγανιστάν.

Δημοσίευμα του περιοδικού Spiegel (Σπίγκελ τεύχ. 12/21.3.11) δημοσιεύει τρεις φωτογραφίες, στις δύο από αυτές εικονίζονται Αμερικανοί στρατιώτες πάνω από δολοφονημένο άμαχο. Σύμφωνα με το περιοδικό, είναι μέρος του υλικού 4.000 φωτογραφιών και βίντεο που συγκέντρωσαν οι συντάκτες του άρθρου στη διάρκεια πεντάμηνης έρευνας για τη δράση μιας "ομάδας θανάτου" Αμερικανών στρατιωτών. Αποτελούν και μέρος της δικογραφίας που έχει στο μεταξύ σχηματιστεί.



Στο στρατοδικείο έχουν οδηγηθεί ήδη δύο από τους στρατιώτες που παραδέχτηκαν τη συμμετοχή τους στις δολοφονίες. Η δίκη του επικεφαλής της ομάδας Κάλβιν Γκιμπς δεν έχει αρχίσει ακόμη. Κατηγορούνται για τρεις δολοφονίες Αφγανών αμάχων που έχουν ήδη παραδεχτεί οι δύο κατηγορούμενοι. Άγνωστος παραμένει ο συνολικός αριθμός των δολοφονηθέντων. Η "ομάδα θανάτου" υπό τον Γκίμπς δολοφονούσε χωρίς λόγο Αφγανούς αμάχους, φωτογραφίζονταν πάνω από τα πτώματα, κρατούσαν μέλη του σώματος των δολοφονημένων για τρόπαια. Κοινός παρονομαστής των δολοφονιών ήταν ότι οι Αμερικανοί στρατιώτες σκηνοθετούσαν τη δολοφονία έτσι ώστε να δίνεται ή εντύπωση ότι δέχτηκαν επίθεση από το θύμα.



 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κάποιος avatar
    Κάποιος 21/03/2011 22:07:22

    Enduring Freedom!(με το στανιό)

    • Orestios avatar
      Orestios @ Κάποιος 21/03/2011 22:28:33

      Απλώνει η Δημοκρατία

  2. A.M. avatar
    A.M. 21/03/2011 22:21:00

    Άντε και στον εκδημοκρατισμό της Λιβύης τώρα!

    Να προστατέψουν τα ανθρώπινα δικαιώματα των Λίβυων απ τον Καντάφι για να τους σφάζουν αυτοί μετά να το χαίρονται κιόλας τα «παλληκάρια».

    Αναρωτιέμαι ...όλοι όσοι είναι υπέρμαχοι επεμβάσεων των αμερικάνων και των «πρόθυμων» εντός τρίτων κυρίαρχων κρατών.. διαβάζουν νούμερα νεκρών, βασανισθέντων και τραυματιών απ τους «απελευθερωτές» και τους «εκδημοκρατιστές» των λαών;;;;

    Λίβυοι,
    δεν ξέρω πως περνάτε με τον Καντάφι αν και εδώ λαθροΛίβυους δεν βλέπω.
    Ξέρω όμως ΣΊΓΟΥΡΑ τι θα πάθετε αν πατήσουν τα βρωμοπόδαρά τους στην Λιβύη τα αμερικανάκια, οι επανομαζόμενοι «απελευθερωτές» των λαών.
    Ότι βλέπετε στα διάφορα βίντεος και φωτογραφίες να παθαίνουν οι άμαχοι πολίτες στο Ιράκ, στο Αφγανιστάν και αλλαχού όπου οι κάουμπόυδες λέρωσαν τον τόπο με τα άρβυλά τους.

  3. anonymous avatar
    anonymous 21/03/2011 23:46:37

    Χα-χα-χα οι Γερμανοί έδωσαν τους Αμερικάνους

  4. δημης avatar
    δημης 22/03/2011 00:39:10

    ΟΛΑ ΩΡΑΙΑ .......ΤΟ TIMING ΤΟΥ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ ΟΜΩΣ;;;;;;;

  5. Νίκος avatar
    Νίκος 22/03/2011 07:51:21

    Κόρακας κοράκου....;

  6. Misha avatar
    Misha 22/03/2011 12:50:27

    Πού ειναι οι «ανθρωπιστές», τύπου Moriarty , να κραυγάσουν για τα εγκλήματα του Καντάφι;;

    Άλλες πηγές λένε πως οι συγκεκριμένοι ένστολοι δολοφόνοι αντήλλασσαν φωτογραφίες νεκρών αφγανών με πρόσβαση σε πορνογραφικές ιστοσελίδες .

    «Ανήκομεν είς την Δύσιν», του Μπους, του Φράνκο και της Ελισσάβετ...
    Μακριά από εμάς κακοποιοί σαν τον Σαντάμ, τον Καντάφι, τον Αραφάτ...

  7. Κάποιος avatar
    Κάποιος 22/03/2011 12:53:52

    Μέλη της Αλ Κάιντα και μπολσεβίκοι μεταμφιεσμένοι σε αμερικανάκια είναι.

  8. βραγχιόσαυρος avatar
    βραγχιόσαυρος 22/03/2011 13:27:46

    ό,τι πρόβλημα να έχετε με τα αμερικανάκια, μάλλον ξεχνάτε ότι τα παιδιά σας είναι ήδη έτσι... αμερικανάκια με τα όλα τους. Ας είναι καλα οι τελευταίες κυβερνήσεις από το 1920 και μετά

    • A.M. avatar
      A.M. @ βραγχιόσαυρος 22/03/2011 15:59:57

      Τα παιδιά μας - το παιδί μου για να κυριολεκτώ - μπορεί να ντύνεται και να μιλάει σαν αμερικανάκι ή να ακούει .. αμερικάνικα, αμερικανάκι όμως ΔΈΝ είναι!
      Κατά την εμφάνιση και εν μέρει συμπεριφορά ναί, κατά την ψυχή και την καρδιά ΌΧΙ!
      Τα παιδιά μας δεν είναι αμερικανάκια!

      • ΜαρίαΚ avatar
        ΜαρίαΚ @ A.M. 02/08/2013 17:55:55

        "Τα παιδιά μας δεν είναι αμερικανάκια!" Ας μην ξεχνάμε ότι η εθνικότητα είναι ένα χαρτί. Τα παιδιά σας είναι "ελληνάκια" επειδή έτσι έτυχε να είναι. Δε διαφέρουν ούτε από τα "αλβανάκια" ούτε από τα "αμερικανάκια".