#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/02/2011 16:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δύο ιρανικά πολεμικά πλοία στην Μεσόγειο -Το Ισραήλ προειδοποιεί


"Δύο ιρανικά πολεμικά πλοία θα περάσουν από τη Διώρυγα του Σουέζ", δήλωσε ιρανός αξιωματούχος, ο οποίος δεν κατονομάζεται, τον οποίο επικαλείται το αγγλόφωνο ιρανικό κρατικό τηλεοπτικό δίκτυο Press TV.

Η ιρανική κρατική τηλεόραση υπογράμμισε επίσης ότι η Αίγυπτος δεν βλέπει να υπάρχει "τίποτε το κακό" στη διέλευση αυτή των ιρανικών πολεμικών πλοίων από τη Διώρυγα του Σουέζ.

Χθες, ο υπουργός Εξωτερικών του Ισραήλ είχε δηλώσει: «Απόψε, δύο πολεμικά πλοία του Ιράν πρόκειται να διέλθουν από τη Διώρυγα του Σουέζ προς τη Μεσόγειο Θάλασσα και να φθάσουν στη Συρία, κάτι ότι δεν έχει συμβεί εδώ και πολλά χρόνια», δήλωσε ο Λίμπερμαν σε ομιλία του στην Ιερουσαλήμ, η οποία διανεμήθηκε από το γραφείο του.

«Προς λύπη μου, η διεθνής κοινότητα δεν δείχνει ετοιμότητα για την αντιμετώπιση των επαναλαμβανόμενων ιρανικών προκλήσεων. Η διεθνής κοινότητα πρέπει να κατανοήσει ότι το Ισραήλ δεν μπορεί για πάντα να αγνοεί αυτές τις προκλήσεις», τόνισε ο Ισραηλινός υπουργός Εξωτερικών.

Εν τω μεταξύ, ένα βίντεο, που μεταδόθηκε κατά τη διάρκεια της βραδιάς αποχαιρετισμού του απερχόμενου Αρχηγού του ισραηλινού γενικού Επιτελείου των ενόπλων δυνάμεων, αφήνει να εννοηθεί ότι το Ισραήλ επιτέθηκε στα πυρηνικά προγράμματα του Ιράν και της Συρίας, γράφει η εφημερίδα Haaretz.

Το βίντεο παρουσιάζει μια σύνοψη των υπηρεσιών του στρατηγού Γκάμπι Ασκενάζι, ο οποίος πρόσφατα αποχώρησε από το αξίωμα του Αρχηγού του Γενικού Επιτελείου (2007-2011). Αναφέρεται στο βομβαρδισμό ενός μυστικού πυρηνικού αντιδραστήρα στη Συρία, το 2007, και στις ζημιές που προκλήθηκαν στο ιρανικό πυρηνικό πρόγραμμα από τον ιό των ηλεκτρονικών υπολογιστών Stuxnet. Η ευθύνη για την καταστροφή του ύποπτου συριακού πυρηνικού αντιδραστήρα στο Αλ Kibar το Σεπτέμβριο του 2007 και η ανάπτυξη του ιού των υπολογιστών Stuxnet, που είχε ως στόχο να σαμποτάρει το ιρανικό πυρηνικό πρόγραμμα, δεν είχε ποτέ αναληφθεί από το Ισραήλ. Όταν ρωτήθηκε, ο εκπρόσωπος του στρατού αρνήθηκε να σχολιάσει.

Αν και οι δύο πράξεις παρουσιάζονται σε αυτό το βίντεο, κανένα επίσημο σχόλιο δεν συνοδεύει τις εικόνες, διευκρινίζει η Haaretz, σε άρθρο της που δημοσιεύθηκε μόνο στην έκδοσή της στα εβραϊκά. Η Haaretz κυκλοφορεί επίσης μια έκδοση στα αγγλικά.

Από το ΣΚΑΙ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/02/2011 00:29:44

    Aν δεν παρουν τη δουλεια με το αεριο και τα πετρελαια της Κυπρου και Ελλαδας οι Αμερικανοι.. θα το κανουν το Μεσογειο.. Μεσογείων.. ευθεια.. με τουνελ.

    Εμεις φταιμε που εχουμε στον παγο τον Πουτιν με τις μακακιες του ΓΑΠ... αλλα θα κατεβει ο αρχοντας...

    ΠΠ

    • sawas avatar
      sawas @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/02/2011 01:07:03

      :-)

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/02/2011 11:52:05

      Τον Πούτιν δεν τον έστειλε στον πάγκο ο ΓΑΠ, αλλά ο Κουρασμενότερος. 100 χλμ αγωγού ήταν να κατασκευαστούν σε ελληνικό έδαφος, αν η κυβέρνηση τής ΝΔ είχε την πολιτική θέληση, οι ρώσσικες εταιρείες θα είχαν κατασκευάσει τον αγωγό μέσα στο 2004.

      • anonymous avatar
        anonymous @ Στέργιος 17/02/2011 18:18:40

        Και τι θα τα κάναμε τα 100 χλμ; Θα φυσάγαμε από τη μια και θα μαζεύαμε τον αέρα από την άλλη; Ή πήγαινε μέχρι μπουργκάς ή δεν πήγαινε.

  2. Orestios avatar
    Orestios 17/02/2011 00:38:50

    +1000

  3. βασιλης avatar
    βασιλης 17/02/2011 01:08:16

    webster tarpley
    μακραν ο καλυτερος αναλυτης για το τι θα συμβει και τα καινουργια παιχνιδια των αμερικανων

  4. neotera avatar
    neotera 17/02/2011 02:39:50

    Αντε γρήγορα να ξεκινήσουν εχθροπραξίες μουσουλμάνοι με σταυροφορους μπας και γλυτώσουμε εμείς με κάποιο τρόπο ανατρέποντας το κατοχικό καθεστώς.

  5. sawas avatar
    sawas 17/02/2011 03:44:21

    Μάλλον για εσωτερική κατανάλωση το κάνουν , για να κατευναστούν τα πλήθη...

  6. butcher avatar
    butcher 17/02/2011 09:30:48

    δύο πολεμικά πλοία του Ιράν πρόκειται να διέλθουν από τη Διώρυγα του Σουέζ προς τη Μεσόγειο Θάλασσα και να φθάσουν στη Συρία,
    ==
    Ε! και που ειναι η παρανομια ? Που ειναι η προκληση?
    Αδελφο αχμαντινετζιν καλει αδελφο ασσαντ.
    .εστηκε η φοραδα σταλωνι.

    Αν δεν παραβιασει "χωρικα υδατα " του Ισραηλ και πλευσουν σε διεθνη υδατα ,που ειναι το προβλημα??

    Εκτος αν γινει οπως εγινε μετο τουρκικο "πλοιο ανθρωπιστικης βοηθειας" που παραβιασε τα χωρικα υδατα του Ισραηλ με τα γνωστα αποτελεσματα.
    Δηλαδη πιο απλα να κανουν μαγκιες οι αραπαδες.Να παραβιασουν τα χωρικα υδατα.
    Τοτε ειμαι σιγουρος το Ισραηλ θα τα βουλιαξει και τα δυο.
    Και καλα θα κανει.

  7. Blut und Tränen avatar
    Blut und Tränen 17/02/2011 12:44:16

    Δυό σαπιοκάραβα στέλνουν οι μουλάδες που είναι πλωτές σαβούρες. Καθαρό καραγκιοζιλίκι για εσωτερική κατανάλωση ότι τάχα έχουν στρατιωτική παρουσία και αδελφικούς δεσμούς. Οι Εβραίοι ξέρουν ότι είναι μούφα, αλλά δεν έχασαν την ευκαιρία να δημιουργήσουν εντυπώσεις. Ξύνονται πάνω στην γκλίτσα του τσοπάνη οι μουλάδες, αλλά αν τους έρθει ο ουρανός σφοντύλι θα φωνάζουν τον Αλλάχ να τους σώσει....

  8. factorx avatar
    factorx 17/02/2011 13:40:12

    Κανένα ιρανικό πολεμικό πλοίο δεν εισήλθε στη Διώρυγα του Σουέζ στη διάρκεια της νύχτας ή το πρωί μαζί με τα πλοία που εισέρχονται στη διώρυγα καθημερινά, ανακοίνωσε αρμόδιος αξιωματούχος.

    Ο υπουργός Εξωτερικών του Ισραήλ Αβίγκντορ Λίμπερμαν είχε ανακοινώσει πως δύο ιρανικά πολεμικά πλοία σχεδιάζουν να διασχίσουν τη διώρυγα με προορισμό την Συρία, χαρακτηρίζοντας την κίνηση αυτή ως «πρόκληση».

    Σύμφωνα με την επίσημη ιστοσελίδα της Διώρυγας του Σουέζ, τα πλοία εισέρχονται καθημερινά στις έξι το πρωί στο κανάλι από την Ερυθρά Θάλασσα με κατεύθυνση βόρεια και τα πλοία που εισέρχονται από τη Μεσόγειο με κατεύθυνση νότια, άλλες ώρες.

    «Κανένα ιρανικό πολεμικό πλοίο δεν πέρασε την Διώρυγα του Σουέζ σήμερα. Και δεν υπάρχει κανένα στη λίστα αναμονής για αύριο Παρασκευή», τόνισε ο Αχμεντ Ελ Μανάχλι, μέλος του συμβουλίου που διαχειρίζεται την κίνηση των πλοίων στη διώρυγα.

    Ο ίδιος διευκρίνισε πως για να διασχίσει ένα πολεμικό πλοίο την διώρυγα απαιτούνται άδειες από τα υπουργεία ʼμυνας και Εξωτερικών της Αιγύπτου.

    ʼλλη επίσημη πηγή του καναλιού δήλωσε πως 26 πλοία, ανάμεσά του και ένα γαλλικό πολεμικό πλοίο, πέρασαν το πρωί με κατεύθυνση βόρεια και πως μεταξύ αυτών δεν υπήρξε κανένα ιρανικό πλοίο.

    ʼλλος αξιωματούχος, που επικαλείται αλλά δεν κατονομάζει το πρακτορείο Reuters, αναφέρει ότι τα σχέδια δύο ιρανικών πλοίων να περάσουν τη διώρυγα ακυρώθηκαν. Η Αρχή της Διώρυγας του Σουέζ «πληροφορήθηκε σήμερα για την ακύρωση της προγραμματισμένης διέλευσης δύο ιρανικών πολεμικών πλοίων και δεν έχει δοθεί νέα ημερομηνία για την διέλευση από το Σουέζ», δήλωσε.

    Η ισραηλινή εφημερίδα Yedioth Ahronoth περιγράφει τα δύο ιρανικά πολεμικά πλοία ως μια φρεγάτα ΜΚ5 και ένα σκάφος ανεφοδιασμού που δεν αποτελούν σημαντικό κίνδυνο για το εβραϊκό κράτος.

    Πηγές: Reuters, ΑΠΕ-ΜΠΕ

  9. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 17/02/2011 14:39:10

    Τα πλοία δεν θα βγούν ποτ;έ στην Μεσόγειο. Κανείς δεν ξέρει αν τα γύρισαν πίσω οι Αιγύπτιοι, ή το ξανασκέφτηκαν οι μουλάδες του Ιράν. Πάντως ούτως ή άλλως ήταν παλιοσίδερα, μια φρεγάτα που αγοράστηκε από τη Αγγλία κατασκευής του '60 και ένα βοηθητικό. Οι Ισραηλινοί είπαν ότι πιθανόν να μετέφεραν όπλα για την Χεζμπολλάχ και αυτό θα δικαιολογούσε προληπτική ενέργεια. Η δύναμη πυρός του Ισραήλ στη περιοχή είναι τέτοια, που τα πλοία μπορεί να κατέληγαν σε λιμάνι του Ισραήλ για παλιοσίδερα, ή να τα εξαφάνιζαν UFO.

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ Professor Moriarty 17/02/2011 17:30:28

      Ο Ισραηλινός τύπος γράφει ότι τα μπλόκαραν οι Αιγύπτιοι.

  10. S.T. avatar
    S.T. 17/02/2011 15:25:13

    Έτσι, για να μαθαίνουμε τι σημαίνει εξωτερική πολιτική και εθνική άμυνα.
    Όχι σαν εμάς που αφήνουμε τους Τούρκους να κάνουν ελεύθερα κρουαζιέρες στο Αιγαίο.

    Το ανέκδοτο της ημέρας:
    Παλαιστινιακή εταιρεία θα πουλάει ρεύμα στο Ισραήλ!
    Για να δείτε πόσο παράλογο είναι αυτό που παν να μας κάνουν με τις τουρκικές "ΔΕΗ" στα ελληνικά νησιά

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/02/2011 16:41:17

    Αυτα τα 2 Ιρανικα σκαφη, απο που ξεκινησαν?? οι δορυφοροι κλπ.. δεν ειδαν τπτ? τα αφησαν να κανουν βολτες κατω απ το Σουεζ? ποιοι?? οι Αμερικανοι? χαχαχα
    Οι Ισραηλινοι δορυφοροι δεν τα ειδαν απ οταν αναψαν τις ντιζελ?? δεν κοκκινησαν τα οργανα στην προθερμανση?? θελουν να μας δουλεψουν...
    102 το πετρελαιο..!

    Εχει και Ρωσσικα σκαφη στη Μεσογειο?? ρωταω...

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/02/2011 20:28:59

      Ωραια συναντηση θα γινει !!!!....

      ΠΠ

  12. BTS avatar
    BTS 18/02/2011 19:40:08

    Επέτρεψε σήμερα η Αίγυπτος την διέλευση των πλοίων.