Δύο εκατομμύρια μετανάστες στην Ελλάδα
06/09/2014 07:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δύο εκατομμύρια μετανάστες στην Ελλάδα

Η πλειονότητα ήρθε στη χώρα μας μετά το 1990

Περισσότεροι από 2.000.000 είναι οι μετανάστες στην Ελλάδα, η πλειονότητα των οποίων ήρθε στη χώρα μετά το 1990 και αποτελούν το 19% του πληθυσμού. Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της απογραφής Πληθυσμού-Κατοικιών του 2011, ο μόνιμος πληθυσμός της χώρας ηλικίας ενός έτους και άνω ανήλθε σε 10.712.409 άτομα εκ των οποίων 5.249.971 άντρες και 5.462.438 γυναίκες.

Από τα αναλυτικά στοιχεία της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής προκύπτει πως 2.037.196, δηλαδή ποσοστό 18,8%, των μόνιμων κατοίκων δήλωσαν ότι εγκαταστάθηκαν στην Ελλάδα προερχόμενοι από χώρα εξωτερικού, όπου διέμειναν για τουλάχιστον ένα έτος, από τους οποίους ποσοστό 68,8% ήρθαν στην Ελλάδα τα έτη 1990 και μετά.

Επίσης από τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ προκύπτει ακόμη πως στην πλειονότητά τους τα άτομα που έως το 1996 έρχονταν στην Ελλάδα για εγκατάσταση ήταν ομογενείς, αλλά κατόπιν οι περισσότεροι επίσημοι μετανάστες είναι άτομα με ξένη υπηκοότητα. Ειδικότερα, κατά το τελευταίο έτος πριν από την απογραφή, το 2010, εγκαταστάθηκαν επισήμως στη χώρα (και απογράφηκαν) 79.554 άτομα, από τα οποία οι 43.341 ήταν άντρες και οι 36.213 γυναίκες.

Κατανομή

Με βάση την κατανομή, από την Ευρωπαϊκή Ενωση ήρθαν 42.992 άτομα, από τη λοιπή Ευρώπη 13.780 άτομα, από την Ασία 12.017 άτομα, από την Αφρική 4.159 άτομα, από τη Βόρεια Αμερική 4.026 άτομα και από την Ωκεανία 1.315 άτομα. Από αυτούς, οι 55.742 εγκαταστάθηκαν σε αστικές περιοχές της χώρας και οι 23.812 σε αγροτικές. Από το σύνολο αυτών που εγκαταστάθηκαν στη χώρα το 2010, οι 33.751 (ποσοστό 42,4% του συνόλου) είχαν ελληνική υπηκοότητα και οι περισσότεροι ήταν ομογενείς από τη Γερμανία (10.929 άτομα ή 32,4%), τη Βρετανία (4.869 ή 14,4%) και τις ΗΠΑ (3.086 ή 9,1%).

Με ξένη υπηκοότητα ήρθαν 45.803 άτομα

http://www.naftemporiki.gr/story/852674/duo-ekat-metanastes-stin-ellada

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μικρασιάτης.. avatar
    Μικρασιάτης.. 06/09/2014 09:59:12

    2.000.000 είναι μονο οι επίσημα καταμετρημένοι... Μονο τις τελευταιες μερες, εχουν περασει απ' τη Τουρκια στα νησια, πανω από 2.000 ατομα. Και η κατασταση αυτή, απ' οτι φαινεται θα συνεχιστεί ετσι και χειροτερα...
    Λενε ότι αν ερθει ο ΣΥΡΙΖΑ, θα γεμισουμε ....''παρατυπους'' μετανάστες. Μηπως τωρα γινεται κατι διαφορετικο ?? Αυτό δεν γινεται εδώ και χρονια ??
    Μηπως είναι στάχτη στα ματια μας, οι περιπου 15 χιλιαδες επαναπροωθήσεις το χρονο, μπροστα στους πολλαπλάσιους που ερχονται κάθε χρονο ??
    Μηπως ολα είναι πλεον υπερ στο να παιρνουν πανεύκολα αδειες παραμονης (αρχικα) και μετα να μενουν εδώ μόνιμα-.....''νόμιμα'' ??
    Μηπως δουλευόμαστε μεταξυ μας, και μια μερα θα ξυπνήσουμε και θα ειμαστε μειονότητα μεσα στην ιδια μας τη χωρα ?? Μηπως ακομα και τους ....Δεξιους πολιτικους μας, δεν τους νοιαζει πια αν συμβει κατι τετοιο ??????? Τι θα γινει, το Τζαμί θα φτιαχτει ? Αντε γιατι εχουμε και αγωνια. Προτείνω να φτιαχτουν αλλα 40 στην Αττικη, 10 στη Θεσσαλονίκη και από 1 εως 3 σε κάθε πρωτεύουσα νομου. Μην μεινουμε αδικημένοι κι εμεις στην Ελληνικη επαρχια, από τετοια ...επενδυτικά σχεδια. Κριμα θα είναι.... Τελικα σε όλα τα επιπεδα, εχει πατο το βαρελι ??

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ Μικρασιάτης.. 06/09/2014 10:55:49

      Και με τέτοιο μέγεθος εισβολής,αναρωτιούνται ακόμα γιατί ανεβαίνουν οι Νεάντερταλ...

      • Μικρασιάτης.. avatar
        Μικρασιάτης.. @ Lichnee 06/09/2014 14:05:10

        @L : Και που 'σαι ακομα.... (και ως προς την ανοδο αυτων που λες, και ως προς την εισβολή των ....παράτυπων μεταναστών ) ....χερι-χερι θα ανεβαινουν τα % και των δύο. Εκτος αν ο Ελληνικος λαος αντιδρασει ξεκάθαρα- ΜΑΖΙΚΑ- και (εννοείται) στα πλασια της Δημοκρατιας μας. Αλλα δεν το βλεπω....

    • helios avatar
      helios @ Μικρασιάτης.. 06/09/2014 15:19:41

      η ελλάδα παρουσιάζει από τα υψηλότερα ποσοστά εισροής μεταναστών μεταξύ των μελών-κρατών της Ε.Ε.,και από ότι καταλαβαίνω τα ποσοστά του άρθρου αφορούν τους λεγόμενους ''νόμιμους'',φανταστείτε λοιπόν τι γίνεται
      φοβαμαι οτι η χωρα θα ειναι τελειωμενη και η κατασταση μη αναστρεψιμη,καθημερινα μεταναστευουν προς το εξωτερικο 100 ελληνες με αυξητικες τασεις,διαβασα και αν αληθευει ειναι τρομερο οτι στο πρωτο πενταμηνο του '14 έφυγαν στο εξωτερικό 50000 νεοι ελληνες, ενω την ιδια ωρα η λαθροεισβολη συνεχιζει κανονικοτατα με 100-200(καποιες φορες και παραπανω) ατομα να μπουκαρουν καθημερινα(ποιος ξερει και ποσοι δεν πιανονται) και με τον νεο μεταναστευτικο κωδικα που ψηφιστηκε στη βουλη πριν λιγους μηνες απο Ν.Δ.,ΠΑΣΟΚ και ΣΥΡΙΖΑ μπαινει και οριστικα η ταφοπλακα για τος εθνος-κρατος μας,παραλληλα οπως ειπαμε εχεις 3 εκ. συνταξιουχους απο τους οποιους το 1 εκ. κατω των 65 ετων και περιπου1 εκ. δημοσιους υπαλληλους οταν η Ελλαδα θα επρεπε να εχει ολους μαζι το πολυ 300000 δ.υ. GAME OVER

      • kosvag avatar
        kosvag @ helios 06/09/2014 18:19:08

        @ helios: είσαι πολύ αισιόδοξος: 1. η μετανάστευση δεν μπορεί να σταματήσει (σχεδόν) με τίποτα, 2. εγώ ως βορειοελλαδίτης λέω Βουλγαρία+Ρουμανία από 2011+ μπορούν να μεταναστεύουν εντός ΕΕ θα έρθουν αν και όταν? έρθει το ανάπτυξη, μαζί με ΦΥΡΟΜ+Αλβανία που θα μπουν εντωμεταξύ ΕΕ, 3. μεταναστεύουν πολλοί Έλληνες αλλά παραμένουν ''στα χαρτιά'' μόνιμοι κάτοικοι εσωτερικού, 4. για ΔΥ θα έπρεπε 300.000 αν πχ τα παιδιά μας μαθαίναν αγγλικά κ μαθηματικά στα σχολεία κ όχι στα φροντιστήρια 150.000 κ περισεύουν λέω εγώ, 5. Νομίζω οτι πρέπει να ανοίξουν μπίζνες για 2 Ελλάδες κ να χρησιμοποιήσουμε τους μετανάστες ως φτηνά χέρια, 6. για τα τρέχοντα: νέο Ζάππειο και νέο τάξιμο για φοροελάφρυνση το 2021 θα βοηθούσε κάπως.

  2. ΜΑΡΤΙΟΣ avatar
    ΜΑΡΤΙΟΣ 06/09/2014 12:55:17

    Οι λαθροεισβολείς μας πνίγουν,η υπογεννητικότητα κτύπησε κόκκινο,η νεολαία φεύγει,η Ελλάδα πεθαίνει και εμείς είτε επισπεύδουμε τον όλεθρο με αντιρατσιστικά και άλλα νομοσχέδια είτε, στην καλύτερη περίπτωση, ασχολούμαστε με τρίχες.

  3. sender avatar
    sender 06/09/2014 14:52:48

    Και με το αντιρατσιστικό συμπληρώνεται η προστασία τους και ενισχύεται η νομιμοποίηση του φαινομένου.

    • sender avatar
      sender @ sender 06/09/2014 15:38:11

      Η δε δημιουργία της ΧΑ αποτέλεσε Το άλλοθι για την ψήφιση του αντιρατσιστικού.Πήραν αμπάριζα όλους τους Ελληνες,που ποτέ δεν ήταν ρατσιστές,που μέχρι και τώρα με εράνους και συνεισφορά χρημάτων βοήθησαν και βοηθούν τους αναξιοπαθούντες,από όπου και να προέρχονται.Και γι'αυτούς τους Ελληνες,η όλη μεθόδευση αποτελεί απλά μια σοβαρή προσβολή και ύπουλη ενοχοποίηση.

  4. helios avatar
    helios 06/09/2014 15:25:52

    αναλογια ελληνων και αλλοδαπων σε εναν απο τους συνηθισμενους ελεγχους:1.066 άτομα, εκ των οποίων (712) ημεδαποί και (354) αλλοδαποί και το 99,99% των αλλοδαπων μια χαρα χαρτια ειχαν,η ιδια κατασταση σε ολους τους ελεγχους και μερικες φορες η αναλογια ελληνων και αλλοδαπων ειναι ακομη χειροτερη,εχουν νομιμοποιησει τον εποικισμο της πατριδας μας

  5. MCA avatar
    MCA 06/09/2014 18:11:57

    Θα είχε ενδιαφέρον μια έρευνα για το πόσοι από αυτούς έχουν ενσωματωθεί στην Ελληνική κοινωνία.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ MCA 06/09/2014 18:41:17

      Πράγματι... αλλά επίσης θα είχε ενδιαφέρον και μια παράλληλη έρευνα που θα προβλέπει, σε πόσα χρόνια από σήμερα το ελληνικό στοιχείο θα αποτελεί μειονότητα στην Ελλάδα.

  6. η Dimi avatar
    η Dimi 06/09/2014 18:17:38

    Από το 2010, από αυτό εδώ το Ιστολόγιο, ανεβάζουμε το κρίσιμο θέμα Τούρκο-Ισλάμ. Για την “εκ των έσω” μεθοδευμένη Ισλαμοποίηση της Ελλάδας και το τρομερό σχέδιο Νταβούτογλου. Ακούει κανείς; Ευαισθητοποιείται κανείς; http://www.noiazomai.net/turkoislam.pdf (Κοινοποιήθηκε στις Ξένες Πρεσβείες) Υπενθύμιση το 2013, ο Aχμέτ Νταβούτογλου ως τούρκος ΥΠΕΞ, ΑΠΑΡΝΗΘΗΚΕ ΤΗ ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΓΩΓΗ και ΔΗΛΩΣΕ στον Έλληνα ΥΠΕΞ κ. Αβραμόπουλο: “ΕΛΛΗΝΟΜΑΘΗΣ ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΟΡΩΜΑΙΚΟΥ ΚΑΙ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ”. (Jack of All Trades, η Επιτομή της Αναξιοπιστίας, δηλαδή). Tον Νοέμβριο 2014, ο Aχμέτ Νταβούτογλου “Επικεφαλής Πολυπληθούς Αντιπροσωπείας" θα ξαναπατήσει τα ποδάρια του στα Ελληνικά χώματα. Αυτή τη φορά, για τη διεξαγωγή στην Αθήνα του 3ου Ανωτάτου Συμβουλίου Συνεργασίας Ελλάδος-Τουρκίας, λένε. ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΓΑΛΗ! ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΔΕΛΕΑΣΤΙΚΩΝ ΠΡΟΣΦΟΡΩΝ, ΣΕ ΤΟΥΡΚΟΥΣ ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΜΕ! ΣΕ ΤΟΥΡΚΟΥΣ ΔΕΝ ΝΟΙΚΙΑΖΟΥΜΕ! ΤΙΣ ΜΑΡΙΝΕΣ ΜΑΣ! τις οποίες ο Αχμέτ, μετά βουλιμίας ορέγεται! Και με την επίφαση της “τουριστικής ανάπτυξης”, "τα αθώα" τουρκικά κότερα {με άγνωστο σ’ εμάς “cargo” στ’ αμπάρια τους} θα μπορούν “την Αττική να κυκλώσουν” και τη “τανάλια πέριξ της Αττικής να σφίξουν”. Αν οι αιθεροβάμονες ειδήμονες επιτρέψουν να συμβεί αυτό, καλύτερα από τώρα ν’ αποχαιρετήσουν την Ελλάδα που γνώριζαν. Εμείς πάντως εδώ, στον πολύ υποψιασμένο Νότο, Αρκάδι ΔΕΝ Θέλουμε και Αρκάδι ΔΕΝ Πρόκειται να γίνουμε!..

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ η Dimi 06/09/2014 22:07:33

      Αγαπητή δήμη, η ελλαδική άρχουσα ελίτ προχωρεί την δορυφοροποίηση στην τουρκία ολοταχώς. Έτσι επιβάλλουν συγκεκριμένα επιχειρηματικά συμφέροντα του παρασιτικού και κρατικοδίαιτου κατεστημένου. Ο α. σαμαράς είναι ανίσχυρος και δεν μπορεί να πράξει ΤΙΠΟΤΑ. Τα εμπειρικά δεδομένα είναι ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΑ: 1)Στην συνάντηση του συνδέσμου ελλήνων βιομηχανων με τον αντίστοιχο τουρκικό (TUSIAD/TUKSON) οι έλληνες ανοιχτά ζήτησαν την αγορά ( το βάφτισαν επενδύσεις) κρίσιμων τομέων στις μεταφορές, στην ενεργεια! και στα τρόφιμα. Στην εγνατία όπου πηγαίνω συχνά, τα τούρκικα φορτηγά είναι πολυαριθμότερα των ελληνικών. Αφερίμ! Γιουσουφάκια μου. Φτιάξανε δρόμο για το τούρκικο εμπόριο ενώ κυνηγούν με πραξικοπηματικά νομοσχέδια την ελληνική επιχειρηματικότητα. Και μετά περιμένουν την ανάπτυξη… 2)Τουρκικοί όμιλοι εξαγόρασαν τις μαρίνες της Μυτιλήνης και του Πυθαγορίου Σάμου και ελέγχουν αυτές των γουβίων στην κέρκυρα, της λευκάδας και της καλαμάτας. ‘Επεται το λιμάνι της Ύδρας! 3) Η Dogus μετέχει –κρατηθείται!- στο μετοχικό ταμείο στρατού και σύντομα θα ελέγχει ελληνικά λιμάνια. Η –λέμε τώρα- εθνική ασφάλεια είναι σε κίνδυνο γιατί τα λιμάνια θα ελέγχονται με ραντάρ εμβέλειας τουλαχιστον 30 ν.μ. ποιος εγγυάται πως δεν θα χρησινμοποιούνται για χαρτογράφηση κρίσιμων περιοχών από τις τουρκικές ένοπλες δυνάμεις; 4)Η Dogus σε συνεργασία με την Λάμδα επενδυτική του Λάτση ελέγχει αυτή τη στιγμή το 80% των ιδιωτικών λιμανιών. 5)Βαθμιαία η άγκυρα ελέγχει ακτοπλοϊκά και τις θαλάσσιες συγκοινωνίες στο αιγαίο διότι οι ελληνικές εταιρίες δεν μπορούν να επιβιώσουν στην κόλαση των μέτρων που επέβαλλε η κατοχική διακυβέρνηση και η τρόϊκα που ενώ μιλά για ανάπτυξη πράττει ακριβώς τα αντίθετα. 6)Στον τραπεζικό τομέα η τράπεζα ζιράατ παρέχει αφειδώς χαμηλότοκα δάνεια του 3% στην θράκη μας. Οι εγχώριες τράπεζες με επιτόκια του 10-15% υποθηκεύουν το μέλλον μας αλλά αποζυμούν με τις εις βάρος μας διαδοχικές ανακεφαλαιοποιήσεις τους ότι παραληματικού γωγική δραστηριότητα και εξαναγκάζουν τους έλληνες να χρεοκοπούν. 7) Υπενθυμίζω την δήλωση του στουρνάρα, στο cnnστις 18/1/2013, αυτού του εμβληματικού δουλοπρεπούς γραικύλου, πως «έχουμε παγκοσμιοποίηση, αν μας αγοράσουν οι τούρκοι». Η τουρκία στοχεύει να γίνει η επικυρίαρχη οικονομική και ΕΘΝΙΚΗ δύναμη εξασφαλίζοντας τον πλούτο της περιοχής. 8)Μέσω επενδυτικών σχημάτων των οποίων οι ιδιοκτήτες παραμένουν άγνωστοι και μέσω της δημιουργίας της διασυνοριακής ελεύθερης (sic!) βιομηχανικής ζωνης στην περιοχή της θράκης, η τουρκία δημιουργεί προυποθέσεις κυριαρχίας που δεν μπορούσε ούτε να φανταστεί πως θα της έδιναν απλόχερα οι εδώ ελληνώνυμοι γκαουλαϊτερ. 9)Ο TAP, θα αποδειχθεί ζημιογόνος εθνικά διότι είναι εργαλείο πίεσης για την δημιουργία αγωγού μεταφοράς αερίου από τα κυπριακά και ισραηλινά κοιτάσματα στο τουρκικό δίκτυο. Η Ελλάδα ΔΕΝ ΜΕΤΑΤΡΕΠΕΤΑΙ ΣΕ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΚΟΜΒΟ, διότι γίνεται διάτρητος ο ελληνικός αμυντικός σχεδασμός. Κατά τα άλλα, βαίνουμε οσονούπω από την ύφεση και σε λίγο έρχεται και η ανάπτυξη. Κε. Πρωθυπουργέ, όταν χρειάζεστε την άδεια από ξένους για να αποφασίσετε αν θα μειώσετε το τάδε φόρο ή να ακυρώσετε το δείνα μέτρο, η τουρκία πράττει στρατηγικά με μόνο γνώμονα το εθνικό συμφέρον της και εμείς απλά «συμμορφωνόμαστε διότι έτσι επιτάσει η συμμετοχή μας στο ευρώ», ποιο το νόημα της εθνικής ανεξαρτησίας μας;

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Νίκος Αργεάδης 07/09/2014 17:45:24

        Nίκο, σ’ ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Γνώμη μου είναι και καθημερινά τη κάνω πράξη, τις έγκριτες πληροφορίες που έχουμε να τις μεταφέρουμε, για να ενημερώνεται ο κόσμος. Αυτό βεβαίως, συχνά-πυκνά προκαλεί αντιδράσεις. ΔΕΝ αρέσει. ΔΕΝ μπορούμε όμως, να κάνουμε διαφορετικά. Συμφωνώ με τα σχόλια και τη κριτική σου. Οφείλουμε όμως να θυμόμαστε ότι: ο Έλληνας Πρωθυπουργός ΔΕΝ είναι αυτοδύναμος. Και ΔΕΝ είναι αυτοδύναμος, επειδή αυτή την εντολή έδωσε η σεβαστή πλειοψηφία του εκλογικού σώματος. Οφείλουμε να θυμόμαστε, ότι: οΈλληνας Πρωθυπουργός, σηκώνει ένα πολιτικό φορτίο δυσανάλογα βαρύ που ΔΕΝ του αναλογεί. Οφείλουμε να θυμόμαστε ότι: την ώρα που Έλληνας πρωθυπουργός, με ένα μάτι εργάζεται 20ωρα για να φέρει στη Χώρα θετικά αποτελέσματα: ο γεννήτορας της Ελληνικής Συμφοράς, ο ιπτάμενος Πρωθυπουργός ΔΝΤ, ο Γιώργος Ανδρέα Παπανδρέου, ο μοιραίος Τιτανικός και Yποθηκευτής της ασυλίας της Ελλάδας και του μέλλοντος των αγέννητων γενεών Ελλήνων: μέχρι σήμερα παραμένει προκλητικός, ασύλληπτος, ατιμώρητος, ιπτάμενος-απών-μισθωτός-βουλευτής-φάντασμα. Στις κοσμοπολίτικες και πανάκριβες Σπέτσες! http://bit.ly/1uqNAQi ο σοσιαλιστής πάει με το Κανώ, κολυμπάει, γυμνάζεται, δείχνει μούσκουλα, κοιλιακούς φέτες, κάτω από τα δέντρα με.. σούσι διαλογίζεται και ομιλεί (ποιός τον ακούει;) περί.. ψηφιακής δημοκρατίας. Οι παρατρεχάμενοι και μονίμως πεινασμένοι, τ’ αδέλφια του, συν γυναιξί, κατεβάζουν τον άμπακο σε ψάρια, αστακούς, ολόφρεσκα φρούτα θαλάσσης με ντοματούλες αντιοξειδωτικές και τυριά στο φούρνο σουφλέ, κάβες οίνου εκλεκτού, σαλάτες πράσινες κι εμπριμέ, νερά μεταλλικά, επιδόρπια, παγωτά, και για τα πάντα όλα, “στο Ίδρυμα Παπανδρέου πάνε οι λογαριασμοί”, λένε. Και πόθεν έσχες το Ίδρυμα Παπανδρέου; ρωτάμε οι αδαείς. “Χρηματοδοτείται από το Ελληνικό Δημόσιο”, απαντούν. Νίκο, κατάλαβες γιατί είναι αργά εκ των υστέρων να ζητούμε θαύματα και μαγικά ραβδιά; Αυτό το Άγος που βιώνουμε είναι το Σύμπτωμα, ενώ ο Αίτιος, με Ονοματεπώνυμο, διεύθυνση και κινητό, ελεύθερος, αμετανόητος, ατιμώρητος, ασεβής,κακομαθημένος, ΑΝΑΙΣΘΗΤΟΣ και ΣΠΑΤΑΛΟΣ με τα ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΧΡΗΜΑΤΑ, συνεχίζει ν’ ασελγεί επάνω στο Σώμα της Ελληνικής Κοινωνίας που στενάζει από την ένδεια. Και ΠΩΣ μπορεί ν’ αποδοθεί η ποθητή ΝΕΜΕΣΙΣ όταν ΔΕΝ υπάρχει Αυτοδυναμία; ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ. Τίποτα ΔΕΝ είναι τυχαίο. Των σεβαστών εκλογικών εντολών, “Οι Συνεργασίες”, συμπεριλαμβανομένων. Πρωτίστως, αυτών. Οφείλουμε να θυμόμαστε: 5/2010 Ο ΣΟΥΛΤΑΝΟΣ - ΠΟΡΘΗΤΗΣ ΕΡΝΤΟΓΑΝ, ΗΡΘΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΓΑΣΤΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΥΤΟΚΛΗΤΟ ΜΕΓΑΛΟΤΣΙΦΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟ ΑΝΔΡΕΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ: «Προσωπικά πιστεύω ότι είναι καλύτερα να έχουμε μερικά στρέμματα γης λιγότερα από εκείνα που μάς ανήκουν, και να κοιμόμαστε τα βράδια ήσυχοι και ασφαλείς, παρά να έχουμε ό,τι μάς ανήκει και να μην μπορούμε να κλείσουμε μάτι από τον κίνδυνο κάποιας ξαφνικής επίθεσης κακόβουλων γειτόνων εναντίον μας» [Εφημερίδα Πατρίδες του Καναδά. Η δήλωση έγινε από τον κ. Παπανδρέου απευθυνόμενος στον εκδότη της εφημερίδας κ. Θωμά Σάρα, σε δημόσια εκδήλωση παρουσία πλήθους κόσμου και μαρτύρων, όπως για παράδειγμα ο Έλληνας πρέσβης στον Καναδά, Γιάννης Θωμόγλου. Η εκδήλωση έγινε το 1999, όταν ο κ. Παπανδρέου ήτανε Υπουργός Εξωτερικών] πηγή: Ινφογνώμων-Πολιτικά (25/09/2009). ΣΥΝΥΠΕΓΡΑΨΑΝ 22 (ΕΙΚΟΣΙ ΔΥΟ) ΜΝΗΜΟΣΥΝΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑΣ. Και σαν να μην έφταναν μόνον αυτά: 01/2011 Ο αχυράνθρωπος Γιώργος Ανδρέα Παπανδρέου, επισκέφθηκε τη πρώην Βυζαντινή Θεοδοσιούπολη. Έγραψε ο Ινφογνώμων-Πολιτικά 06/01/2011: “Ερζερούμ 1921...Ερζερούμ 2011: Σαν σε νεοναζιστική συνάντηση στο Άουσβιτς... Διηγείται ο πατέρας της μάνας μου, Γιάννης Πεϊμανίδης (1898-1968). Ερζερούμ. Τάγματα εργασίας (βλέπε θανάτου) του Τουρκικού στρατού. Νεοελληνική μετάφραση: "Στό Ερζερούμ τραβήξαμε τα βάσανα της κόλασης. Κάθε μέρα βάσανα, κάθε μέρα πόνοι και πολλά λείψανα. Τα φτυάρια δούλευαν και άνοιγαν τάφους... Όσοι μπόρεσαν κι έφυγαν κρυφά, τρέξαν στα βουνά και γλύτωσαν το θάνατο, αλλά οι Τούρκοι γίνονταν ανήμερα θεριά. Επέδραμαν στα Ελληνικά χωριά, ανακάτωναν τα σπίτια κι έψαχναν να βρούν κρυμμένους φυγάδες. Σκότωναν τα αγόρια και ατίμαζαν τις γυναίκες και τα κορίτσια. Έπαιρναν ό,τι καλό εύρισκαν, έβαζαν φωτιά και έκαιγαν τα σπίτια. Όποιος δεν πήγε στον Τουρκικό στρατό και στις εξορίες στο Ερζερούμ και αλλού, δεν μπορεί να καταλάβει τι ήταν τα "Αμελέ Ταπουρού" ("Τάγματα Εργασίας)... Αν δεν ξέρετε που πάτε, κύριε Παπανδρέου, είστε ασυγχώρητος... Σας πληροφορώ ότι πρόκειται για νεοναζιστική συγκέντρωση στο Άουσβιτς.. Αν πάλι ξέρετε που πάτε, τότε είστε δυό φορές ασυγχώρητος... Είθε ο αχός απ' το ποτάμι του αίματος των πεθαμένων να μην σας αφήσει ούτε στιγμή ήσυχους να κάνετε το συνέδριό σας στο Ερζερούμ... http://bit.ly/1rS3W6F Γιώργος Πολυχρονίδης” Εκεί λοιπόν, ο Γιώργος Ανδρέα Παπανδρέου προσκύνησε στο μαυσωλείο του σφαγέα και γενοκτόνου, Κεμάλ. Εκεί, πίσω από πόρτες ερμητικά κλειστές, Ερντογάν και Γιώργος Ανδρέα Παπανδρέου, ΣΥΝΥΠΕΓΡΑΨΑΝ ΑΓΝΩΣΤΟ !!! ΑΡΙΘΜΟ ΜΝΗΜΟΣΥΝΩΝ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑΣ. (Μερικά εξόχως ταπεινωτικά κι επικίνδυνα για την Ελλάδα και τουςΈλληνες, έχουν ήδη δρομολογηθεί, όπως τα περιγράφεις στην ανάρτησή σου, Νίκο). ΣΑΝ ΔΙΔΥΜΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΝΤΥΜΕΝΟΙ, με τα κασκόλ τα τυρκουάζ (“τα τούρκικα” στη γαλλική), τα χρώματα του Ισλάμ, τα λατρεμένα!. http://bit.ly/1rU6WNF Και έπεται συνέχεια, τον 11/2014, με τον Aχμέτ Νταβούτογλου και τη πολυμελή κουστωδία του. Έτσι κάνουν οι μογγόλοι για να νοιώθουν “δυνατοί”. Πάνε πολλοί μαζί. Θεωρώ ότι επείγεται πλέον να τους πούμε, Basta! * Πέραν όλων αυτών, ο δικός μου κόκκινος συναγερμός χτυπά στη Villa D’ Este, Como. Επειδή, στην ετήσια “μυστική συνάντηση” εκεί, έχει κληθεί, ένας ανώριμος και ασταθής πολιτικά άνδρας ο οποίος, αβασάνιστα δίνει τη Γη, το Ύδωρ και το Όνομα της Μακεδονίας μας στους Σκοπιανούς. Ο οποίος, στο Άγιον Όρος ως Άθεος’ πήγε και παρ’ όλα τα χιλιόχρονα Όσια και Ιερά που είδε, Άνυδρος γύρισε. Με κορυφαία τη ψηφοθηρική του Ύβρη, ότι θα καταργήσει το ΑΒΑΤΟ για τις γυναίκες στον Άγιο Άθωνα!. ΔΕΝ γνωρίζει. ΔΕΝ διαβάζει; *
        “Αποκλειστικό! Καταγγελία επώνυμη: ΓΙΑΤΙ ο ΣΥΡΙΖΑ κόπτεται τόσο για τους λαθρομετανάστες!” Μια καταγγελία-σοκ, που αναρτήθηκε από μέλος του Facebook και έχει κάνει τον... γύρο του διαδικτύου, φέρεται να καταγγέλλει ευθέως τον ΣΥΡΙΖΑ και τον αρχηγό του, κ. Αλέξη Τσίπρα, για κομπίνες που έχουν να κάνουν με την αθρόα εισροή λαθρομεταναστών από την Αφρική, μέσω της εταιρείας του πατέρα του Αλέξη Τσίπρα, ιδιοκτήτη της Κατασκευαστικής Εταιρείας “ΣΚΑΠΑΝΕΑΣ ΑΤΕ". Στην υπόθεση, εμπλέκεται και η ... ισραηλινή μυστική υπηρεσία, η διαβόητη ΜΟΣΑΝΤ, στην οποία - σύμφωνα πάντα με την καταγγελία - ο πατέρας του κ. Τσίπρα φέρεται να είναι... έμμισθος υπάλληλος! Η καταγγελία γίνεται από τον κύριο Γεώργιο Μεταξά, μέσω της ιστοσελίδας κοινωνικής δικτύωσης facebook ενώ στο κείμενο μάλιστα, ο καταγγέλλων προκαλεί τον κύριο Τσίπρα να... του κάνει μήνυση! ” Διαβάστε παρακάτω και τα συμπεράσματα δικά σας!" πηγή: Λόγιος Ερμής / 10 Ιουλίου, 2012 http://www.logiosermis.net/2012/07/blog-post_7668.html#.VAwLH2N0qwE * Προσωπικά θα ήθελα, ο Έλληνας Πρωθυπουργός, ο Έλληνας Υπουργός Εξωτερικών, ο Έλληνας Πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας, με τη Δύναμη ενός Έθνους να μπορούν, οποτεδήποτε αυτό απαιτηθεί, να λένε ΟΧΙ ! και να τρέμει η Γη!.

      • Σπαθάριος avatar
        Σπαθάριος @ Νίκος Αργεάδης 07/09/2014 20:54:51

        Αφού προσυπογράψω μέχρι κεραίας τα γραφόμενα του αγαπητού Νίκου, ελπίζω να μου επιτρέπει την προσφώνηση, θα ήθελα να κάνω μια προσθήκη στο εδάφιο 2 , εκτός από αυτές που αναφέρεις ελέγχουν και την μαρίνα στον Αλιμο, και να βάλω μια άσκηση προς όλους σχετική με το εδάφιο 3. Πάρτε ένα χάρτη, σημειώστε τις μαρίνες που ελέγχουν, κάντε κύκλους γύρω τους ανάλογους των 30 μιλίων και δείτε το αποτέλεσμα. Οι σημαντικότεροι έξοδοι και δίαυλοι, απαραίτητοι για το ΠΝ σε Αργοσαρωνικό, Αιγαίο και Ιόνιο θα είναι μέσα στις εμβέλειες αυτών των ραντάρ, ναυσιπλοΐας επισήμως. Το ίδιο βέβαια και τα μεγαλύτερα περάσματα λαθροεισβολέων , ας το γράφω έτσι όσο μου επιτρέπει το αντιΕλληνικο νομοσχέδιο (συγνώμη παραδρομή, αντιρατσιστικό εννοούσα) . Τυχαίο;

  7. Ίδας avatar
    Ίδας 07/09/2014 01:21:58

    Μπράβο, θα χαρεί ο φίλος μας ο Πάκης

  8. ΚΜ avatar
    ΚΜ 07/09/2014 17:45:27

    Φρίκη. Και να σκεφτεί κανείς ότι αυτά τα δυο εκατομμύρια είναι μόνο αυτοί που βρήκαν να καταγράψουν. Κι αυτοί που ΔΕΝ συμπεριελήφθησαν στο μέτρημα, έχουν πολύ χειρότερα χαρακτηριστικά, βάσει των κριτηρίων της αφομοιωσιμότητος και της θρησκείας (που άλλωστε, χονδρικά, ταυτίζονται). Πάμε χαμένοι και η ΕΕ το θέλει αυτό.