#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/09/2012 16:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διαδηλώσεις στην Αργεντινή κατά της Κριστίνα Φερνάντες



Χιλιάδες πολίτες κατέβηκαν χτες το βράδυ στους δρόμους μεγάλων πόλεων της Αργεντινής σε μια κοινή πορεία διαμαρτυρίας, κατά της πολιτικής  που εφαρμόζει η Πρόεδρο; της χώρας, Κριστίνα Φερνάντες.

Σύμφωνα με το Euronews, οι διαδηλώσεις, οργανώθηκαν μέσω του διαδικτύου και είχαν πολύ μαζικότερη προσέλευση πολιτών  από τις αντίστοιχες εκδηλώσεις διαμαρτυρίας του περασμένου Ιουνίου.

Η οικονομική κατάσταση στη χώρα, δεν είναι καλή, και οι διαδηλωτές, Τα κύρια διαμαρτύρονται για τον το σκληρό νομισματικό έλεγχο, την πάντα υψηλή εγκληματικότητα και την πιθανολογούμενη συνταγματική αλλαγή που θα επέτρεπε στην Φερνάντες να κυβερνήσει και τρίτη θητεία.

Η δημοτικότητα της Προέδρου έχει καταβαραρθρωθεί από τότε που επανεξελέγη τον Οκτώβριο, καθώς οι πολιτικές της στην οικονομία έχουν οδηγήσει σε πολλαπλές υποτιμήσεις του εθνικού νομίσματος ($1.30 επισήμως, $1 στη μαύρη αγορά, ενώ ο πληθωρισμός τρέχει με πραγματικός ρυθμό της τάξεως του 25%.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 14/09/2012 16:59:07

    Αλέξη άκουσες τα νέα;

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 14/09/2012 17:30:53

    Θείο, εσύ θυμάσαι ότι αυτόν που έφυγε με ελικόπτερο δεν τον έλεγαν ούτε Κάρλος, ούτε Νέστορ;

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Αυριανιστής 14/09/2012 17:45:11

      Φερνάντο τον έλεγαν.
      Φερνάντο Ντε Λα Ρούα. Εξελέγη με την υπόσχεση να διώξει το ΔΝΤ από την Αργεντινή, αλλά αδυνατώντας να δανεισθεί από πουθενά, εξεφώνησε το γνωστό "δυστυχώς επτωχεύσαμεν".
      Κατάφεραν να χρεωκοπήσουν μια χώρα με τεράστια παραγωγή και με χρέος μόνον 60 % του ΑΕΠ. Βγάζοντας έξω όλα τα κεφάλαια και αδυνατώντας να χειρισθούν ένα νόμισμα συνδεδεμένο με το δολλάριο.

      • Εθνικιστης avatar
        Εθνικιστης @ Ο Θείος 15/09/2012 04:01:07

        Το χρεος ηταν 165% του ΑΕΠ, οσο και εμας, κατα διαβολικη συμπτωση...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Αυριανιστής 14/09/2012 17:50:33

      Τα "βγάλανε έξω", όπως οι Έλληνες μεσο-μεγαλοαστοί καληώρα.
      Η διαφορά είναι ότι εδώ υπάρχει Ευρωπαικό τραπεζικό σύστημα (συγκοινωνούντα δοχεία, όταν αδειάζει το ένα, φροντίζουν να το γεμίσουν τα άλλα), ενω εκεί δεν υπήρχε καμμια πραγματική διασύνδεση τραπεζών μεταξύ Αργεντινής και ΗΠΑ.
      Όλες οι χρεωκοπίες χωρών, πυροδοτούνται από χρεωκοπίες τραπεζών, δηλαδή όταν οι τράπεζες στερέψουν και δεν μπορούν ν' αντλήσουν απο πουθενά ρευστό.

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 14/09/2012 17:50:50

    Θείο, έχεις να διαλέξεις μεταξύ (α) αργεντινοποίησης και (β) βουλγαροποίησης-"όλη η Ελλάδα μία απέραντη ΕΟΖ". Στην πρώτη περίπτωση διασώζεις τουλάχιστον τον εθνικό σου πλούτο. Διάλεξε.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Αυριανιστής 14/09/2012 18:00:45

      Έχω πεί τη γνώμη μου. Προτιμώ ευρωπαική χώρα, αλλά έχω φαίνεται προκαταλήψεις για τη Βουλγαρία λόγω μεσαιωνικών αντιπαλοτήτων. Άτιμε βασιλέα Συμεών και Κρούμε και αδελφοί Ασέν με τα Βυζαντινά συμπεθεριά σας, ακόμη μας κυνηγούν τα φαντάσματά σας.
      Τελικά διαλέγω το ένδοξο Τσέρνα-Γκόρα, Μαυροβούνιο, τα βουνά όπου ποτέ δεν πάτησε πασά ασκέρι και ποτέ δεν στήθηκε μπέη φλάμπουρο.
      Μόνον "ευρωλιγούρηδων" θριαμβευτική πομπή, που θά λεγες και σύ...
      Ουφ, έγινα υπερβολικά λυρικός...

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Ο Θείος 15/09/2012 04:05:18

        Φόρου υποτελείς στον Τούρκο.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Αυριανιστής 14/09/2012 18:07:02

      Τον "Εθνικό μου πλούτο", χα χα εδώ γελάνε.
      Δεν είμαι ούτε εθνικός εργολάβος ή στέλεχός τους, ούτε στελεχάρα κάποιας ΔΕΚΟ, ούτε φαρμακέμπορος, ούτε κλινικάρχης, ούτε κάν γεωργοεργολάβος με υπηρετικό προσωπικό από την Δυτική γειτονική χώρα...
      Τι να διασώσω, τον άσωστο, αυτόν τον έχουν μοιράσει και συνεχίζουν να τον μοιράζουν στους "δικούς τους" εδώ και 60 χρόνια...

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ Αυριανιστής 14/09/2012 18:21:16

      Φοβάμαι, πώς δεν έχεις την πολυτέλεια της "αργεντινοποίησης"γιά
      λόγους που έχουν πολλαπλώς εκτεθεί και σου είναι ήδη γνωστοί...
      ...μας λείπει,για την ώρα,η στοιχειώδης αυτονομία σε κρίσιμους τομείς.
      Επιπροσθέτως; άλλη γεωπολιτική θέση,βαλκάνιοι γείτονες στα πολύ
      κάτω τους, έτσι που να μήν μπορείς να συνομιλείς ως γεω-στρατηγική
      ενότητα με ευρωπαίους και δυτικούς και..και...και.
      Συνεπ,ως, θα πείς: αποδεχόμαστε την "πτώση";-'Οχι,κατ΄ανάγκην...
      Δεν υπάρχουν κατάδηλες και προφανείς λύσεις...ψάχνουμε,ακόμη,
      σε ημίκλειστους και αδιαφανείς χώρους...το δυσκολότερο παραμένει
      η έλλειψη στοιχειώδους ενότητας και η κατάτμηση μιάς κοινωνίας σε
      ανύπαρκτα,μικρά και μεγαλύτερα συμφέροντα χωρίς μπούσουλα....
      Και κάτι άλλο: δεν έχουν κανένα νόημα οι ξορκισμοί και οι κατάρες
      στους πολιτικούς και η εξώθηση τους σε απονενοήμενα διαβήματα....
      δεν έπεσαν απο τον ουρανό....νομίζω πώς ήρθε η ώρα να αναδείξει
      αυτή η χώρα τίς όποιες ελίτ διαθέτει,με διεργασίες επίπονες,εκ των
      κάτω...για τα υπόλοιπα χρόνος και υπομονή,βασική αρετή των
      χειραφετημένων λαών...άν είμαστε πράγματι!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ βαγόνι 14/09/2012 18:32:32

        Λάθος, μεγάλο λάθος, η μόνιμη υποτίμηση των άλλων συν-Βαλκάνιων και των δυνατοτήτων τους. Παραγωγικών και πολιτισμικών.
        Αυτή η αλαζονεία κρατά δεκαετίες. Το "ηθικό" πρόβλημα είναι και πολιτικό. Δεχόμαστε τώρα την νέμεση της υπεροψίας μας.
        Η νοτιοανατολική Ευρώπη είναι η γειτονιά μας, ο πρωταρχικός γεωπολιτικός χώρος συνεργειών, ο συνδετικός κρίκος που μας συνδέει με την πλουσιότερη βορειότερη Ευρώπη.
        Με αυτούς θα συνδιαμορφώσουμε την (κοινή) τύχη μας στην ήπειρο. Είμαστε όλοι μαζί το όριο της Ευρώπης και η οριακή Ευρώπη.
        Για όσους δεν βλέπουν την Ελλάδα ως Μεσανατολική χώρα, αυτή είναι η πιό σημαντική παράμετρος για την πορεία σε ένα μέλλον διαφορετικό από το παρακμιακό παρελθόν.

        • βαγόνι avatar
          βαγόνι @ Ο Θείος 14/09/2012 18:46:23

          Μα αυτό είπα ξεκάθαρα ως προυπόθεση συνομιλίας με τους Ευρωπαίους...απλώς,
          δεν είμαι τόσο αισιόδοξος για την παρούσα
          συγκυρία, όπως εσύ...'Οπως και νά'χει,
          η "Χάρτα του Ρήγα" παραμένει το αιτούμενο!
          Δεν διαφωνούμε.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ βαγόνι 15/09/2012 11:50:29

            ΟΚ, μου άρεσε η αναφορά στη Χάρτα.
            Ο Βελεστινλής ήταν αιώνες μπροστά από την εποχή του.
            Από τους μεγαλύτερους Έλληνες της ιστορίας.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ βαγόνι 14/09/2012 18:42:54

        Ψάχνουμε μονίμως τις "αδελφές μας χώρες" (και την τύχη μας), στην Αργεντινή ή στον Ισημερινό... Οι "αριστεροί" στην Βενεζουέλα ή στην Κούβα, οι ακραιφνείς "δεξιοί" στην Αριζόνα ή στο Τέξας...
        Λόγω εσωστρέφειας, δραπετεύουμε από την πραγματικότητά μας, δεν θέλουμε να ζήσουμε μαζί με τη γειτονιά μας, σαν τους νεόπλουτους που ζούν στο Μενίδι και ονειρεύονται Μπαχάμες ή έστω Ολλανδικές Αντίλλες. Αρκεί να είναι μόνοι τους ανάμεσα σε αγνώστους.
        Είναι τρομακτικό πράγμα ο υπερόπτης πολιτικοποιημένος νεοέλληνας, αριστερός ή δεξιός, μετά το 1980. Φυτό της γυάλας χωρίς ρίζες, μια μόνιμη αποφυγή του όμοιου και οικείου, φυγή από την πραγματικότητα.
        Και τώρα ήρθαν οι συνέπειες..

  4. xp avatar
    xp 14/09/2012 17:58:45

    H κατασταση στην Αργεντινη (απο οτι μου εχει πει Ελληνοποιηθής Αργεντινος ποδοσφαιριστης)ειναι καλυτερη απο την Ελλαδα.Το οριζει να δουλευει 1 ατομο στην τετραμελη οικογενεια και να ζουν ανετα.(Προφανως θελει η γυναικα να μην δουλευει).
    Και εδω η εκτ παίζει με τις στρόφιγγες !
    Χαρη της ανεργιας έγιναν 2 παγκοσμιοι πολεμοι,ο πληθωρισμος δεν ειναι τοσο κακός .(Μην ξεχνούμε οτι με υψηλο πληθωρισμό τα μπουζουκια ηταν γεμάτα !Τωρα?)

    • Εθνικιστης avatar
      Εθνικιστης @ xp 15/09/2012 04:03:52

      Γιατι, τωρα δεν εχουμε υψηλο πληθωρισμο; Με μετρα που επρεπε να προκαλεσουν αποπληθωρισμο 8% και προκαλουν 1,7% πληθωρισμο, σημαινει οτι ο πληθωρισμος ειναι 9,7%, πολυ μεγαλυτερος απο την εποχη των μπουζουκιων...

  5. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 14/09/2012 18:07:17

    Για να μιμηθώ λίγο και τον ραμολοΒαλερύ: θεωρείς τη Βουλγαρία χώρα όπου το λεγόμενο "ευρωπαϊκό κεκτημένο" θάλλει;

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Αυριανιστής 14/09/2012 18:14:28

      Έχει όλα τα προσόντα για να θάλλει στο μέλλον.
      Προς το παρόν υπομονή.
      Άντεξαν άλλωστε 45 χρόνια Σοβιετοκρατία. Και πρίν από αυτήν υπέφερε ως μικρό Χιτλεριστάν.
      Τουλάχιστον ελπίζουν για το μέλλον. Πρίν δεν ήλπιζαν.
      Το ραμολιμέντο δεν ενδιαφέρθηκε ποτέ για τις χώρες της πρώην Ανατολικής και Νοτιοανατολικής Ευρώπης. Για την δική μας Ευρωπαική γειτονιά. Για οινοπαραγωγούς και εξαιρετικό ροδέλαιο θα μιλάμε τώρα; Κατά πολύ νότο ήταν τα ενδιαφέροντά του.
      Βλέπεις η Βουλγαρία, η FΥROM, η Ελλάδα ή η Κροατία και Σερβία δεν έχουν διαμάντια...

  6. Enzo avatar
    Enzo 14/09/2012 20:30:16

    Η Αργεντινή δεν έχει εφέ ντόμινο , εδω μπορούμε να τιναξουμε την μπανκα στον αέρα σαν μέλος της ευρωζώνης .
    Άλλο Ευρώπη άλλο Λατινική Αμερική