#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/10/2011 21:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διαδηλώσεις «αγανακτισμένων» και στη Γερμανία



«Aγανακτισμένοι» Γερμανοί συγκεντρώθηκαν σήμερα για να διαδηλώσουν στη Φρανκφούρτη και στο Βερολίνο, λίγες ημέρες μετά την έκτακτη σύνοδο των Βρυξελλών που αποφάσισε μια σειρά μέτρων για την αντιμετώπιση της κρίσης χρέους στην ευρωζώνη.

Στο Βερολίνο περίπου 3.000 άτομα ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα των οργανωτών και πραγματοποίησαν πορεία από το δημαρχείο προς την πρώην πρεσβεία των ΗΠΑ. Οι διαδηλωτές κρατούσαν πανό με συνθήματα όπως «Καταλάβετε το Βερολίνο» και «Αγανακτείστε».

Στη Φρανκφούρτη οι 2.000 διαδηλωτές πέρασαν από την έδρα της Deutsche Bank και της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας.



Διαδήλωση πραγματοποιήθηκε και στο Αμβούργο, όπου περίπου 4.500 άτομα διαμαρτύρονταν για τις υψηλές τιμές των ενοικίων και την έλλειψη αξιοπρεπούς στέγασης. Σύμφωνα με την αστυνομία, σημειώθηκαν μικροεπεισόδια όταν διαδηλωτές εκτόξευσαν δοχεία με μπογιά εναντίον των τοπικών γραφείων του Σοσιαλδημοκρατικού Κόμματος.

Το κίνημα «Καταλάβετε τη Φρανκφούρτη» και άλλες οργανώσεις σχεδιάζουν να πραγματοποιήσουν νέες κινητοποιήσεις σε διάφορες πόλεις στις 12 Νοεμβρίου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κωνσταντῖνος Λ. Μαστακουνᾶς avatar
    Κωνσταντῖνος Λ. Μαστακουνᾶς 29/10/2011 22:19:37

    Πάντως στὸ Βερολίνο, σιγὰ τὰ ὠά. Κάτω ἀπ' τὸ παράθυρό μου πέρασαν (τυχαῖα! μένω σὲ κεντρικὸ δρόμο) καὶ ἐπρόκειτο γιὰ ἀπολύτως "προβλεπόμενο" σύνολο: ἀριστερὰ κόμματα καὶ κομματίδια, κάτι γέροι ποὺ κάναν τὴ βόλτα τους, μετανάστες ποὺ ἦρθαν γιὰ τὸ χαβαλέ, γενικῶς μιὰ ἀτμόσφαιρα "ἀνειμένως διαιτώμενοι". Πολὺ θά'θελα νά'ταν ἀλλιῶς, ἀλλὰ τὸ κίνημα ἐδῶ εἶναι νινὶ ἀκόμα.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Κωνσταντῖνος Λ. Μαστακουνᾶς 29/10/2011 22:43:32

      Η ιστορία έχει καταδείξει ότι από αρχαιοτάτων χρόνων ο Γερμανός κάνει πάντα ό,τι του πει ο φύλαρχος, είτε αυτός λέγεται Κλόβις, είτε Βίσμαρκ, είτε Χίτλερ, είτε Μέρκελ. Δεν αντιδρά, δεν σκέφτεται, δεν συναισθάνεται, παρά μόνο εκτελεί, σαν πειθήνιο γρανάζι μιας καλολαδωμένης μηχανής.

      • Δανάη avatar
        Δανάη @ Κάποιος 29/10/2011 23:10:52

        Σωστός! Έτσι είναι και εν πάση περιπτώσει σκασίλα μας τι κάνουν οι Γερμανοί. Πάνε οι έχοντες και κατέχοντες να μας πιπιλήσουν το μυαλό ότι το πρόβλημα είναι παγκόσμιο, η αγανάκτηση είναι παγκόσμια, και άρα και η λύση θα είναι παγκόσμια μέσω ενός παγκόσμιου ηγέτη. Δε σφάξανε!! Τον Έλληνα να τον ξεχάσουν!! Και κάτι άλλο : με εκνευρίζει ό,τι παγκόσμιο πάνε να μας σερβίρουν, πχ σήμερα είναι η παγκόσμια μέρα κατά της ψωρίασης!!!

        • Κωνσταντῖνος Λ. Μαστακουνᾶς avatar
          Κωνσταντῖνος Λ. Μαστακουνᾶς @ Δανάη 30/10/2011 00:18:30

          Ἔλα μου ντέ, κι ἐμένα αὐτὸ μὲ τὶς "παγκόσμιες μέρες" μὲ ἐκνευρίζει ἀφάνταστα. Μὰ ποιός διάολος τὰ ἀποφασίζει καὶ τὰ διαλαλεῖ αὐτά;

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ Δανάη 30/10/2011 00:31:20

          +1000..ό,τι πιο ύπουλο τα ''παγκόσμια''

  2. manos avatar
    manos 29/10/2011 22:54:36

    Τι έγινε? Τους τέλειωσε το ξυνολάχανο και τα λουκάνικα?

  3. mx avatar
    mx 30/10/2011 17:45:47

    ...otan me to "kalo" ginei i eyrwpi kina oi diadilwseis tha apagoreyontai.....

  4. mx avatar