#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/01/2011 17:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διαδηλωτές πυρπόλησαν την έδρα του Κυβερνείου της Αλεξάνδρειας - Απαγόρευση της κυκλοφορίας

(Ανανεώνεται συνεχώς)

«Σεισμός» μετά τις προσευχές της Παρασκευής στην Αίγυπτο με ογκώδεις διαδηλώσεις κατά του καθεστώτος Μουμπάρακ σε πολλές πόλεις. Χάος επικρατεί στο Κάιρο με τις δυνάμεις καταστολής να χρησιμοποιούν πλαστικές σφαίρες και δακρυγόνα κατά του πλήθους που φωνάζει «κάτω η δικτατορία». Πληροφορίες κάνουν λόγο για πέντε νεκρούς και εκατοντάδες τραυματίες.

Αντλίες νερού χρησιμοποίησε η αστυνομία κατά του Μοχάμεντ ελ-Μπαραντέι, και επιτέθηκε με γκλομπ σε διαδηλωτές που τον περικύκλωσαν για να τον προστατεύσουν. Συνελήφθησαν τέσσερις Γάλλοι δημοσιογράφοι.

Δεκάδες χιλιάδες Αιγύπτιοι διαδηλώνουν για τέταρτη ημέρα, απαιτώντας να μπει τέλος στα 30 χρόνια κυριαρχίας του Χόσνι Μουμπάρακ. Δεκάδες χιλιάδες άνθρωποι βρίσκονται στους δρόμους, φωνάζοντας συνθήματα «τέλος η δικτατορία» και «κάτω ο Μουμπάρακ».

Μαρτυρίες κάνουν λόγο για διαδηλωτές αιμόφυρτους και με μώλωπες που λιποθυμούν στους δρόμους του Καΐρου.

Διαδηλώσεις λαμβάνουν χώρα σε πολλά σημεία της αιγυπτιακής πρωτεύουσας, καθώς και στην Αλεξάνδρεια, τη δεύτερη μεγάλη πόλη της Αιγύπτου, και τις πόλεις Σουέζ, Μανσούρα, Σαρκίγια και Ασουάν στο Δέλτα του Νείλου.

Διαδηλωτές έβαλαν σήμερα φωτιά στην έδρα του Κυβερνείου της Αλεξάνδρειας, στο κέντρο της δεύτερης μεγαλύτερης πόλης της Αιγύπτου, ανέφερε ένας δημοσιογράφος του Γαλλικού Πρακτορείου.

Στήλες καπνού υψώνονταν από το φλεγόμενο κτίριο μετά τις συγκρούσεις μεταξύ της αστυνομίας και των διαδηλωτών, ενώ αρκετοί διαδηλωτές παραβίασαν την είσοδο του κτιρίου ενός αστυνομικού τμήματος μιας άλλης συνοικίας στο κέντρο της πόλης.

Στο μεταξύ στρατιωτικά οχήματα εμφανίστηκαν σήμερα στους δρόμους του Καΐρου,μετέδωσε το τηλεοπτικό δίκτυο το CNN.

Και το δίκτυο Αλ Τζαζίρα μετέδωσε ότι στρατιωτικά αυτοκίνητα εμφανίστηκαν στους δρόμους του Καίρου, επικαλούμενο τον ανταποκριτή του στην περιοχή.

Ο αιγύπτιος Πρόεδρος Χόσνι Μουμπάρακ, με την ιδιότητά του ως επικεφαλής των ενόπλων δυνάμεων, κήρυξε απαγόρευση της κυκλοφορίας στις μεγαλύτερες πόλεις της χώρας που αρχίζει από σήμερα (Παρασκευή), μετά τις χωρίς προηγούμενο διαδηλώσεις με αίτημα την παραίτησή του.

"Επειδή σε ορισμένες επαρχίες επικράτησε ανομία, και σημειώθηκαν ταραχές, λεηλασίες, καταστροφές, επίθεση και πυρπόληση δημόσιας και ιδιωτικής περιουσίας, συμπεριλαμβανομένων των επιθέσεων σε τράπεζες και ξενοδοχεία, ο πρόεδρος Χόσνι Μουμπάρακ κήρυξε απαγόρευση της κυκλοφορίας ως επικεφαλής των ενόπλων δυνάμεων", ανακοίνωσε εκφωνητής της κρατικής τηλεόρασης.

Ο ίδιος ανέφερε ότι η απαγόρευση της κυκλοφορίας θα αρχίσει να ισχύει από σήμερα (Παρασκευή) το βράδυ, από τις 6 μ.μ. (16:00 GMT), έως τις 7 π.μ. (05:00 GMT), και οι κυριότερες πόλεις είναι το Κάιρο, η Αλεξάνδρεια και το Σουέζ.

Σύμφωνα με νεότερες πληροφορίες, εκατοντάδες διαδηλωτές αψηφούν την απαγόρευση της κυκλοφορίας που ανακοίνωσε ο Χόσνι Μουμπάρακ και  παραμένουν στους δρόμους στο Κάιρο και το Σουέζ.

Στο Κάιρο, διαδηλωτές συγκρούστηκαν με αστυνομικούς κοντά στο Κοινοβούλιο. Περισσότεροι από 1.000 διαδηλωτές παραμένουν στους δρόμους, ενώ ακούγονται και πυροβολισμοί.

Στρατιωτικά οχήματα έχουν κάνει την εμφάνισή τους, ενώ στις φλόγες έχουν τυλιχτεί πολλά κτίρια, ανάμεσά τους και τα γραφεία του κυβερνώντος κόμματος.

Εκατοντάδες άτομα προσπαθούν να εισβάλλουν στα γραφεία της κρατικής τηλεόρασης και στο κτίριο του υπουργείου Εξωτερικών.

Τανκ κατέβηκαν στους δρόμους και του Σουέζ. Σύμφωνα με αυτόπτες μάρτυρες, δεκάδες διαδηλωτές σκαρφάλωσαν στα στρατιωτικά οχήματα και προσπάθησαν να μιλήσουν με τους στρατιώτες, οι οποίοι τους έδιωξαν.

Αυτόπτες μάρτυρες αναφέρουν ότι σε ένα στρατιωτικό όχημα είχαν σκαρφαλώσει τουλάχιστον 25 διαδηλωτές. Κατά των διαδηλωτών που ανέβηκαν στα τανκς άνοιξαν πυρ στρατιώτες, σύμφωνα με κατοίκους.

Στην Αλεξάνδρεια διαδηλωτές κατέλαβαν το κτίριο του κυβερνώντος κόμματος.

Σε κατ' οίκον περιορισμό τέθηκε ο Μοχάμεντ ελ-Μπαραντέι. Αστυνομικοί αναπτύχθηκαν έξω από την κατοικία του στο Κάιρο και τον ενημέρωσαν ότι δεν μπορεί να εξέλθει, όπως μετέδωσε το Associated Press επικαλούμενο αξιωματικούς των υπηρεσιών ασφαλείας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 28/01/2011 17:59:12

    Ο Σοσιαλισμός βουλιάζει μέσα στο αίμα ανθρώπων που ζητούν Δημοκρατία.

  2. Orestios avatar
    Orestios 28/01/2011 18:00:10

    Καίγονται τα κεντρικά γραφεία του Σοσιαλιστικού κόμματος του Μουμπάρακ

  3. Orestios avatar
    Orestios 28/01/2011 18:12:21

    Μεγάλη διαδήλωση στην Αλεξάνδρεια αυτή την ώρα παρά την απαγόρευση κυκλοφορίας.

  4. Orestios avatar
    Orestios 28/01/2011 18:29:42

    Πυροβολισμοί και εκρήξεις στο Καίρο
    Ο μουμπάρακ ΄'εχει εξαφανιστεί

  5. Orestios avatar
    Orestios 28/01/2011 18:44:11

    Η Σοσιαλιστική Συρία έριξε το ίντερνετ

  6. Orestios avatar
    Orestios 28/01/2011 18:44:33

    Ο Μουμπάρακ απέδρασε από την Αίγυπτο????????????

    • A.M. avatar
      A.M. @ Orestios 28/01/2011 19:03:14

      Και μετά τι;
      Νέο Ιράν στην Αίγυπτο με θρησκευτικό ηγέτη νέο Χομεϊνί;;;;

      Δεν ρίχνεις και κανένα link στο .. γυαλί;

      • Orestios avatar
        Orestios @ A.M. 28/01/2011 19:13:12

        Αυτές είναι οι φοβίες των Αμερικανών
        Πάντως ο Χαμενεΐ δεν ξεκίνησε πολέμους

      • Orestios avatar
        Orestios @ A.M. 28/01/2011 19:13:41

        h--p://english.aljazeera.net/watch_now/

  7. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 28/01/2011 19:05:51

    ΤΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΓΑΠ ΟΙ ΑΔΕΣΜΕΥΤΟΙ.ΟΛΟΙ ΔΙΚΤΑΚΤΟΡΕΣ??? ΤΙ ΣΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ??? ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ ΣΑΝ ΤΟΝ ΓΑΠ???.ΑΣ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΟ Ο ΓΑΠ ΓΙΑ ΚΑΛΟΥ ΚΑΚΟΥ.

  8. Orestios avatar
    Orestios 28/01/2011 19:11:13

    Αντί για τον Μουμπάρακ βγ'ηκε η Χίλαρι
    αχαχαχαχαχαχαχαχαχα
    Αλαλούμ

  9. TED avatar
    TED 28/01/2011 19:15:24

    Όχι ρε γμτ!
    Διάβασα "Καίγονται τα κεντρικά γραφεία του Σοσιαλιστικού Κόμματος" και χάρηκα, πριν διαβάσω ότι έλεγε για την Αίγυπτο.

  10. Orestios avatar
    Orestios 28/01/2011 19:22:22

    Στατηγικοί εταίροι της Αμερικής στην Μέση Ανατολή:
    1. Ισραήλ
    2. Αίγυπτος

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 28/01/2011 19:26:38

      Η Αίγυπτος του Σοσιαλιστή Μουμπάρακ απαιτεί Δημοκρατία και Ελευθερία

  11. Orestios avatar
    Orestios 28/01/2011 19:29:52

    Εισβολή του λαού στο Υπουργείο Εξωτερικών
    Ο Μουμπάρακ αγνοείται

  12. Orestios avatar
    Orestios 28/01/2011 19:34:19

    Η Χίλαρι είπε πως υποστηρίζει τα ανθρώπινα δικαιώματα και ταυτόχρονα χρηματοδοτεί τον στρατηγικό της εταίρο Σοσιαλιστή Μουμπάρακ να σκοτώνει τον λαό του!!!!!!!!!!!
    αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
    Τα έχουν χαμένα στην Ουάσινγκτον

  13. δρόμος avatar
    δρόμος 28/01/2011 19:38:57

    Τυνήσιοι, Αιγύπτιοι, Σύροι κ.ά. μετανάστες σε ελληνικό έδαφος, άντε παιδιά με το καλό να βοηθήσετε τ'αδέλφια σας στις χώρες σας που εξεγείρονται κατά της τυρρανίας ... και να μας γράφετε τα νέα σας από εκεί. Μη σας νοιάζει, κάποια άκρη θα βγάλουμε κι εμείς εδώ, έστω και χωρίς την πολύτιμη βοήθειά σας.

  14. Orestios avatar
    Orestios 28/01/2011 19:44:18

    Αυτοί που θα έρθουν θα είναι τα τρωκτικά των Σοσιαλιστικών κυβερνήσεωνπου πέφτουν, και θα τα φιλοξενεί η Σοσιαλιστική μας κυβέρνηση σε Δημόσια κτίρια

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Orestios 28/01/2011 19:48:07

      Ακόμη δεν αγόρασε πλανήτη η σοσιαληστική διεθνής για να τους κτίσει τα νέα μέγαρα? Γρήγορα, γιατί θα χρειασθεί να στείλουμε και τους δικούς μας εκεί οσονούπω ...

  15. A.M. avatar
    A.M. 28/01/2011 19:46:21

    Ευχαριστώ για το link!

    Οι αμερικάνοι ενδιαφέρονται να έχουν τον έλεγχο, να έχουν δικό τους άνθρωπο στην προεδρία της Αιγύπτου.
    Το θέμα είναι αν μετά τον Μουμπάρακα θα συνεχίσουν να έχουν δικό τους άνθρωπο ή θα τους προκύψει κάποιος μή ελεγχόμενος.
    Στην δεύτερη περίπτωση και ειδικά αν είναι κάποιος φανατικός μουσουλμάνος η σκακιέρα αλλάζει εντελώς στην Β. Αφρική αλλά και στην Μ. Ανατολή.
    Χάνονται ισορροπίες δεκαετιών.

    • Orestios avatar
      Orestios @ A.M. 28/01/2011 19:47:40

      Προσπαθούν να προωθήσουν τον Ελ Μπαραντέι.
      Γι' αυτό τον έστειλαν άρον άρον στην Αίγυπτο για να καπελώσει τις διαδηλώσεις ενάντια στον Σοσιαλισμό

  16. φωτεινη avatar
    φωτεινη 28/01/2011 19:47:32

    και επειδη θα ειναι καταζητουμενοι εμεις θα αναπτυξουμε τη ΜΚΟ Εθνικης Ρουφιανιας.

    • Orestios avatar
      Orestios @ φωτεινη 28/01/2011 19:50:00

      Αυτή η ΜΚΟ μάλλον θα απαγορευτεί από το Σοσιαλιστικό καθεστώς της Ελλάδας

  17. Orestios avatar
    Orestios 28/01/2011 19:54:37

    Καίγεται το κτήριο της Αστυνομικής Διοίκησης στο Σουέζ

  18. Orestios avatar
    Orestios 28/01/2011 20:26:27

    φόβοι μήπως η φωτιά στα κεντρικά γραφεία του κόμματος του Σοσιαλιστή Μουμπάρακ επεκταθεί στο διπλανό κτίριο του Αρχαιολογικού Μουσείου του Καΐρου

  19. Orestios avatar
    Orestios 28/01/2011 20:30:57

    Δύο αεροπλάνα απογειώθηκαν από την Βάση Αλμάζα έξω από το Κάιρο

  20. Orestios avatar
    Orestios 28/01/2011 20:44:43

    Ο λαός της Αιγύπτου κατέλαβε την Τηλεόραση

  21. λαλακης avatar
    λαλακης 28/01/2011 20:51:55

    Σοσιαλισμος for ever!!!!!!!!!

  22. Orestios avatar
    Orestios 28/01/2011 21:04:42

    Το ισραήλ στηρίζει Μουμπάρακ!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 28/01/2011 21:07:53

      h--p://www.time.com/time/world/article/0,8599,2044929,00.html

    • A.M. avatar
      A.M. @ Orestios 28/01/2011 21:39:08

      Προφανώς το Ισραήλ φοβάται κατάληψη της εξουσίας από ακραίους μουσουλμάνους στην Αίγυπτο και μάλλον πήρε γραμμή απ τις ΗΠΑ που για την ώρα και αυτές στηρίζουν Μουμπάρακ.

  23. WY avatar
    WY 28/01/2011 21:26:18

    Ευκαιρία/αιτία διά τούς Τυνήσιους-Αιγυπτίους-ΛΑΘΡΟ,στήν χώραν μας,νά ζητούν ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΑΣΥΛΟ ΛΟΓΩ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΔΙΩΞΕΩΝ.......... στήν χώραν τους (κι ας έχουν νά πατήσουν στήν Αίγυπτο,καμμία 10ριά χρόνια!!!).

  24. δρόμος avatar
    δρόμος 28/01/2011 21:36:42

    Στο μεταξύ, η εκεί ελληνική κοινότητα διαμαρτύρεται για την παντελή απουσία ενδιαφέροντος της ελληνικής κυβέρνησης γι'αυτούς, τη στιγμή που οι πολίτες άλλων ευρωπαϊκών χωρών έχουν ειδοποιηθεί από μέρες από τις πρεσβείες τους να είναι προσεκτικοί ... Καλά, δεν τους εξήγησε κανείς ότι προϋπόθεση για να τους φροντίσει το γκουβέρνο είναι να .... λαθρομεταναστεύσουν στο Ελλάντα?

  25. φωτεινη avatar
    φωτεινη 28/01/2011 21:39:42

    σε δημοσκοπησεις οι αδελφοι μουσουλμανοι παιρνουν το 75%.δεν ειναι ο ελ παραντει αυτος που θα κερδισει τις εκλογες.

    • A.M. avatar
      A.M. @ φωτεινη 28/01/2011 21:43:48

      Γι αυτό ακριβώς το Ισραήλ και οι ΗΠΑ στηρίζουν Μουμπάρακ.
      Θα τους προκύψει ένα νέο ανεξέλεγκτο Ιράν στην Μεσόγειο και δίπλα ακριβώς απ το Ισραήλ.

      Ο Ομπάμα πάντως κάλεσε σε έκτακτη συνεδρίαση το Συμβούλιο Εθνικής Ασφάλειας των ΗΠΑ και αυτό δείχνει ότι τα πράγματα είναι σοβαρά και οι εξελίξεις μή ελεγχόμενες.

      • Orestios avatar
        Orestios @ A.M. 28/01/2011 21:49:04

        Τώρα επιθυμούν να βάλουν το γιό του Χόσνι Μουμπάρακ στην εξουσία.
        Είναι απελπισμένοι.
        Φοβούνται ότι χάνουν την διώρυγα

        • A.M. avatar
          A.M. @ Orestios 28/01/2011 22:05:06

          Δεν είναι και λίγο το να χάσεις την διώρυγα!

          Αρχίζω να παίρνω πολύ στα σοβαρά το link που είχε δώσει η Dimi σχετικά με τις εκτιμήσεις των Ρώσων που δημοσίευσε η Πράβδα για τις παγκόσμιες εξελίξεις το 2011.
          Πρίν αλέκτωρ λαλήσει τρίς άρχισαν να επιβεβαιώνονται.

      • Orestios avatar
        Orestios @ A.M. 28/01/2011 22:08:37

        Οι ΗΠΑ θέλουν άλλη μια Σοσιαλιστική μαριονέτα στην Αίγυπτο.
        Ο Μουμπάρακ αγνοείται

  26. Orestios avatar
    Orestios 28/01/2011 22:11:16

    Και επειδή όταν λένε κατι οι Αμερικανοί σημαίνει το ανάποδο (συμβαίνει αυτό πολλές φορές)
    Biden: Mubarak not a dictator, protests not like Eastern Europe

    Η πτώση των Σοσιαλιστικών καθεστώτων του Αραβικού κόσμου έχει τα χαρακτηριστικά της πτώσης του Σοσιαλισμού στην Ανατολική Ευρώπη.

  27. Orestios avatar
    Orestios 28/01/2011 22:13:23

    Αντί να βγεί η Σοσιαλιστική μαριονέτα, ο Μουμπάρακ, μιλάνε τα αφεντικά του από τις ΗΠΑ.
    Πριν η Χίλαρι και τώρα ο εκπρόσωπος του Λευκού Οίκου.

  28. Orestios avatar
    Orestios 28/01/2011 22:21:50

    Η κρίση στην Αίγυπτο δημιουργεί τριγμούς στην Ουάσινγκτον και έντονο θυμό στους Αμερικανούς για την κυβέρνησή τους.

  29. Orestios avatar
    Orestios 28/01/2011 22:40:56

    Το καθεστώς Μουμπάρακ τελείωσε. Οι Αμερικανοί τα έχουν χαμένα και ο Ομπάμα λείπει!!!!!!!!!
    χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

  30. Orestios avatar
    Orestios 28/01/2011 22:52:15

    Στο Αλτζαζίρα βγαίνουν όλες οι Βρώμες του Μουμπάρακ.
    Μήπως το μεσαίο του όνομα είναι Παπανδρεου?

  31. Orestios avatar
    Orestios 28/01/2011 23:07:00

    Οι Σοσιαλιστικές κατασαρίδες την κοπανούν από την Αίγυπτο.
    Άναψε το φώς της Ελευθερίας και της Δημοκρατίας