25/01/2011 21:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διέφυγε αεροπορικώς στο Λονδίνο ο Τζαμάλ Μουμπάρακ;



Διαφεύγουν ένας ένας στο εξωτερικό οι κυβερνήτες των χωρών της Μέσης Ανατολής. Η αστυνομία στην Αίγυπτο αντιμετώπισε σήμερα με δακρυγόνα πλήθη διαδηλωτών, καθώς οι διαμαρτυρίες έχουν εξαπλωθεί πλέον και στην Αλεξάνδρεια, στο Δέλτα του Νείλου και στις πόλεις Μανσούρα, Τάντα, Ασουάν και Ασιούτ.

Τις τελευταίες ώρες κυκλοφορούν έντονες φήμες ότι ο γιός του προέδρου της Αιγύπτου Τζαμάλ Μουμπάρακ πέταξε αεροπορικώς από το Κάιρο στο Λονδίνο. Είναι άγνωστο αν μαζί του "εκαναν φτερά" μεγάλες ποσότητες από το χρυσό της Αιγύπτου. Ο ίδιος ο Χόσνι Μουμπάρακ βρίσκεται πιθανώς στο Σαρμ ελ Σειχ.

d.k.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 25/01/2011 21:53:30

    Ότι έγινε πριν 20 χρόνια στα Σοσιαλιστικά καθεστώτα της Ανατολικής Ευρώπης συμβαίνει τώρα στα Σοσιαλιστικά καθεστώτα του Αραβικού κόσμου.
    Ο κόσμος ανατρέπει τους νεποτιστές και απατεώνες σοσιαλιστές.

    Μην ρωτήσετε αν είναι στην Σοσιαλιστική Διεθνή του GAP. Ξέρετε την απάντηση.

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Orestios 25/01/2011 22:46:57

      Μην μου πείτε ότι και αυτός είναι σοσιαλιστής;

      Ρε τι γίνεται!!!!!!

      • Orestios avatar
        Orestios @ Σοσιαληστής 25/01/2011 23:58:31

        Σου είπα να μην ρωτήσεις.
        Η απάντηση είναι γνωστή.
        Ανήκουν στην σοσιαλιστική διεθνή και αυτά τα καθάρματα.
        Θες να μάθεις ποιά άλλα ανήκουν?

    • anonymous avatar
      anonymous @ Orestios 25/01/2011 23:58:57

      Είστε και οι δυο φανατικοί και χάνετε την ουσία. Ο Σαρρής
      είπε στην εκπομπή του της 18.01 ότι αν επεκταθούν οι επαναστάσεις
      κι επικρατήσουν οι ισλαμιστές και ξεσπάσει και ισλαμική επανάσταση
      στην Τουρκία θα γίνει της παλαβής στην περιοχή. Κι εσείς μιλάτε για
      τον κακό σοσιαλισμό. Κακός είναι αλλά εδώ έχουμε κάτι
      άλλο.

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ anonymous 26/01/2011 08:24:27

        Έτσι είναι ακριβώς.
        Αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα δεν κρίνουμε με βάση το σθμφέρον μας αλλά με το θυμικό.

      • Orestios avatar
        Orestios @ anonymous 26/01/2011 09:49:54

        Ο αραβικός κόσμος διψά για δημοκρατία.
        Και αυτό που συμβαίνει είναι η πτώση ανελεύθερων σοσιαλιστικών καθεστώτων που χαρακτηρίστηκαν από νεποτισμό και διαφθορά.
        Οι φοβίες που έχουν κάποιοι περί φονταμενταλιστών είναι μπούρδες.
        Δεν έλεγαν τα ίδια όταν έπεφταν οι σοσιαλιστές της Ανατολικής Ευρώπης.

  2. φωτεινη avatar
    φωτεινη 25/01/2011 21:57:18

    ετσι οπως παει ορεστιε, θα μεινει προεδρος του εαυτου του.

    • Orestios avatar
      Orestios @ φωτεινη 25/01/2011 22:01:19

      Σοσιαλιστική Διεθνής των απατεώνων.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/01/2011 22:02:52

    Βρε μπας και άρχισαν να πετάνε οι πεταλούδες στην Βόρειο Αφρική; Λίγο κοντά μας δεν έιναι;

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 25/01/2011 22:03:44

      Σύντομα και στην Ελλάδα

  4. Demetris avatar
    Demetris 25/01/2011 22:06:47

    ΠΑΝΤΩΣ ΟΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ ΜΟΥΓΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟ.

  5. φωτεινη avatar
    φωτεινη 25/01/2011 22:06:52

    αυτο δεν ειναι πεταγμα πεταλουδων,ειναι ανεμοστροβιλος.

  6. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 25/01/2011 22:07:05

    Μήπως έρχεται και αυτός στην νομική;;

    Φάκτορα, αφιερωμένο και επίκαιρο: youtube.com/watch?v=tCvMKcNJCAY

  7. Orestios avatar
    Orestios 25/01/2011 22:09:13

    Μα δεν είναι σωστό να φαίνονται οι σοσιαλιστές ως απατεώνες για τα ΜΜΕ. Αυτοί τους ταΐζουν.

    • factorx avatar
      factorx @ Orestios 25/01/2011 22:47:02

      ποιοί επενδύουν εκεί;

      • Orestios avatar
        Orestios @ factorx 25/01/2011 22:53:04

        Οι γνωστοί.

  8. Orestios avatar
    Orestios 25/01/2011 22:10:02

    Ανεμοστρόβιλος που σαρώνει τους άθλιους σοσιαλιστές. Όπως πριν 20 χρόνια σάρωσε τους Σοσιαλιστεές της Ανατολικής Ευρώπης.

  9. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 25/01/2011 22:11:27

    Ας περιμένουμε λίγο δεν μου φαίνεται και πολύ σίγουρη η πληροφορία

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ανώνυμος 25/01/2011 22:19:30

      h--p://www.adnkronos.com/IGN/Aki/English/Security/Egypt-Presidents-son-and-family-have-fled-to-the-UK_311591050596.html

  10. Matilde avatar
    Matilde 25/01/2011 22:31:19

    το ίδιο διαφορετικά

    http://www.adnkronos.com/IGN/News/Esteri/Egitto-stampa-Gamal-Mubarak-fuggito-con-moglie-e-figlia_311591735189.html

    ....ma la notizia non trova alcuna conferma ufficiale
    ....η είδηση όμως δεν επιβεβαιώνεται επισήμως

  11. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 25/01/2011 22:32:21

    Αναφέρονται 2 νεκροί στο Σουέζ

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ανώνυμος 25/01/2011 22:35:53

      Οι σοσιαλιστές σκοτώνουν προκειμένου να κρστηθούν στην εξουσία.
      Είναι γιατί πιστεύουν στα ανθρώπινα δικαιώματα.
      χο χο

  12. φωτεινη avatar
    φωτεινη 25/01/2011 22:41:17

    και ενας νεκρος αστυνομικος.μπηκαν μεσα στο αιγυπτιακο μουσειο.200.000 διαδηλωτες.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ φωτεινη 25/01/2011 23:31:15

      Και πως χώρεσαν;

  13. Orestios avatar
    Orestios 25/01/2011 22:45:41

    Ο Πρόεδρος της Αιγύπτου είναι "πιθανώς" (?) στο Σαρμ Ελ Σέιχ?
    χαχαχαχαχαχα

    Οι κατσαρίδες όταν ανάβει το φως τρέχουν να κρυφτούν.

  14. Orestios avatar
    Orestios 25/01/2011 22:58:33

    Δεν είχαν Μαρφίν εκεί?

  15. φωτεινη avatar
    φωτεινη 25/01/2011 23:04:25

    δηλωση κλιντον η κυβερνηση μουμπερακ ειναι σταθερη.τετοια θα λεει και στο γαπ?

    • Orestios avatar
      Orestios @ φωτεινη 26/01/2011 00:00:28

      Tρέμουν οι ΗΠΑ για τα σοσιαλιστικά καθάρματα που έχουν φυτέψει

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ Orestios 26/01/2011 08:26:11

        Προτιμάς κυβέρνηση μουτζαχεντίν?

        • Orestios avatar
          Orestios @ ΣΟΝ ΠΕΝ 26/01/2011 09:51:21

          Δημοκρατία θέλουν οι άνθρωποι.
          Και μάχονται γι' αυτήν.
          Αν σου φαίνεται αυτό μπουτζαχεντίν, αναζήτησε σε ποιό καθεστώς υπάρχουν μουτζαχεντίν.

  16. julia avatar
    julia 25/01/2011 23:12:02

    Alah u Akbar

  17. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/01/2011 23:19:51

    Νομίζω πρέπει να θυμηθούμε τι ήταν η Αίγυπτος πριν το 80... Σοβιετία. Δεν έχω ΙΔΕΑ τι γίνεται σητν Αίγυπτο, αλλά αστάθεια μυρίζει και η αστάθεια δεν θ αμας κάνει καλό (μπορεί να διαγραφουν τα ...χρέη)

    Βρε μπας και για αυτό έχουμε αγάπες με τον μόνο μη μουσουλμάνο την Μ. Ανατολή;

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 26/01/2011 00:24:38

      Και τώρα Σοσιαλισμό έχουν Αρχαίε
      Δες πόσο πολύ θέλουν τον Σοσιαλισμό
      h--p://yfrog.com/h7h41jvj:iphone

  18. stroumfaki avatar
    stroumfaki 25/01/2011 23:39:21

    Μη κολλάμε, αν ειναι σοσιαλιστές ή κάτι άλλο. Δεν έχει σημασία αυτό. Σημασία έχει ότι το σχέδιο έχει να κάνει με αποσταθεροποίηση στο χωρο της Μεσογείου. Πολύ έχουν μάλιστα την ελπίδα πως η αποσταθεροποίηση αυτή θα έχει ως σκοπό την εκδημοκράτιση κτλ. των χωρών αυτών. Είναι πλάκα αυτό.

    Παρατηρείστε πολύ καλά, και μετρήστε τις χώρες που ακουμπάνε Μεσόγειο. Δείτε ότι πολλές απο αυτές περνάνε έντονη κρίση και οι υπόλοιπες ετοιμάζονται αλλά δεν τους βγαίνει λόγω χειρισμών των αυταρχικών πρωθυπουργών, αλλά δεν θα αντέξουν.

    Μόνο μια συμμαχία θα κρατήσει.... αυτή που δημιουργεί το φαινόμενο. Στο τέλος ο κυρίαρχος της συμμαχίας θα πουλήσει τους υπόλοιπους συμμάχους.

    Έρχεται η σειρά μας;

    • Orestios avatar
      Orestios @ stroumfaki 26/01/2011 00:03:35

      Έχει πολύ μεγάλη σημασία να καταδεικνύουμε τα σοσιαλιστικά καθάρματα που όπως και αυτά της Ανατολικής Ευρώπης δημιούργησαν τρομακτικές ανισότητες και φτώχεια στους λαούς τους ενώ οι ηγεσίες ήταν μέσα στο χρυσάφι.
      Απλά οι λαοί ζητούν την Δημοκρατία που αφαίρεσαν τα μέλη της Σοσιαλιστικής Διεθνούς.

  19. φωτεινη avatar
    φωτεινη 25/01/2011 23:48:21

    εχει ονομα.καινουργια μεση ανατολη.

  20. Orestios avatar
    Orestios 26/01/2011 02:10:18

    Με 97 βαλίτσες διέφυγε ο σοσιαλιστής Μουμπάρακ από την Αίγυπτο για την Αγγλία.
    Πόσο χρυσό χωράνε?

  21. οΓιατίΌχι avatar
    οΓιατίΌχι 26/01/2011 11:06:37

    ... μάλλον θα πρέπει να θυμηθούμε και να ξαναδούμε με διαφορετική σκοπιά τα βίντεο περί "Οικονομικών Εκτελεστών" !!! Μήπως θα μας κεντρίσει για ακόμη μία φορά το ενδιαφέρον ???

  22. Λιζα Αλεξίου avatar
    Λιζα Αλεξίου 26/01/2011 13:06:47

    Χιλιάδες νέους έβαλε φυλακή ο Μουμπάρακ, όποιος διαμαρτυρόταν ακόμη και για τα απλά στοιχειώδη της καθημερινότητας, πολλά παιδιά σακατεύτηκαν,είτε από το ξύλο, είτε τραυμάτιζαν τον ευατό τους για να νοσηλευτούν σε νοσοκομείο, μήπως και γλυτώσουν.Δεν μιλάμε γι αυτούς που φώναζαν κατά της φτώχειας, για τα ανθρώπινα δικαιώματα ή τυχόν ελευθερίες,αυτοί είναι στη φυλακή με ισόβιες ποινές. Ορισμένοι δραπέτευσαν και περίμεναν να πεθάνει το κτήνος για να γυρίσουν πίσω στην χώρα τους. Όλη η Μεσόγειος φλέγεται, και δεν είναι τυχαίο.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Λιζα Αλεξίου 26/01/2011 15:09:45

      Οι Αιγύπτιοι θέλουν Δημοκρατία.
      Ο Σοσιαλισμός τους εξαθλίωσε.

  23. giorgio kaisaris avatar
    giorgio kaisaris 26/01/2011 18:44:56

    τα λαμογια δεν εχουν χρωμα βρισκονται παντού

    • Orestios avatar
      Orestios @ giorgio kaisaris 27/01/2011 12:54:18

      Τί βολικό! Φτάνει να μην πάρουν την ρετσινιά οι σοσιαλιστές.
      Όμως σε μη σοσιαλιστικές χώρες λειτουργούν οι Νόμοι.
      Στις σοσιαλιστικές χώρες οι Νόμοι προστατεύουν τα λαμόγια.
      Δες τί γίνεται στην Ελλάδα του σοσιαλισμού.
      Όλοι της Siemens αθώοι. Τα λεφτά τα έκλεψες εσύ σου λένε.