#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/02/2011 23:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν παραιτείται ο Μουμπάρακ



Ο πρόεδρος Hosni Mubarak δήλωσε απόψε πως θα παραμείνει στη θέση του, και θα μεταβιβάσει την εξουσία μόνο μετά τις προεδρικές εκλογές που θα διεξαχθούν τον  ερχόμενο Σεπτέμβριο.

Η δήλωσή του αυτή, που έγινε μέσω της κρατικής τηλεόρασης, διέψευσε τις πληροφορίες που κυκλοφορούσαν από νωρίς, και που τον ήθελαν να παραιτείται.

Όπως ανακοίνωσε, σκοπεύει να μεταβιβάσει κάποιες εξουσίες στον αντιπρόεδρο Omar Suleiman, και πως θα αγνοήσει τις «υπαγορεύσεις που προέρχονται από ξένες χώρες».

Οι χιλιάδες διαδηλωτές, που ήταν συγκεντρωμένοι από νωρίς στους δρόμους της πρωτεύουσας αντέδρασαν με οργή στο άκουσμα του «διαγγέλματος».

Ο 82χρονος πρόεδρος ζήτησε συγγνώμη από τις οικογένειες των δολοφονημένων διαδηλωτών, και υποσχέθηκε πως οι υπεύθυνοι θα τιμωρηθούν.

«Εκφράζω τη δέσμευση να συνεχίσω, και να προστατεύσω το Σύνταγμα και το λαό, και να μεταβιβάσω τις εξουσίες μου σε όποιον εκλεγεί πρόεδρος στις προσεχείς ελεύθερες και διάφανες εκλογές του Σεπτεμβρίου», ανέφερε ο Mubarak.

Νωρίτερα, ο στρατός είχε  δηλώσει έτοιμος να προστατεύσει το έθνος.

Ο υπουργός Πληροφοριών της Αιγύπτου Anas el-Fiqqi, εμφανίστηκε απόψε στη κρατική τηλεόραση, και διέψευσε τις φήμες ότι ο πρόεδρος Hosni Mubarak σκοπεύει να παραιτηθεί του αξιώματός του.

Το ίδιο επανέλαβε και λίγο αργότερα,  σε συνάντηση που είχε με τους ξένους ανταποκριτές στο Κάιρο.

«Ο πρόεδρος διατηρεί την εξουσία, και δεν παραιτείται», δήλωσε. «Όλα όσα ακούγονται είναι απλά φήμες».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 10/02/2011 23:13:37

    Δεν θα την βγάλει ζωντανός.

  2. φωτεινη avatar
    φωτεινη 10/02/2011 23:13:40

    ποιους να εννοει αραγε?

  3. loretta avatar
    loretta 10/02/2011 23:19:25

    ωχ ωχ ωχ ....κοντρα στις απαιτησεις των αμερικανων....δεν τα βλεπω καλα τα πραμγατα....ενας μουμπαρακ εκθετει συνεχως τον....πλανηταρχη..

    • Orestios avatar
      Orestios @ loretta 10/02/2011 23:37:39

      ο Ομπάμα πάντως δείχνει αδυναμία πυγμής.
      Και αυτό έχει κάνει τους Αμερικανούς Αιγυπτίους.

  4. anonymous avatar
    anonymous 10/02/2011 23:21:20

    Είναι ο ασταθμητος παράγοντας που διαλύει το σχεδιασμό της υπερδύναμης με το πείσμα του. Ακριβώς έτσι γίνονται οι επαναστάσεις

  5. απορία! avatar
    απορία! 10/02/2011 23:22:14

    Δεν θέλει να ξεκολλήσει αυτή η βρωμερή τσίχλα από το παπούτσι των βασανισμένων Αιγυπτίων με τίποτα!!!!!!!!!!

  6. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 10/02/2011 23:22:19

    Οι δικτάτορες χάνουν την επαφή με την πραγματικότητα, από την Ελλάδα ως την Αίγυπτο

    Δεν παραιτείται ο κ. Μουμπάρακ με τα 70 δις περιουσία. Φαντάζομαι πως με την σκληρή του εργασία θα συγκέντρωσε το ποσό αυτό.

    Ο δικτάτορας αποκάλεσε τον λαό “του”, “παιδιά του” και απευθύνθηκε σε αυτόν ως “πατέρας”. Μόλις έγινε καθαρό ότι δεν έχει σκοπό να παραιτηθεί, ο κόσμος στην πλατεία Ελευθερίας (Ταχρίρ) του Καίρου, εβγαλε τα παπούτσια του και άρχισε να τα κουνάει στον αέρα οργισμένος. Πολύ οργισμένος.

    Εκτός τόπου και χρόνου ο δικτάτορας μίλησε για επιτροπές που ετοίμασε και που θα “διευθετήσουν” τα ζητήματα που δεν διευθέτησε η 30 χρονη παρουσία του στο τιμόνι της χώρας. Μίλησε για την αγάπη του για την πατρίδα. Προφανώς αυτή η αγάπη δεν είναι αρκετή για να αγκαλιάσει τους πεινασμένους Αιγύπτιους και να απαλύνει τα δεινά τους. Θυμήθηκε τις ηρωϊκές στιγμές του στα μέτωπα του πολέμου όπου όπως ισχυρίστηκε έλαβε μέρος, και μίλησε για εθνικές νίκες. Το πλήθος όσο τον άκουγε τόσο και εξαγριωνόταν.

    Τελικά τους είπε και το αμίμητο: “Η Αίγυπτος θα είναι η αρχή και το τέλος της ζωής μου. Δεν θα αφήσω αυτό το χώμα μέχρι να βρεθώ από κάτω του. ” Εμένα σαν απειλή μου ακούστηκε αυτό.

    Γενικά ο κ. Μουμπάρακ είπε αυτά που ένας αμετανόητος και χωρίς αίσθηση της πραγματικότητας δικτάτορας θα περιμέναμε να πει. Στην κοσμάρα του.

    Ας ελπίσουμε πως αυτή η στάση του δεν θα οδηγήσει σε αιματοχυσία ή εμφύλιο.

    Δεν τελείωσαν τα βάσανα της Αιγύπτου ακόμη.
    Ούτε και τα δικά μας.

    Είναι η ώρα να μιλήσουν οι λαοί. Και να σιωπήσουν οι ηγέτες.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • Orestios avatar
      Orestios @ Θραξ Αναρμόδιος 10/02/2011 23:39:12

      Ήρθε η ώρα να μιλήσουν τα Έθνη Θράκα.

  7. sauraki avatar
    sauraki 10/02/2011 23:24:57

    Η κατάσταση μπερδεύεται ιδιαίτερα τόσο για το εσωτερικό της χώρας όσο και για ολόκληρη την περιοχή. Παίζει τα ρέστα του ο Μουμπάρακ με απρόβλεπτες συνέπειες.

  8. ierofantis avatar
    ierofantis 10/02/2011 23:36:23

    Τριάντα χρόνια στο κουρμπέτι, με διασυνδέσεις άρρηκτες με το στρατό και τις μυστικές υπηρεσίες ανά τον κόσμο, με προσωπική περιουσία τριπλάσια από το ΑΕΠ δέκα φτωχών χωρών, με ηγετική παρουσία στον αραβικό κόσμο και με τους Ισραηλινούς να τον βλέπουν ως μοναδικό εχέγγυο της εύθραυστης ειρήνης στο Σινά, ηγέτης μιας χώρας των 80 εκατομμυρίων, θα αφήσει την εξουσία για 1.000.000 (σύμφωνα με τις πλέον αισιόδοξες εκτιμήσεις) διαδηλωτών στην πλατεία Ταχρίρ;

    Δυσκολο, κομματάκι δύσκολο μου φαίνεται...

  9. φωτεινη avatar
    φωτεινη 10/02/2011 23:44:38

    πορτοκαλι επαναστασεις.

  10. Nemesis avatar
    Nemesis 10/02/2011 23:46:34

    Πολύ γλαφυρή και ρομαντική η ανάλυσή σου αλλά λίγο εως πολύ αφελής.Ειδικα η τελευταία πρόταση...
    Εχουν μιλήσει ποτέ οι λαοί άρραγε? Μπορούν να μιλούν? Εχουν τη δύναμη και τη συλλογική νοημοσύνη να αυτοκυβερνηθούν μήπως και να προοδεύσουν?
    Πιστεύω εύλογα και επίκαιρα ερωτήματα, και ειλικρινά δε παω να κανω το μαγκα.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Nemesis 11/02/2011 00:06:12

      Αν αναφέρεσαι στα όσα έγραψα παραπάνω, δεν ξέρω που εντοπίζεις την αφέλεια μου και αν θέλεις, μπορείς να με διαφωτίσεις.

      Απλώς περιέγραψα την κατάσταση τώρα, όπως εγώ την αντιλαμβάνομαι.

      Οι λαοί έχουν συλλογική νοημοσύνη, προσωπικά προτιμώ τη φράση "κοινό αισθητήριο" αλλά, επί του συγκεκριμένου περί Αιγύπτου, η εξίσωση μέχρις στιγμής, είναι καταλυτική υπέρ Μουμπάρακ...

      Δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν το εξετάζω...

  11. φωτεινη avatar
    φωτεινη 11/02/2011 00:24:09

    εμας ομως τα καταφεραν και μας το φορεσανε το κουστουμακι.

  12. Κάποιος avatar
    Κάποιος 11/02/2011 10:04:38

    Έίναι πάντως εντυπωσιακό πως ένας άνθρωπος 83 ετών έχει τόση θέληση να κρατηθεί στην εξουσία μιας μεγάλης χώρας και μάλιστα μετά από μια τόσο μακρά περίοδο διακυβέρνησης και με τόσες λαικές αντιδράσεις εναντίον του.

    Αλλοι στην ηλικία του βρίσκονται στα ΚΑΠΗ και δεν έχουν όρεξη ούτε τάβλι να παίξουν.

  13. Armageddon avatar
    Armageddon 11/02/2011 12:26:47

    Η ΚΟΥΤΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΛΥΚΙΑ....