05/09/2013 19:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δείτε το βίντεο με την εκτέλεση 7 Σύρων στρατιωτών από τους αντάρτες



Το φρικιαστικό βίντεο ήρθε σήμερα στη δημοσιότητα από τους New York Τimes και προκάλεσε έντονο προβληματισμό στην Δύση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 05/09/2013 19:47:28

    Αὐτούς τούς κατατρεγμένους ἀπό τό καθεστῶς Ἄσσαντ θά ὑποστηρίξουν οἱ Ἀμερικάνοι μέ τήν ἐπίθεση στή Συρία;Νά τούς χαίρονται! Τί φταίει ὁ ὑπόλοιπος κόσμος ὅμως...

  2. Γιώργος avatar
    Γιώργος 05/09/2013 19:55:27

    Μένω άναυδος! Είναι ψέματα, προπαγάνδα του Άσαντ, αυτοί δεν κάνουν τέτοια πράγματα! Ούτε γυναίκες λιθοβολούν, ούτε εκκλησίες καίνε (με τους χριστιανούς μέσα) ούτε παιδάκια 12 ετών εκτελούν επειδή οι γονείς τους είναι Σιίτες και στηρίζουν Άσαντ... Απαπαπα... Και εννοείται δεν ρίχνουν χημικά σε άμαχο πληθυσμό για να κατηγορήσουν μετά ότι τα έριξε ο Άσαντ...

  3. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 05/09/2013 20:02:11

    Αν δεν είχαν αυτά τα απεχθή και απάνθρωπα χαρακτηριστικά πολλές αντάρτικες ομάδες στη Συρία, θα είχαν μπουκάρει προ πολλού. Τώρα μάλλον ψάχνουν να βρουν τρόπο και να ρίξουν μερικούς πυραύλους για λένε ότι κάτι έκαναν για τα χημικά και να αφήσουν τους σφαγείς να σφαγιαστούν μεταξύ τους.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ MAYRO XABIARI 05/09/2013 21:53:36

      "Πολλές αντάρτικες ομάδες", όχι όλες. Οι υπόλοιπες αντάρτικες ομάδες είναι "καλές"....Ας μην πέσουμε και στο θανάσιμο αμάρτημα της "μη πολιτικής ορθότητας"...

      • MAYRO XABIARI avatar
        MAYRO XABIARI @ ΒΙΣ 06/09/2013 11:57:03

        Ένα 20-30% υπολογίζεται να είναι οι φανατικοί ισλαμοφασίστες π.χ. οι Jabhat al-Nusra. Ο Ελεύθερος Συριακός Στρατός αποτελείται σε μεγάλο μέρος από αποσχισθέντα στελέχη του Συριακού Στρατού και πολίτες που ωθήθηκαν στην ένοπλη εξέγερση εν πολλοίς σε αντίδραση των απάνθρωπων μεθόδων των παραστρατιωτικών του Άσαντ το 2011. Υπάρχει και ένας κυκεώνας από τοπικές στρατιωτικές ομάδες με αντικρουόμενα συμφέροντα και χωρίς κεντρική καθοδήγηση.
        Μη καταλήξουμε να αγιοποιήσουμε και τον Άσαντ, ένας αιμοσταγής δικτάτορας είναι και δεν δικαιώνεται από τη φαυλότητα και την απανθρωπιά των αντιπάλων του. Μπορούμε να θεωρούμε ότι τα συμφέροντα μας ότι είναι με κάποιον αντιμαχόμενο, αυτό δε σημαίνει ότι υποχρεούμαστε να αποσιωπούμε τις βαρβαρότητές του και αν δαιμονοποιούμε τον αντίπαλο. Αν το κάνουμε επίτηδες είμαστε κυνικοί, αν το πιστεύουμε απλά κοροϊδεύουμε τον εαυτό μας.
        Η αλήθεια είναι σε αυτή τη σύγκρουση είναι δύσκολο να ταυτιστείς ηθικά με ένα από τους αντιμαχόμενους.

  4. Α avatar
    Α 05/09/2013 20:18:13

    ΑΙΣΧΟΣ!

  5. Lichnee avatar
    Lichnee 05/09/2013 20:24:23

    Εδω και αρκετο καιρο ερχονται στην επιφανεια τετοια βιντεο αλλα κωφευει η δυση.Προσφατα ειχε φανει και ενα αλλο με πρωταγονιστες στρατιωτες(η καλυτερα τα κεφαλια τους και μια ...ψησταρια!).Πιστευω οτι το χαβαρι εχει απολυτο δικιο...

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ Lichnee 05/09/2013 21:38:17

      *πρωταγωνιστές...
      Και η έλλειψη τόνων οφείλεται στο tablet που είναι λίγο δύστροπο με τους τόνους...

  6. Μανώλης Πετράκης avatar
    Μανώλης Πετράκης 05/09/2013 20:29:15

    Αυτά δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που κάναν οι κομμουνιστές στον αποκαλούμενο "εμφύλιο". Τα περισσότερα θύματα των κομμουνιστών θα ικέτευαν γονατιστοί για ένα τέτοιο τέλος.

    • Κώστας Τ avatar
      Κώστας Τ @ Μανώλης Πετράκης 06/09/2013 06:49:46

      Μανώλη τα ξεχάσαμε,συγχωρήσαμε,αλλά οι απόγονοι τους στην ΕΡΤ φώναζαν:ΕΑΜ-ΕΛΑΣ-Μελιγαλάς........

      • Μανώλης Πετράκης avatar
        Μανώλης Πετράκης @ Κώστας Τ 06/09/2013 11:56:01

        Κώστα εσύ μπορεί να ξέχασες, εμείς όμως όχι. Ούτε ξεχάσαμε, ούτε συγχωρήσαμε. Παρά μόνο τοκίζουμε με τα χρόνια.

    • πΔπ avatar
      πΔπ @ Μανώλης Πετράκης 06/09/2013 08:34:07

      Συμμορίτες είναι ΚΑΙ αυτοί οι "αντάρτες", αγαπητέ μου!

    • Γεώργιος avatar
      Γεώργιος @ Μανώλης Πετράκης 08/09/2013 06:25:18

      Εσύ είσαι πολυυυύ μακριά νυχτωμένος. Αν υποθέσουμε πως υπήρξαν ορισμένες εκτελέσεις μελανοχιτώνων και συνεργατών του μοναρχοφασισμού, εγκληματιών όλοι τους, όπως και στην κατοχή ενάντια στους ταγματασφαλίτες, δεν άκουσες ούτε διάβασες ποτέ για τα πάμπολλα εγκλήματα των φασιστών,τα οποία μάλιστα αναγράφονται με θαυμαστή ακρίβεια σε εκδόσεις βιβλίων αγωνιστών-όνομα, χωριό, ώρα και μέρα ακόμη που διεπράχθησαν;
      Αν δεν ξέρεις τίποτε είσαι υπέυθυνος πως ψεύδεσαι. Πήγαινε να ενημερωθείς για να έχεις πιο ολοκληρωμένη άποψη.

  7. Γιώργος avatar
    Γιώργος 06/09/2013 08:49:54

    Για την μαρτυρία του γιατρού Δημήτρη Μόγνιε για τα αίσχη που κάνουν οι αντάρτες στη Συρία, θα πείτε τίποτα; Αναφέρει ότι πολλοί από αυτούς βιάζουν και σκοτώνουν γυναίκες και παιδιά και ότι παίρνουν πάνω από 1200 ευρώ το μήνα από Καταριανούς και Σαουδάραβες...

  8. Ρηνα avatar
    Ρηνα 06/09/2013 18:16:29

    Να προσευχομαστε ολοι να μην γινουν και εδω εκτροπα. Να γλυτωσουμε το αιμα που χυνεται ποταμι στη γειτονια μας....
    Και μην ξεχναμε οτι η Κυπρος μας ειναι σε αποσταση αναπνοης.
    Η χειροτερη καταρα για ενα εθνος ειναι ο εμφυλιος αλληλοσπαραγμος.