#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/06/2012 19:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δήλωση σοκ του Σλοβάκου πρωθυπουργού!



Την έξοδο της Ελλάδας από το ευρώ απείλησε ότι θα ζητήσει ο Σλοβάκος Πρωθυπουργός, Ρόμπερτ Φίκο,σε σε περίπτωση που η Αθήνα δεν εφαρμόσει το πρόγραμμα λιτότητας σε αντάλλαγμα για το διεθνή δανεισμό προς τη χώρα.

«Αν οι Έλληνες δεν σεβαστούν τους όρους που καθορίστηκαν για την εξυγίανση των δημόσιων οικονομικών τους, η Σλοβακία θα ενταχθεί στις χώρες που απαιτούν την έξοδο της Ελλάδας από τη ζώνη του ευρώ», δήλωσε ο Φίκο.

«Είναι μια αταλάντευτη στάση της σλοβακικής κυβέρνησης», διευκρίνισε σε συνέντευξη Τύπου ο πρωθυπουργός, του οποίου το κεντροαριστερό κόμμα Smer-SD διαθέτει άνετη πλειοψηφία με 83 από τις 150 έδρες στο Κοινοβούλιο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μπροστα και Δεξια avatar
    Μπροστα και Δεξια 14/06/2012 19:43:17

    Kαλως ηρθε στο Κλαμπ λοιπον και ο Σλοβακος Πρωθυπουργος...

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Μπροστα και Δεξια 14/06/2012 21:44:11

      Γιατί,ἐπιθυμοῦσε τό ἀντίθετο;!;

  2. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 14/06/2012 19:55:30

    Και πολύ άργησε. Όχι θα μας δίνουν λεφτά τζάμπα για να ζούμε με ελλείματα.

    • Mπροστα και Δεξια avatar
      Mπροστα και Δεξια @ Δημήτρης 14/06/2012 20:15:49

      Οχι βεβαια πως περιμενουμε να ζησουμε απο τους Σλοβακους ετσι ?

      • Απορών avatar
        Απορών @ Mπροστα και Δεξια 14/06/2012 21:17:34

        Και όμως... προς το παρόν περιμένουμε να ζήσουμε ΚΑΙ από τους Σλοβάκους... απορώ πως δεν το καταλάβατε ακόμα...

        • Πεπόνης avatar
          Πεπόνης @ Απορών 15/06/2012 01:15:00

          Εξαρτάται... Τι εννοείς "να ζήσουμε"

    • takis avatar
      takis @ Δημήτρης 15/06/2012 03:12:20

      τζαμπα μας τα δινουν?δεν περνουν τοκο?αν ειναι τοσο φιλανθρωποι εχει δικιο ο ανθρωπος.

  3. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 14/06/2012 21:00:08

    Μιλάνε τα μπουκάλια, μιλάνε κι οι φελλοί!
    ...άντε για να μη πω τίποτα χειρότερο.

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 14/06/2012 21:06:11

    Καλώς ήρθε στο κλαμπ... των έμμεσων υποστηρικτών του Τσίπρα.

    • Ιωάννης33 avatar
      Ιωάννης33 @ Αυριανιστής 14/06/2012 23:56:47

      Ολο αλληλεγύη οι Κεντροαριστερές κυβερνήσεις της ΕΕ.

  5. Νικήτας avatar
    Νικήτας 14/06/2012 21:14:04

    Τι λέτε βρε παιδιά...έκανε τέτοια δήλωση ο ''γίγας'' Σλοβάκος.
    Κάτι πρεπει να πει κι αυτός... πως θα δείξει ότι υπάρχει.

    Εμείς τι κάνουμε είναι το θέμα.

  6. Απορών avatar
    Απορών 14/06/2012 21:19:09

    Οι "φελλοί" δανείζονται με μεγαλύτερα επιτόκια από ότι μας δανείζουν άρα χάνουν από εμάς και τους βρίζουμε... όντως φελλοί αλλά όχι για το λόγο που νομίζετε...

  7. rasputin avatar
    rasputin 14/06/2012 21:51:39

    Έλα ρε Σλοβάκε που θα θέσεις και θέμα εξόδου της Ελλάδας . Βρήκαμε Παπά να θάψουμε πέντε έξι!

  8. Στέργιος avatar
    Στέργιος 14/06/2012 23:33:32

    Για μισό λεπτό...

    Με ποιο δικαίωμα μιλάει ο συγκεκριμένος μουζίκος, το γιουσουφάκι τής Μέρκελ;

    Αν θυμάμαι καλά, η Σλοβακία ΑΡΝΗΘΗΚΕ να βοηθήσει την Ελλάδα, ενώ δέχτηκε να βοηθήσει την Ιρλανδία και την Πορτογαλία.

    Η Σλοβακία δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να μιλά για την Ελλάδα.

    • Κώστας Τ avatar
      Κώστας Τ @ Στέργιος 15/06/2012 08:59:08

      Οι ανύπαρκτοι Σλοβάκοι,χώρα επιπέδου FYROM,έκαναν δουλειές με τον Άκη όταν του πούλησαν τα άχρηστα πυροβόλα SUZANA!!!O Σλάβος φασίστας είναι χειρότερος από τον μέντορα του Γερμανό!!!Έκανε και η μύγα ...........τον κόσμο όλο!!!

  9. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 14/06/2012 23:59:22

    Πράγματι, η Σλοβακία αρνήθηκε να συμμετάσχει στο μηχανισμό, προκαλώντας μάλιστα την μήνι του Όλι Ρεν. Ωστόσο ήταν ανένδοτη, όπως ανένδοτη ήταν και η Φινλανδία στο θέμα των εμπράγματων εγγυήσεων (που ο Βενιζέλος τής έδωσε απλόχερα).

  10. vagkalf avatar
    vagkalf 15/06/2012 00:01:38

    μιλησε και η πορδη της γερμανιας........

  11. wx avatar
    wx 15/06/2012 00:37:52

    γιατί εμάς δανείζουν; τις τράπεζες δανείζουν.

  12. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 15/06/2012 03:06:23

    H Σλοβακία ως χώρα και νοοτροπία δείχνει γιατί περισσότερη Ευρώπη(=κοινή δημοσιονομική πολιτική) δεν ταυτίζεται με τα μακροπρόθεσμα ελληνικά συμφέροντα. Και τα ευρωομόλογα όταν και αν έρθουν θα έχουν ως αντίτιμο σκληρή υφεσιακή πολιτική. Δυστυχώς οι αναλύσεις των ευρωσκεπτικιστών δεν είναι αβάσιμες.
    Το επιχείρημα "καλύτερα μέσα" παρά μόνοι μας παραμένει ισχυρό αλλά η Ευρώπη από Μάαστριχτ και μετά εξυπηρετεί τον βιομηχανικό βορρά και την τραπεζοκρατία και να μην έχουμε αυταπάτες περί αλληλεγγύης και κοινών συμφερόντων. Οι βιομηχανίες του βορρά θέλουν αποβιομηχανισμένο νότο , ενώ τα τελευταία χρόνια μέχρι και στις υπηρεσίες έχουν βάλει χέρι. Βέβαια εμείς είμαστε λόγω ειδικών συνθηκών σε γυάλα, αλλά να μην αυταπατόμεθα με τον άκριτο φιλοευρωπαισμό.
    http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=420344

  13. κάκιστος avatar
    κάκιστος 15/06/2012 07:16:50

    και ποιος θ'αγοράζει τα cayenne τους; είμαστε οι καλύτεροι πελάτες τους !

  14. Σχετικά Ασχετος avatar
    Σχετικά Ασχετος 15/06/2012 09:04:36

    Eκανε και η μυίγα κώλο
    κι έχεσε τον κόσμο όλο............

  15. Arca Don avatar