#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/10/2012 21:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΔΝΤ: "Καμία πιθανότητα μείωσης του χρέους στο 120% το 2020"



H εκτίμηση ότι το ελληνικό χρέος θα βρίσκεται πάνω από το στόχο του 120% του ΑΕΠ το 2020, περιλαμβάνεται σε προκαταρκτική έκθεση του ΔΝΤ, αποσπάσματα της οποίας παρουσιάστηκαν στη συνεδρίαση του Euro Working Group.

«Είναι σαφές ότι η Ελλάδα βρίσκεται εκτός τροχιάς και δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να μειώσει το χρέος στο 120% του ΑΕΠ μέχρι το 2020, όπως είχε προβλεφθεί», δήλωσε στο Reuters, αξιωματούχος της ευρωζώνης και πρόσθεσε πως το πιο πιθανό είναι να βρίσκεται στο 136% και αυτό υπό το θετικό σενάριο ότι θα υπάρχουν ιδιωτικοποιήσεις, επιστροφή στην ανάπτυξη και πρωτογενές πλεόνασμα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 26/10/2012 21:34:45

    Γιατί κάτι μου λέει ότι σύντομα θα λένε ότι "το 136% ήταν λάθος και πρέπει να μιλάμε για 150%";

  2. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 26/10/2012 21:37:06

    Πέφτω από τα σύννεφα!!!

  3. Θάνος avatar
    Θάνος 26/10/2012 21:58:58

    Όταν τα έλεγε σε ανύποπτο χρόνο ο Βαρουφάκης και αρκετοί οικονομολόγοι,
    πολλοί δικοί μας κυβερνητικοί πλέον τους χαρακτήριζαν Συριζαίους και λάτρεις του κόμματος της δραχμής.

    Μήπως κάτι θα έπρεπε να πουν τώρα;

  4. avax avatar
    avax 26/10/2012 22:01:03

    Χωρις διαγραφή χρέους (ούτως ή άλλως παράνομο είναι κατα τα 2/3) απο τις ιδιωτικές Τράπεζες που το δάνεισαν εν γνωσει τους οτι δεν θα το παρουν πίσω αν γινόταν ξαφνικά ληξιπρόθεσμο, δεν θα υπάρξει λύση στην κρίση της Ελλάδος που είναι μικρή και της Ιταλίας και Ισπανίας που είναι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ κρίση...
    Να τα φορτώσουν όλα στους Ευρωπαίους φορολογούμενους μέσω κουρέματος της ΕΚΤ και των άλλων Ευρωπαικών κεντρικων τραπεζών όπως θάθελε το ΔΝΤ λίγο δύσκολο μου φαίνεται να τα καταφέρουν δεδομένου οτι μετα το 2013 η πλειοψηφία των Ευρωπαικών κρατών θα έχει αριστερές κυβερνήσεις. Επίσης το σόκ της καταστροφής της καταναλωτικότητας των Ευρωπαίων θα επιφέρει μακροχρόνιο πλήγμα και συρρίκνωση του καπιταλισμού και των κερδών γενικώς.
    Οι Τραπεζίτες που προκάλεσαν την κρίση θα πρέπει να αποχαιρετήσουν την Αλεξάνδρεια των σταθερών κερδών πάνω απο 15% τα τελευταία 30 χρόνια!!!
    Πουλάνε μόνοι τους το σχοινί στην Αριστερά για να τους κρεμάσει...

    • ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ @ avax 26/10/2012 22:14:20

      Φαντάζομαι πως αφού είσαι τόσο σίγουρος ότι το χρέος είναι παράνομο μπορείς και να το εξηγήσεις

      • avax avatar
        avax @ ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 27/10/2012 12:48:26

        Θα σου δώσω μόνο ένα παράδειγμα και θα καταλάβεις οτι υπάρχουν και άλλα πολλά. Μέσα στο χρέος μας προς την Budensbank είναι εγγεγραμμένα 20 περίπου δίς Ευρώ για αγορά απο την Ελλάδα 10 υποβρυχίων απο την κατασκευάστρια Γερμανική εταιρεία Ferostaahl . Το χρέος αυτό ήταν σε ομόλογα του Ελληνικού δημοσίου που με το μνημόνιο και την πρώτη δόση που πήραμε μετατράπηκε σε χρέος προς την ΕΚΤ (ακούρευτο). Ησύμβαση υπεγράφη μεταξύ Ακη Τσοχατζόπουλου και Ferostaahl με πλήρη γνώση της Budensbank που εγγυήθηκε. Ολοι ήξεραν για την μίζα Ακη... Να σου αναφέρω ανάλογες συμβάσεις με άλλους (δυστυχώς ελληνες στα χαρτια υπουργούς) τοσο με Γερμανικές όσο και με Γαλλικές τράπεζες και μεγάλες εταιρείες?

    • ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ avatar
      ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ @ avax 26/10/2012 23:38:35

      Οι τράπεζες δεν είχαν ποτέ κέρδη του 15%. Αν είχαν τέτοια κέρδη για τα τελευταία 30 χρόνια, τώρα δεν θα είχαν πρόβλημα.
      Όλοι οι ισολογισμοί των τραπεζών, τουλάχιστον από το 2000 είναι ψεύτικοι και λογιστικά "μαγειρεμένοι" για ανέβουν στο "ταμπλώ" και
      να κοροϊδέψουν τον κόσμο. Αν μας έδιναν την τελευταία έρευνα της Black rock θα βλέπαμε επισφάλειες σύνεφο και θαλασσοδάνεια με το τσουβάλι. Και για όλα αυτά, οι τράπεζες γράφανε κέρδη από τόκους
      στους ισολογισμούς τους.

      • avax avatar
        avax @ ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ 27/10/2012 12:52:59

        Και όμως φίλε ΕΝΕΡΓΕ ΠΟΛΙΤΗ έιχαν και έχουν και μοίρασαν φέτος αυξήσεις 20% !!! στα golden boys τους...
        Το πρόβλημά τους είναι ακριβώς οτι σκάνε απο τα κέρδη, δεδομένου οτι μετά την απελευθέρωση των παρατραπεζικών δραστηριοτήτων τους μετά το 1989, μετατράπηκαν σε καζίνα και τα υπερκέρδη τους είναι εικονικά (Virtual) κατά 98,5%!!!!!! όσο κι αν σου φαίνεται απίστευτο...

  5. ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 26/10/2012 22:15:38

    Το έχουν εμπεδώσει όλοι ότι θα υπάρξει αναγκαστικά νέο κούρεμα. Αρκετά ασχοληθήκαμε με το χρέος μας, έχουμε πρωτογενές έλλειμμα και ασχολούμαστε με θέματα που δε μπορούμε να λύσουμε

  6. ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
    ΦΑΝΤΑΣΜΑ 26/10/2012 22:25:26

    ΕΜΕΝΑ δεν με ενδιαφέρει το ΑΕΠ , αλλα η λίστα , που οσονούπω σκάει αύριο στο hotdog
    TA όργανα αρχίζουν , αν βάλουμε και λίγο σοιμπλε και πουτιν με σημερινές; δηλώσεις , καλημέρα δραχμή .
    Πούτιν: Αν η Ελλάδα είχε δραχμή θα είχε διεξόδους
    ΣΟΙΜΠΛΕ οι ελληνες πολιτικοί εινια δημαγωγοί

  7. geopan avatar
    geopan 26/10/2012 23:40:14

    χαχαχα!θα γελάσει και το ποικιλόχρωμον αμνοερίφιο!!

  8. Dal avatar
    Dal 27/10/2012 10:04:33

    Μετά το PSI το χρέος υπολογίστηκε για το 2012 στο 150%. Θα κλείσει στο 175%.
    Για το 2013 υπολογίζουν το χρέος στο 180%, θα σκαρφαλώσει μάλλον προς το 200%.

    Για αυτό συμφωνώ με το πρώτο μήνυμα το 2020(εαν αντέξουμε) πάμε για χρέος 150%.

    Και από που προκύπτει ότι χρέος 120% είναι βιώσιμο? Μήπως από την Ιταλία?
    Η Ιταλία όμως παράγοντας πρωτογενές πλεόνασμα από το 1995, κινδυνεύει φέτος να δει το χρέος της να αυξάνεται στο 130%, από 120% πέρυσι. Και του χρόνου αναμένεται νέα αύξηση.

  9. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 27/10/2012 17:26:29

    "το πιο πιθανό είναι να βρίσκεται στο 136% και αυτό υπό το θετικό σενάριο ότι θα υπάρχουν ιδιωτικοποιήσεις, επιστροφή στην ανάπτυξη και πρωτογενές πλεόνασμα"

    Μα πως διάολο θα υπάρξει ανάπτυξη για να μας βγει το "καλό σενάριο"; Η ανάπτυξη δεν φυτρώνει στα δέντρα. Κάτι πρέπει να κάνουμε. Δεν μπορείς να έχεις ανάπτυξη με μία εκτός τόπου και χρόνου υπερφορολόγιση που καταστρέφει τα πάντα.

    Πιο απλά, δεν μπορούμε να πληρώσουμε τα χρέη γιατί δεν έχουμε ανάπτυξη και δεν έχουμε ανάπτυξη διότι τώρα καταστρέφουμε την οικονομία προσπαθώντας να πληρώσουμε τα χρέη. Φαύλος κύκλος.

  10. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 27/10/2012 22:19:27

    Μην ονειρεύεστε! Αφού η ανάπτυξη παραμένει σαν προϋπόθεση και όλα γίνονται για να διατηρηθεί ο αχταρμάς του Δημόσιου Τομέα, έστω και ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ, το ναυάγιο είναι αναπόφευκτο.
    ΚΑΝΕΝΑ μέτρο, εξ' όσων ελήφθησαν δεν αποσκοπεί στην ανάπτυξη. Η επιζητούμενη (;) εσωτερική υποτίμηση υπονομεύεται από τα μέτρα (αυξήσεις τιμολογίων ΔΕΚΟ, υπερφορολόγηση, επιβολή χρήσεως υπηρεσιών τρίτων κλπ).